PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για παπαγαλο...


thanasis76
30-08-08, 01:32
καλησπερα!!! σκεφτομαι εδω και μερες να αγορασω ενα παπαγαλο...
δεν θα ειναι οι πολυ μεγαλοι αλλα και οχι τα πολυ μικρα που βλεπουμε στα pet shop...
μπορειτε να με βοηθησετε στο τι να παρω...
εχετε να μου πρωτεινεται κατι..
σας ευχαριστω!!!
-------------------------
σκεφτομαι για ενα ζευγαρι cockatiel
τι λετε?? πως ξεχωριζει το αρσ. απο το θυλ.???
υπαρχει αλλη ρατσα στο ιδιο περιπου μεγεθος και οχι πολυ ακριβα??
σας ευχαριστω!!!

πλυμμήρας
30-08-08, 02:22
Θανάση για δες εδώ :http://www.malinoiscanary.gr/forum/t1431/

Πάνος
30-08-08, 03:48
παπαγαλοι:
μεγαλη ευθυνη...αν θες να εχεις εναν μονο και να τον εξημερωσεις οι εππιστημονες τον συγκρινουν με τα σκυλια...η ευφυια και οι αναγες τους ειναι τεραστιες...δεν ειναι καθολου σπανιο να αυτοκτονησουν κατοπιν πολλαπων αυτοτραυματισμων αν παραμεληθουν...( www.mytoos.com (http://www.mytoos.com)) για αυτον τον παπαγαλο θα εισαι το ταιρι του....
αν παρεις 2 δε θα μπορεσεις να τους εξημερωσεις πολυ αλλα δε θα εχεις το αγχος αν τους αφιερωνεις πολυ χρονο...βασικα θα δινουν σημασια το ενα στο αλλο και οχι σε σενα..
τα κοκατιλ ειναι πολυ ομορφα...γινονται καλοι γονεις αν θες ζευγαρι..επισης εξημερωνονται πολυ ευκολα..αλλα εχουν πολυ διαπεραστικη φωνη...επισης επειδη ανηκουν στους κακατουες βγαζουν αυτη την περιβοητη σκονη αποτα φτερα τους και θα πρεπει κανενα μελος της οικογενειας να μην εχει αλλεργιες...
αν ησουν κοντα εχω ενα ετοιμο ζευγαρι για πουλημα αν σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη...αλλα μας χωριζει μεγαλη αποσταση...
στο βασικο χρωματισμο τα θηλυκα εχουν λιγοτερο κιτρινο στο προσωπο και κυριως ξεχωριζουν λογω του οτι στα φτερα της ουρας εχουν ριζοντιες κιτρινωπες ριγες....στις χρωματικες μεταλλαξεις οπως στα περλε αυτο το χαρατηριστικο υπαρχει αλλα στα λουτινο και αλλες ποικιλιες ειναι πιο δυσκολο...επισης ο αρσενικος τραγουδα ενω το θηλυκο οχι..
μεσαιοι παπαγαλοι υπαρχουν πολλοι και πρeπει να διαβασεις καλα τα προφιλ τους πρiν καταληξεις...το απο που θα τον παρεις ειναι αλλο θεμα και καλο θα ηταν σαν πουλι συντοφιας να παρεις μεγαλωμενο στο χερι απο εκτροφεα και οχι απο πετ σοπ...
αν σε ενοχλει η φωνη τοτε διεγραψε απο τις λιστες σου τις μικροσωμες αμαζονες..τις κονουρες και τα μικρα κακατου...
μελωδικη φωνη εχουν οι ροζελες και θεσπεσια χρωματα οπως και τα red rumped parakeets που επισης αναπαραγω...τα pionus ειναι επισης πολυ ησυχα πουλια κι ευγενικα..
ειναι τεραστια η ποικιλια και καλο θα ηταν να ενημερωθεις καλα μεσα απο σαιτς, βιβλια και επισκεψεις σε πετ σοπ για τα διαφορα ειδη,.,...αν δεις καποιο ειδος σε πετ σοπ και σου αρεσει αν θες ποσταρε να σου πω γνωμη αν γνωριζω το ειδος..
αν κανεις σωστη επιλογη δε θα το μετανιωσεις ποτε...ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πουλια...

thanasis76
30-08-08, 14:20
καλημερα!!! σας ευχαριστω πολυ για την αμεσες απαντησεις σας...
η αληθεια ειναι οτι παντα το ψαχνω πριν παρω κατι ζωντανο...
το οτι θα ασχοληθω μαζι τους αυτο ειναι σιγουρο και θα τους παρεχω οτι χρειαζονται...
σκεφτηκα ζευγαρι οχι τοσο για αναπαραγωγες αλλα γιατι πιστευω οτι για καθε ζωο ειναι τελειος διαφορετικο να ειναι μονο και αλλιος να εχει παρεα...
το οτι δεν θα μου δινουν και τοση σημασια δεν με ενοχλει γιατι θα τους δινω εγω...:grin::grin:
δεν με ενοχλουν οι φωνες και απο αλεργειες ειμαστε οκ...
θελω κατι στο μεγεθος του κοκατιλ για να μπορεσω να τους εχω ενα πολυ ανετο σπιτι...
στα πετ σοπ εδω εχουν μονο κοκατιλ σε αυτο το μεγεθος και μετα 6-7 ρατσες αλλα πολυ πιο μεγαλοσωμες και δεν θελω....
θα κοιταξω σε διαφορα σαιτ και θα τα λεμε πριν καταλειξω καπου...
αν παντος ξερετε κανενα σαιτ θα με βοηθουσατε αρκετα..
σας ευχαριστω!!!
-------------------------
καλησπερα και παλι!!! πηγα μια βολτα στα πετ σοπ και εχουν κοκατιλ, lovebird, μακαο, γκριζο αφρικανικο και αν θυμαμε καλα ειδα και αμαζονιου...

ζητησα και μου εδωσαν μια εγκυκλοπαιδεια για πτηνα και ειδα πολλα ειδη παπαγαλων...:smt041:smt041
σας γραφω αυτα που μου αρεσαν

εχουμε και λεμε...

ΚΟΚΑΤΙΛ
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΕ ΡΟΔΙΝΟ ΔΑΚΤΥΛΙΟ
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΠΑΡΝΑΡΝΤ
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΟΥΛΓΚΑ
ΡΟΖΕΛΕΣ ( οχι ολες οι αποχρωσεις..)
ΣΑΝ ΚΟΡΙΝ

δεν ξερω ποσο σπανια μπορει να ειναι και τι τιμη εχουν...
απλα ειναι αυτα που μου αρεσουν...
για πειτε μου την γνωμη σας..

για σπιτι πιο καλα ειναι να ειναι κυλινδρικο η μακροστενο??
αν το φτιαξω εγω δεν υπαρχει προβλημα ε??

σας ευχαριστω!!

Πάνος
30-08-08, 14:47
ζητησα και μου εδωσαν μια εγκυκλοπαιδεια για πτηνα και ειδα πολλα ειδη παπαγαλων...:smt041:smt041
σας γραφω αυτα που μου αρεσαν

εχουμε και λεμε...

ΚΟΚΑΤΙΛ υπεροχα πουλια ειτε σαν συντοφιας ειτε σαν ζευγαρι..σε μεγαλο κλουβι να πετουν φαινεται η ομορφια τους...ο αρσενικος φωναζει δυνατα
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΕ ΡΟΔΙΝΟ ΔΑΚΤΥΛΙΟ δεν ειναι κοινωνικα πουλια και δεν φημιζονταιγια την εξημερωση τους..ειναι ομως πανεμορφοι...βεβαια εχουν εξημερωθει πολλα ατομα σε υπερθετικο βαθμο..ειναι θεμα χαρακτηρα...απλα σαν ειδος δε φημιζεται για την εξημερωση του...σπανια βρισκεις θηλυκα για να σχηματισεις ζευγαρι..
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΠΑΡΝΑΡΝΤ πολυ ομορφοι...δεν ειχα ποτε ομως για να σου πω συμπεριφορα...
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΟΥΛΓΚΑ οπως και ο μπαρναρντ
ΡΟΖΕΛΕΣ ( οχι ολες οι αποχρωσεις..) απο τα ομορφοτερα πουλια ειδικα η west coast..εχουμ μελωδικη φωνη αλλα οπως και οι ring neck (με ροδινο δακτυλιο) δεν εξημερωνονται ιδιαιτερα...ιδανικα να τα εχεις σε ζευγαρι..θελουν πιο μεγαλο κλουβι απο τα κοκατιλ
ΣΑΝ ΚΟΡΙΝ αν εννοεις σαν κονουρ (sun conure) τελεια χρωματα!!! απιστευτη ομορφια...οπως ολες οι κονουρες τρελλο ταπεραμεντο..εξημερωση στο επακρο...νομιζει οτι κυβερνα το σπιτι και θα ειναι ολο σκερτσο και ναζι....αλλα οι στριγγλιες τους οταν δε τους δινεις σημασια ....ΠΟΛΛΑ ντεσιμπελ!!!


για σπιτι πιο καλα ειναι να ειναι κυλινδρικο η μακροστενο?? ΠΟΤΕ κυλινδρικα κλουβια....δε ξερω ποιος διεδωσε αυτη τη μοδα και καποιοι λενε οτι εξυπηρετει το σκαρφαλωμα των πουλιων!! λαθος!!!!!! ειναι σαν να εισαι σε στρογγυλο δωματιο..το πουλι μπερδευεται και δε μπορει να σχηματισει ορια απο την ιδια καμπυλη,,οι ειδικοι το απαγορευουν..
αν το φτιαξω εγω δεν υπαρχει προβλημα ε??..ισα ισα καλυτερα..να το κανεις πιο μεγαλο στις διαστασεις που θες....αναλογα το ειδος τα ανοιγματα του συρματος να ειναι τετοια ωστε να μη χωρα το κεφαλι και πνιγουν...τα συρματα ανοξειδωτα να μη σκουριαζουν..αν εχεις ξυλο προσοχη γιατι τα περισσοτερα ειδη παπαγαλων θα σου το μασουλησουν και θα το διαλυσουν...

σας ευχαριστω!!

καλη αναζητηση!!!η εγκυκλοπαιδεια των πτηνων ειναι καλο βιβλιο....αλλα καλυτερα απο εκει να βρισκεις τις λατινικες ονομασιες και να αναζητας τα προφιλ στο ιντερνετ...τα σαιτ που ειναι καλα ειναι σαιτ που αφορουν μονο συγκεκριμενα ειδη η συγκεκριμενες οικογενειες...οχι γενικα για παπαγαλους...

thanasis76
30-08-08, 19:17
σε ευχαριστω πολυ!! θα παω την δευτερα στο πετ σοπ να του δωσω αυτα που σου εδειξα να δει τι μπορουμε να βρουμε και σε τι τιμες...

θα βγαλω σιγουρα απο τη λιστα το σαν κονουρ ( ειπαμε να μπορω να κατσω λιγο ηρεμα στο σπιτι... μη μου σπασει κανενα τυμπανο...)

θα βγαλω και το ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΕ ΡΟΔΙΝΟ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ( ειπαμε μη μου φαει και κανενα χερι...)
βγαζουμε και τις ροζελες....
οποτε αν αν υποθεσουμε οτι παμε κατι σε
ΚΟΚΑΤΙ
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΠΑΡΝΑΡΝΤ
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΟΥΛΓΚΑ

ποσο περιπου θα πρεπει να ειναι το σπιτι τους για να ειναι σωστο??
θα παρω ενα αρσενικο για αρχη για να ειναι πιο ευκολη η
εξημερωση του και μετα οταν μεγαλωσει και το εχω εξημερωσει ισως του βαλω και μια θυληκια...:smt041:smt041
εξαλου δεν με ενδιαφερει να κανω αναπαραγογες:grin::grin:
-------------------------
συγνωμη που σε ζαλιζω μιας και δεν απανταει κανεις αλλος...
επιδη απο δευτερα θα ξεκινησω την κατασκευη του σπιτιου του...
θελω να μου πεις κατι ακομα...
εκτος απο το ποσο μεγεθος πρεπει να ειναι περιπου...
διαβασα οτι αν το σπιτι του ειναι κλειστο γυρο γυρο και εχει ορατοτητα μονο απο μπραστα οτι αισθανεται πιο ασφαλες ο παπαγαλος...
ειναι σωστο αυτο??
ακομα απο τι δεντρα η φυτα μπορω να παρω κλαδια για να τα βαλω μεσα να εχει φυσικα πατηματα???
πρεπει να ειναι τελειος ξερα??
σε ευχαριστω!!!

Πάνος
30-08-08, 19:18
σε ευχαριστω πολυ!! θα παω την δευτερα στο πετ σοπ να του δωσω αυτα που σου εδειξα να δει τι μπορουμε να βρουμε και σε τι τιμες...

θα βγαλω σιγουρα απο τη λιστα το σαν κονουρ ( ειπαμε να μπορω να κατσω λιγο ηρεμα στο σπιτι... μη μου σπασει κανενα τυμπανο...)

εχουν προσωπικοτητα αλλα πολυ φωνη ρε παιδι μου..αν θες ηρεμια καλυτερα που το βγαζεις..

θα βγαλω και το ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΕ ΡΟΔΙΝΟ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ( ειπαμε μη μου φαει και κανενα χερι...)

οταν λεμε δεν εξημερωνεται εννοουμαι οτι δεν δενεται συνηθως πολυ μαζι σου..οσο αλλα ειδη...δε κινδυνευεις και θα ειναι εξοικειωμενο στη ζωη του σπιτιου..δε θα ειναι επιθετικο

βγαζουμε και τις ροζελες....
το ιδιο και για τις ροζελες...βεβαια και πιο ακριβες αλλα πιο ησυχες και απο τα κοκατιλ στο θεμα φασαρια...και πιο ομορφες..
οποτε αν αν υποθεσουμε οτι παμε κατι σε
ΚΟΚΑΤΙ μη παρεις πουλι πανω απο 45 ευρω θα ειναι κω....σμα.
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΠΑΡΝΑΡΝΤ
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΟΥΛΓΚΑ
αυτους τους 2 δε τους συναντησα ποτε σε μαγαζι και δε ξερω τιμες ουτε χαρακτηρα...γενικα παντως οι αυστραλεζοι αυτου του τυπου (ροζελες-red rumped-μουλγκα-μπαρναρντ-μπαραμπαντ-μπουρκ-elegant) ειναι δειλα πουλια με ταση να διατηρουνται σε ζευγαρια και οχι σαν πουλια συντροφιας...
απο τους αυστραλεζους για παρεα προτεινονται οι κακατουες με μεγαλες ομως απαιτησεις..τα κοκατιλ ..τα budgerigars και τα lorries (ακριβα και δυσκολοσυντηρητα)

ποσο περιπου θα πρεπει να ειναι το σπιτι τους για να ειναι σωστο??αναλογα το ειδος καιτι θες να κανεις..τα ιδανικα ειναι τα εξωτερικα πτηνοτροφεια με καταλυμα..αλλα για μεσα στο σπιτι και για να εχουν μια καλη ζωη θεωρω απαραιτητη επενδυση αυτα τα μεγαλα κλουβια που εχουν δυστυχως πιο πολυ υψος παρα μηκος αλλα τουλαχιστον ειναι ανετα...αν καταληξεις στα μικροσωμα ειδη που θες αντι να παρεις μεταλλικα που εχουν 250-400 ευρω μπορεις με 80 ευρω να παρεις το ιδιο σε πλαστικο απο τα καρφουρ οπως αυτο στη φωτο που εχω εγω...εκει φαινεται και η ομορφια τους αλλωστε..
θα παρω ενα αρσενικο για αρχη για να ειναι πιο ευκολη η
εξημερωση του και μετα οταν μεγαλωσει και το εχω εξημερωσει ισως του βαλω και μια θυληκια...:smt041:smt041
εξαλου δεν με ενδιαφερει να κανω αναπαραγογες:grin::grin:
μιας και δεν θα εχεις ομως εξημερωμενο στο μελλον..κι επειδη αν εξημερωσεις εναν ισως εχεις προβλημα αποδοχης του θηλυκου καλο θα ειναι αν αποφασισες για ζευγαρι να παρεις ζευγαρι απο την αρχη..και αν θες πτηνο συντροφιας εξημερωμενο τοτε ενα μονο του απο την αρχη...αν παρεις μονο ενα κοκατιλ για εξημερωση σου προτεινω θηλυκο για την ησυχια σου...
στις φωτο βλεπεις το κλουβι που λεω...ενα ζευγαρι κοκατιλ που εχω...τον αρσενικο red rumped (μου βγαλανε και 3 παιδακια φετος) και το pionus μου..ο μαξιμος!!


καλη επιλογη!

Πάνος
30-08-08, 19:26
-------------------------
συγνωμη που σε ζαλιζω μιας και δεν απανταει κανεις αλλος...
καμια ζαλη ευχαριστηση μου
επιδη απο δευτερα θα ξεκινησω την κατασκευη του σπιτιου του...
θελω να μου πεις κατι ακομα...
εκτος απο το ποσο μεγεθος πρεπει να ειναι περιπου...
διαβασα οτι αν το σπιτι του ειναι κλειστο γυρο γυρο και εχει ορατοτητα μονο απο μπραστα οτι αισθανεται πιο ασφαλες ο παπαγαλος...μια επιφανεια καλο ειναι να ειναι κλειστη...αλλα αν το εχεις με την πλατη σε τοιχο δε χρειαζεται..νιωθουν ασφαλεια αν εχουν τα νωτα τους καλλυμενα και οχι εκτεθιμενα απο παντου..προτιμω τις 3 επιφανειες ανοιχτες για καλη ορατοτητα..ειδικα αν ειναι πουλι για συντροφια κι εξημερωση...πιο δυσκολο στο καθαρισμα αν εχει κλειστες επιφανειες γιατι θα μαζςυουν βρωμιες..
ειναι σωστο αυτο??
ακομα απο τι δεντρα η φυτα μπορω να παρω κλαδια για να τα βαλω μεσα να εχει φυσικα πατηματα???χωρις να εχω χρησιμοποιησει φυσικα κλαδια τα μη δηλητηριωδη ειναι τα οπωροφορα και το κλαδι της λευκας..
πρεπει να ειναι τελειος ξερα?? εγω θα χρησιμοποιουσα ξερα κλαδια χωρις τους χυμους τους...
σε ευχαριστω!!!

κανονας πρωτος: ΠΟΤΕ αβοκαντο σε παπαγαλο..μπορει να τον σκοτωσει επι τοπου..
δευτερος: αν παρεις ετοιμες κουρνιες να μην εχουν ολες την ιδια διαμετρο...να μην πληγωνονται τα ποδια του..

thanasis76
30-08-08, 19:44
σε ευχαριστω και παλι!!!!
για το αβοκαντο και τα αλλα βασικα τα εχω διαβασει...
οσο για το πλαστικο που λες απο τα καρφουρ μπορω να πω οτι φενετε πολυ πιο ομορφο...
και δειχνει και το πουλι τελειως διαφορετικα...
αλλα εδω δυστυχος δεν εχουμε καρφουρ ακομα:smt084:smt084
θα ψαξω για υλικα και θα δω τι μπορω να βρω για να φτιαξω κατι εγω...
εξαλου και τα χερια μου πιανουν καλα και μου αρεσουν πολυ οι κατασκευες...
οτι φτιαχνω και οτι αποφασιζω θα σε ενημερωνω....
και παλι σε ευχαριστω!!!
-------------------------
ξεχασα να σου πω οτι τα κοκατιλ εδω τα εχουν 30 ευρω...

Teo
30-08-08, 19:52
Εγω παλια ειχα παρει ενα ζευγαρι κοτακατηλ 100 ευρω και με εκπτωση κανονικα καναν 60 το ενα...Ολο ζευγαρωναν και γεννουσαν αλλα ποτε δεν εβλεπα μικρα τρωγαν τα αυγα οπως τα σκαλαρια :D:D:DΙσως εκανα κατι εγω λαθος αλλα τωρα που ασχολουμε με το ιντερνετ και εχω την δυνατοτητα να διαβασω δεν εχω τα πανεμορφα κοκατηλ...Ηρθε στα χερια μου τωρα ενα βιβλιο για αυτα τα πουλια αν θες να μαθεις κατι μπορεις να μου πεις...

Πάνος
30-08-08, 20:00
μπραβο!!! πολυ καλη τιμη.....εδω και θεσσαλονικη τα βρισκω 45..και καποιες χρωματικες ποικιλιες τις βαζουν και 50..

σε βλεπω μαλλον να καταληγεις στα κοκατιλ και η αληθεια ειναι πως μαζι με τα budgerigars ειναι οι δημοφιλεστεροι παπαγαλοι..ευγενικα απο τη φυση τους....
σκεψου μονο καλα αν θες ενα και εξημερωμενο η ζευγαρι...και πολυ προσοχη ..τα νεαρα αρσενικα μοιαζουν με τα θηλυκα...φυλο διακρινεται κυριως μετα τους 6 μηνες..
ειναι ισως το σημαντικοτερο που πρεπει να αποφασισεις μετα την επιλογη του ειδους..
αν περασουν το lovebirds απο το μυαλο σου (γιατι δεν αναφερθηκα καθολου σε αυτα και τα συναντας συχνα)...να θυμασαι επισης οτι ειναι πολυ εξυπνα κι ενδιαφεροντα πουλια..αλλα κι αυτα με διαπεραστικες φωνες!!
-------------------------
τρωγαν τα αυγα οπως τα σκαλαρια

πριν και κατα τη διαρκεια της επωασης των αυγων καθως και κατα την ανατροφη των νεοοσων πρεπει οπωσδηποτε να προσφερουμε αυγοτροφη καθημερινα για να μειωσουμε τον κινδυνο φαγωματος των αυγων...ειχα πολλα αγονιμοποιητα αλλα παραυτα δε μου εφαγαν ποτε ουτε 1 αυγο....βεβαια χορηγουσα καθημερινα αυγοτροφη..

thanasis76
30-08-08, 20:27
μπραβο!!! πολυ καλη τιμη.....εδω και θεσσαλονικη τα βρισκω 45..και καποιες χρωματικες ποικιλιες τις βαζουν και 50..

σε βλεπω μαλλον να καταληγεις στα κοκατιλ και η αληθεια ειναι πως μαζι με τα budgerigars ειναι οι δημοφιλεστεροι παπαγαλοι..ευγενικα απο τη φυση τους....
σκεψου μονο καλα αν θες ενα και εξημερωμενο η ζευγαρι...και πολυ προσοχη ..τα νεαρα αρσενικα μοιαζουν με τα θηλυκα...φυλο διακρινεται κυριως μετα τους 6 μηνες..
ειναι ισως το σημαντικοτερο που πρεπει να αποφασισεις μετα την επιλογη του ειδους..
αν περασουν το lovebirds απο το μυαλο σου (γιατι δεν αναφερθηκα καθολου σε αυτα και τα συναντας συχνα)...να θυμασαι επισης οτι ειναι πολυ εξυπνα κι ενδιαφεροντα πουλια..αλλα κι αυτα με διαπεραστικες φωνες!!
-------------------------


πριν και κατα τη διαρκεια της επωασης των αυγων καθως και κατα την ανατροφη των νεοοσων πρεπει οπωσδηποτε να προσφερουμε αυγοτροφη καθημερινα για να μειωσουμε τον κινδυνο φαγωματος των αυγων...ειχα πολλα αγονιμοποιητα αλλα παραυτα δε μου εφαγαν ποτε ουτε 1 αυγο....βεβαια χορηγουσα καθημερινα αυγοτροφη..



οντως η τιιμη απο οτι βλεπω σε διαφορα σιτε ειναι πολυ καλη!!!!
μου αρεσουν πολυ δεν λεω και ειμαι πραγματικα κοντα σε αυτα...
θελω να δω κι αλλα παρομια ειδη για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα πω μετα πω πω αυτο ηθελα...
το θεμα ειναι οτι οσο κοιταω τοσο μπερδευομαι...
επιδη ισος μπορεις να με βοηθησεις λιγο ( παλι ):grin::grin:
θα παρω τελικα ζευγαρι γιατι θελω να εχει συντροφια...
θελω να ειναι περιπου απο 30-40 εκατοστα
απο τιμη μεχρι 100-150 ευρω για καθε πουλι θα τα δωσω αν ειναι κατι και με τραβιξει πολυ....
δεν με νοιαζει να μιλαει πολυ, αλλα να μη σπαει και τα τυμπανα...
θελω να ειναι ζωηρο, παιχνιδιαρικο, να εξημερωνεται καπος...
αυτα....
ακουω προτασεις...
πραγματικα βλεπω τοσα πολλα που μπερδευομαι...
και κατι ακομα... τα πλαστικα κλουβια δεν τα υπαρχει περιπτωση να τα τρυπησουν??
αν ανεβω αθηνα θα βρω σε ολα τα καρφουρ??
ειναι σε κομματια και το συρναμολογεις για να το μεταφερω στο πλοιο η ειναι ετοιμο στημενο??
και παλι σε ευχαριστω!!!

Πάνος
30-08-08, 20:41
θα παρω τελικα ζευγαρι γιατι θελω να εχει συντροφια...
θελω να ειναι περιπου απο 30-40 εκατοστα
απο τιμη μεχρι 100-150 ευρω για καθε πουλι θα τα δωσω αν ειναι κατι και με τραβιξει πολυ....
δεν με νοιαζει να μιλαει πολυ, αλλα να μη σπαει και τα τυμπανα...
θελω να ειναι ζωηρο, παιχνιδιαρικο, να εξημερωνεται καπος...
αυτα....απο τη στιγμη πο υαποφασισες για ζευγαρι ξεχνα την εξημερωση...θα εκοικειωθουν με σενα ..με το σπιτι...δε θα ειναι αγρια αλλα θα ειναι ημιαγρια..δε θα μπορεις να τα πιανεις..να τα χαιδευεις..να καθονται στον ωμο σου οπως θα εκανε ενας ηρεμος παπαγαλος....
απο τη στιγμη που δινεις τοσα χρηματα αν κατι σε τραβηξει..προσωπικα θα μου αρεσε πολυ ενα ζευγαρι ροζελες...νομιζω ειναι οι west coast που εχουν μονο κοκκινο και μπλε...ειναι υπεροχα πουλια με μελωδικη τρυφερη στο αυτι φωνη...το εχω απωθημενο γιατι ποτε δεν ειχα ενα ζευγαρι...το θεμα ειναι να πεσεις σε καποιον που να ξερει και να παρεις διαφορετικα φυλα.
ακουω προτασεις...
πραγματικα βλεπω τοσα πολλα που μπερδευομαι...
και κατι ακομα... τα πλαστικα κλουβια δεν τα υπαρχει περιπτωση να τα τρυπησουν?? μικροσωμα ειδη δεν εχουν τοσο δυνατο ραμφος...κοκατιλ και παρακιτς σε μενα δεν εκαναν την παραμικρη φθορα στο πλαστικο
αν ανεβω αθηνα θα βρω σε ολα τα καρφουρ?? οσες φορες πηγα της θεσσαλονικης τα ειχε...τα αντιστοιχαμεταλλικα σε πετ σοπ εχουν απο 250-400 ευρω αναλογα το μεγεθος
ειναι σε κομματια και το συρναμολογεις για να το μεταφερω στο πλοιο η ειναι ετοιμο στημενο??το συναρμολογεις ναι....ειναι ελαφρυ κουβαλιεται ευκολα
και παλι σε ευχαριστω!!!
παρακαλω....

thanasis76
30-08-08, 20:50
τις ροζελες τις ειδα και ειναι κι αυτες πολυ ομορφες, αλλα και σε αυτες γραφει οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο να ξεχωρισεις και να παρεις ζευγαρι...
παντος στα κακατιλ το λοφιο ειναι ολα τα λεφτα....:smt041:smt041
-------------------------
υπαρχει κανεις απο αθηνα που να εχει δει τα καρφουρ αυτα τα πλαστικα κλουβια??

Πάνος
30-08-08, 20:53
τα cockatiel που λεγονται και quarrion ειναι το ειδος που συνδεει τους κακατουες (με χαρακτηριστικο το λοφιο) με τους parakeets (με χαρακτηριστικο τη μακρια ουρα) εχει και τα 2 χαρακτηριστικα..ανηκει ομως στους κακατουες..γιαυτο και η σκονη που βγαζουν και εμφανιζεται σε ολα τα πουλια της οικογενειας..
ειναι πραγματι αξιολατρευτα...ομως να ξερεις οτι θα υπαρχουν στιγμες που θα φωναζουν..και δεν ειναι ευχαριστο στο αυτι...να εισαι ετοιμος να το δεχτεις..ελαχιστα ειναι τα ειδη των παπαγαλων οπως καποιοι parakeets και οι ροζελες που εχουν σιγανη και μελωδικη φωνη...:smt020

thanasis76
30-08-08, 20:58
τα cockatiel που λεγονται και quarrion ειναι το ειδος που συνδεει τους κακατουες (με χαρακτηριστικο το λοφιο) με τους parakeets (με χαρακτηριστικο τη μακρια ουρα) εχει και τα 2 χαρακτηριστικα..ανηκει ομως στους κακατουες..γιαυτο και η σκονη που βγαζουν και εμφανιζεται σε ολα τα πουλια της οικογενειας..
ειναι πραγματι αξιολατρευτα...ομως να ξερεις οτι θα υπαρχουν στιγμες που θα φωναζουν..και δεν ειναι ευχαριστο στο αυτι...να εισαι ετοιμος να το δεχτεις..ελαχιστα ειναι τα ειδη των παπαγαλων οπως καποιοι parakeets και οι ροζελες που εχουν σιγανη και μελωδικη φωνη...:smt020


δεν εχω προβλημα να φωναζουν... λατρευω τοσο πολυ τα ζωα που θα ηταν χαρα μου να εχω οσο πιο πολλα γινετε... :smt041:smt041

Πάνος
30-08-08, 21:12
σε αυτο συμφωνουμε...αλλα η οικογενεια τι λεει?? χα χα...:D

δες κι αυτα..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25361&highlight=%F6%F4%E5%F1%EF%F5%E3%E9%F3%EC%E1%F4%E1
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22976&highlight=maximillian

thanasis76
30-08-08, 21:21
σε αυτο συμφωνουμε...αλλα η οικογενεια τι λεει?? χα χα...:D

δες κι αυτα..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25361&highlight=%F6%F4%E5%F1%EF%F5%E3%E9%F3%EC%E1%F4%E1
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22976&highlight=maximillian


η οικογενεια δεν λεει τιποτα... γιατι εδω και 2 μηνες
μενω μονος μου....:smt041:smt041:smt041 χαχα

Πάνος
30-08-08, 21:23
τοτε μοναχος σου χορευε κι οσο θελεις πηδα!!!! γεμισε τον τοπο πουλια..αντε να κανουμε κι ανταλλαγες μετα...χε χε

thanasis76
30-08-08, 23:22
τοτε μοναχος σου χορευε κι οσο θελεις πηδα!!!! γεμισε τον τοπο πουλια..αντε να κανουμε κι ανταλλαγες μετα...χε χε


οπως καταλαβενεις απο την ωρα , με εχουν πονεσει
τα ματια μου...:D:D
τελικα κατεληξα να παρω για αρχη cockatiel :smt041:smt041
πες μου κατι που σκεφτομαι...
να παρω πρωτα ενα αρσενικο να το εξημερωσω και μετα να παρω αλλα 2 θυληκα??
λες να μην τα δεχτει??
η να παρω απο την αρχη ενα ζευγαρι...??
κι αν παρω ενα αρσενικο και σε λιγους μηνες μετα παρω 1-2 θυληκα και τα βαλω μαζι του... τι μπορει να γινει??
αν οταν παρω τα θυληκα τα βαλω σε αλλο κλουβι και τα βλεπει απο μακρυα δεν θα τα ερωτευτει??

ολο κολπα σκεφτομαι ε??
και ξερεις γιατι??
γιατι θα μου αρεσε να μπορω να το βγαζω εκτος κλουβιου και να το εχω μαζι μου...
τωρα αν δεν γινετε δεν θα τα χαλασουμε, θα παρω ενα ζευγαρι και οσο μπορεσω θα τα εξημερωσω...:smt041:smt041

Ryu
31-08-08, 11:39
εγω θα ελεγα να παρεις πρωτα ενα θυληκο που ειναι ποιο γλυκα σε χαρακτηρα και εξημερωνοντε ποιο ευκολα,κ αργοτερα βλεπεις κ περνεις κ αρσενικο,αλλα μονο ενα αρσενικο κ ενα θυληκο,γιατι αλλιως μπορει να τσακωνωντε...

thanasis76
31-08-08, 12:21
εγω θα ελεγα να παρεις πρωτα ενα θυληκο που ειναι ποιο γλυκα σε χαρακτηρα και εξημερωνοντε ποιο ευκολα,κ αργοτερα βλεπεις κ περνεις κ αρσενικο,αλλα μονο ενα αρσενικο κ ενα θυληκο,γιατι αλλιως μπορει να τσακωνωντε...

δεν εχω προβλημα πιο θα παρω πρωτο... και πιο καλα εχω κι εγω να εχω στο τελος ενα ζευγαρι..
απλα θα ηθελα οπως ειπα να μπορεσω να τα εξημερωσω για να τα βγαζω κι εξω απο το σπιτι τους....:smt041:smt041

Πάνος
31-08-08, 13:06
απο πετ σοπ τα πουλια ειναι τελειως αγρια.....θα πρεπει να τα εξημερωσεις με κοπο και δεν γινονται παντα τοσο ηρεμα οσο αν επαιρνες απο εκτροφεα μεγαλωμενα στο χερι...αν σε ενδιαφερει να ειναι ηρεμα θα μπορουσες να αγορασεις απο εκτροφεα με λιγα περισσοτερα χρηματα ηδη εξημερωμενα....πρωτα θα επαιρνες το ενα και σε λιγους μηνες που θα ειχε προσκολληθει πανω σου θα επαιρνες και το 2ο. τα μεγαλωμενα στο χερι βεβαια δε γινονται καλοι γονεις γιατι εχουν αποχωριστει τους δικους τους πολυ νωρις και δεν δεχτηκαν τα απαραιτητα μαθηματα...
ειπες ομως οτι δε σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη τους....
αυτο θα εκανα αν ηθελα να πετυχω τη λεπτη ισορροπια...και ζευγαρι και ηρεμα...βεβαια παλι οταν δεθουν μεταξυ τους θα σε εχουν ψιλοχε....νο, αλλα σιγουρα θα μπορεις να τα βγαζεις απο το κλουβι χωρις να τρομοκρατουνται....
διαφορετικα ενα ζευγαρι απο πετσοπ..παρτα μαζι για να μην εχουν προβλημα αποδοχης και σε ενα μεγαλο κλουβι θα εισαι πρωτος και δε χρειαζεται να τα βγαζεις...εχει τυχει σε φιλο να παρει μονο ενα πουλι και οταν πηρε το δευτερο εξι μηνες μετα το ενα φοβοταν το αλλο και απο φοβο ειχε ακομη κι επιθεσεις....
επισης καλυτερα σε αυτα τα πουλια ζευγαρι μονο και οχι περισσοτερα θηλυκα...το τριτο και μοναχικο θα δεχεται επιθεση κατα πασα πιθανοτητα απο το ζευγαρι που θα θελει να ειναι τα 2 τους...

υ.γ.χθες πηγα για δουλεια τ οβραδυ οποτε αφησα να πονανε μονο τα δικα σου ματια..:grin:

thanasis76
31-08-08, 13:10
απο πετ σοπ τα πουλια ειναι τελειως αγρια.....θα πρεπει να τα εξημερωσεις με κοπο και δεν γινονται παντα τοσο ηρεμα οσο αν επαιρνες απο εκτροφεα μεγαλωμενα στο χερι...αν σε ενδιαφερει να ειναι ηρεμα θα μπορουσες να αγορασεις απο εκτροφεα με λιγα περισσοτερα χρηματα ηδη εξημερωμενα....πρωτα θα επαιρνες το ενα και σε λιγους μηνες που θα ειχε προσκολληθει πανω σου θα επαιρνες και το 2ο. τα μεγαλωμενα στο χερι βεβαια δε γινονται καλοι γονεις γιατι εχουν αποχωριστει τους δικους τους πολυ νωρις και δεν δεχτηκαν τα απαραιτητα μαθηματα...
ειπες ομως οτι δε σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη τους....
αυτο θα εκανα αν ηθελα να πετυχω τη λεπτη ισορροπια...και ζευγαρι και ηρεμα...βεβαια παλι οταν δεθουν μεταξυ τους θα σε εχουν ψιλοχε....νο, αλλα σιγουρα θα μπορεις να τα βγαζεις απο το κλουβι χωρις να τρομοκρατουνται....
διαφορετικα ενα ζευγαρι απο πετσοπ..παρτα μαζι για να μην εχουν προβλημα αποδοχης και σε ενα μεγαλο κλουβι θα εισαι πρωτος και δε χρειαζεται να τα βγαζεις...εχει τυχει σε φιλο να παρει μονο ενα πουλι και οταν πηρε το δευτερο εξι μηνες μετα το ενα φοβοταν το αλλο και απο φοβο ειχε ακομη κι επιθεσεις....
επισης καλυτερα σε αυτα τα πουλια ζευγαρι μονο και οχι περισσοτερα θηλυκα...το τριτο και μοναχικο θα δεχεται επιθεση κατα πασα πιθανοτητα απο το ζευγαρι που θα θελει να ειναι τα 2 τους...

υ.γ.χθες πηγα για δουλεια τ οβραδυ οποτε αφησα να πονανε μονο τα δικα σου ματια..:grin:

σε ευχαριστω και παλι!!! μαλλον θα παρω ζευγαρι απο την αρχη για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχουμε τσακομους μετα...
παντος στο πετ σοπ που ειχε δυο και πηγα κοντα δεν φοβοντουσαν πολυ..
μονο οταν εβαζα το δαχτυλο μου στα καγκελα πηγεναν λιγο πιο πισω...

Πάνος
31-08-08, 13:17
εξοικειωνονται με την ανθρωπινη παρουσια...αλλα αν εβαζες το χερι σου στο κλουβι στην καλυτερη περιπτωση δε θα μπορουσες να τα πιασεις...στη χειροτερη θα χτυπιοταν στα καγκελα περα δωθε....

εξαλλου οπως συμβαινει και με τα ενυδρεια δε νοιζω να μεινεις σε ενα ζευγαρι κοκατιλ...θα παρεις το ζευγος για να χαιρεσαι 2 ομορφα και ζευγαρωμενα πουλια και μετα θα παρεις και εναν παπαγαλο συντροφιας απολυτα αφοσιωμενο σε σενα σαν πιστο σκυλι.;)
η παρεα τους δε συγκρινεται...τοτε οταν το αποφασισεις θα μιλησουμε πολυ γιατι ιδιαιτερα σε αυτο το θεμα το ειδος παιζει καθοριστικο ρολο...

thanasis76
31-08-08, 13:20
εξοικειωνονται με την ανθρωπινη παρουσια...αλλα αν εβαζες το χερι σου στο κλουβι στην καλυτερη περιπτωση δε θα μπορουσες να τα πιασεις...στη χειροτερη θα χτυπιοταν στα καγκελα περα δωθε....

εξαλλου οπως συμβαινει και με τα ενυδρεια δε νοιζω να μεινεις σε ενα ζευγαρι κοκατιλ...θα παρεις το ζευγος για να χαιρεσαι 2 ομορφα και ζευγαρωμενα πουλια και μετα θα παρεις και εναν παπαγαλο συντροφιας απολυτα αφοσιωμενο σε σενα σαν πιστο σκυλι.;)
η παρεα τους δε συγκρινεται...τοτε οταν το αποφασισεις θα μιλησουμε πολυ γιατι ιδιαιτερα σε αυτο το θεμα το ειδος παιζει καθοριστικο ρολο...


εχω το ενυδρειο, θα βαλω τωρα και τα παπαγαλακια μου... ε δεν νομιζω να βρω χωρο και για τριτο...

Πάνος
31-08-08, 13:23
μην ορκιζεσαι....;)..ειναι να μην μενεις μονος...
:D:D:D

thanasis76
31-08-08, 13:25
μην ορκιζεσαι....;)..ειναι να μην μενεις μονος...
:D:D:D

ο επομενος χωρος ειναι μονο στο υπνοδωματιο μου...
τι λες να βαλω εκει μετα???:smt041:smt041:smt041

Πάνος
31-08-08, 13:34
(μην πατας το "quote" οταν ειναι να απαντησεις στο αμεσως προηγουμενο μηνυμα...πατα το "post reply"..)

χα χα τελεια...στο υπνοδωματιο θα εχεις τον παπαγαλο συντροφιας που θα σε διεκδικει ουτως η αλλως 24 ωρες το 24ωρο....πολυ περισσοτερο κι απο την μελλουσα γυναικα σου...χε χε....
ειναι φανταστικο πως ο μαξιμος μου ενω ειναι δραστηριο πουλι και ολο κατι μασουλαει και ανεβοκατεβαινει δημιουργωντας ηχους...οποτε και να κοιμαμαι..(λογω βαρδιων κοιμαμαι ειτε πρωι ειτε μεσημερι ειτε βραδακι)..μενει τελειως ακινητος για 2-3 ωρες η περισσοτερο..για οσο κοιμαμαι....ειναι απιστευτο πως καταλαβαινει και ηρεμει κι αυτος.....μολις που ανασαινει.....σαν να μη βρισκεται στο δωματιο...

thanasis76
31-08-08, 13:41
μολις εξημερωσω τα κοκατιλ βλεπουμε...
γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι θα τα εξημερωσω...:smt041:smt041
θα το δεις...:smt041:smt041

Πάνος
31-08-08, 13:44
θα σου αξιζουν συγχαρητηρια πραγματικα γιατι 2 πουλια του ιδιου ειδους προτιμουν την μεταξυ τους παρεα απο τη δικη σου....
θα περιμενω να με ενημερωνεις με την προοδο σου...;)

thanasis76
31-08-08, 13:46
ολα στην ωρα τους... πρωτα εχει το σπιτι τους και μολις φτανει στα τελειωματα του θα παω να πω στο πετ σοπ για κοκατιλ...
να δω και τι χρωματα θα μπορει να φερει...:confused::confused:

Πάνος
31-08-08, 14:02
το πιο δυσκολο κομματι ειναι να διακρινεις η να διακρινει ο πετσοπας το ζευγαρι αν δεν ειναι εμπειρος...προεχει να εξασφαλισεις ζευγαρι κι επειτα τα χρωματα...τα lutino (κιτρινα-λευκα με κοκκινα μαγουλα) ειναι υπεροχα αλλα ξεχωριζουν δυσκολα....ο κλασικος γκρι χρωματισμος ξεχωριζει ευκολα καθως και η περλε κανελια ποικιλια...
τα ποικιλοπτερα μη τα προτιμας...καλυτερα αυτουσιες χρωματικες ποικιλιες και οχι μωσαικες διασταυρωσεις.....οχι αλμπινο δηλαδη ολολευκα πουλια(δεν εχουν ουτε τα πορτοκαλι μαγουλα κι εχουν κοκκινα ματια)
και το κυριοτερο προσεξε μη παρεις αντι για θηλυκο καποιο μικρο αρσενικο...(τα νεαρα πουλια μοιαζουν ολα με θηλυκα)

thanasis76
31-08-08, 14:08
το πιο δυσκολο κομματι ειναι να διακρινεις η να διακρινει ο πετσοπας το ζευγαρι αν δεν ειναι εμπειρος...προεχει να εξασφαλισεις ζευγαρι κι επειτα τα χρωματα...τα lutino (κιτρινα-λευκα με κοκκινα μαγουλα) ειναι υπεροχα αλλα ξεχωριζουν δυσκολα....ο κλασικος γκρι χρωματισμος ξεχωριζει ευκολα καθως και η περλε κανελια ποικιλια...
τα ποικιλοπτερα μη τα προτιμας...καλυτερα αυτουσιες χρωματικες ποικιλιες και οχι μωσαικες διασταυρωσεις.....οχι αλμπινο δηλαδη ολολευκα πουλια(δεν εχουν ουτε τα πορτοκαλι μαγουλα κι εχουν κοκκινα ματια)
και το κυριοτερο προσεξε μη παρεις αντι για θηλυκο καποιο μικρο αρσενικο...(τα νεαρα πουλια μοιαζουν ολα με θηλυκα)


δεν μου αρεσουν οι χρωματικες ποικιλιες...
μου αρεσουν πολυ τα γκρι... και τα κιτρινα-λευκα με κοκκινα μαγουλα... και καπου διαβασα οτι τα θυλικα δεν εχουν τοσο πολυ κιτρινο οσο τα αρσενικα... οταν ερθει η ωρα θα δουμε...

Πάνος
31-08-08, 14:13
στον κλασικο γκρι χρωματισμο τα θηλυκα δεν εχουν ολοκιτρινο προσωπο οπως τα αρσενικα (ισως βεβαια ειναι νεαρο αρσενικο) . επισης τα φτερα της ουρας ειναι καλο σημαδι...τελος καθε πουλι που"κελαηδαει"..σφυριζει καποιο σκοπο και δεν φωναζει απλα..ειναι σιγουρα αρσενικο..
κοιτα εδω ενα ζευγαρι στο προσωπο...το ιτρινο ειναι αρσενικο

thanasis76
31-08-08, 14:20
οταν θα ερθει η ωρα θα παω και θα του ζητησω να ζητησει απο εκει που τα περνει να του στειλει ενα ζευγαρι...
θα του πω να τον ρωτησει τι χρωματα εχει και βλεπουμε...
αλλα θα μου αρεσε να ειχα κιτρινο η ασπρο, η ολο γκρι με κιτρινο κεφαλι..
αλλα τα παρδαλα δεν μου αρεσουν...

alexinio
31-08-08, 14:29
Panos-alex/polis τα δικά σου cockatiel τα έχεις εξημερώσει?

Πάνος
31-08-08, 14:30
φωτο απο ποικιλιες..
1 γκριζολευκη περλα
2 ποικιλοπτερα
3 γκριζολευκη
4 λουτινο
5-6 περλες λιγο διαφορετικες..
7 νεαρα πουλια..μοιαζουν με θηλυκα αλλα εχουν μικροτερα λοφια και ουρες..
8 διαχωρισμος αρσενικου θηλυκου..πολυ καλα φαινονταιοι ραβδωσεις στην ουρα..

Πάνος
31-08-08, 14:30
Panos-alex/polis τα δικά σου cockatiel τα έχεις εξημερώσει?

οχι...δεν τρομαζουν αλλα δε τα χαιδευω...

thanasis76
31-08-08, 14:35
το 4 ειναι ολα τα λεφτα για εμενα μετα το κιτρινο ποθ εχω δει σε φωτο και μετα το 3.

Πάνος
31-08-08, 14:44
θελουν εμεπιρια αυτες οι ποικιλες για να ξεχωρισεςι φυλο..καλο κουραγιο..;)
εκτος απο το 3.
στην κιτρινη μπορεις ισως να δεις τις πιο σκουροκιτρινες ραβδωσεις...αλλα αν η ουρα ειναι λευκη...δυσκολα...

thanasis76
31-08-08, 14:49
ολο στα δυσκολα παω και πεφτω... :smt041:smt041:smt041

Πάνος
31-08-08, 14:52
ευχομαι μια μερα να ποσταρεις μια τετοια φωτο..και ζευγαρι και εξημερωμενο..;)


υ.γ.παω για μπανακι παρα τη συννεφια..τα λεμε μετα...

Teo
31-08-08, 15:08
Εγω οταν πηγαινα να τα χαιδεψω ανοιγαν το στωμα να με φανε οταν ομως πινουσαν και ειχα στο χερι τροφη τρωγανε απο το χερι μου(ειναι ατιμα):D:D:D
Καλα αυτος με το καπελο δεν φοβαται μην τον κουτσουλισει???:grin::grin::grin:
Καλη επιτυχια με τα Κοκατηλ !!!Ευχομαι να βρεις ευκολα ζευγαρι...
για δες για μια καλη οικονομικη κλουβα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26697

thanasis76
31-08-08, 20:14
Εγω οταν πηγαινα να τα χαιδεψω ανοιγαν το στωμα να με φανε οταν ομως πινουσαν και ειχα στο χερι τροφη τρωγανε απο το χερι μου(ειναι ατιμα):D:D:D
Καλα αυτος με το καπελο δεν φοβαται μην τον κουτσουλισει???:grin::grin::grin:
Καλη επιτυχια με τα Κοκατηλ !!!Ευχομαι να βρεις ευκολα ζευγαρι...
για δες για μια καλη οικονομικη κλουβα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26697


καλησπερα!!! σε ευχαριστω!!! θα βρω ζευγαρι απλα ελπιζω να ειναι στο χρωμα που μου αρεσει....
οσο για την κλουβα εστειλα μηνυμα... ελπιζω να μπορει να μου την βαλει στο πλοιο...

thanasis76
02-09-08, 17:51
καλησπερα!!! σημερα εγινε η αγορα σε σιδερα και συρματοπλεγμα για τη κλουβα...
απο αυριο ξεκιναω την κατασκευη...:smt041:smt041

Πάνος
02-09-08, 21:25
καλη ευκολια..ποσταρε φωτο κατα τη διαρκεια...πως εκανες τι...να μας δινεις ιδεες...και να μας πεις ποσο σου κοστισαν

thanasis76
02-09-08, 21:35
καλη ευκολια..ποσταρε φωτο κατα τη διαρκεια...πως εκανες τι...να μας δινεις ιδεες...και να μας πεις ποσο σου κοστισαν

θα βγαζω φωτογραφιες βημα βημα και μολις τελειωσει θα τις βαλω ολες μαζι και το τι μου κοστισε...
δεν θα σας αφηνα ετσι...

dimitris21
03-09-08, 08:28
και μια μια να τις βάζεις, να παρακολουθούμε την εξέλιξη, δεν μας πειράζει :D

thanasis76
03-09-08, 16:46
και μια μια να τις βάζεις, να παρακολουθούμε την εξέλιξη, δεν μας πειράζει :D


εγινε παιδια!! οτι θελετε..
σημερα σχεδον τελειωσε κατασκευη του σκελετου...
αυριο κολλαω κατι τελευταια και ανεβαζω φωτο απο το σκελετο...:smt041:smt041

thanasis76
04-09-08, 19:21
καλησπερα!!! οπως ειπα χθες σημερα βαζω τις πρωτες φωτογραφιες...
στην πρωτη φωτο ειναι οι ανοξειδωτες βεργες 6 χιλ.
στην δευτερη και τριτη φωτο ο σκελετος μετα απο τι κολλησεις...
και στην τεταρτη το πορτακι...

:smt041:smt041:smt041

Πάνος
04-09-08, 20:25
προδιαγραφες για πολυ ωραιο κλουβι!!! πιανουν τα χερια σου....;)
σκεψου τι μηχανισμο θα βαλεις για να ασφαλιζει η πορτα και δειξε μας το "διχτυ"...να μην ειναι με μεγαλα ματια και περναει το μικρο κεφαλι των κοκατιλ....επισης θα ειναι τερτραγωνισμενο η με οριζοντιες γραμμες μονο? γιατι θα πρεπει να σκεφτεις πως θα στηριζεις τις κουρνιες...

thanasis76
05-09-08, 04:35
καλημερα!! σε ευχαριστω για τα καλα λογια...
στην πορτα απλα εχω σκεφτει ενα μικρο λουκετακι... βλεπεις ειναι και διαολακια τα παπαγαλακια...
σκεφτεσαι κατι αλλο??
το δυχτι σου ανεβαζω φωτο αλλα τα ματια ειναι περιπου 1cm η μια πλευρα και 2cm η αλλη περιπου...
οσο για την στιριξη σκεψου οτι ολες θα ειναι απο ευκαλιπτο...
οποτε η στιριξη θα γινει με πατεντα...
γενικα μου αρεσουν οι κατασκευες και λογο οτι εχω και σχεδον οτι εργαλεια θελω, τα καταφερνω....
σημερα λογικα θα κολληθουν εσωτερικα τα στιριγματα για τα μπολ φαγητου που θα ειναι εσωτερικα και θα μπει και οσο προλαβω συρματοπλεγμα...
θα ανεβασω το βραδυ φωτο...:smt041:smt041

Πάνος
05-09-08, 11:48
οκ..στα 2 εκατοστα εισαι οκ..οχι παραπανω γιατι τα στριμωχνουν τα χαζα τα κεφαλια τους....;)

thanasis76
05-09-08, 19:06
καλησπερα και παλι...
συνεχιζουμε απο χθες...
στην πρωτη και δευτερη φωτο βλεπουμε ενα σφυκτηρα αυτοκινητου που
βγαζοντας τη βιδα και τα παξιμαδια γινετε μια καλη βαση για τα μπολ φαγητου...
στην τριτη και τεταρτη φωτο το αποτελεσμα αφου εχουν κολληθει οι βασεις και εχουν μπει τα μπολ για την αναγκη της φωτογραφισης...:D
αφου κοψουμε το συρματοπλεγμα και το ισιοσουμε πεμπτη και εκτη φωτο...
το στερεωνουμε προχειρα με λιγο συρμα... εβδομη φωτο...
και τελος και πιο δυσκολο πρεπει να (ραψουμε) το πλεγμα στον σκελετο...
ογδοη και ενατη φωτο...
το ραψημο ειναι το πιο δυσκολο... , δεν το τελειωσα ακομα γιατι πονεσανε τα χερια μου...:grin::grin:
δεν φενετε και πολυ ομορφο το ραψημο αλλα ειναι οτι πιο σωστο μπορει να γινει και φυσικα στο τελος δεν θα φενετε...:smt041
αυριο η συνεχεια ...:smt041:smt041

halvas69
05-09-08, 20:46
Βρε Θανάση ότι και να κάνεις με εκπλήσεις ευχάριστα κάθε φορά.
Ωραιότατη δουλειά φίλε μου και καλή συνέχεια. :)

thanasis76
05-09-08, 20:50
σεε ευχαριστω φιλε μου... να σαι καλα...
:smt041:smt041

Πάνος
06-09-08, 00:15
go on thanasis76!!!:smt041:smt041:smt041
αψογος...βαλε και μια τιμη ποσο θα μου χρεωνεις τα κλουβια που θα σου παραγγελνω??

harilaos
06-09-08, 00:25
Είσαι μερακλής! Ωραία δουλειά!

thanasis76
06-09-08, 03:20
παιδια σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια...
η αληθεια ειναι οτι παντα οταν φτιαχνω κατι θελω να ειναι ομορφο και σωστο...
κι επιδη μπορει μερικοι να πουν καλα γιατι δεν το κολλαγε το συρματοπλεγμα... απλα θελω να πω οτι αν το κολλουσα, ακομα και με ανοξειδωτη κολληση που χρησημοποιω θα φυγει το γαλβανισμα και θα σκουριαση σχεδον αμεσος...
οποτε το ραψιμο ειναι μονοδρομος...:smt120:smt120

στο τελος θα σας πω ποσο κοστισαν τα υλικα...:grin::grin:

Teo
06-09-08, 10:21
Παρα πολυ καλη δουλεια!!!Ποιανουν τα χερια σου!!!
Υ.Σ. Ποσο παει το ενα ???Αν σκεφτεις παντος να φτιαχνεις και να πουλας μονο απο τον Πανο και απο εμενα θα εχεις καλη αρχη:grin::grin::grin:

thanasis76
06-09-08, 17:11
καλησπερα!!! παιδια σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια !!!!
αλλα οχι και να φτιαχνω... εχω και μια δουλεια...:D:D
συνεχιζουμε σημερα....
στην πρωτη φωτο η κλουβα που επιτελους τελειωσε το ραψιμο...
αφου λοιπον τελειωσε το δυσκολο κομματι παμε παρακατω...
στην δευτερη φωτο ειναι λαμαρινα αλουμινιου...
αφου μετρησουμε και χαραξουμε σωστα αρχιζουμε να στραβωνουμε τα πλαινα για να φτιαξουμε ενα ταψι που θα ειναι ο πατος της κλουβας οπως βλεπετε στις φωτο τρια και τεσσερα...
παρακατω θελω τη γνωμη σας....
στις φωτο πεντε, εξι, εφτα ειναι η λαμαρινα που εμεινε και αφου την σταβωσα την τοποθετησα δοκιμαστικα για να βγαλω φωτο στην πλατη της κλουβας...
σκεφτηκα οτι ετσι και δεν θα λερωνουν τα παπαγαλακια μου οταν τρωνε και θα αισθανονται πιο ασφαλεις...
τι λετε εσεις??
θελω τη γνωμη σας... να τη βαλω η οχι...??
σας ευχαριστω!!!!

thanasis76
07-09-08, 14:35
καλησπερα και παλι!!!! ειπα και σημερα να δουλεψω λιγο και πηγα στο μαγαζι...
μετα απο σκεψη σημερα αποφασισα να μην χρησημοποιησω καθολου λαμαρινα και να γινει και το ταψι αλλα και η πλατη
απο κοντρα πλακε (ξυλο):rolleyes:
βλεποντας πιο κατω τις φωτο θα συμφωνησετε μαλλον μαζι μου...
σημερα εκανα το ξυλουργο και εκανα το σπιτι πιο καλαισθητο στο ματι...
θα ειναι βλεπετε μεσα στο σαλονι οποτε επιβαλεται...
ειχα παρει τα ξυλα που βλεπετε στη πρωτη και δευτερη φωτο...
αφου μετρησα και τα εκοψα στις διαστασεις που επρεπε, τα γωνιασα οπως βλεπετε στις φωτο τρια και τεσσερα...
και μετα αρχησα να τα βαζω πανω στην κλουβα οπως βλεπετε στην φωτο πεντε.
το τελικο αποτελεσμα το βλεπετε στις φωτο εξι και εφτα...
φυσικα μολις φυγουν στα πανακια και μπει η πλατη και το ταψι θα βαφτουν ολα... και οσο το βλεπω τοσο μου αρεσει...:D
αυριο θα παω βα παρω ξυλο για πλατη και ταψακι, οποτε σε 2-3 μερες θα ειναι ετοιμο... :smt041:smt041

Πάνος
07-09-08, 17:59
:smt041:smt041:smt041
πολυ τυχερα τα κοκατιλ σου φιλε μου...αν τα φροντιζεις με τοση προσοχη οπως εφτιαξες το κλουβι...θα περνανε ζαχαρη..;)

thanasis76
07-09-08, 18:12
για να αφιερωνω τοσο χρονο και υπομονη για το κλουβι... φαντασου να ειναι μεσα και να μου κανουν και παιχνιδακια...
κι αν δεν τους αρεσει θα μπαινω εγω μεσα...
τελικα πλατη θα βαλω...
θα ειναι ομορφο....

sofianos7
07-09-08, 18:25
Bάλε πλάτη, θα τους αρέσει. Παρακολουθώ το ποστ αλλά δεν ήθελα να γράψω γιατί είχα τις μαύρες μου επειδλη πριν 2 εβδομάδες μας 'αφησε χρόνους ο δικός μου παπαγάλος. Ένας υπέροχος blue front amazon, άλλο να σου λέω και άλλο να τον έβλεπες. Είχε χρόνιο πρόβλημα στους πνεύμονες από πνευμονία που έπαθε όταν ήταν μικρός. Είχε γεννηθεί το 1990 και στην κατοχή μου ήταν από το 1996. Τρείς φορές τον γλύτωσα την τελευταία στιγμή αλλά αυτή την φορά δεν άντεξε. Τον έλεγαν fidel και έλεγε πολλές λέξεις, καθόταν μόνιμα έξω από το κλουβί του και τι να λέω τώρα, ήταν μέλος της οικογένειας. Καλή τύχη με τα κοκατίλ, είναι υπέροχα πουλιά.

ΦΙΛΙΚΑ - ΜΑΚΗΣ

thanasis76
07-09-08, 18:29
πω πω.... λυπαμε πολυ φιλε...
καταλαβαινω πως εισαι...
και παλυ λυπαμε πολυ!!!! τουλαχιστον του προσφερες οτι του αξιζε, ειμαι σιγουρος...

sofianos7
07-09-08, 18:35
Δεν λές τίποτα. Είχα ολόκληρο φαρμακείο για πάρτη του. Αν δεις τι κοκτέιλ φαρμάκων του έδινα, λες και ήμουνα φαρμακοποιός. Να προσέχεις τα ρεύματα, και το χειμώνα και το καλοκαίρι. Από αυτά την πατάνε, βέβαια όχι τόσο τα κοκατίλ όσο οι ροζέλες. Και ποικιλία στην τροφή. Να τους δίνεις από όλα. Όμως εκτός από τους σπόρους όλα τα άλλα με μέτρο.

thanasis76
07-09-08, 18:38
σε ευχαριστω!!! διαβαζω απο τη μερα που αποφασισα να παρω παπαγαλακια.....
και μαθαινω καθε μερα...
δεν ηθελα να παρω και μετα να ρωταω συνεχεια... δεν ειναι σωστο...
και παλι σε ευχαριστω!!!

sofianos7
07-09-08, 18:41
Ρώτα ότι θέλεις, το έχω σπουδάσει το θέμα. Και στο πόστ και με πμ. Μην έχεις πρόβλημα. Και εγώ σκέφτομαι να στείσω ένα μαλάουι(μικρό) και θα σε χρειαστώ μαλλον.

Πάνος
07-09-08, 18:44
Είχα ολόκληρο φαρμακείο για πάρτη του. Αν δεις τι κοκτέιλ φαρμάκων του έδινα, λες και ήμουνα φαρμακοποιός..

λυπαμαι πολυ για τη γαλαζομετωπη αμαζονα σου..:(:(
ομως σταση σαν την δικη σου κανουν μερικους ανθρωπους αξιους να εχουν κατοικιδια...:smt041
οι περισσοτεροι στην πρωτη δυσκολια τα παρατανε....

thanasis76
07-09-08, 18:44
οτι χρειαστεις εδω ειμαι.... κι εγω σε ευχαριστω!!!

sofianos7
07-09-08, 18:50
Eυχαριστώ Πάνο για τα καλά σου λόγια. Γιαυτό πρέπει όσοι θέλουν παπαγάλους να το σκεφτούν διπλά. Ο παπαγάλος δεν ψάχνει κάτοχο ψάχνει οικογένεια. Πιστεύω πως ξέρεις τι μπορούν να κάνουν όταν πλήξουν. Από επίθεση στο αφεντικό τους μέχρι αυτοκτονία.

ΦΙΛΙΚΑ - ΜΑΚΗΣ

thanasis76
07-09-08, 18:53
ναι φιλε μου ξερω... τα εχω διαβασει ολα...
γι αυτο και φτιαχνω μια τοσο μεγαλη κλουβα για ενα ζευγαρι και παρ' ολο που ειναι μεγαλη θα ειναι η στο σαλονι η στο υπνοδωματιο μου...:smt041:smt041:smt041

sofianos7
07-09-08, 18:55
Α Ψ Ο Γ Ο Σ:smt038:smt038:smt038

thanasis76
07-09-08, 18:58
και καταλαβαινεις οτι στην αρχη θα ειναι στην κλουβα και μετα οποτε θελουν τα ιδια...
και το βραδυ που θα κοιμουντε...:D:D
μου αρεσαν κι αλλα παπαγαλακια αλλα το λοφιο των cockatiel ειναι τρελα...

Πάνος
07-09-08, 22:29
Ο παπαγάλος δεν ψάχνει κάτοχο ψάχνει οικογένεια. .........ξέρεις τι μπορούν να κάνουν όταν πλήξουν. Από επίθεση στο αφεντικό τους μέχρι αυτοκτονία.


χωρις ιχνος υπερβολης!!!..ετσι ακριβως!! καποια στιγμη θα επρεπε να χορηγειται ειδικη αδεια κατοχης...θεωρειται καkοποιηση ζωου και στην αυστραλια εχουν μεγαλο προβλημα τα συνεργεια διασωσης...
www.mytoos.com (http://www.mytoos.com)

thanasis76
09-09-08, 19:46
καλησπερα και παλι... σημερα ειχαμε εργασιες ξανα...:D
οπως βλεπετε στη πρωτη φωτο αφου κοπηκε το πλακε στις διαστασεις της πλατης, σχεδιαστηκαν τα ανοιγματα για να κοπουν,βλεπετε φωτο δευτερη
αφου κοπηκαν εχουμε το αποτελεσμα της τριτης φωτο.
μπηκε στην θεση της και στερεωθηκε με πριτσινια οπως βλεπετε στην τεταρτη φωτο...
μετα εκοψα τα πορτακια στην πεμπτη φωτο και τα στερεωσα με μεντεσεδες και σηρτες ανοξειδωτους οπως βλεπετε στη εκτη και εβδομη φωτο...
στην ογδοη φωτο βλεπουμε την ποτηστρα, ενα ελλατηριο και ενα λαμακι με τρυπες...
με αυτα θα στερεωσουμε την ποτηστρα στη ξυλινη πλατη οπως βλεπετε στην εννατη φωτο
στην δακατη φωτο εχουμε ενα γενικο πλανο της πλατης και στην τελευταια ενα γενικο πλανο τησ κλουβας αφου μπηκε και η σκεπη τους...
:smt041:smt041:smt041

πλυμμήρας
09-09-08, 20:35
Θανάση μήπως θα έπρεπε να κάνεις και 2 πλαινές πόρτες για να έχεις ευκολότερη πρόσβαση σε όλες τις μεριές του κλουβιού;Τι διαστάσεις έχει η κλούβα;

thanasis76
09-09-08, 20:39
καλησπερα!! η κλουβα εχει διαστασεις 1 μετρο μηκος, 1 μετρο πλατος, και 60εκατοστα βαθος...
μπροστα η πορτα ειναι 25χ25 ....
και οι πισω που οπως ειδες καλυβει ολο το πλατος ειναι 15χ15...
τα χερια πανε παντου και εκτος απο τις πορτες σε περιπτωση που θελω να κανω ενα καλο καθαρισμα σε καθε γωνια η κλουβα απο κατω ειναι ολη ανοιχτη....
σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου!!!!:smt041:smt041

πλυμμήρας
09-09-08, 20:46
Για τις ακαθαρσίες στον πάτο τί θα χρησιμοποιήσεις;Τί έχεις σκεφτεί;

thanasis76
09-09-08, 20:51
στο πατο του κλουβιου θα μπει αν ξυλινο ταψι, αυριο λογικα θα το φτιαξω και θα ανεβασω φωτο... το ταψι θα πιανετε με κατι σαν κλιψ στην κλουβα και μεσα θα εχει η αμμο η χαρτι απορροφητικο...

πλυμμήρας
09-09-08, 20:53
Θα είναι συρόμενο ή αποσπώμενο;Στον πάτο θα βάλεις σύρμα;

thanasis76
09-09-08, 20:57
αποσπωμενο θα ειναι... συρμα εχω κοψει αλλα στην αρχη δεν θα το βαλω... αν δω οτι κατεβαινουν κατω και πειραζουν τις ακαθαρσιες θα το βαλω...

πλυμμήρας
09-09-08, 21:02
Αν είναι αποσπόμενο δλδ θα σηκώνεις την κλούβα κάθε φορά που θα θες να την καθαρίσεις;Αν είναι έτσι δεν θα πρέπει να βάλεις και σύρμα στον πάτο;(για το οποίο διαφωνώ).

thanasis76
09-09-08, 21:09
συρμα σου ειπα οτι δεν εχω σκοπο να βαλω αν δεν πειραζουν τις ακαθαρσιες...λογικα με τοσα παιχνιδια που θα τους εχω δεν νομιζω να εχουν ορεξη να τις πειραζουν...
το κλουβι θα το σηκωνω 15 εκατοστα και θα το ακουμπαω διπλα... θα καθαριζω το ταψι και με τον ιδιο τροπο θα το ξαναβαζω στη θεση του...
δεν νομιζω να ειναι δυσκολο...
γιατι το βλεπεις δυσκολο... πες μου μηπος δεν εχω υπολογισει κατι...
:smt120:smt120

πλυμμήρας
09-09-08, 21:35
Νομίζω θα σε κουράσει αυτή η διαδικασία...Επίσης πιστεύω πως θα αναστατώνει τα πουλιά αυτή η διαδικασία και ειδικά όταν δοκιμάσεις για ζευγάρωμα...Εφ'όσον τα καταφέρνεις τα μαστορικά κοίτα μήπως μπορείς να το κάνεις συρόμενο.Εγώ έτσι τα έχω φτιάξει και είναι πολύ εύκολο και γρήγορο.
Και δεν έχεις φτιάξει και μικρό κλουβάκι...Θα θές αλλό τόσο χώρο δίπλα στο κλουβί.
Επίσης μέχρι να το καθαρίσεις δεν θα σου κουτσουλήσουν;
Αν δεν έχω καταλάβει κάτι πες μου...

thanasis76
09-09-08, 21:43
καλα εχεις καταλαβει... για το χωρο διπλα στο κλουβι δεν εχω προβλημα, οσο για το αν θα κουτσουλισουν λιγο κατω δεν εγινε και τιποτα... ποση ωρα να κανω να καθαρισω?? 5 λεπτα??
οσο για τα πουλια δεν νομιζω ενα σηκωμα 15 ποντον να ειναι τοσο τρομερο!!!
παντος αν δω και καπου με κουραζει η κατι δεν παει καλα δεν ειναι δυσκολο να κανω ενα συρομενο... και μετα γινετε αν κοψω την μια πλευρα...:D:D
σε ευχαριστω και παλι που βοηθας...

πλυμμήρας
09-09-08, 22:11
Οκ Θανάση καλή συνέχεια...Σαν οικονομική λύση για τον πάτο μπορείς να χρησιμοποιήσεις πριονίδι όχι την σκόνη αλλά ούτε και το χοντρόφλουδο.
Αλλιώς άμμο από πετ το οποίο περιέχει ασβέστιο και θρύμματα από κοχύλια τα οποία τα πουλιά τα τιμούν δεόντος...

thanasis76
09-09-08, 22:15
αν ειναι ετσι ......άμμο από πετ το οποίο περιέχει ασβέστιο και θρύμματα από κοχύλια τα οποία τα πουλιά τα τιμούν δεόντος... τοτε δεν ειναι καλο να παρω γιατι θα κατεβαινουν στις ακαθαρσιες... απο πριονιδι οσο θελεις... εχω απεναντι απο το μαγαζι μου 2 ξυλουργια...
αλλα δεν θα σηκωνεται σκονη απο τα φτερουγισματα???

Πάνος
10-09-08, 00:30
τι εκανες ρε φιλε??????? πω πω...πολυ καλη δουλεια!!! μπραβο!!
γνωμες.....
1.κανε πλαινα πορτακια οχι μονο για να βαζεις τα χερια σου και απο εκει αλλα και να μπαινουν διαφορα αξεσουαρ οπως μπανιερες η φωλιες....
2. συρομενο το ταψι γιατι θα βαρεθεις ευκολα ...ειναι πολυ αβολο να σηκωνεις ολοκληρη την κλουβα....
3. δεν πειραζει...τα πουλια ουτως η αλλως θα κατεβαινουν στον πατο..μη σε νοιαζει για τις ακαθαρσιες τους...εννοειται οτι δε θα τα αφηνεις να πιανουν ενα εκατοσο ακαθαρσιες....η αμμος με τα τριμματα ειναι οντως η καλυτερη αλλα οχι πολυ οικονομικη...εγω κρατω τον πατροπαραδοτο τροπο με τις εφημεριδες κατω που ειναι και αρκετα αποροφητικες...θα σου συνιστουσα να μην κανεις ξυλινο το συρωμενο ταψι γιατι απορροφα και αναπτυσσονται βακτηρια και μυκητες...καλυτερα μεταλλικο η πλαστικο ωστε να μπορεις να το πλενεις κιολας...

thanasis76
10-09-08, 03:59
καλημερα!!! σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και για ολη τη βοηθεια σου!!! χαιρομαι που σου αρεσει.:smt041
για πλαινα πορτακια πιστεψε με , αυτα που εχω φτιαξει ειναι σε σημεια που εχω προσβαση σε ολη τη κλουβα... γι αυτο εκανα και 3 πισω... για να πιανω ολη την κλουβα...
για το ταψι το σκεφτομαι κι εγω απο χθες, θα δω σημερα τι θα κανω...
εξωτερικα θα ειναι απο ξυλο σιγουρα, γιατι αλλιος θα χαλασει ολη η εικονα, εσωτερικα θα ειναι απο αλουμινιο...
οσο για την αμμο, αν δω και ειναι ακριβη , η θα βαζω κι εγω χαρτι η πριονιδι που ειπε κι ο φιλος ο πλυμμηρας
αντε και τελειωνει...:smt041:smt041
σας ευχαριστω ολους!!!

πλυμμήρας
10-09-08, 16:26
Κάποιες γνώμες ακόμα...
Όλα τα ξύλα προσπάθησε να τα περάσεις με πετρέλαιο.Με ένα απλό πινελάκι ένα χέρι πέρασμα.Θα τα αφήσεις 3-4 μέρες έξω να στεγνώσουν και να ξεμυρίσουν.Σου δίνω εγγύηση ότι τα ξύλα δεν θα πιάσουν ποτέ ψείρα ούτε άλλα παράσιτα.Επίσης για την εφημερίδα είναι μέχρι ένα σημείο απορροφητική και όταν κορεστεί η απορροφητικότητα της μετά είναι μεγάλος κίνδυνος για μυκητιάσεις.
Άλλη λύση είναι να πάρεις άμμο θαλάσσης μαύρη.Σε αυτή την περίπτωση η κουτσουλιά γίνεται σβώλος και μαζεύεται εύκολα με ένα σκουπάκι σκουπίζοντας ελαφρά ώστε να μην παρασέρνεις όλη την άμμο και όταν θα βλέπεις ότι λιγοστεύει απλώς συμπληρώνεις.Όσον αφορά το ασβέστιο που έχουν τα κοχύλια επίσης άριστο είναι το σουπιοκόκκαλο και εσύ μπορείς να βρείς πολλά...
Καλή συνέχεια...

thanasis76
10-09-08, 19:46
καλησπερα παιδια!!!! σημερα λογο πλυμμηρα και πανου εκανα μια αλλαγη...
οπως βλεπετε στη πρωτη και δευτερη φωτο εκοψα το συρματοπλεγμα και κολλησα 2 βεργες...
μετα αφου εχω κοψει τα ξυλα που θα φτιαξω τη βαση για το ταψι οπως βλεπετε στη τριτη φωτο
αρχιζω και τα τεριαζω οπως βλεπετε φωτο τεσσερα... βαζω τα δυο πλαινα και το πισω...
μετα αφου εχουμε φτιαξει το ταψακι και μας εχει μεινει και το εμπρος κομματι οπως βλεπετε στη πεμπτη φωτο...
τεριαζουμε το ταψι να μπαινει μεσα στο κλουβι, και το μπροστινο κομματι ξυλο το βαζουμε με 2 μεντεσεδες για να ανοιγει και να μπορουμε να βγαζουμε το ταψι για να το καθαριζουμε...
τελος στην φωτο εξι και επτα μια γενικη αποψη απο το κλουβι πριν βαφτει...
οταν θα γινει σκουρο θα ειναι τελειο...:smt041:smt041:smt041


φιλε πλυμμηρα για το πετρελαιο το ξερω αλλα επιδη θα βαφτουν τα ξυλα δεν το εκανα....
παντος σε ευχαριστω!!!!

thanasis76
11-09-08, 19:52
καλησπερα!! σημερα η κλουβα σχεδον τελειωμενη...
θελει καποια καθαρισματα και ειναι ετοιμη για να μπουν τα κλαδια της οι ποτιστρες τα μπολ φαγητου και τα παιχνιδια...:smt041
στη πρωτη φωτο την βλεπουμε ετοιμη βαμενη με το προρτακι μπροστα κλειστο...
στην δευτερη και τριτη φωτο ειναι με το πορτακι ανοιχτο και το ταψακι λιγο εξω... ( πλυμμηρα, πανο...):D
στην τεταρτη φωτο το βλεπουμε απο πλαγια...
και στη πεμπτη φωτο η βαση (θελει ενα χερι ακομα βαψιμο) που θα ακουμπαει πανω για να ειναι τα πουλια στο υψος μας...

πλυμμήρας
11-09-08, 20:20
Μπράβο Θανάση.Μερακλίδικη δουλειά...
Και σαν τελευταίο έλεγχο κάνε ένα σχολαστικό ψάξιμο στο κλουβί μην τυχόν προεξέχει κανένα συρματάκι γιατί οι παπαγάλοι είναι πολύ περίεργοι και θα βγάλουν κανένα μάτι...
Αντί για το πετρέλαιο μπορείς να χρησιμοποιήσεις sebacil και ας είναι βαμμένο.

thanasis76
11-09-08, 20:25
καλησπερα!!! σε ευχαριστω!!! κι οπως ειδες ακουω τις γνωμες...:D:D
το sebacil τι ειναι??
τα ξυλα ειναι περασμενα 4 χερια με βερνικι εμποτισμου... δεν νομιζω να εχω προβλημα με μυκητες η κατι αλλο...
τι λες εσυ??

sofianos7
11-09-08, 20:26
Μπράβο Θανάση. Άντε και να τη δούμε με τα πουλιά μέσα να γουστάρουμε

thanasis76
11-09-08, 20:28
Μπράβο Θανάση. Άντε και να τη δούμε με τα πουλιά μέσα να γουστάρουμε


Ναι φιλε!! να σαι καλα...
σημερα ηρθε το πολυποθητο φαχ στο πετ σοπ και ειχε επιτελους στη λιστα του 4 διαφορετικα χρωματα cockatiel... :smt041:smt041
μου ειπε οτι αυριο το πολυ σαββατο θα τα εχουμε...
και δευτερα να ειναι δεν με νοιαζει...:D:D

πλυμμήρας
11-09-08, 20:31
Το sebacil δεν είναι για μύκητες του ξύλου αλλά για όλα τα εξωπαράσιτα που μπορούν να προσβάλλουν τα πτηνά.Είναι ένα μικρό μπουκαλάκι και είναι υδατοδιαλυτό και το ψεκάζεις.Βεβαια θα ψεκάσεις χωρίς πουλιά , φαγητά κ.λ.π. μέσα στην κλούβα.
Κρατάει για περίπου 6 μήνες αλλά στην περίπτωσή σου που η κλούβα είναι μέσα στο σπίτι θα κρατήσει παραπάνω.
Και όταν με το καλό αγοράσεις τα πουλιά θα πάρεις και ένα μικρό σπρέυ παρασιτικτόνο να τα ψεκάσεις γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να έχουν από αυτόν που θα τα πάρεις...

thanasis76
11-09-08, 20:34
ΟΚ!!!! σε ευχαριστω, να σαι καλα...
θα παω αυριο να κοιταξω... αυτα τα εχουν τα πετ σοπ φανταζομαι ε??

sofianos7
11-09-08, 21:04
Θα πάρεις το σπρέυ και θα τα ψεκάσεις κάτω από τα φτερά βασικά. Να προσέξεις τα μάτια τους. Αν πάρεις frontline και το αραιώσεις μς νερό σε αναλογία 1 frontline προς 2 νερό ή και παραπάνω (νερό) τότε μπορείς να τα ψεκάσεις παντού άφοβα (ε,με λίγο προσοχή στα μάτια)
Είναι λίγο ακριβό αλλά αναμεμοιγμένο με νερό (1 προς 5) θα ρίχνεις σε όλη την κλούβα μια φορά στις 15 μέρες. Το frontline είναι αυτό πο χρησιμοποιούμε για τους σκύλους (ψύλοι,τσιμπούρια κτλ) Είναι κορυφαίο

ΜΑΚΗΣ

πλυμμήρας
11-09-08, 21:09
Και πάντα θα τα ψεκάζεις ανάποδα.Δηλαδή κόντρα στα φτερά και στα πούπουλα.Θα τα ψεκάσεις και στα ουροπήγια φτερά.Και στα μάτια δεν πρέπει να πέσει καθόλου....

sofianos7
11-09-08, 21:12
Σ Ω Σ Τ Ο Σ
-------------------------
Σ Ω Σ Τ Ο Σ
Αλλά με τέτοιο άβαταρ έπρεπε να το καταλάβω. Οι καρδερίνες είναι μιά άλλη μεγάλη μου αγάπη από 10 χρονών.

πλυμμήρας
11-09-08, 21:15
Εμένα έχουν γίνει η ζωή μου...Την καλύτερη μου την βάζω πάνω στο ριο 240 μαλάουι και ακούγωντάς την χαζεύω τις κιχλίδες μου...

thanasis76
11-09-08, 21:32
Εμένα έχουν γίνει η ζωή μου...Την καλύτερη μου την βάζω πάνω στο ριο 240 μαλάουι και ακούγωντάς την χαζεύω τις κιχλίδες μου...


τελειο!!!! σε λιγο καιρο ισος τα κοκατιλ μου να κοιτανε κι αυτα τις κιχλιδες μου...:smt041:smt041

Πάνος
11-09-08, 22:22
μπραβο θαναση!!!! υπεροχη δουλεια.....
δε συνδεθηκα κανα 2 μερες και ειδα ολα τα επεισοδια μαζεμενα....
λοιπον το σεναριο εχει ως εξης.....θα ερθεις αλεξ-πολη (διαμονη φαγητο διασκεδαση εξασφαλισμενα) θα παρω τα υλικα ..θα μου πεις τι εργαλεια θες και θα κανουμε μαζι μια κλουβα 2 μετρα οκ??
και αν τα πραγματα πανε οπως θα ηθελα θα ξαναερθεις για να κανουμε και το εξωτερικο πτηνοτροφειο στην αυλη....;)

υ.γ. δε θελω αντιρρησεις...:D:D

thanasis76
12-09-08, 20:22
καλησπερα και σημερα... σημερα που ηταν ετοιμο το σπιτακι τους ειπα να ασχολειθω με τις πατηθρες και λιγα παιχνιδακια...
στην πρωτη φωτο βλεπετε τα ξυλα απο ευκαλιπτο ξεφλουδησμενα και πλημενα με ξυδι...
στην δευτερη-τριτη-τεταρτη φωτο βλέπετε μια σκαλα που εφτιαξα για να παιζουν, μια κουνια για να κανουν και ενα αυτο το κατι για να παιζουν παλι... θα φτιαξω κι αλλα αλλα αυτα ειναι για αρχη....
στις πεμπτη-εκτη-εβδομη φωτο βλεπετε τη κλουβα με τις πατηθρες μεσα και τα παιχνιδια μεσα ετοιμα και περιμενουν τα cockatiel μου...
:smt041:smt041
τα καταφερα, ολα ειναι ετοιμα και μου αρεσουν ΠΟΛΥ!!!!:smt041:smt041

Πάνος
13-09-08, 00:11
μπραβο θαναση!!!!!!!!!!!!! περιμενουμε να δουμε και τα πουλια!!!

kwnstantina
13-09-08, 00:40
θαναση παρα πολυ ωραιο το εκανες, αντε με το καλο να ερθουν και η παπαγαλη σου.ααα και μην το ξεχνας εγγονακια μου εταξες:p

πλυμμήρας
13-09-08, 02:19
Θανάση πρόσεξε τις πατήθρες να μην είναι η μία κάτω από την άλλη γιατί το αποτέλεσμα θα είναι να γεμίζουν κουτσουλιές με ότι αυτό συνεπάγεται από θέμα ασθενειών αλλά και καλαισθησίας....
Και μην το παραπνίξεις με παιχνίδια.Αν τρομάζουν (τον πρώτο καιρό) θα χτυπάνε οι φτερούγες στα παιχνίδια θα σπάει η συνοχή των φτερών και ίσως δείχνει άσχημα...
Καλή συνέχεια...

thanasis76
13-09-08, 05:31
τα πουλια τη δευτερα ερχονται πανο!!!

οσο για καποια που θελει εγγονακια, υπομονη , μωρα ειναι ακομα...:grin:

πλημμυρα τις πατηθρες τις εχω βαλει γενικα στην ακρη για να εχουν χωρο για να πετανε, αλλα προσεξα να μη λερωνει η μια την αλλη. αν παντος παει να γινει κατι τετοιο θα αλλαχτει οποια χρειαζεται, ειναι με βιδες στερεομενες!!!
οσο για τα παιχνιδια ειναι με κλιψ και θα βγουν στην αρχη, τα εβαλα για να σας δειξω οτι εχω φτιαξει...

kwnstantina
13-09-08, 12:40
χα χα χα θελω και μου ειπες οτι θα με δωσεις.δεν ξεχναω εγωzw
κανονισεεεεεεεεε.σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα :p:p:p:p:p:p:p

thanasis76
13-09-08, 12:45
χα χα χα θελω και μου ειπες οτι θα με δωσεις.δεν ξεχναω εγω
κανονισεεεεεεεεε.σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα

ουτε κι εγω ξεχναω καλη μου!!!! τα πρωτα που θα βγουν ειναι δικα σου...
αν βγει σεξουλιαρικο το ζευγαρι θα εχεις γρηγορα...:smt041:smt041

kwnstantina
13-09-08, 13:01
καλημερα.ναι ε?????????? αντε να ερθω να τα παρω:smt041:smt041:smt041:smt041αλλα θελω καιεγω κλουβακι:p:p:p:p:p:p:p

thanasis76
13-09-08, 13:07
καλημερα.ναι ε?????????? αντε να ερθω να τα παρω:smt041:smt041:smt041:smt041αλλα θελω καιεγω κλουβακι:p:p:p:p:p:p:p



βρε σαν πολλα δεν ζητας????
τι με περασες, μηχανη παραγωγης??

kwnstantina
13-09-08, 13:16
μην κανεις ποτε μισες δουλιες παντα να της ολοκληρωνεις ετσι μου λεει η μαμα μου:smt041:smt041:smt041

thanasis76
13-09-08, 13:23
οπως ειδες το σπιτι για τα πουλια μου το ολοκληρωσα...
δεν θα προικησω και ολα τα παιδια τους....:smt041:smt041
ειπαμε...:grin::grin:

kwnstantina
13-09-08, 18:09
χα χα χα τι μου λες?:D:D:D:D

Πάνος
13-09-08, 20:08
τα πουλια τη δευτερα ερχονται πανο!!!
...

αντε με το καλο...

kwnstantina
17-09-08, 22:53
τι θα γινει ποτε θα δουμε τα παπαγαλακια σου????????ξεκινα να κανεις κλουβακι για μενα.χα χα χα χα χα χα χα χα :p:p:p:p:smt030

thanasis76
18-09-08, 17:25
ασε καλο μου γιατι μου εχει σπασει τα νευρα ο εισαγωγεας στην αθηνα...
δεν τα εστειλε και χθες που ελεγε...
τα νευρα μου ειναι στα ορια τους....:smt066:smt066:smt066

kwnstantina
18-09-08, 17:46
ασε καλο μου γιατι μου εχει σπασει τα νευρα ο εισαγωγεας στην αθηνα...
δεν τα εστειλε και χθες που ελεγε...
τα νευρα μου ειναι στα ορια τους....:smt066:smt066:smt066



θα ερθουν θα ερθουν μην κανεις ετσι.και μολις ερθουν θα σου κανουν και μωρακια.βρε μπας και κανει τιποτα αυτος και μας κρατηση τα μωρα και δεν εχουμε εγγονακια????????μετα τι θα τον κανουμε??????:smt065:smt021zw:smt071:smt070:smt068

thanasis76
18-09-08, 18:07
δεν θα με ενοιαζε η αναμονη αλλα....
οταν λες το βραδυ τα στενλω για 5-6 μερες γινετε κουραστικο και προς το μαγαζι και προς εμενα...
σημερα του το τονισα στο πετ σοπ, μη μας πει ξαφνικα τελειωσαν... και μου ειπε οχι ουτε μια στο εκατομυριο...

Πάνος
19-09-08, 23:19
υπομονη...χμ χμ...οταν λεμε κατι για τις δυσκολιες της επαρχιας μερικοι μας λενε οτι μασουλαμε την ιδια καραμελα...:smt095

thanasis76
20-09-08, 05:17
υπομονη...χμ χμ...οταν λεμε κατι για τις δυσκολιες της επαρχιας μερικοι μας λενε οτι μασουλαμε την ιδια καραμελα...:smt095


υπομονη κανω φιλε μου!! αλλα καταλαβενεις τα νευρα μου, οταν σου λενε αυριο θα τα εχετε, την αλλη μερα αυριο θα τα εχετε, την αλλη μερα αυριο θα τα εχετε...
και στο τελος επιδη μου εχει τυχη μπορει κατι που το ειχε να σου πει μετα απο τοση αναμονη , ρε παιδια ηρθαν και τα πηραν... κι ας ειχες δωσει εσυ την παραγγελεια 10 μερες πριν...
τελος παντον, λογικα σημερα θα ειναι εδω... μας ειπε και το καραβι που θα τα εβαζε ( καναμε προοδο...)

Teo
20-09-08, 08:20
Υπομονη !!!Το καλο αργει να γινει ;)!!!
Υ.Σ. Μην εβλεπε κανενα σιριαλ χθες, και ειχε ονοματα απο πλοια και σου ειπε κανενα κουτουρου :smt062:smt062:smt062:D

thanasis76
20-09-08, 14:02
καλησπερα!! παιδια μετα απο τοση ταλαιπορια αναμονης τα μικρα μου ειναι εδω!!!:smt041:smt041:smt041
και ειναι πανεμορφα...
μονο που φοβηθηκαν λιγο μεχρι να μπουν στο σπιτι τους...
τωρα καθονται ηρεμα σε μια γωνια.... μαλλον θα θελουν να με δειρουν...

kwnstantina
20-09-08, 14:05
μπραβο:smt041:smt041θελω φωτο να δω βαλε βαλε:p:p:p:p

thanasis76
20-09-08, 14:16
στις δυο πρωτες ειναι το ενα και στις αλλες δυο το αλλο...

kwnstantina
20-09-08, 14:20
πανεμορφα ειναι φτου φτου να τα χαιρεσε.ολα καλα να σου πανε.αντε και γρηγορα να κανουνε παιδακια.θα περιμενο και αλλες φωτο:p:p:p:p:p

thanasis76
20-09-08, 14:22
κατσε λιγο να ηρεμησουν μερικες μερες...
τωρα θελουν να με σκοτωσουν κι εγω θα τα βγαζω φωτο....

kwnstantina
20-09-08, 14:24
απο της φωτο που ειδα περνουνε καλη ποζα ειδικα το πρωτο.χα χα μια χαρα ειναι πανεμορφα ειναι φτου φτου.:p:p:p:p:p:p:p

thanasis76
20-09-08, 14:29
απο της φωτο που ειδα περνουνε καλη ποζα ειδικα το πρωτο.χα χα μια χαρα ειναι πανεμορφα ειναι φτου φτου.:p:p:p:p:p:p:p


εδω και μια ωρα εκει ειναι αγαλματακια!!!

Teo
20-09-08, 18:07
Να σου ζησουν λοιπον!!!φτου φτου ειναι κουκλια!!!
Ενα τετοιο θυλικο ειχα και εγω καποτε :(:(:(Και γεννουσαν συνεχως!!!

thanasis76
20-09-08, 18:16
Να σου ζησουν λοιπον!!!φτου φτου ειναι κουκλια!!!
Ενα τετοιο θυλικο ειχα και εγω καποτε :(:(:(Και γεννουσαν συνεχως!!!

σε ευχαριστω φιλε!!!
τετοια να ακουει η κωνσταντινα να μου ζηταει πολλααααα κλουβια....:smt119:smt119

Teo
20-09-08, 18:30
Γεννουσαν παρα παρα πολλες φορες αλλα το θεμα ειναι οτι ποτε δεν ειδα μικρα,τρωγανε τα αυγα οπως τα σκαλαρια πχ. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

thanasis76
20-09-08, 18:42
Γεννουσαν παρα παρα πολλες φορες αλλα το θεμα ειναι οτι ποτε δεν ειδα μικρα,τρωγανε τα αυγα οπως τα σκαλαρια πχ. :mrgreen:


χαχαχαχαχαχα τα μπαλωσες παλι!!!! :mrgreen::mrgreen:

kwnstantina
20-09-08, 18:52
ναι ε?????? κανουν πολλες γενες?????????τα ακους θαναση η κανεις τον κουφο????????????????????????????:smt119:smt119:sm t019:smt019

Teo
20-09-08, 18:57
ναι ε?????? κανουν πολλες γενες?????????τα ακους θαναση η κανεις τον κουφο????????????????????????????:smt119:smt119:sm t019:smt019
Ναι αλλα ειπα οτι δεν βγηκαν καθολου μικρα απο τοσες γεννες ...:smt051

Υ.Σ. Οχ σε εκαψα καημενε Θαναση :mrgreen:

kwnstantina
20-09-08, 19:01
ναι ε????απο τον θαναση θα βγουν θα βγουν θα βγουν θα βγουν.:smt119:smt119:smt019:smt019



μπραβο καλα εκανες και το ειπες οτι κανουν πολλες γενες:o:o

θαναση ακους?????????????????????????????????????:smt083: smt083:smt083:smt083

thanasis76
20-09-08, 19:20
ΤΕΟ ακους??? ακουω να λες γιατι σε βλεπω να κατεβαινεις να φτιαχνουμε κλουβια....

alexinio
20-09-08, 19:23
Nα ρωτήσω κάτι εγκυκλοπαιδικά...Τα πτηνά πως σου τα έστειλαν?Μέσα σε τι εννοώ?

thanasis76
20-09-08, 19:27
Nα ρωτήσω κάτι εγκυκλοπαιδικά...Τα πτηνά πως σου τα έστειλαν?Μέσα σε τι εννοώ?

τα πτηνα τα εστειλαν στο πετ σοπ με καραβι αλλα επιδη ειμουν εκει... και ειδα ειναι μια ειδικη κουτα και εχει ανοιγματα με συρματινο δυχτακι... και απο πισω εχει πορτακι για να τα βαζεις και να τα βαζεις...
και εχουν μεσα και φαγητο και νερο...

kwnstantina
20-09-08, 19:27
ΤΕΟ ακους??? ακουω να λες γιατι σε βλεπω να κατεβαινεις να φτιαχνουμε κλουβια....


εγω θα ερθω να κανουμε σου το ειπα,αλλα καλοκαιρι θα ερθω να ξερεις :smt119:smt119:smt119:smt119:smt119

εσυ θα κανεις ομως τα κλουβακια χα χα χα χα χα χα

thanasis76
20-09-08, 19:29
εγω θα ερθω να κανουμε σου το ειπα,αλλα καλοκαιρι θα ερθω να ξερεις :smt119:smt119:smt119:smt119:smt119

εσυ θα κανεις ομως τα κλουβακια χα χα χα χα χα χα

τι να σε κανω εσενα?? να φτιαχνεις κλουβια??? παλι μονος μου θα τα κανω... οι γυναικες ειστε για αλλα...:smt119:smt119:smt119:smt119

kwnstantina
20-09-08, 19:34
εγω θα μαγειρευω μονο αντε και κανα καφε θα κανω.:smt102:smt102:smt102:smt102τι λες??????????????//

Teo
20-09-08, 20:02
Εαν σημαζεψεις και το σπιτι πιστευω ειναι καλα :-D

kwnstantina
20-09-08, 20:07
Εαν σημαζεψεις και το σπιτι πιστευω ειναι καλα :-D


λες??????αντε θα το κανω και αυτο για να μην μου την λεει ο θανασης:smt019:smt019:smt119:smt119


και εσυ;);););)

thanasis76
20-09-08, 20:12
Εαν σημαζεψεις και το σπιτι πιστευω ειναι καλα :-D

βρες πες κατι πιο καλο... ακου σημαζεμα το σπιτι...

Teo
20-09-08, 20:13
Μεχρι στιγμης η κλουβα που φιλοξενουσε τα καρποφορα κοκατηλ ειναι στην αποθηκη και δεν την χρησιμοποιω αλλα ισως βαλω εκει τον παπαγαλακο μου,Ιδωμεν...
Αν το σκεφτεσαι σοβαρα ισως μπορεσω να σε την στειλω ,αφου εκαψα τον Θαναση ας τον ξελαφρωσω λιγο :smt051:smt051:smt051

kwnstantina
20-09-08, 20:16
Μεχρι στιγμης η κλουβα που φιλοξενουσε τα καρποφορα κοκατηλ ειναι στην αποθηκη και δεν την χρησιμοποιω αλλα ισως βαλω εκει τον παπαγαλακο μου,Ιδωμεν...
Αν το σκεφτεσαι σοβαρα ισως μπορεσω να σε την στειλω ,αφου εκαψα τον Θαναση ας τον ξελαφρωσω λιγο :smt051:smt051:smt051


σε εμενα το λες?απο το κιλκις ειναι ο αντρας μου ισως σε δω ;);););)

thanasis76
20-09-08, 20:18
Μεχρι στιγμης η κλουβα που φιλοξενουσε τα καρποφορα κοκατηλ ειναι στην αποθηκη και δεν την χρησιμοποιω αλλα ισως βαλω εκει τον παπαγαλακο μου,Ιδωμεν...
Αν το σκεφτεσαι σοβαρα ισως μπορεσω να σε την στειλω ,αφου εκαψα τον Θαναση ας τον ξελαφρωσω λιγο :smt051:smt051:smt051


χαχαχαχαχαχαχαχα μπα η μικρη θελει να ταλαιπωρει εμενα...
:-D:-D:-D

kwnstantina
20-09-08, 20:36
χαχαχαχαχαχαχαχα μπα η μικρη θελει να ταλαιπωρει εμενα...
:-D:-D:-D


σωστα λεει αυτος θα το κανει.και οχι 1 αλλα πολλα.χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα :smt119:smt119:smt019:smt019


μπραβο θαναση στο μυαλο μου εισαι
-------------------------
θαναση ακους????????????????????????????????????????????? :smt119:smt119

Πάνος
20-09-08, 21:20
ομορφα νεαρα πουλια.....
να σου ζησουν!!!!
κωνσταντινα ειναι μικρα...εχει καιρο ακομη για να δει απογονους....τα ξεχωρισε με ψηλαφηση θαναση??

thanasis76
20-09-08, 21:35
ομορφα νεαρα πουλια.....
να σου ζησουν!!!!
κωνσταντινα ειναι μικρα...εχει καιρο ακομη για να δει απογονους....τα ξεχωρισε με ψηλαφηση θαναση??

σε ευχαριστω φιλε!!! στο πετ σοπ που θα τα ψιλαφιζε θα εργουσε να φερει αν θυμασε και αυτα ειναι απο αλλον...
το παιδι δεν ξερει απο παπαγαλους μου το ειχε πει, απλα μειναμε στα λογια του εισαγωγεα-εκτροφεα...
τωρα τι να πω ελπιζω να ειναι ετσι αλλιως θα παρω κι αλλο πιο μετα...:rolleyes::rolleyes:
παντος το ενα ειναι ελαφρος πιο ογκοδες απο το αλλο στο στηθος... αν αυτο λεει κατι...

Ryu
21-09-08, 00:55
ελπιζω να σου βγουν ζευγαρι!προς το παρον κ τα δυο μοιαζουν με θυλικα αλλα ειναι μικρουλια ακομα!να σου ζησουν!πολλυ ωραιο το σπιτι τους!ενα τετοιο θελω κ εγω για την δικια μου!+-2

thanasis76
21-09-08, 07:27
ελπιζω να σου βγουν ζευγαρι!προς το παρον κ τα δυο μοιαζουν με θυλικα αλλα ειναι μικρουλια ακομα!να σου ζησουν!πολλυ ωραιο το σπιτι τους!ενα τετοιο θελω κ εγω για την δικια μου!+-2


καλημερα!!! κι εγω ελπιζω σε ζευγαρι!! ο εισαγωγεας απο την αθηνα τα εστειλε για ζευγαρι... θα δειξει οταν μεγαλωσουν.
παντος απο κατω οι ουρες στο ενα ειναι πιο εντωνα κατι ραβδοσεις που εχει και στο αλλο οχι...
και στο ενα απο κατω απο τα φτερα εχει και λιγα κιτρινα...
ομως οπως ειπες ακομα ειναι μικρα....
οσο για το σπιτι που θες... γι αυτο εκανα τοσο μεγαλη παρουσιαση... ξεκινα...

sofianos7
21-09-08, 08:29
Θανάση, τέλεια που είναι μικρά. Μεγάλα θα σε ταλαιπωρούσαν πολύ για να μάθουν. Το πρώτο είναι αρσενικό και το δεύτερο θηλυκό. Βάζω και στοίχημα.

ΜΑΚΗΣ

thanasis76
21-09-08, 08:58
Θανάση, τέλεια που είναι μικρά. Μεγάλα θα σε ταλαιπωρούσαν πολύ για να μάθουν. Το πρώτο είναι αρσενικό και το δεύτερο θηλυκό. Βάζω και στοίχημα.

ΜΑΚΗΣ

σε ευχαριστω φιλε!!! να σαι καλα...
κι εγω ηθελα μικρα για τους ιδιους λογους, αλλα πραγματικα δεν περιμενα να ειναι τοσο επιπονο μεχρι να μπουν στην κλουβα... δεν ηθελα να θυμωσουν μαζι μου...:smt009:smt009
χθες ηθελαν να με :smt062:smt062
κι εγω το πρωτο το βλεπω σαν αρσενικο επιδη εχει πιο πολυ κιτρινο και πιο εντονο πορτοκαλι στο μαγουλο αλλα επιδη ειναι πολυ μικρα ακομα κραταω επιφιλαξεις και δεν τους βαζω ονοματα...

Teo
21-09-08, 09:39
Λοιπον εγω απο οσα θυμαμαι απο τοτε που ειχα το ζευγαρι κοκατηλ και απο οσα ειχα διαβασει για τον διαχωρισμο αρσενικου-θυλικου ειναι:
Στο αρσενικο πουλι το μεγαλυτερο μερος του κεφαλιου μαζι με το λοφιο και το λαιμο ειναι κιτρινο.Στην περιοχι των αφτιων το χρωμα ειναι πορτοκαλοκοκκινο.
Το θυλικο εχει αρκετα πιο θαμπο χρωμα απο το αρσενικο.Το κεφαλι και το λοφιο ειναι γκριζα με λιγο μονο κιτρινο χρωμα.Ενα αλλο σημαντικο χαρακτηριστικο που ξεχωριζει τα δυο φυλα ειναι το χρωμα του κατω μερους της ουρας.Στα θυλικα και στα νεαρα πουλια ειναι γκριζο με κιτρινες λουριδες,ενω στα αρσενικα ειναι μαυρο.
Οτι αλλο θες να μαθεις πες μου, εχω εναν ολοκληρο τομο για τα κοκατηλ.

thanasis76
21-09-08, 15:32
καλησπερα!! ναι αυτα τα ξερω κι εγω και τα εχω διαβασει αλλα επιδη ειναι ακομα πολυ μικρα δεν ξεχωρισουν ευκολα αυτα που λες....
εξαλου το λεει και στο τομο αν θυμαμαι καλα οτι μικρα επιδη δεν εχουν παρει το κανονικο τους χρωμα εν ξεχωριζοντε ευκολα...

Πάνος
21-09-08, 15:37
σε πολλα ειδη παπαγαλων τα νεαρα πουλια εχουν τα χρωματα των θηλυκων....μεγαλυτερα των 6 μηνων αρχιζει να διαγραφεται ο φυλετικος χρωματισμος.....
ευχομαι καλη επιτυχια στην ανατροφη τους!!

thanasis76
21-09-08, 15:44
σε πολλα ειδη παπαγαλων τα νεαρα πουλια εχουν τα χρωματα των θηλυκων....μεγαλυτερα των 6 μηνων αρχιζει να διαγραφεται ο φυλετικος χρωματισμος.....
ευχομαι καλη επιτυχια στην ανατροφη τους!!


σε ευχαριστω φιλε!!! να σαι καλα που σε ζαλιζω απο την αρχη...
σημερα μιλησαν και πεταξαν λιγο...
αρχισουν και ηρεμουν...
απλα οταν παω κοντα κανουν βηματακια πισω...
πρως το παρον τρωνε μονο αμμο και μιγμα τροφη...

Πάνος
21-09-08, 15:56
τα ετοιμα χυμα μειγματα απο μαγαζι σηνυθως περιλαμβανουν διαφορα ειδη κεχριου μονο...αν παιρνεις τετοιο θα το ανακατεβεις και με ηλιοσπορο...και λιγοτερο φυστικακι..
υπαρχουν και διαφορα "σακουλακια" εταιριων που εχουν πιο πλουσια μειγματα και ειναι καλυτερα αν και ακριβοτερα...εγω φτιαχνω μονος μου τα μειγματα με αναμειξη διαφορων σπορων....απο μειγματα χυμα και συσκευασμενα...επισης διαφορες λιχουδιες που εχουν τα πετ σοπ καλο ειναι μια στις τοσες....χρειαζονται ακομη αυγοτροφη (καλυτερα αναμεμειγμενη με rusk) και οπωσδηποτε φρεσκα φρουτα και λαχανικα καθημερινα ...περισσοτερο λαχανικα και χορτα και λιγοτερο φρουτα....
αμμο αν εννοεις αυτη που περιεχει και τριμματα οστρακων ειναι καλη σαν πηγη ασβεστιου...διαφορετικα θελουν και ασβεστιο....το σουπιοκοκκαλο ειναι καλο σαν παιχνιδι και σαν πηγη ασβεστιου...
φρεσκο νερο καθημερινο και πλυσιμο του δοχειου τους να μη πιανει αλγη (εδω μοιαζουν με τα ενυδρεια:D)

thanasis76
21-09-08, 16:02
τα ετοιμα χυμα μειγματα απο μαγαζι σηνυθως περιλαμβανουν διαφορα ειδη κεχριου μονο...αν παιρνεις τετοιο θα το ανακατεβεις και με ηλιοσπορο...και λιγοτερο φυστικακι..
υπαρχουν και διαφορα "σακουλακια" εταιριων που εχουν πιο πλουσια μειγματα και ειναι καλυτερα αν και ακριβοτερα...εγω φτιαχνω μονος μου τα μειγματα με αναμειξη διαφορων σπορων....απο μειγματα χυμα και συσκευασμενα...επισης διαφορες λιχουδιες που εχουν τα πετ σοπ καλο ειναι μια στις τοσες....χρειαζονται ακομη αυγοτροφη (καλυτερα αναμεμειγμενη με rusk) και οπωσδηποτε φρεσκα φρουτα και λαχανικα καθημερινα ...περισσοτερο λαχανικα και χορτα και λιγοτερο φρουτα....
αμμο αν εννοεις αυτη που περιεχει και τριμματα οστρακων ειναι καλη σαν πηγη ασβεστιου...διαφορετικα θελουν και ασβεστιο....το σουπιοκοκκαλο ειναι καλο σαν παιχνιδι και σαν πηγη ασβεστιου...
φρεσκο νερο καθημερινο και πλυσιμο του δοχειου τους να μη πιανει αλγη (εδω μοιαζουν με τα ενυδρεια:D)


η τροφη ειναι χυμα γιατι δεν ειχαν συσκευασμενη... περιμενω να φερουν αλλα εχει μεσα και ηλιοσπορο ψιλο.
λαχανικα τους εβαλα μαζι με ρυζι αλλα δεν το αγγιξαν.
σουπιοκοκκαλο τους εχω αλλα δεν το αγγιξαν.
αμμο τους εβαλα συσκευασμενη αλλα ετρωγαν την χυμα που εβαλα στο πατο... εχουν και τριμενα οστρακα..
εβαλα κι ενα σαν σουπιοκοκκαλο που ειναι ολο τριμενα οστρακα αλλα δεν το αγγιξαν...
τους πιπερια, δεν την αγγιξαν...
εγω τους εχω τα παντα μεσα αλλα
μονο αμμο και τροφη μιγμα... πιο πολυ τους ηλιοσπορους τρωνε...
πρεπει να τα μαθω μολις με συνιθησουν...:D:D

Πάνος
21-09-08, 16:13
σιγα σιγα θα αρχισουν να δεχονται νεες τροφες...ειναι ακομη στρεσσαρισμενα απο την αλλαγη περιβαλλοντος.....θα μαθουν το χωρο..εσενα και μετα θα αρχισουν να περιεργαζονται καθε τι καινουριο....οπως και τις τροφες...καποια πραγματα απλα δε θα τα τρωνε....ειναι και θεμα γουστου....ηλιοσπορο τρωνε πιο πολυ αλλα μην τους κανεις το χατιρι...ειναι πολυ παχυντικος...θα τον τρωνε πρωτο αλλα θα περιμενεις να φανε και το κεχρι..αλλιως θα τρωνε μονο ηλιοσπορο...αποξηραμενα φρουτα επισης τρωνε....τετοια εχει στις επωνυμες τροφες.....μολις αναζητησουν ασβεστιο θα επιτεθουν και στο σουπιοκοκκαλο...αλλα οπως ειπες τρωνε και την αμμο...εσυ θα τους δινεις αυτα που πρεπει και θα πειραματιζονται....το μαρουλι το αγγουρι και το καροτο γινονται αναρπαστα απο τα δικα μου.....αν δε τρωνε φρεσκο καροτο υπαρχει και αποξηραμενο που το μουσκευεις με νερο...επιμενω στο καροτο για ολους τους παπαγαλους....νομιζω ειναι η βιταμινη Α που παιρνουν απο αυτο...(η η D???)

thanasis76
21-09-08, 16:29
σημερα δεν τους αλλαξα την τροφη για το λογο που λες...
αφου φανε τους ηλιοσπορους μετα βαζουν μεσα τα ποδια και ανακατευουν την τροφη...
σιγα σιγα θα τους βαλω και καροτο και μαρουλι και ολα...
πες μου κατι.
το αυγο οταν το βρασο διαβασα οτι πρεπει να μπει με το τσοφλι...
να το σπασω απο πανω λιγο και να φενετε το ασπραδι η ο κροκος??
η να το σπασω στη μεση?

Πάνος
21-09-08, 21:57
το αυγο το κοβουμε στη μεση για να εχουν προσβαση και στο λευκωμα και στον κροκο...και παντα με το τσοφλι για ασβεστιο...αλλα πρεπει να το αφηνεις μονο λιγες ωρες γιατι χαλαει γρηγορα...γιαυτο εγω δε χρησιμοποιω ποτε βρασμενο αυγο αλλα αυγοτροφη...

thanasis76
21-09-08, 22:04
το αυγο το κοβουμε στη μεση για να εχουν προσβαση και στο λευκωμα και στον κροκο...και παντα με το τσοφλι για ασβεστιο...αλλα πρεπει να το αφηνεις μονο λιγες ωρες γιατι χαλαει γρηγορα...γιαυτο εγω δε χρησιμοποιω ποτε βρασμενο αυγο αλλα αυγοτροφη...
θα τους βρασω αυριο να τους βαλω.... μεχρι να βρω ολες τις τροφες που πρεπει θα κανω και τα exrta.... :smt041:smt041

thanasis76
23-09-08, 15:29
καλησπερα !!!! παιδια ειναι φυσιολογικο να μην παιζουν πολυ και να κουραζονται ευκολα??
σαν να θελουν να κοιμηθουν οπως τα μωρα τα δικα μας οταν γεννιουνται...
ειναι το ιδιο και στα κοκατιλ??
δειτε μαι φωτο...

Πάνος
23-09-08, 15:47
υπερβολικη νωθροτητα ειναι σημαδι οτι κατι δεν παει καλα....μεχρι βεβαια να εξοικειωθουν με το χωρο και με σενα σιγουρα δε θα ειναι το ιδιο δραστηρια οπως αφου ηρεμησουν...
αλλα αν ειναι συνεχεια ετσι υπαρχει καποιο προβλημα....
εχει μεγαλη σημασια να τρωνε....ακομη και τα πιο φοβισμενα πουλια τρωνε...δεν ειναι σαν τα ψαρια.....τρωνε καλα τα πουλια σου??
επισης να προσεξεις την ωρα που ειναι ετσι κουρνιασμενα αν η ουρα τους κινειται πανω κατω...αυτο σημαινει δυσκολια στην αναπνοη..η ουρα πρεπει να μενει ακινητη...επισης να μην ακουγεται η αναπνοη τους (ρουθουνισμα)..
μη ξενχνας επισης οτι τα πουλια ειναι πιο δραστηρια το πρωι και το σουρουπο...το μεσημερι εχουν κι αυτα την αναπαυλα τους...

thanasis76
23-09-08, 15:54
υπερβολικη νωθροτητα ειναι σημαδι οτι κατι δεν παει καλα....μεχρι βεβαια να εξοικειωθουν με το χωρο και με σενα σιγουρα δε θα ειναι το ιδιο δραστηρια οπως αφου ηρεμησουν...
αλλα αν ειναι συνεχεια ετσι υπαρχει καποιο προβλημα....
εχει μεγαλη σημασια να τρωνε....ακομη και τα πιο φοβισμενα πουλια τρωνε...δεν ειναι σαν τα ψαρια.....τρωνε καλα τα πουλια σου??
επισης να προσεξεις την ωρα που ειναι ετσι κουρνιασμενα αν η ουρα τους κινειται πανω κατω...αυτο σημαινει δυσκολια στην αναπνοη..η ουρα πρεπει να μενει ακινητη...επισης να μην ακουγεται η αναπνοη τους (ρουθουνισμα)..
μη ξενχνας επισης οτι τα πουλια ειναι πιο δραστηρια το πρωι και το σουρουπο...το μεσημερι εχουν κι αυτα την αναπαυλα τους...

να τα παρουμε με τη σειρα!! αυτο που βλεπεις το κανει το ενα και ειναι αυτο που τρομαξε πιο πολυ.
τρωνε και τα δυο καλα δεν υπαρχει προβλημα σε αυτο, απο την πρωτη μερα εφαγαν...
την ουρα δεν την κουναει οπως λες ειναι ακινητη...και η αναπνοη του δεν ακουγετε καθολου...
το πρωι που σηκωνομαι και τους αναβω το φως κατα τις 7 τρωνε και τα δυο και μετα απλα καθονται και με κοιτανε που τους μιλαω...
μετα τα βλεπω παλι στις 5 περιπου που σχολαω δεν ξερω τι κανουν ολη την αλλη μερα...
την κυριακη που τα ειχα παντος ηταν η δευτερη μερα και μιλουσαν και πετουσαν...
τωρα περιμενω την κυριακη παλι να τα δω ολο το πρωι τι κανουν...
παντος και στο πετ σοπ που πηγα το πρωι τα 3 απο τα 4 που εχουν μεινει καθοντουσαν ετσι...
μηπος ειναι πολυ πιο μικρα απο 5 μηνων που μου ειπε και νυσταζουν... πιο πολυ???

Πάνος
23-09-08, 15:58
επειδη αναπαρηγαγα πουλια και τα ειδα σε καθε φαση της ανατροφης τους...δεν υπηρξε περιοδος που κοιμοταν υπερβολικα....τουλαχιστον απο τη στιγμη που αφησαν τη φωλια τους....
ετσι που τα λες ομως δε βλεπω κατι μη φυσιολογικο.....καποιες ωρες ξεκουραζονται..ειναι λογικο.
παντα ομως να παρατηρεις τα πουλια σου!!
αν συνεχισεις να βλεπεις διαφορα αναμεσα στα 2 πουλια που εντεινεται....ας σου χτυπησει το καμπανακι....

thanasis76
23-09-08, 16:07
φιλε τα παρατησω καθε μερα ... απλα περιμενω την κυριακη που θα τα εχω ολο το πρωι να δω αν θα παιζουν και αν θα μιλανε...
την πρωηγουμενη κυριακη αν και τρομαγμενα ηταν μια χαρα...
απλα δεν ξερω τι κανουν ολη μερα... αν ειναι κανουν οπως την κυριακη λογικο ειναι να ερχομαι και να τα βλεπωκουρασμενα... αν σκεφτεις οτι μπορει να ηταν και σε κανενα μικρο κλουβι που δεν μπορουσαν να πετανε...

Πάνος
23-09-08, 16:19
και στις 5 που γυρνας θα πρεπει να εχουν καποια δραστηριοτητα...τωρα πια σουρουπωνει κατα τις 7...
δως τους λιγο χρονο ναι....αλλα υπερβολικη νωθροτητα δε δικαιολογειται....

SpyrosK
25-09-08, 10:56
θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.
πήγα σε δύο καταστήματα σήμερα να ρωτήσω για τα cockatiel,στο πρώτο κατάστημα είχαν ενα ζευγάρι (κίτρινο χρώμα) προς 65Ε και στο δεύτερο κατάστημα ένα γκρίζο ζευγάρι 90Ε,και στην ερωτησή μου,γιατί αυτή η διαφορά τιμης,μου απάντησε ότι τα γκρίζα είναι πιο σπάνια γι αυτό και πιο ακριβά.
Και τα δύο ζευγάρια είναι μεγαλύτερα του ενός έτους.
Εσείς τι λέτε?

Πάνος
25-09-08, 11:03
βλακειες σου ειπε....τα γκριζα ειναι τα πιο κλασικα...ειναι ο φυσικος χρωματισμος και τα φτηνοτερα πουλια....
65 το ζευγαρι ειναι πολυ καλη τιμη/....αλλα μηπως τρεχει κατι αλλο γιατι τοσο φτηνα???
90 το ζευγαρι τα γκρι ειναι μια συνηθισμενη τιμη....εφοσον ομως εχουν δαχτυλιδι....μηπως τα κιτρινα δεν εχουν?? τοτε σημαινει οτι ειναι παραγωγη χομπιστα και τα πηρε πιο φτηνα και "μαυρα" οποτε τα δινει ισως πιο φτηνα...αλλιως δε ξερω τι να πω...του εχουν μεινει και δε μπορει να τα δωσει και χαμηλωσε την τιμη?? παντως για τα κιτρινα ψαξτο......
και βεβαιωσου οτι ειναι ζευγαρι γιατι στα κιτρινα δυσκολα διακρινεται....

και σπανια διακινουνται πουλια μεγαλυτερα του ετους.....μηπως καποιος χομπιστας του τα εδωσε για καποιον λογο...τα πουλια που εμπορευονται τα μαγαζια ειναι σηνυθως 4-8 μηνων

PascM
25-09-08, 11:05
Επειδή το θέμα με τους παπαγάλους είναι λίγο πολύ γνωστό (αν και τα cockatiel
αναπαράγονται και εδώ, ίσως όχι επαγγελματικά) η εισαγωγή παπαγάλων έχει
απαγορευτεί και επομένως οι τιμές έχουν ξεφύγει, έρχονται πουλιά μόνο από Ευρώπη
και δη Ολλανδία.

Πάνος
25-09-08, 11:11
εδω και χρονια τα κοκατιλ εχουν πανω κατω αυτη την τιμη.....κιαυτο γιατι εδω και χρονια σταματησε η εισαγωγη παπαγαλων....σχεδον ολα πλεον ειναι ευρωπαικα πουλια....
γιατι 65??? ρωτησε τον ευθυεως και λιγο αιφνιδιαστικα...να δουμε τι θα σου πει....

SpyrosK
25-09-08, 11:18
Τι να πω.
κανενα ζευγαρι δεν φορουσε δαχτυλιδι,ο ενας μου ανεφερε οτι τα πουλια ερχονται απο ολλανδια,η αλλη δεν ηξερε τιποτε αλλο εκτος απο την τιμη των πουλιων:D.
Ρωτησα επισης για ενα κλουβι διαστασεων περιπου ενος τετραγωνικου,και το κοστος ειναι περιπου στα 200Ε.
Οταν εισαι επαρχια απλα δεχεσαι καποια πραγματα λογω λιγων επιλογων.
-------------------------
Χθες ο ανιψιος μου απο Καλυμνο αγορασε ενα θυλικο κοκοτιλ για 25Ε...μηπως λογω ΦΠΑ 13% οι τιμες ειναι καλυτερες...αλλα και τα μεταφορικα απ'την αλλη?!
Το κιτρινο κοκοτιλ ηταν οντως ζευγαρι,συμφωνα με ενα πινακα που βαλατε σε προηγουμενο ποστ.

Πάνος
25-09-08, 11:18
χωρις δαχτυλιδι δε θα επαιρνα παπαγαλο.....
αν ηταν παραγωγη χομπιστα οφειλε να σου το πει...παιζει να ειναι πολυ ηλικιωμενα πουλια και δε λεει.....(θεωρητικα μπορει σε εναν ελεγχο να βρεις και το μπελα σου αλλα αυτα στο ελλαντα δε γινονται)

ενα κλουβι μπορει να εχει και 200 αλλα αν δε δω φωτογραφια δε μπορω να κανω συγκριση με κλουβες που συνηθως κυκλοφορουν...θα πρεπει παντως να ειναι κλουβα και οχι κλουβι και μονο μεταλλικη για να αξιζει τοσα λεφτα.....το κλουβι των καρφουρ ειναι μια καλη λυση για κοκατιλ η ακομη καλυτερα να φτιαξεις μονο σου.....παντως οπως τα λες θα προτιμουσα να παω αλλου και να παρω κοκατιλ με δαχτυλιδια και κλουβι σωστα τιμολογημενο....

οσο για τις επιλογες της επαρχιας...τις γνωριζω καλα....

SpyrosK
25-09-08, 11:25
οκ ευχαριστω.
Θα τα ελενξω καλυτερα απο Αθηνα οταν ανεβω.

Πάνος
25-09-08, 11:26
αφου ανεβαινεις αθηνα...δε το συζητω......ας κανουν καλη και σωστα ενημερωμενη δουλεια τα μαγαζια της επαρχιας για να μη χανουν πελατες...να μην εκμεταλλευονται το μονοπωλιο......απαραδεκτοι να μη ξερουν απο που ειναι τα πουλια και να τα πωλουν χωρις δαχτυλιδι...ειναι παρανομοι καταρχην.....

mikele
26-09-08, 15:08
θαναση δε ξερω αν πηρες τελικα η οχι αλλα σκεψου και τα lovebirds παπαγαλακια ..οικονομικα και εξημερωνονται απιστευτα γρηγορα...και ζευγαρωνουν με μεγαλη επιτυχια .....ειχα εκτροφη καποτε μαζι με καναρινια χρωματος τυπου.....τρελο γελιο και πανεξυπνα μεγαλωνα τα μικρα με συριγγα και ηταν ανθρωποι :p:p

goshalim
06-10-08, 08:49
Παιδια , ψαξτε και στο www.canarybreeder.net (http://www.canarybreeder.net) . Υπαρχουν παιδια που μια ζωη ασχολουνται με παπαγαλους ολων των ειδω , Ειμαι σιγουρος θα βρητε αρκετη βοηθεια ,γιατι δεν ειναι μονο η αγορα αλλα και πολλα αλλα μυστικα

Πάνος
06-10-08, 14:13
ευχαριστουμε για το λινκ και καλως ηρθες!!!

goshalim
06-10-08, 15:03
ΝΑστε καλα παιδια , ευχαριστω πολυ :)

panos-alex
15-01-10, 20:19
παιδια σημερα πηρα εναν παπαγαλο κοκατιλ αρσενικο, και ειναι εντελως αγριος , δεν με αφηνει ουτε νερο να του βαλω...παρακαλω βοηθειαααα

fotis_k
15-01-10, 21:31
παιδια σημερα πηρα εναν παπαγαλο κοκατιλ αρσενικο, και ειναι εντελως αγριος , δεν με αφηνει ουτε νερο να του βαλω...παρακαλω βοηθειαααα


http://www.greekbirdclub.com/

Aυτο ειναι ενα φορουμ με πουλια. Μπες και ριξε διαβασμα.

Πάνος
16-01-10, 10:39
παιδια σημερα πηρα εναν παπαγαλο κοκατιλ αρσενικο, και ειναι εντελως αγριος , δεν με αφηνει ουτε νερο να του βαλω...παρακαλω βοηθειαααα

τα κοκατιλ ειναι πολυ ομορφη κι ευγενικη ρατσα..
εσυ θα του βαζεις φρεσκο νερο καθε μερα....θα του εχεις το κλουβι καθαρο..δε θα τον εχεις σε ρευμα αερα....θα του δινεις φρεσκα φρουτα και λαχανικα..εκτος απο την τροφη του ..σε ενα δωματιο με αρκετο φως χωρις να χτυπαει ο ηλιο ομως το πουλι και το ζεστανει υπερβολικα..
απο εκει και περα θελει πολυ υπομονη κι επιμονη ωστε να σε μαθει...μην τον πιεζεις..ασε τον να συνηθισει την παρουσια σου...και σιγα σιγα θα γινεται φιλοι...να τον σεβεσαι και αυτον και τους φοβους του...γιατι αν τον τρομαξεις και χασει την εμπιστοσυνη του...δε θα επανελθει ποτε....
βημα βημα....με τον καιρο η εξημερωση...