PDA

Επιστροφή στο Forum : ανοδος ΝΟ3


Mary-z
23-09-08, 11:58
εχω φτιαξει θαλασσινο ενυδρειο 120 λιτρων με 5 ψαρια μεσα ,αρκετο ζωντανο βραχο κ.τ.λ. λειτουργει εδω και τρεις μηνες με 3 ψαρια μεσα αλλα τωρα πριν μια εβδομαδα του εβαλα αλλα δυο κ εναν θαλασσι αστερια.του εκανα τεστ σημερα το πρωι και ενω ολα βγηκαν φυσιολογικα το ΝΟ3 βγηκε λιγο ανεβασμενο. τι σημαινει αυτο γιατι δεν εχω εμπειρια μεγαλη στο θαλασσινο, και τι πρεπει να κανω για να το διορθωσω:ευχαριστω.

Τσιόνογλου Σταύρος
23-09-08, 12:22
Μήπως ταιζεις πολύ ,τι ψάρια έχεις και ποσο μεγάλα κάθε ποτε κάνεις αλλαγές? Τι βιολογία έχεις (ΖΒ η Εξωτερικό φίλτρο).

vasilakis
23-09-08, 12:24
Tα νιτρικα ειναι το τελικο προιον του κυκλου του αζωτου και δεν διασπωνται περισσοτερο... Συσσωρευονται στα ενυδρεια και μειωνονται μονο με αλλαγες νερου.
Απο οταν εστησες το ενυδρειο εχεις κανει καμια αλλαγη?
Μηπως ειχες κανενα θανατο και αργησες να τον καταλαβεις?
Ποσο ταιζεις?
Απο φιλτρανση τι εχεις? Σκιμερ?
Οι αστεριες και γενικα τα ασπονδυλα ειναι πολυ ευαισθητα στα νιτρικα (αν οχι 0 τοτε <10 ).
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι μια αλλαγη νερου και να μειωσεις λιγο το ταισμα για μερικες μερες.

bill
23-09-08, 12:27
Μηπως ειναι πολλα τα ψαρια για αυτα τα λιτρα και μπηκαν και βιαστικα;;;
Τι ψαρια εχεις μεσα;

madfdg
27-09-08, 09:37
Όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω ταϊσμα , ανεπαρκές skimming και μηδενικές αλλαγές νερού είναι υπευθυνα για το ανέβασμα των νιτρικών.οπότε αλλαγές νερού , μείωση του ταϊσματος (αν έχεις χέρι σαν του Βασιλάκη :D)θα σε βοηθήσουν. Για πές μας και τι σκιμμερ χρησιμοποιείς??

Mary-z
01-10-08, 12:48
τελικα ειχε πεθανει ο αστεριας μου ο θαλασσης και δεν το ειχα καταλαβει λογο απειριας στο θαλασσινο. αλλαγες στο νερο κανω αλλα οχι πολυ συχνα, μου ειπαν οτι δεν κανει. τον αστερια δεν τον ειχα ουτε 10 μερες μεσα στο ενυδρειο. μαλλον ηταν απο οταν τον αγορασα αρρωστος κ δεν το καταλαβα.:(

accnt
01-10-08, 13:48
Οι αλλαγές νερού πάντα βοηθάνε.

madfdg
01-10-08, 15:11
Οι αλλαγές νερού πάντα βοηθάνε.

+1 ;)

Johanus
07-10-08, 13:50
Μια σημείωση απλώς... ο κύκλος του αζώτου δεν ολοκληρώνεται στα νιτρικά (NO3) αλλά σε άζωτο και οξυγόνο... απλώς οι συνθήκες που απαιτούν τα βακτήρια δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο να επιτευχθούν σε κλειστά συστήματα...

Γιάννης

Mary-z
08-10-08, 09:04
το προβλημα συνεχιζεται. εκανα αλλαγη νερου αλλα τα νιτρικα ακομη ειναι στο κοκκινο. τι μπορει να φταιει; κυκλοφορια στο ενυδρειο εχω πολυ καλη, ειχα κανει και αλλη μια βλακια,ειχα βαλει στο φιλτρο μακαρονια και το σφουγγαρι τα οποια και εβγαλα πριν δυο μερες διοτι διαβασα οτι στο θαλασσινο δεν κανει.και δεν ταιζω και πολυ. τι αλλο να κανω; α! δεν κανω αντιστροφη οσμωση,χρειαζεται;

vasilakis
08-10-08, 10:15
Με τι τεστ μετρας? Μηπως εχει ληξει?
Ετοιμασε ακομα μια αλλαγη νερου αν μπορεις...
Καλο ειναι να χρησιμοποιεις νερο οσμωσης ασχετα με το αν εχεις κοραλια ή οχι.
Κανε την αλλαγη και βλεπουμε ... μπορει να επηρεαζαν τα βιολογικα υλικα του φιλτρου.

accnt
08-10-08, 11:35
... μπορει να επηρεαζαν τα βιολογικα υλικα του φιλτρου.

Τα οποία δεν τα βγάζουμε με την μια, εκτός και αν έχουμε ικανό βράχο να υποστηρίξει το ενυδρείο.

Mary-z
08-10-08, 13:48
τα φιλτρα τα εβγαλα σε δοσεις σιγα σιγα για αυτον τον λογο. τα τεστ δεν ειναι λυγμενα κ ειναι της tetra και alifert. skimmer: red sea berlin airlift60 για 240 λιτρα. το ενυδρειο μου ειναι 120 λιτρα. συνολικη κυκλοφορια 2400 λιτρα την ωρα, εχω διαφορους κυκλοφοριτες. εξωτερικο φιλτρο δεν εχω. εχω χημικο εσωτερικο φιλτρο με ανθρακα κ αντιφοσφορο, και σαν βιολογικο ειναι ο αραγωνιτης με 20 κιλα ζωντανο βραχο. μετρισεις ΝΟ1,ΝΟ2,ΝΗ3,ΝΗ4: 0. ΝΟ3: 50.

accnt
08-10-08, 13:55
To skimmer πρέπει να είναι ανεπαρκείς.

Mary-z
08-10-08, 14:04
τι skimmer να βαλω δηλαδη; ασε που παρατηρησα οτι δυο παθανε και ick τωρα που τα ειδα. SOS!

accnt
08-10-08, 14:08
Τι ψάρια έχεις μέσα και πόσο ΖΒ?

Mary-z
08-10-08, 14:19
ZB εχω 20 κιλα. τα ψαρια ειναι 1 bicolor pseudochromis,1 clownfish,1 three stripe damselfish, 1 blue damselfish, 2 αστεριες brittle seastars,1 dwarf blueleg hermit crab,1 ανεμωνη ασπρη με μοβ.

accnt
08-10-08, 14:23
Τα ψάρια σου δεν είναι επιθετικά μεταξύ τους?
Επίσης νομίζω ότι είναι παρα πολλά γι΄ αυτά τα λίτρα.
Ο βράχος είναι υπεραρκετός.

Για skimmer θα σου έλεγα να βάλεις κάποιο άλλο μοντέλο κρεμαστό να μην πιάνει χώρο μέσα στο ενυδρείο, εκτός και αν αφήσεις το πολύ δυο ψαράκια μέσα...

Επίσης η ανεμώνη χρειάζεται αρκετό φως και είναι δύσκολο ζώο για αρχή. Τι φώτα έχεις (kelvin και watt)?

Mary-z
08-10-08, 14:34
εναν προβολεα κρεμαστο, 150watt, ειδικο για θαλασσινο.14000 kelvin

accnt
08-10-08, 14:40
Oπότε είσαι Ok από φωτισμό.

Για να σου πούμε για το Ick θα πρέπει να μας πεις αν τα ψάρια σου "τσακώνονται" μεταξύ τους... Αυτός ο παράγοντας έχει μεγάλη σημασία, ειδικά σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο με αρκετά ψάρια.

Mary-z
08-10-08, 14:52
στην αρχη τσακονοντουσαν, ειδικα το clown με το bicolor.. τωρα εχουν ηρεμησει. αυτα τα δυο εχουν παθει ick. λετε αυτο να φταιει. τι μπορω να κανω; ποσα ψαρια πρεπει να εχω στα 120 λιτρα για να πανε ολα καλα;για το ΝΟ3 τι λετε;

accnt
08-10-08, 14:57
Και βέβαια μπορεί να φταίει και αυτό. Πάντα οι "τσακωμοί" δημιουργούν στρες και με την σειρά του ασθένειες.

Μέτρα για καλό και για κακό το νερό της βρύσης σου για ΝΟ3 (δύσκολο βέβαια, αλλά που ξέρεις καμιά φορά).
Λίγο τάισμα και αλλαγές νερού είναι οι λύσεις για την ώρα.

Aris50
18-10-08, 09:48
Αν στο ενυδρείο σου δεν έχεις κοράλλια δεν έχεις ανάγκη αν θα έχει το Ν03 υψηλό. Τα δικά μου ζουν με 100 μονάδες

vasilakis
18-10-08, 12:24
Αν στο ενυδρείο σου δεν έχεις κοράλλια δεν έχεις ανάγκη αν θα έχει το Ν03 υψηλό. Τα δικά μου ζουν με 100 μονάδες

Ε δε χρειαζεται να τα ζοριζουμε κιολας !!!

Mary-z
23-10-08, 16:00
ωραια!εκανα αλλαγη νερου και σταδιακα το no3 αρχισε να πεφτει.:pεχω ομωσ και αλλο ενα προβλημα.σημερα ξαφνικα θολωσε το νερο(και οταν λεω ξαφνικα το εννοω!!)εχει περασει μια ωρα και δεν βλεπω τιποτα απο την θολουρα!την αλλαγη την εκενα πριν δυο ημερεσ.μηπωσ ξερετε τι μπορει να φταιει:confused:σασ ευχαριστω για την βοηθεια σασ.:)

alexx
23-10-08, 19:29
εγω εχω νιτρικα στο θεο και προσπαθω να τα κατεβασω αλλα ακομα τιποτα

nikman
24-10-08, 04:44
σημερα ξαφνικα θολωσε το νερο

Έχεις αρκετό άνθρακα στο φίλτρο σου; θα σου χρειαστεί.
Δυστυχώς δεν μπορώ να σε διαφωτίσω για την αιτία της θολούρας.

accnt
24-10-08, 08:06
Αυτό για την θολούρα, είχα ξανασυζητηθεί παλιότερα και αν θυμάμαι καλά δεν βρήκαμε άκρη...
Πάντως δεν είναι κάτι το ανησυχητικό...

Mary-z
24-10-08, 10:10
ευχαριστω για τιs απαντησεισ σαs!σημερα το πρωι ωσ δια μαγιαs το νερο ειναι και παλι καθαρο!:)

andreas72
28-10-08, 21:41
εγω εχω νιτρικα στο θεο και προσπαθω να τα κατεβασω αλλα ακομα τιποτα


ρίξε 1 λίτρο βότκα μέσα και θα στρώσει :D :D :D :D :D :D


πλακα κάνω παιδιά στον alexx.. μην βάλετε 1 λίτρο και σουρώσουν τα ψαρια!!!!!!!!! :rolleyes::rolleyes::rolleyes: