PDA

Επιστροφή στο Forum : Συσκευή Αντίστροφης Οσμωσης(Ερώτηση)


marios
11-09-08, 18:11
Έχω προμηθευτεί εδώ και ένα χρόνο μια συσκευή ΑΟ της Aqua Med Easy line 90 , την οποία και χρησιμοποιώ στις αλλαγές του νερού σε ένα 130 λίτρων ενυδρείο.Το χειμώνα την είχα έξω στο μπαλκόνι και με το χιόνι που έριξε φυσικά και πάγωσε αφού είχε η μεβράνη εγκλωβίσει κάποια ποσότητα νερού.
Συνεχίζω να την χρησιμοποιώ και ελλείψει TDS που έχω διαβάσει τα αναλυτικά άρθρα στο forum, έχω μετρήσει το καθαρό νερό που μου βγάζει και σε γενική σκληρότητα είναι 1-2 dKH βαθμοί και το PH του είναι 7,4 η κατώτερη ένδειξη του test jBL που έχω.
Η ερώτησή μου είναι αν η ΑΟ συνεχίζει να βγάζει καλής ποι'οτητας νερό ή αν θέλει αντικατάσταση της κεντρικής μεμβράνης.:confused:

vasilakis
11-09-08, 21:42
Μονο το tds θα σου πει την αληθεια. Δανεισου απο ενα φιλο για να μετρησεις.
Προφιλτρα εχεις αλλαξει ποτε σου?
Αν οχι εχεις κανει διπλο λαθος.

harilaos
11-09-08, 21:50
Βασίλη , η μέτρηση TDS μετά το DI διάβασα ότι πρέπει να βγάζει 0.
Όταν λέμε μηδέν εννοούμε ότι πρέπει να δούμε ακριβώς μηδέν ή η όσμωση μου δεν δουλεύει καλά;(παίρνω τιμές κάτω από 10)

vasilakis
11-09-08, 22:05
Η οσμωση απο μονη της σπανια θα δειξει 0 ... εξαρταται απο τα προφιλτρα , τη μεμβρανη και φυσικα απο τη σκληροτητα του νερου της περιοχης.
Με Di πρεπει να δειχνει 0 αλλα και 2-3 να δειχνει δεν εχεις προβλημα (μην ειμαστε και υπερβολικοι).
Εμενα η οσμωση που ειχα (ιδια με τη δικια σου) απο 550 που ειχε η βρυση το κατεβαζε στα 6-7 που ειναι φυσιολογικο νουμερο για τοσο μεγαλη σκληροτητα.

madfdg
12-09-08, 15:19
Μετά το Di πρέπει να είναι 0!Την ρητίνη πόσο καιρό την χρησιμοποιείς?Μπορείς να μετρήσεις και μετά την μεμβράνη?

marios
12-09-08, 18:46
Μονο το tds θα σου πει την αληθεια. Δανεισου απο ενα φιλο για να μετρησεις.
Προφιλτρα εχεις αλλαξει ποτε σου?
Αν οχι εχεις κανει διπλο λαθος.

Την ΑΟ την δουλεύω ένα χρόνο.Θέλουν αντικατάσταση τα προφίλτρα και η μεμβράνη??

harilaos
12-09-08, 19:15
Μετά το Di πρέπει να είναι 0!Την ρητίνη πόσο καιρό την χρησιμοποιείς?Μπορείς να μετρήσεις και μετά την μεμβράνη?

7 μετά την μεμβράνη.... 5 μετά το DI Αυτή τη στιγμή που μιλάμε... Χμ.. Το DI μου δεν τα πάει πολύ καλά. Ε;

vasilakis
12-09-08, 19:40
Μαριε τα προφιλτρα ειναι καλο να τα αλλαζουμε καθε 6-8 μηνες ( 6 μηνες δινουν οι περισσοτεροι κατασκευαστες) για μια μεση χρηση.
Αλλαζοντας τα πριν μπουκωσει το νημα και εξαντληθει η αποροφητικη ικανοτητα του ανθρακα επεκτεινεις τη ζωη της μεμβρανης σου.

Οσο για τη ρητινη σου χαριλαε θελει αλλαγμα.

madfdg
12-09-08, 19:45
Πρόφιλτρα και ρητινη άλλαγμα στο 6μηνο!εγώ μόλις πλησιάσω την αλλαγή αρχίζω και βλέπω στο tds μετρήση γύρω στο 2-3 (μετά την μεμβράνη και μετά την ρητίνη);)