PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορια για φιλτρο βυθου.


Nikos!
08-09-08, 23:44
Εχω να κανω μια ερωτηση για την οποια δεν βρηκα μια συγκεκριμενη απαντηση και εχω μπερδευτει αρκετα...στα ενυδρεια θαλασσινου νερου χρειαζεται φιλτρο βυθου?μερικοι μου ειπαν οτι ειναι απαραιτητο ενω καποιοι αλλοι μου ειπαν οτι μπορει να προκαλεσει προβληματα γιατι μαζευοντας τις ακαθαρσιες μπορει να βουλωσουν οι τρυπες με αποτελεσμα να δηλητηριαστει το νερο και να ψωφισουν τα ψαρια.Σε μερικα καταστηματα εχω δει ενυδρεια χωρις φιλτρο βυθου και μου ειπαν οτι οι ακαθαρσιες καθαριζονται με σκουπα και ενα μερος τους απο το φιλτρο.εχω μπερδευτει απιστευτα και δεν ξερω ποιος ειναι σωστος σε αυτα που λεει για αυτο ζηταω την βοηθεια σας αν δεν ειναι δυσκολο...

vasilakis
09-09-08, 00:00
Με απλα λογια Νικο οποιος χρησιμοποιει ή προτεινει φιλτρο βυθου τη σημερον ημερα σε οποιοδηποτε ενυδρειο τρωει κιτρινη καρτα...
Το ρολο του βιολογικου φιλτρου στο θαλασσινο ενυδρειο αναλαμβανει ο ζωντανος βραχος και ο αραγωνιτης (εφοσον εχει καποιον υψος και δεν καλυπτει μονο τον πατο).

Nikos!
09-09-08, 00:13
τι ειναι ο αραγονιτης?ακυρο το φιλτρο δηλαδη...

vasilakis
09-09-08, 01:29
Φιλε Νικο για να αξιοποιησεις τη βοηθεια που σου δινουμε πρεπει να διαβασεις περισσοτερο.
ΡΙξε μια ματια στα υπομνηματα στους αρχαριους θαλασσινου καθως επισης και σε θεματα που εχουν δημιουργησει αλλοι αρχαριοι και επανερχομαστε.