PDA

Επιστροφή στο Forum : 96 λιτρα κοινωνικο φυτεμενο


mixalis
20-09-08, 14:19
Πληροφορίες

Διαστάσεις:
Όγκος:96λιτρα
Κατηγορία:κοινωνικο φυτεμενο
Φυτά:13
Ψάρια / Άλλα είδη:10 Cardinal Tetra - 2 Xiphophorus helleri (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/xiphophorus_helleri.htm) -1 aplle snail
Διακοσμητικά υλικά:1 ξυλο χαλικι χαλαζιακο (αεραντλεια η οποια κατοπιν συστασεων θα καταργηθει;))
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:μαυρο
Φωτισμός:τ8 18 w
Διάρκεια φωτισμού:8-10 ωρες
Φιλτράρισμα:ehein substrat +σφουγκαρια
Θερμοστάτης:δεν γνωριζω λεπτομεριες
Λίπανση:kent freshwater
Παροχή CO2:αναμενεται

Παράμετροι:

pH:7.5
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0mg/l
Νιτρώδη (ΝΟ2):0.3mg/l
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:50% καθε εβδομαδα
Θερμοκρασία:26
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφίαhttp://i197.photobucket.com/albums/aa70/mikerrgp/DSC01213.jpg

harilaos
20-09-08, 15:08
Φίλε μου καλησπέρα και καλή αρχή.
Το ενυδρείο σου είναι σε αρχικό στάδιο ακόμα, και υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ των ψαριών σου. Τα cardinal θέλουν πιο μαλακό και ίσως λίγο πιο όξινο περιβάλλον αντίθετα με τους ξιφοφόρους.


Αν και κάνεις μεγάλες αλλαγές νερού βλέπω πως έχεις νιτρώδη.
Είναι στρωμένο το φίλτρο σου;
Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο;

Βλέπω ότι θα πάρεις σύστημα CO2.. Το ενυδρείο πάει για φουλ φυτεμένο;

kill_bill
20-09-08, 15:40
Eμενα μου αρεσει. Λιγο αν μετακινουσες την κεντρικη βαλισνερια και το ξυλο ή πιο δω ή πιο εκει. Οχι στη μεση παντως.

mixalis
20-09-08, 16:19
θα βαλω καποια φυτα ακομα
το ενυδρειο τρεχει 15 μερες αλλα τα υλικα φιλτραρισματος μου τα εδωσε ενας φιλος μεταχειρησμενα
το νερο πριν βαλω τα ψαρια δεν ειχε νιτρικα αλατα κ πλεον εχει σε μικρη μορφη αλλα εχει ξεχασα επεισης να γραψω οτι εχω κ εναν κλοουν καθαριστη
ειμαι τελειος αρχαριος κ χρειαζομαι της πολυτιμες συμβουλες σας ;)

harilaos
20-09-08, 16:51
Ο clown δεν θα έλεγα οτι ούτε είναι καθαριστής ούτε ότι ενδείκνυται για το ενυδρείο σου. Θα πρέπει να τον αποχωριστείς σύντομα καθώς πρέπει να ζει σε κοπάδι, και σε μεγάλα ενυδρεία. Προς το παρών κάνε πιο πυκνές και μικρότερες αλλαγές νερού για να μην ζορίζονται τα ψάρια σου και μην ταΐζεις πολύ μέχρι να στρώσει τελείως το φίλτρο σου.
Από εκεί και πέρα βλέπουμε για το τι ψάρια θα κρατήσεις..

Raven
21-09-08, 01:41
Γεια και απο μενα. Καλοριζικο το ενυδρειο σου και καλη συνεχεια! Μου αρεσει που δειχνει φυσικο και οσο για το aquascape θα το βρεις, ειναι νωρις ακομα...
Το μονο μειον ειναι ο φωτισμος σου που ειναι παρα πολυ χαμηλος. Με 18watt στα 96 λιτρα δεν μπορεις να κανεις και πολλα.Ακομα και η προσθηκη DIY CO2 μαλλον περιττη ειναι με τοσα λιγα watts. Κανε καμια πατεντα και προσθεσε αλλες 2 λαμπες και θα εισαι ενταξει για φυτεμενο μετριων απαιτησεων.

mixalis
22-09-08, 20:07
με λαμπα τι αλλο μπορω να κανω εκτος απο πατεντα στο καπακι υπαρχει καποια ετοιμη με πετισοτερα βατ?

xontros
22-09-08, 20:22
Καλησπέρα και από μένα..

Είναι όμορφο το ενυδρείο οπτικά, αλλά αυτό είναι δευτερεύον, γιατί υπάρχουν 2 βασικά θέματα:

1. Έχει "στρώσει" το φίλτρο σου? Γιατί έχεις ΝΟ2>0, και αυτό είναι τοξικό για τα ψαράκια! Διάβασε καλά για τον κύκλο του αζώτου, και κάνε συχνές αλλαγές μέχρι να στρώσει το φίλτρο..

2. Έχεις μέσα ασύμβατα ψάρια (ξιφοφόροι - καρδινάλιοι).. Πρέπει να διαβάσεις τις απαιτήσεις τους, να επιλέξεις τι θα κρατήσεις και να φροντίσεις μετά ώστε οι τιμές του νερού σου να προσεγγίζουν όσο το δυνατόν καλύτερα τις ιδανικές για τα ψάρια σου.. Το ΚΗ=6 είναι το ίδιο και στο ενυδρείο και στη βρύση? Κάπως χαμηλό είναι για νερό αθήνας.. Με τι το μετράς? Κάνεις κάτι για να το χαμηλώσεις?

thanasis76
22-09-08, 20:31
πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και σιγα σιγα θα δεις πως θα το τελειοποιησεις...
απλα μαλλον το φιλτρο σου δεν ειναι στρωμενο η μεχρι να μεταφερεις τα στρωμενα υλικα τα εχασες την βιολογια...
εχεις Νο2 και αυτο δειχνει αστρωτο φιλτρο...
προσεχε τα ψαρια σου και ψαξε για υλικα για το φιλτρο στρωμενα ....

mixalis
22-09-08, 20:33
τα νυτρικα κατεβικαν με την προσθηκη υγρων κακτιριον

τα kh κατεβασα λιγο με ενα της σερα που ειναι κ για px kh
-------------------------
τα νυτρικα κατεβικαν με την προσθηκη υγρων βακτιριον

τα kh κατεβασα λιγο με ενα της σερα που ειναι κ για px kh[/quote]

xontros
22-09-08, 20:36
Νιτρικά είναι τα ΝΟ3.. ΝΟ2 είναι τα νιτρώδη.. ΝΗ4 η αμμωνία..

1. Μετρήσεις νιτρικών δεν έχεις αναφέρει πουθενά..
2. Τα υγρά βακτηρίδια που έριξες δεν κατεβάζουν τα νιτρικά.. Βοηθούν (επιταχύνουν) το στρώσιμο του φίλτρου.. Δλδ στη δημιουργία στο φίλτρο σου αποικιών από βακτηρίδια, που μετατρέπουν την τοξική ΝΗ4 σε ΝΟ2, και τα ΝΟ2, που είναι επίσης τοξικά σε ΝΟ3.. Άρα αυξάνουν τα ΝΟ3! Έχεις διαβάσει για τον κύκλο του αζώτου?

και 3. Καλό είναι αυτά τα "ζουμιά" να τα αποφεύγεις και να χρησιμοποιείς άλλους τρόπους για μεταβολή των παραμέτρων:
- μείωση του ΚΗ με νερό από Α/Ο
- μείωση του pH με CO2 ή/και με τύρφη

delta66
23-09-08, 01:36
Μαλλον βαζει sera morena υγρη τυρφη.
Το εβαζα στην αρχη, αλλα καταλαβα οτι ηθελε ενα τονο για να κανει δουλεια και αρχισα να βαζω κανονικη τυρφη.

Τελικα θα κανεις βιοτοπικο Κεντρικης Αμερικης που ελεγες ή Νοτιου?

CO2 μη βαλεις με τοσο λιγο φωτισμο.

xontros
23-09-08, 01:55
Υπάρχει και το pH minus της sera, που είναι μάλλον άγνωστο το τι κάνει και πώς το κάνει..

Όπως και να'χει.. Προσπαθεί να μειώσει το pH (όπως θέλουν οι καρδινάλιοι), ενώ παράλληλα έχει μέσα και ξιφοφόρους.. :smt120
Που ίσως σημαίνει ότι δεν έχει καταλάβει για ποιο λόγο μειώνει το pH, και πιθανότατα ακολουθεί τις οδηγίες του πετ-σοπ, που συνήθως είναι "ρίξε κάποιο buffer για ουδέτερο pH, για να είσαι μέσα.."

delta66
23-09-08, 02:04
Υπάρχει και το pH minus της sera, που είναι μάλλον άγνωστο το τι κάνει και πώς το κάνει...
Eχεις δικιο τωρα ειδα στη φωτο στο επιπλο εχει το ph minus. (το κιτρινο μπουκαλακι με το κιτρινο καπακι)

xontros
23-09-08, 02:18
Eχεις δικιο τωρα ειδα στη φωτο στο επιπλο εχει το ph minus. (το κιτρινο μπουκαλακι με το κιτρινο καπακι)

Μάτι γαρίδα ο καλλιτέχνης! Πού το εντόπισες ρε θηρίο? Δεν παίζεσαι! :D

delta66
23-09-08, 02:42
Μικρος ηθελα να γινω μυστικος πρακτορας (ΘΒ) και η παρατηρικοτητα ειναι ενα απαραιτητο προσον.

Απ δυο τρια ααααπ :smt073

mixalis
23-09-08, 12:34
βασικα ψαχνωμε ακομα ηθελα να βαλω καρδιναλιους που ειδη εχω κ ροδοστομους που μου αρεσουν πολυ διαβασα οτι ζουν σε διαφορετικα ποταμια κ χρειαζονται διαφορετικο τυπο νερου
απο την αλλη βλεπω παρουσιασεις εμπειρον του χομπι μας να εχουν μεσα κ τα δυο ειδη ψαριων κ εκει το χανω λιγο
το ph to το εχω πλεον σταθερα στο 7 που ειναι καλο για ολα μου τα ψαρια μου εφερε μια φιλη εναν μπαλουν ραμ ο οποιος θα χαριστει σε φιλο

η μετρησεις εχετε δικιο λα8ος δικο μου ειχα αυξημενα νιτρωδη αλατα οχι νιτρικα κ η αμονια μου ειναι στο κατοτερο οριο

ευχαριστω για της συμβουλες σας η οποιες μου ειναι πολυτιμες γιατι οντως καποιοι με τα πετ σοπ ξερουν λιγοτερα κ απο μενα που δεν ξερω τιποτα;)
-------------------------
τα φυτα που εχω μεσα θα καταστραφουν λογο ελειψεις φωτισμου η δεν θα εχουν αναπτυξη?

delta66
23-09-08, 12:45
...τα φυτα που εχω μεσα θα καταστραφουν λογο ελειψεις φωτισμου η δεν θα εχουν αναπτυξη?
Αργα ή γρηγορα.
Το ΣΩΣΤΟ φως ειναι το Α και το Ω για τα φυτα.

Οσο για τους ροδοστομους δεν θελουν διαφορετικο νερο απο τους καρδιναλιους αλλα εγω δεν θα τους εβαζα μαζι γιατι προτιμω να βλεπω ενα συμπαγες μεγαλο κοπαδι απο ιδια ψαρια.
Οταν μπαινουν δυο κοπαδοψαρα μαζι που κολυμπουν στο ιδιο υψος νερου, το ενα (το πιο ισχυρο) σπαει πολλες φορες το αλλο και ειναι διαλυμενο σκορποχωρι ή μονιμα κρυμμενο στα φυτα.
Αν συνεχισεις να χρησιμοποιεις buffer θα εχεις προβληματα.
Αυτα φτιαχνουν κατι και χαλανε αλλο.
Αν θελεις μαλακο νερο, θα πας σε τυρφη ή συσκευη αντιστροφης οσμωσης (ΑΟ).
Ρυτινες το κοβω δυσκολο, και απιονισμενο νερακι απο σουπερ μαρκετ (για τα λιτρα σου) θα γεμισει το σπιτι μπετονακια και αδεια τσεπη μακροχρονια

Εδω εχει σχετικη πληροφορια
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/GH_PH.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/osmose.htm

mixalis
26-09-08, 19:28
τελικα εβαλα κ μια δευτερη λαμπα με ω κλιπς
ειναι ετοιμη χωρις πατεντα κ την βρηκα σε ενα πετ σοπ 25e
καποια στιγμη θα ανεβασω κ φωτο

τωρα με δυο λαμπες τ8 μια grolux για τα φυτα κ μια λευκη
ποσες ωρες να εχω φως στο ενυδρειο?

delta66
26-09-08, 19:47
τελικα εβαλα κ μια δευτερη λαμπα με ω κλιπς
ειναι ετοιμη χωρις πατεντα κ την βρηκα σε ενα πετ σοπ 25e
καποια στιγμη θα ανεβασω κ φωτο

τωρα με δυο λαμπες τ8 μια grolux για τα φυτα κ μια λευκη
ποσες ωρες να εχω φως στο ενυδρειο?
Κατ'αρχην δωσε στοιχεια για τη λαμπα (μαρκα. κελβιν. βατ)
Και απ'οτι ξερω η αποτομη αλλαγη φωτοπεριοδου και εντασης φωτισμου αντιστοιχει σε προβληματα για τα φυτα.
Εγω θα εβαζα χρονοδιακοπτη ξεχωριστο στη δευτερη λαμπα και θα την αναβα μια ωρα στη μεση της φωτο περιοδου.
Μετα θα μεγαλωνα τη διαρκεια της μιση ωρα καθε 4-5 μερες μεχρι να ερθει στη κανονικη ημερησια φωτοπεριοδο της και παλι με παρατηρηση για τυχων αναπτυξη αλγης κλπ.

mixalis
26-09-08, 19:54
η μια λαμπα ειναι ειναι gro lux t8 k η αλλη ειναι τ8 απλη λευκη η οποια θα αντικατασταθη με καποια υδικη για τα ψαρακια μου
να προσθεσω οτι αναβουν ξεχωριστα

delta66
26-09-08, 20:04
- Ενα πολυ σημαντικο που πρεπει να ξερεις ειναι τα πραγματικα λιτρα νερου που εχει το ενυδρειο.
Για να υπολογιζεις τυχων υγρα που ριχνεις κλπ.
96 λιτρα ειναι ο ογκος του ενυδρειου (μαζι με καπακι, διακοσμηση κλπ) ή το νερο?


- Απο μετρησεις πως πας? Αμμωνια?

- Ξεκαθαρισε τι συνθεση ψαριων θα εχεις.
Για σκληρουτσικο νερο ή για μαλακουτσικο? :D

- Και επεστρεψε τον κλοουν, γινεται τεραστιος και θελει να ειναι κοπαδι, που θα χωρεσεουν στα 96 λιτρα 6-7 ψαρια 20-30 ποντων :D (και μη πεις οταν μεγαλωσει θα το βγαλω, δεν κανει ουτε μικρο να το εχεις μονο του και σε μικρο ενυδρειο)
Αν θελεις τετοιου ειδους ψαρια (botia) σαλιγγαροφαγα, θα παρεις ενα κοπαδακι 6-7 Yasuhikotakia sidthimunki (http://www.loaches.com/species-index/yasuhikotakia-sidthimunki) ποθ γινινται 5-6 ποντους μονο. Αλλα μη περιμενεις να καθαριζουν σαλιγγαρους, τπτ μικρα σαλιγγαρακια μονο, για ξεκαθαρισμα βλαβερων σαλιγγαριων (τα πιο πολλα ειναι χρησιμα) παρε σαλιγγαροπαγιδα.
Αλλα θα αφαιρεσεις αλλα ψαρια για να χωρεσουν.
Φυσικα αυτα μονο αν πας σε μαλακουτσικο νερο (που ειναι πιο δυσκολο να φτιαχτει ετσι?)

mixalis
27-09-08, 08:45
λοιπον το νερο στο ενυδρειο ειναι στα 82 λιτρα ναι το ξερω για τον κλοουν αλλα τι να κανεις αν μπλεκεις με μ@κακες καποια στιγμη θα γινει ξεσκαρταρισμα τον ψαριων μου σιγουρα θα μεινουν η καρδιναλιοι απο εκει κ περα βλεπω
-------------------------
μετρησεις nh3 nh4 no2 ειμαι στο κατοτερο επειπεδο ph 7 .5 γενικα εχει παει καλα με την βοηθεια σας κ ενος φιλου :p

mixalis
30-09-08, 18:05
καλησπερα προσθεσα τελικα κ παρωχει co2 nutrafin κ ακομα δυο φυτα ακομα μια φωτο για παρατηρισεις σε σχεση με την αρχικη φωτο
http://i197.photobucket.com/albums/aa70/mikerrgp/DSC01229.jpg

mixalis
01-10-08, 20:00
παιδια πως το βλεπεται καλα παει? εχω κανει καποια λαθη ?
η τοποθετιση των φυτων ειναι σωστη?
http://i197.photobucket.com/albums/aa70/mikerrgp/DSC01273.jpg

etomis
03-10-08, 11:49
Είναι πολύ ωραία στημένο...ίσως αντα 2 ξύλα στη μέση τα είχες στο 1/3 του ενυδρείου να φαινόταν ακόμα ποιο όμορφο...όσο για τα ψαράκια αν έιναι μόνο νεον το κοπαδάκι σου, νομίζω ακόμα 3-4 θα ήταν καλύτερα και ποθο συμπαγή συμπεριφορά κοπαδιού θα έβλεπες :)

xontros
03-10-08, 12:21
Τα φυτά ωραία είναι (κάποια βέβαια που έχεις μπροστά θα σου μεγαλώσουν πολύ και θα κρύψουν τα πίσω, αλλά αυτό το διορθώνεις στην πορεία)..

Ο ξιφοφόρος όμως.. :(

mixalis
03-10-08, 20:48
παιδια ο ξυφοφορως χαριστηκε μαζι με το ταιρη του κ εναν κλοουν που μου ειχαν πει οτι κανει για το ενυδρειο μου αλλα οπως διαβασα ειναι κοπαδισιος κ θελει κ 200 λιτρα

την θεση τους πειραν 4 μικρα coryboras albino

τωρα ειμαι αναμεσα στο να βαλω καποιους καρδιναλιους ακομα η εναν αρσενικο κ δυο θυλικα Dwarf cichlid Apistogramma cacatuoides κ να το παω προς βιοτοπικο η συμβουλες ειναι πολυτιμες κ ευτιχος που μου ανοιξατε τα ματια γιατι καποια σινικιακα πετ ειναι για κλαματα :(
-------------------------
μια καλυτερη παρουσιαση
Διαστάσεις:
Όγκος:96λιτρα
Κατηγορία:κοινωνικο φυτεμενο
Φυτά:2 myriophilum + 1 myriophilum matogrosense 4 vallisneries 1 echinodorus oselot 1 echinodorus blehermi 2 echinodorus magdalensis 1 lopelia cardinalis 1 cambomba aquatica + που δεν γνωριζω ονομασια
Ψάρια / Άλλα είδη:10 Cardinal Tetra - 4 coryboras albino 1 ramirezi
Διακοσμητικά υλικά:1 ξυλο 1 ρυζα μοπανι χαλικι χαλαζιακο
Φόντο:μαυρο
Φωτισμός: 2χT8 gro lux
Διάρκεια φωτισμού:8-10 ωρες
Φιλτράρισμα:ehein substrat +σφουγκαρια
Θερμοστάτης:δεν γνωριζω λεπτομεριες
Λίπανση:kent freshwater
Παροχή CO2:nutrafin
Παράμετροι:
pH:7.5
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0mg/l
Νιτρώδη (ΝΟ2):<0.3mg/l
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:50% καθε εβδομαδα
Θερμοκρασία:26
Άλλες πληροφορίες:

delta66
03-10-08, 21:01
το χαλικι τι παχος εχει?
εχεις ηδη ενα ραμιρεζι, δεν θα το κρατησεις?

ΥΓ τα κλοουν θελουν 400+ λιτρα

mixalis
04-10-08, 08:15
to χαλικι ειναι πολυ ψυλο κ το ετρειψα στο χερι μου δεν ειναι εχμυρο καθολου το ραμιρεζι δεν γερω τελικα αν πρεπει η οχι να το κρατησω κ μια κ το θυξαμε τελικα ανοικη στα βαμμενα ψαρια ?

Teo
04-10-08, 08:20
Οχι δεν ανοικει στα βαμμενα ψαρια.
Αλλα νομιζω πως εχω δει μπαλουν βαμμενα που να φερνουν ελαχιστα σε ραμιρεζι...