PDA

Επιστροφή στο Forum : Piranha Serrasalmus Manueli


antonis t83
03-09-08, 20:01
μετα απο 2 χρονια αναζητησης επιτελους βρισκεται σε ενα ενυδρειο μου!
εδω κ δυο βδομαδες serrasalmus manueli 12+ cm υγιεστατο, καναμε κ καλη προσαρμογη ,
τρωμε κ με λαιμαργια , ορμαμε κ σε οποιον παει να μας βγαλει φωτογραφια , ολα οκ!! http://www.aquazone.gr/forums/style_emoticons/default/wootwoot.gif
οι φωτο κ το σχετικο θεμα αργησαν για να μην το ματιασουμε κ αυτο...
βεβαια οι φωτο ειναι προχειρες κ τραγικες λογο υπερκινητικοτητας αλλα ολα θα γινουν...
κ λιγα λογια για το συγκεκριμενο ψαρακι:
ειναι το δευτερο μεγαλυτερο σε μεγεθος πιρανχα, μετα τα pygocentrus piraya.
φτανει τα 50cm στο φυσικο του περιβαλλον αλλα σπανια μεγαλωνει παραπανω απο 35 cm σε ενυδρειο.
ειναι ενα απο τα πιο επιθετικα αλλα κ απο τα πιο ομορφα πιρανχα.
κατα τη διαρκεια της ζωης του αλλαζουν τα χρωματα αλλα κ το σχημα του σωματος του.
του αρεσει το μαλακο νερο κ το χαμηλο ph .
δυσκολα το βρισκεις Ελλαδα κ η τιμη του συνηθως ειναι ιδιαιτερα τσουχτερη...
φωτο:

imichal
03-09-08, 21:11
κ η τιμη του συνηθως ειναι ιδιαιτερα τσουχτερη...


δηλαδη :confused:? Για τι ποσο μιλαμε? (απλη περιεργεια.....)

sofianos7
03-09-08, 21:11
Μπράβο Αντώνη το ψάρι άπαιχτο και η παρουσίαση καλή και μεστή. Να σου ζήσει. Άντε βρε θα βαρεθούμε να σου δίνουμε συγχαρητήρια.

Teo
03-09-08, 21:13
Μπράβο Αντώνη το ψάρι άπαιχτο και η παρουσίαση καλή και μεστή. Να σου ζήσει. Άντε βρε θα βαρεθούμε να σου δίνουμε συγχαρητήρια.

Με προλαβε ο προλαλισαν ...Να σου ζησει :smt041:smt041:smt041

sofianos7
03-09-08, 21:35
Άντε ρε Αντώνη πες μας πόσο κάνει το αστέρι σου. Ηλία εγω ξέρω αλλά ας μας πεί ο ιδιοκτήτης.

Πάνος
03-09-08, 21:37
να σου ζησει...

antonis t83
03-09-08, 22:54
230 ευρω αγοραστηκε ο εν λογο κυριος...
πολλα λεφτα για το μεγεθος του, αλλα τα πιρανχα εκτος του οτι αρχισαν να γινονται της μοδας, ειναι κ σαν το χρηματιστηριο οταν ηταν στα καλα του...:D
να πω την αληθεια σαν φανατικος συλλεκτης οπως θα χαρακτηριζα τον εαυτο μου, θα ημουν διατεθειμενος να δωσω κ περισσοτερα αν χρειαζοταν για το συγκεκριμενο ψαρι οπως κ για καποια αλλα.
γνωριζω ποσο δυσκολο ειναι να προσφερεις σε αυτα τα ψαρια αξιολογες συνθηκες, αλλα κ ογκο νερου κ κανω οτι μπορω. (εγω ξερω τι τραβαω με την οσμοση)
σας ευχαριστω για τις ευχες σας!!

antonis t83
13-01-09, 20:17
μετακομισαμε σε φυτεμενο!!

imichal
13-01-09, 20:42
και αυτο εντυπωσιακο......αν εβαζες απο πισω μαυρο φοντο θα τονιζοταν καλυτερα το ψαρι.....;)