PDA

Επιστροφή στο Forum : ροντβαιλερ


ελενη
19-08-08, 18:39
παρακαλω θα ηθελα λεπτομερειες για αυτη τη ρατσα . κ εμπειρειες απο κατοχους της. ποσο επιθετηκα ειναι ? εκπαιδευονται ευκολα? δεν θελω με τιποτα να βρεθω με ενα θηριο που δεν μπορω να το κανω καλα...

fishme1
19-08-08, 18:44
καλυτερα να απευθυνθεις σε ενα φορουμ για σκυλια η εκπαιδευση και η συμπεριφορα ενος σκυλου ειναι αρκετα λεπτο θεμα ενα καλο φορουμ ειναι αυτο www.dogforum.gr

thanasis76
19-08-08, 19:03
καλησπερα!!! ειναι τρομερα σκυλια !!!!
μπορει να φαινονται θυρια αλλα αν τα εχεις εκπεδευσει λιγο ειναι πολυ καλα και τρομερα υπακουα...
απλα πρεπει λιγο να ασχολιθεις μαζι τους και οταν ειναι μικρα να μπορεσεις να του επιβληθεις...
πιο καλα να παρεις θυληκο...

smernaros
19-08-08, 21:16
χρειαζεσαι στα αληθεια τοσο μεγαλοσωμο δυνατο και κυριαρχικο σκυλο?

lucy
20-08-08, 09:01
Η εμπειρία μου και ένα άρθρο που διάβασα, λέει ΜΑΚΡΙΑ από παιδιά. Κατά τ' άλλα είναι καλά ζώα και πολύ καλοί φύλακες.

ελενη
20-08-08, 11:17
θελουμε ενα σκυλο φυλακα και απλα ψαχνουμε για την καταληλη ρατσα. οταν λες μακρια απο παιδια? εφαγε κανενα? διαβασα οτι δεν εχουν την αισθηση του φοβου ειναι αληθεια? εμενα μου αρεσουνε πολυ τα γερμανικα ποιμενικα εχω κ ενα ημιαιμο . σε χαρακτιρα μιαζουνε καθολου με τα γερμανικα ποιμενικα? ή ειναι ξεροκεφαλα?
:confused:

lucy
20-08-08, 12:19
Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι είναι επιθετικά
http://www.phileleftheros.com/MAIN/main.asp?gid=468&id=547151

http://www.rottweiler.net/forums/rottweiler-news-forum/63530-another-rottweiler-attack-uk.html

και υπάρχουν κι άλλα πολλά αν ψάξεις στο ιντερνετ. Κάποιοι λένε ότι φταίει η εκπαίδευσή τους.

Πάντως ο ξάδερφός μου που δεν τον εκπαίδευσε τον δικό του, και μεγάλωσε με οικογένεια σε αυλή, όταν γεννήθηκαν τα παιδιά του δεν τα ξαναέφερε σε επαφή με τον σκύλο. Κι αφορμή στάθηκε η απόπειρα επίθεσης στην γυναίκα του. Θα μου πείτε ίσως να ζήλεψε. Κι ο δικός μου "αρκούδος" θυμώνει και διεκδικεί τα χάδια, αλλά ποτέ δεν έδειξε δόντι! Απλά σπρώχνει για να βγει μπροστά αυτός.

Εγώ όταν πάω στου ξαδέρφου μου, το σκυλί παίζει μαζί μου και χαίρεται που με βλέπει! Αυτό όμως δεν με χαλαρώνει ούτε πάω εκεί με τα παιδιά μου!
Δεν εμπιστεύομαι τις ράτσες που είναι δημιούργημα του ανθρώπου. Πιστεύω το καλύτερο σκυλί για φύλακας σε σπίτι με αυλή είναι το λυκόσκυλο. Είχα και ξέρω. Μου το είπε κάποτε κάποιος που ξέρει από σκυλιά.

Τώρα έχω ένα ποιμενικό καυκάσιο, το οποίο δεν κάνει γιατί είναι κι αυτό πολύ άγριο, κι ένα "νέας γης" που επίσης δεν κάνει γιατί είναι ένα τεράστιο αρκουδάκι μόνο για παιχνίδια!

Αυτά ξέρω!
Καλή επιλογή!!!

Ryu
20-08-08, 12:28
δεν ειναι επιθετικα.τα επιθετικα σκυλια δεν εχουν κ σωστα αφεντικα,ξερω πολλα χαζοχαρουμενα ροτ..σωστη κοινονικοπιοιση απο κουταβι,να γνωρισει πολλους ανθρωπους κ σκυλους,καταλληλη εκπαιδευση απο επαγγελματια εκπαιδευτη για τον σκοπο που τον θελετε,κ θα εχετε ενα σκυλο υπακουο κ φυλυκα οταν χρειαζεται...

fishme1
20-08-08, 13:16
ενω το λυκοσκυλο το εφτιαξε ο καλος θεουλης

τα ροτ ειναι απο τα λιγα τοσο καλα με τα παιδια ΑΛΛΑ χρειαζεται δυναμικο αφεντικο με σταθερο χαρακτηρα αν το φοβασαι μην το παρεις ενας σκυλος σε δεχεται για αρχηγο του αν το αξιζεις. ενα θυληκο ειναι πιο ευκολο αλλα θα σου τα πει και ο εκτροφεας

τωρα για την φυλαξη μια εταιρεια σεκιουριτυ ειναι μακραν καλυτερη - απο οτι καταλαβα δεν τον θελετε για καποιον αλλο λογο και το σκυλι θα μενει εξω
αν ειναι ετσι θα χασετε την μπαλα σιγουρα

και ας τελειωνουμε με την καραμελα των φυλων δολοφoνων και ας ξερουμε και τιποτα πριν μιλησουμε τουβλα ιδιοκτητες υπαρχουν που δεν ξερουν τι ειναι ο σκυλος που εχουν και δεν μπορουν - νοιαζονται να το χειριστουν

lucy
20-08-08, 13:38
Μόνο ξύλο να μην φάω και δεν πειράζει που έχετε διαφορετική γνώμη από μένα!!!

Αν δειτε κι αυτό που λέω σαν χαζοχαρούμενο είναι, αλλά την επίθεσή του την ... αποπειράθηκε!

Δεν ξέρω τι πιστεύετε αλλά αυτοί που ξέρουν λένε ότι κάθε ράτσα έχει το δικό της χαρακτήρα, με τις εξαιρέσεις βέβαια. Γιατί ξέρω και παιδί - συμμαθητής του γιού μου - που του "κατέβασε" το πρόσωπο ένα λυκόσκυλο. Το παιδί είναι γεμάτο ουλές στα μάγουλα. Αυτό δεν μ' έκανε να καταδικάσω όλα τα λυκόσκυλα που τα έφτιαξε ο καλός Θεούλης. Είναι όμως τόσο μεγάλη σύμπτωση ή εξαίρεση, οι πάρα πολλές επιθέσεις των ροτβάιλερ σε παιδιά;

Αυτά.
Τώρα πείτε τα στην Ελένη γιατί εγώ δεν θα ξαναμπω σ' αυτό το θέμα. Δεν γουστάρω τέτοια συμπεριφορά!

fishme1
20-08-08, 13:54
δεν εχει σχεση η φυλη απλα σκεψου ποια ειναι η αναλογια ηλιθιων και ψευτομαγκων που περνουν ροτ για να κανουν την μαγκια τους και δεν τοεκπαιδευουν γιατι σιγα μην πληρωνουν και εκπαιδευτη και η αναλογια ισορροπημενων και ανισορροπων με γερμανικους ποιμενικους

απο αλλο φορουμ στατιστικη επιθεσεων σκυλων στην αμερικη

0) Η πλειοψηφία των δαγωμάτων/επιθέσεων δεν αναφέρεται στις Αρχές
1) Ετήσια δαγκώματα (επιθέσεις) από σκύλους: 4.700.000
2) Συνολικός πληθυσμός σκύλων συντροφιάς: 65-67.000.000
3) Οι τραυματισμοί παιδιών από σκύλους βρίσκονται στη θέση #2, αμέσως μετά από τους τραυματισμούς στις παιδικές χαρές
4) Η συντριπτική πλειοψηφία των σκύλων που επιτέθηκαν ήταν δηλωμένα σκυλιά. Τα αδέσποτα είχαν πολύ μικρή συμμετοχή (πρ.σημ. σε μια χώρα βέβαια με συγκριτικά χαμηλούς αριθμούς αδέσποτων)
5) Τα σκυλιά που δε γνώριζαν τα θύματά τους ήταν ανάμεσα στο 10 & 20% των πειρπτώσεων
6) Τα 2/3 των επιθέσεων έγιναν από Πιτ Μπουλ, Ροττβάιλερ, Γερμανικούς Ποιμενικούς, Παράγωγα Χάσκυ & Μάλαμιουτ
7) Από αυτές τις επιθέσεις, τα Πιτ Μπούλ ήταν υπεύθυνα για το διπλάσιο αριθμό επιθέσεων από όλες τις άλλες φυλές συνολικά (!!!), Στις θανατηφόρες επιθέσεις, τα Πιτ Μπουλ ήταν υπεύθυνα για τις μισές.
8 Η έρευνα δείχνει ότι οι περισσότερες επιθέσεις γίνονται το μήνα Αύγουστο, απο τη μία λόγω των υψηλότερων θερμοκρασιών και αφετέρου από την υψηλότερη παρουσία παιδιών και ανθρώπων σε υπαίθριους χώρους
9) Η πλειοψηφία των θυμάτων είναι παιδιά κάτω των 10 ετών
10) Το πρόσωπο είναι το πιό κοινό σημείο δαγκώματος για τα παιδιά. Στους ενήλικες είναι τα κάτω άκρα & μετά τα άνω.
11) 61% των επιθέσεων συνέβησαν στο σπίτι
12) Οι σκύλοι σκότωσαν 304 άτομα μεταξύ των ετών 1979 & 1996. Από αυτούς τους θανάτους:
66 Πιτ Μπουλ + παράγωγα
39 Ρότβάιλερ
17 Γερμανικοί Ποιμενικοί
15 Παράγωγα Χάσκυ
12 Αλάσκαν Μάλαμιοθτ
9 Ντόμπερμαν
8 Τσόου-Τσόου
7 Μεγάλοι Δανοί
7 Αγ. Βερνάρδου
σημ. Τα Πιτ Μπουλ αποτελούν το 1-3% του συνολικού αριθμού σκυλιών, και είναι όμως υπεύθυνα για το 50% των θανάτων
13) Οι επιθέσεις ενέπλεκαν πιό πολλούς άντρες απ'ότι γυναίκες
14) Πιο συχνά εμπλέοκονταν αρσενικοί σκύλοι
15) Πιο συχνά εμπλάκονται σκύλοι από 1-5 ετών
16) Στατιστικές καταδεικνύουν ότι ένας δεμένος σκύλος έχει 2.8 φορές περισσότερες πιθανότητες να δαγκάσει, απ'ότι ένας λυτός
17) Μη στειρωμένα σκυλιά έχουν 3 φορές μεγαλύτερες πιθανότητες να επιτεθούν από τα στειρωμένα

οπως βλεπεις πολλες φυλες που δεν παει το μυαλο σου δαγκωνουν αρα δεν φταινε οι σκυλοι

Strahos
20-08-08, 14:07
εμένα το μυαλό μου δεν πήγε στα τελευταία (σόου-Τσόου, Μεγάλοι Δανοί, Αγ. Βερνάρδου) στα 2 πρώτα όμως με τους περισσότερους θανάτους νομίζω πήγε το μυαλό όλων. Οι στατιστικές που έδωσες επιβεβαιώνουν ότι πιτ μπουλ και ροτβάιλερ είναι επιθετικά σκυλιά. Πως να το κάνουμε, κάθε φυλή έχει κάποια κοινά χαρακτηριστικά σε γενικές γραμμές. Τον τελευταίο καιρό έχουμε έναν μεγάλο Δανό και από βίντεο στο youtube βλέπουμε άλλους να κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα με τον δικό μας, συμπεριφορές που δεν βλέπεις σε άλλες ράτσες. Γι'αυτό και υπάρχουν ξεχωριστά βιβλία για κάθε ράτσα και όχι ένα γενικό για όλα τα σκυλιά ή ανά κατηγορίες μεγέθους.

fishme1
20-08-08, 14:16
και ας τελειωνουμε με την καραμελα των φυλων δολοφωνων και ας ξερουμε και τιποτα πριν μιλησουμε τουβλα ιδιοκτητες υπαρχουν που δεν ξερουν τι ειναι ο σκυλος που εχουν και δεν μπορουν - νοιαζονται να το χειριστουν

απο οτι καταλαβα Lucy αυτο το εξελαβες οτι παει σε εσενα το τουβλα δεν παει το προηγουμενο ομως παει και οντως δεν ηταν καλος ο τροπος μου

δεν σε ξερω και δεν με ξερεις δεν αξιζει να στεναχωριεσαι

ενα καθημερινο θυμα της "καραμελας"

φιλικα:p
-------------------------
straho τι λεω παραπανω;

αν δεν ξερεις τι ειναι ο σκυλος σου δεν θα μπορεσεις να τον ελεγξεις

τα ροταβαιλερ ειναι επιθετικα εκει που πρεπει ... τα δειγματα απο πετ σοπ αμφιβολου εκτροφης και back yard breeding δεν τα υπολογιζω ετσι και αλλιως

το ροττ ειναι πολυ ισορροπημενο σκυλι αλλα αν δεν το εχεις δουλεψει και νομιζει οτι ειναι αρχηγος σου του εχεις μαθει να τρωει και σιδερα για μαγκια ε δεν μιλαμε για τυπικο δειγμα της φυλης

επισης τα πιτ μπουλ ειναι σκυλια που με τους ανθρωπους ειναι μελι κατι εχει προηγηθει για να γινουν επιθετικα και δεν εννοω οτι το ενοχλησε επανειλειμενα το θυμα

Πάνος
20-08-08, 15:18
επειδη οι διαφορες ρατσες ειναι δημιουργημα του ανθρωπου...καθε φυλη εχει περισσοτερο ανεπτυγμενα καποια χαρακτηριστικα η καποια ενστικτα...ετσι τα δημιουργησαμε και αυτο δεν μπορει κανεις να το αμφισβητησει.....
οποτε ειναι αναγκαιο πριν παρεις ενα σκυλο να διαβασεις καλα το προφιλ της φυλης του....και να ερθεις σε επαφη με τους κυνοφιλικους συλλογους των αντιστοιχων φυλων..
θα εκπλαγεις με αυτα που θα μαθεις....π.χ. ποτε δε θα πιστευα πως τα ντοπερμαν ειναι τοσο οικογενειακα σκυλια με αδυναμια στα παιδια....κι ομως ειναι! το εμαθα αλλα πλεον το λεω και απο προσωπικη πειρα....

thanasis76
20-08-08, 17:10
Η εμπειρία μου και ένα άρθρο που διάβασα, λέει ΜΑΚΡΙΑ από παιδιά. Κατά τ' άλλα είναι καλά ζώα και πολύ καλοί φύλακες.


καλησπερα!! επιδη ειχα ροτβαιλερ πρεπει να ξερετε οτι ειναι παρεξηγημενα σκυλια!!! ειναι τελειος σαν φυλακας και τρομερα υπακουος αρκει να του εχεις μαθει τα βασικα που δεν ειναι δυσκολο γιατι ειναι πολυ εξυπνα...
με τα παιδια δεν υπαρχει περιπτωση να πειραξει με τιποτα...
εκτος αν εχει τετοια εκπεδευση!!!
αν το μαθουμε τα βασικα ειναι πολυ κοινονικο αλλα μεχρι να καταλαβει οτι κυνδινευει το αφεντικο του...
τελος να πω οτι ολα τα σκυλια λογο ενστικτου... δεν πειραζουν παιδια αλλα τα προστατευουν...

smernaros
20-08-08, 20:41
ποτε παιδια και σκυλια ανεπιβλεπτα ειναι πολυ ευκολο να γινει η στραβη.
ποσο μαλλον με σκυλια τετοιου ταπεραμεντου και ογκου

Sotiris7
20-08-08, 20:52
Εγώ με δύο λευκά λυκόσκυλα, ποτέ μα ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με τα παιδιά μου.

Πρόβλημα είχαν αυτοί που πλησίαζαν τα παιδιά μου.............

thanasis76
20-08-08, 20:59
Εγώ με δύο λευκά λυκόσκυλα, ποτέ μα ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με τα παιδιά μου.

Πρόβλημα είχαν αυτοί που πλησίαζαν τα παιδιά μου.............



ετσι ειναι... :smt041:smt041:smt041
ποτε σκυλος που ζει στο σπιτι με τα παιδια η εστω τα ξερει δεν θα τους κανει κακο...
-------------------------
ποτε παιδια και σκυλια ανεπιβλεπτα ειναι πολυ ευκολο να γινει η στραβη.
ποσο μαλλον με σκυλια τετοιου ταπεραμεντου και ογκου


δεν παιζει ρολο το μεγεθος...
να δεις μικροσωμα σκυλια τι κακια εχουν μεσα τους....zw

Sotiris7
20-08-08, 21:26
ετσι ειναι... :smt041:smt041:smt041
ποτε σκυλος που ζει στο σπιτι με τα παιδια η εστω τα ξερει δεν θα τους κανει κακο...

Θυμάμαι όταν τα πιτσιρίκια μου ήταν στην κούνια, τα σκυλιά κοιμόντουσαν κουλουριασμένα ακριβώς μπροστά στην κούνια και δεν κουνιόντουσαν από εκεί με τίποτα.

Όταν πήγαινε κάποιος επισκέπτης να δει το μωρό, οι σκύλοι γρυλλίζαν, κοιτούσαν προς το μέρος μου για ένα νεύμα μου, και μόλις τους έδινα το νεύμα να κάνουν ησυχία, ξαπλώνανε ξανά, αφήναν τον όποιονδήποτε να πλησιάσει τα μωρά, αλλά είχαν πάντα το νου τους μη τυχόν και πειράξουν το μωρό.

Για όταν τα βγάζαμε βόλτα δε, περιττό να σας πω τι γινόταν αν κάποιος ξένος έκανε ότι πάει να ακουμπήσει τα παιδιά.............

Όσο τα σκυλιά ήταν κοντά στα παιδιά, ποτέ δεν αισθανόμουν πιο ασφαλής.

smernaros
20-08-08, 22:15
η ενσταση μου ηταν να στο να μη τα αφηνουμε μονα τους παιδια -σκυλια μαζι στον ιδιο χωρο και γενικα ατομα που δεν εχουν τη δυναμη να επιβληθουν στο ζωο.οχι στο οτι δε θα τα προστατεψει απο καποιον εισβολεα .

διαφωνηται σε αυτο?

AlexandraT
21-08-08, 00:32
παρακαλω θα ηθελα λεπτομερειες για αυτη τη ρατσα . κ εμπειρειες απο κατοχους της. ποσο επιθετηκα ειναι ? εκπαιδευονται ευκολα? δεν θελω με τιποτα να βρεθω με ενα θηριο που δεν μπορω να το κανω καλα...

Εχμμμμ... τότε γιατί αυτό το σκυλί????

Sotiris7
21-08-08, 07:11
η ενσταση μου ηταν να στο να μη τα αφηνουμε μονα τους παιδια -σκυλια μαζι στον ιδιο χωρο και γενικα ατομα που δεν εχουν τη δυναμη να επιβληθουν στο ζωο.οχι στο οτι δε θα τα προστατεψει απο καποιον εισβολεα .

διαφωνηται σε αυτο?

Τι να σου πω............

Ποτέ μου δεν είχα κάποιο πρόβλημα να αφήσω τα παιδιά μόνα τους με τα σκυλιά. Ήμουν σίγουρος ότι τίποτα δεν επρόκειτο να συμβεί. Τα σκυλιά μου εύκολα θα έδιναν και την ζωή τους για τα παιδιά.

Πάνος
21-08-08, 13:32
η ενσταση μου ηταν να στο να μη τα αφηνουμε μονα τους παιδια -σκυλια μαζι στον ιδιο χωρο και γενικα ατομα που δεν εχουν τη δυναμη να επιβληθουν στο ζωο.οχι στο οτι δε θα τα προστατεψει απο καποιον εισβολεα .

διαφωνηται σε αυτο?

καθε αλλο.....ποτε παιδια και οποιδηποτε ζωο που μπορει να τα βλαψει ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΘΕΛΑ ΤΟΥ μαζι χωρις επιβλεψη...
οσο και να ειμαστε σιγουροι για την αγαπη και την αφοσιωση τους θα πρεπει να μην ξεχναμε οτι δε μιλαμε τη γλωσσα των ζωων...
και επειδη τα σκυλια λειτουργουν ιεραρχικα ας μην ξεχναμε επισης οτι σε μας δε θα επιτεθουν σαν αρχηγους της αγελης....αλλα ποσο σιγουρος ειναι καποιος που δεν εκπαιδευσε το σκυλο του οτι του εχει δωσει να καταλαβει πως τα παιδια του ειναι ανωτερα στην ιεραρχια απο τον σκυλο??
ακομη και σαν μελη της ιδιας αγελης αν ο σκυλος θεωρησει οτι ειναι ιεραρχικα ανωτερος θα διεκδικησει το φαγητο η μια θεση αναπαυσης ακομη και με επιθετικοτητα ..

ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ
03-09-08, 09:31
Ελένη θα σου πω και εγώ την γνώμη μου μιας και ήμουν ιδιοκτήτης Rottweiler για 10 περίπου χρόνια.
Τα Rottweiler είναι πολύ κυριαρχικά σκυλιά δένονται πολύ με το αφεντικό τους αλλά όχι με τον υπόλοιπο κόσμο.
Γι'αυτό αλώστε είναι και ιδανικά σκυλιά για σωματοφυλακή.
Δεν συμπαθούν ιδιαίτερα τα παιδιά ούτε τα χάδια από ξένους.
Πρέπει να είσαι μονίμως σε επιφυλακή όταν είσαι σε βόλτα μαζί τους.
Επιβάλετε η συνεχείς εκπαίδευση γιατί έχει την τάση τα <<τεστάρει>> μονίμως το αφεντικό του για το ποιος μπορεί να επιβληθεί στον άλλο.
Δεν είναι τυχαίο ότι ένα μη εκπαιδευμένο Rottweiler μπορεί να έχει ανεξέλεγκτη επιθετικότητα .
Με λίγα λόγια είναι για άτομα που έχουν χρόνια εμπειρίας στα (μεγαλόσωμα) σκυλιά με ισχυρό χαρακτήρα.
Αν θέλεις την γνώμη μου στην περίπτωσή σου ένα θηλυκό boxer θα ήταν ιδανικό.
Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

σταυρος γ
03-09-08, 11:26
παρε ενα ελληνικο ποιμενικο θα εχεις ενα μεγαλο αρνι τη περισοτερη απο τη μερα και ενα αγριο θηριο τη νυχτα να φυλαει την αυλη σου. απο μεγεθως ειναι βεβαια λιγο μεγαλυτερα αλλα τρωνε λιγο για το μεγεθως τους. τρελενονται για ψωμι ζυμωμενο μονο με πιτουρο και γαλα.

fishme1
03-09-08, 13:15
ορεινο ποιμενικο με παιδια ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; αφου η κοπελα φενεται οτι δεν εχει εμπειρια θα παρει ενα σκυλι που ειναι απο μια κατηγορια πολλυ δυσκολη και τρομερα κυριαρχικη ;

:confused::confused::confused:

kanarini
03-09-08, 14:03
να παρει ενα γιορκσαιρ τοτε :D:D:D εμενα ειναι λιγο επιθετικο αλλα τα καταφερνω ], ξερει ο Νικος για το θηριο μου.

fishme1
03-09-08, 14:06
ο μαριος εχει και ενα πινσερ και ολοκληρωνεται το δικανο

Melissan8h
03-09-08, 16:42
Κι εγώ έχω ένα πινσεράκι μινιατούρα και είναι όλα τα λεφτά:D
Πάντως απο προσωπική πείρα θα πώ κι εγώ ότι όλα αυτά περί χαρακτήρων των τετράποδων φίλων μας, στο σύνολο τους είναι μύθος.Σαφώς και κάθε ράτσα έχει τα δικά της γνωρίσματα και βέβαιως υπάρχουν κάποια ένστικτα αλλά με σωστή εκπαίδευση,φροντίδα και σεβασμό δεν υπάρχει λόγος να καλλιεργηθούν και να βγούν στην επιφάνεια.

sarevock
05-11-08, 12:40
Λοιπον ως κατοχος ροτβαιλερ θα σου πω λιγα λογακια σε γενικες γραμμες (πιεση χρονου γμτ :( )

Εχεις να κανεις με μια ρατσα περιεργη... τι θελω να πω?
Ειναι πανεξυπνο σκυλι με ιδιατερο χαρακτηρα... μαλλον απο τους δυσκολοτερους χαρακτηρες σε σκυλο.
Πρεπει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ να του δειχνεις ποιος ειναι το αφεντικο εκει μεσα... αν θελεις να σκεφτεται ο σκυλος σου σαν ανθρωπος τοτε πρεπει να αρχισεις να σκεφτεσαι πρωτα σαν σκυλος εσυ...

Παρε παραδειγμα τις αγελες των σκυλων, καποιος ειναι "αρχηγος" εκει, οποτε και εσυ πρεπει να γινεις αυτος ο αρχηγος απο τις πρωτες μερες που θα παρεις το κουταβι...

Δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να σου παρει τον αερα (ειτε ειναι αγριεμα οταν βαζεις χερι στο φαγητο του ειτε προσπαθεις να του παρεις το αγαπημενο του παιχνιδι απο το στομα) σε αυτα δωσε ΤΕΡΑΣΤΙΑ βαση γιατι στο μελλον... μπορει να ειναι ανθρωπος στο στομα...


Εκπαιδευση καθημερινη σε συνδιασμο με λουχουδιες και χαρα, ο σκυλος ειναι πανεξυπνος και καθολου βλακας.

Και να ξερεις οτι μπορει να κανει ενα πραγμα μονο τη φορα, δεν μπορει ταυτοχρονα να κανει 2...

Δεν χρειαζεται να τον αγριεψεις ΚΑΘΟΛΟΥ (βλακειες του στιλ "παρτο" "παρτο αγορι μου" μονο καταστρεπτικες συνεπειες θα φερουν...)
Απο τη φυση του ειναι "ετοιμος" να ανταπεξελθει οταν χρειαστει...


Θελει κοινωνικοποιηση οπως ΟΛΑ τα σκυλια απο μικρος, βγαζε τον βολτες συνεχεια ΑΛΛΑ συγκεκριμενες ωρες για να μαθει ποτε πρεπει να βγει, αλλιως θα κλαιει και θα σε κανει γιο-γιο ;)

Αυτα για παιδακια και δαγκωματα ειναι $#%$#^, πισω απο ενα παιδακι ΠΑΝΤΑ κρυβεται κατι...το παιδακι ΠΑΝΤΑ κανει κατι στο σκυλο... ασχετα που δεν τα λενε στις ειδησεις...

Ειναι παρεξηγημενα σκυλια και σε αυτα φταινε και τα ΜΜΕ παρα πολυ οπως και με τα πιτ μπουλ, τεσπα...

Δωστου αγαπη και αγαπη θα παρεις! ;)


Αυτα προς το παρον!

bella
05-11-08, 13:29
δεν ειναι επιθετικα.τα επιθετικα σκυλια δεν εχουν κ σωστα αφεντικα,ξερω πολλα χαζοχαρουμενα ροτ..σωστη κοινονικοπιοιση απο κουταβι,να γνωρισει πολλους ανθρωπους κ σκυλους,καταλληλη εκπαιδευση απο επαγγελματια εκπαιδευτη για τον σκοπο που τον θελετε,κ θα εχετε ενα σκυλο υπακουο κ φυλυκα οταν χρειαζεται...
Θα συμφωνήσω με τον Ryu. Τα rotweiler δεν είναι από τη φύση τους επιθετικά σκυλιά, εξαρτάται κυρίως από το πως θα το μάθεις και από ταο πόσο κοινωνικό θα το κάνεις. Είχα rotweiler από τότε που ήμουν 7 χρονών και ποτέ δεν είχαμε το παραμικρό πρόβλημα. Ακόμα και όταν γεννούσαν μπορούσα άνετα να είμαι με τα κουτάβια χωρίς να με πειράζει ή να με αγριεύει η μάνα. Αν το σκυλί το πάρεις από το κουτάβι μαθαίνει να παίζει και να προστατεύει τα παιδιά. Εννοείται ότι μαθαίνει να προστατεύει τα αφεντικά του και θα επιτεθεί σε κάποιον αν δει ότι κινδυνεύουν.
Τα δικά μας πάντως όταν ήμασταν μπροστά ήταν πολύ ήμερα και μπορούσε να τα χαϊδέψει ο καθένας, αυτό όμως δεν συνέβαινε όταν λείπαμε, καθώς είναι πολύ καλοί φύλακες. Ποτέ δεν τα κάναμε κάποια ιδιαίιτερη εκπαίδευση απλά ασχολούμασταν μαζί τους κάποιες ώρες τη μέρα.
Τώρα από την εμπειρία που έχω πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να πειθαρχήσεις ένα θηλυκό από ένα αρσενικό rotweiler. Το αρσενικό έχει μέσα του την έννοια του αρχηγού, που καλό είναι να του την κόψεις από την αρχή δείχνοντας ότι εσύ είσαι το αφεντικό. . Επίσης αργεί να ωριμάσει και παραμένει περισσότερο καιρό "χαζοκούταβο". Από την άλλη το θηλυκό είναι πιο εύκολος χαρακτήρας και πιο εύκολα μπορείς να το τιθασεύσεις. Ότι αφορά για το ποιο φύλο είναι καλύτερο για φύλακας εγώ θα υποστήριζα ότι είναι το θηλυκό.
Πάντως θα στο πρότεινα ανεπιφύλακτα αν έχεις κήπο, γιατί αλλιώς το ζώο είναι κρίμα να μένει κλεισμένο με τόση ενέργεια που έχει μέσα του. Αν αποφασίσεις να πάρεις ένα δεν πιστεύω να το μετανιώσεις.
Για περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν βιβλία σχετικά με τη ράτσα, τα οποία μπορείς να βρεις σε όλα τα pet shop.Γράφουν τα πάντα μέσα από τη συμπεριφορά τους μέχρι και για τις ασθένειεες τους.

petros
05-11-08, 14:56
Κατα την γνωμη μου δεν υπαρχουν επιθετικες φυλες σκυλων , σιγουρα ομως υπαρχουν , σε καθε φυλη , καποια σκυλια που μπορει να εχουν συμπεριφορα η οποια να θεωρειται επιθετικη .Δεν θα ηθελα να αναφερθω στους λογους που μπορει να εχει ενας σκυλος τετοια συμπεριφορα αλλα κατα 99% υπευθυνος ειναι ο κατοχος του σκυλου.
Οσο για τα στατιστικα με τις επιθεσεις σκυλων , αν και δεν βγαζει καποιος ασφαλη συμπερασματα αφου δεν αναφερονται π,χ οι αιτιες που οδηγησαν σε αυτες τις επιθεσεις , βαζω καποια μονο και μονο για να δειτε ποσο διαφορετικα μπορει να ειναι τα αποτελεσματα απο ερευνα σε ερευνα
Επισης δειτε και μια φωτο με τα δικα μου επικινδυνα σκυλια :D
Ευχαριστω ΠΕΤΡΟΣ

dimitris21
05-11-08, 15:20
το κουτάβι στη μέση μου φαίνεται αρκετά άγριο και επικίνδυνο. :D:D:D

Σπύρος Μ
05-11-08, 15:30
Aπο εμπερια μου με σκύλους(είχα απο πολυ μικρός)πρέπει να μην τα λαμβάνουμε σαν κατοικίδια αλλά σαν παιδιά μας και να μην τα παραμελλούμε.Πιστεύω επειδή είχα 1 γκριφόν κανίς που ήταν πανέξυπνο και συγκεκριμένα εύγενε απο το οικόπεδο για να κάνει την ανάγκη του αλλα και ενα κοκερ που είναι κατα τη γνώμη μου δύσκολη ράτσα και δυσκολεύτηκα πολυ να το εκπαιδεύσω.Καθε ράτσα εχει διαφορετική συμπεριφόρα αλλά πρέπει να το προσαρμόσεις εσυ στον δικό σου τρόπο ζωής γιατί αν γίνει το αντιθετο χάνεις την κυριαρχία.Τωρα εχω ενα πανέμορφο westie που είναι ενος χρονού και ενω στις αρχές ήταν πολυ νευρικό τώρα κάθεται ύσιχο.Ακομα οταν το πηγαίνω στο χωριό μου και βλέπει το κοκερ μου που το έχει πάρει ο παππούς μου τώρα γύνεται πολυ νευρικό τον λόγο δεν τον ξέρω.Παντως εγω δυσκολεύομαι ακομα να βγάλω το γουεστι μου βόλτα και υπάρχουν μέρες που τον βγάζω μονο 2 φόρές την ημέρα!Πρεπει να το σκεφτείς αυτο γιατί νομίζω πως το ροτ αν το πάρεις θα πρέπει να πηγαίνετε συχνές μεγάλες βόλτες.Ακομα πρέπει να έισαι και σε καλή φυσική κατασταση γιατί νομίζω 50κιλά καθαροι μοις μπορουν να σε σύρουν ιδικα αν δουν γάτα.Αυτα τα ολιγα!!!

sarevock
05-11-08, 15:34
γιατί νομίζω 50κιλά καθαροι μοις μπορουν να σε σύρουν ιδικα αν δουν γάτα.Αυτα τα ολιγα!!!


Βαλε κι αλλα.... :D

johnpalavos
02-03-09, 02:12
Η εμπειρία μου και ένα άρθρο που διάβασα, λέει ΜΑΚΡΙΑ από παιδιά. Κατά τ' άλλα είναι καλά ζώα και πολύ καλοί φύλακες.

ναι! μακρια απο τα απιδια ! το δικο μου ροτ εχει προβλημα με το μικρο μου αδελφο! θελει να ειναι ολη μερα μαζι και να παιζουν!
οταν τον χαιδευει η αδελφη μου μουδιαζει και γινεται λες και.....:smt033...
μπορει να ειναι κυριαρχικο σκυλι το ροτβαιλερ αλλα ειναι σαν πραγματικο μελος της οικογενειας και αν του φαιρονται ολοι σωστα τους αγαπαει ολους το ιδιο!
το δικο μου ροτ, τα παει καλα με ολη την οικογενοια! και τους φιλους μας!
''μαινα ομως μην πλησιασει παραξενοσ ανθρωπος κοντα μας!'' δαιμονιζεται!
δεν θα σου πω να προτιμησεις το ροτβαιλερ η να το αποφυγεις...θα σου πω απλα εναν απ τους λογους που το διαλεξα...γινεται παιδι σου! με ολη τη σημασια της λεξης!
εχω ριξει πολυ ξενιχτι οταν εκλαιγε γιατι αλαζε δοντια! η οταν ειχε κρυωσει ...σαν παιδι! απλα κοιτα οσα σκυλια θες στα ματια.... και μετα κοιτα τα ματια του ροτβαιλερ!
αν το επιχειρησεις να αποκτησεις καποτε θα με καταλαβεις!
λυπαμαι που αυτα τα ευγενικα πλασματα εχουν τοσο κακη φημη εξ αιτιας καποιων που τα χρησιμοποιουν με λαθος τροπο!
-------------------------
Βαλε κι αλλα.... :D
υπαρχουν ροτβαιλερ που αγγιζουν τα 120 κιλα! σμανιο μεν εφικτο δε! το σκυλι αν ειναι ακπαιδευμενο δεν υπαρχει προβλημα για τον περιπατο! ο αδελφος μου ειναι μονο 10 χρονον και το παει βολτα το ροτβαιλερ! εκπεδευση χρειαζεται!

heiko27
02-03-09, 03:53
Λοιπον ως κατοχος ροτβαιλερ θα σου πω λιγα λογακια σε γενικες γραμμες (πιεση χρονου γμτ :( )

Εχεις να κανεις με μια ρατσα περιεργη... τι θελω να πω?
Ειναι πανεξυπνο σκυλι με ιδιατερο χαρακτηρα... μαλλον απο τους δυσκολοτερους χαρακτηρες σε σκυλο.
Πρεπει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ να του δειχνεις ποιος ειναι το αφεντικο εκει μεσα... αν θελεις να σκεφτεται ο σκυλος σου σαν ανθρωπος τοτε πρεπει να αρχισεις να σκεφτεσαι πρωτα σαν σκυλος εσυ...

Παρε παραδειγμα τις αγελες των σκυλων, καποιος ειναι "αρχηγος" εκει, οποτε και εσυ πρεπει να γινεις αυτος ο αρχηγος απο τις πρωτες μερες που θα παρεις το κουταβι...

Δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να σου παρει τον αερα (ειτε ειναι αγριεμα οταν βαζεις χερι στο φαγητο του ειτε προσπαθεις να του παρεις το αγαπημενο του παιχνιδι απο το στομα) σε αυτα δωσε ΤΕΡΑΣΤΙΑ βαση γιατι στο μελλον... μπορει να ειναι ανθρωπος στο στομα...


Εκπαιδευση καθημερινη σε συνδιασμο με λουχουδιες και χαρα, ο σκυλος ειναι πανεξυπνος και καθολου βλακας.

Και να ξερεις οτι μπορει να κανει ενα πραγμα μονο τη φορα, δεν μπορει ταυτοχρονα να κανει 2...

Δεν χρειαζεται να τον αγριεψεις ΚΑΘΟΛΟΥ (βλακειες του στιλ "παρτο" "παρτο αγορι μου" μονο καταστρεπτικες συνεπειες θα φερουν...)
Απο τη φυση του ειναι "ετοιμος" να ανταπεξελθει οταν χρειαστει...


Θελει κοινωνικοποιηση οπως ΟΛΑ τα σκυλια απο μικρος, βγαζε τον βολτες συνεχεια ΑΛΛΑ συγκεκριμενες ωρες για να μαθει ποτε πρεπει να βγει, αλλιως θα κλαιει και θα σε κανει γιο-γιο ;)

Αυτα για παιδακια και δαγκωματα ειναι $#%$#^, πισω απο ενα παιδακι ΠΑΝΤΑ κρυβεται κατι...το παιδακι ΠΑΝΤΑ κανει κατι στο σκυλο... ασχετα που δεν τα λενε στις ειδησεις...

Ειναι παρεξηγημενα σκυλια και σε αυτα φταινε και τα ΜΜΕ παρα πολυ οπως και με τα πιτ μπουλ, τεσπα...

Δωστου αγαπη και αγαπη θα παρεις! ;)


Αυτα προς το παρον!

Μιας και με τα περισσότερα από τα παραπάνω συμφωνώ θα ήθελα να προσθέσω μόνο ένα πράγμα ακόμα .

Μην πάρεις ροτβαιλερ !!!! Eάν απλά θέλεις ένα φύλακα βαλε security σπίτι σου , η αγορά ενός σκυλού μπορεί κάποιες φορές να εξυπηρετεί και κάποια ανάγκη αλλά ποτέ δεν παύει να είναι εύθηνη και ένας καθημερινός αγώνας , εάν λοιπόν δεν είσαι διατεθειμένη να εκπαιδευτής ΕΣΥ βάση τον όσον χρειάζεται ο σκύλος που θα πάρεις και να φροντίσεις να τα κανείς για καμία 10αρια χρόνια τότε άστο .
Έτσι καταλήγουν όλα αυτά τα σκυλιά στους δρόμους ή στην ευθανασία από άτομα τα οποία πήραν ένα σκύλο βάση του τι ήθελαν εκείνοι .

Εάν από την άλλη στην περίπτωση σου δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω τότε καλό κουράγιο , υπομονή και εάν τα καταφέρεις , με την συγκεκριμένη ράτσα θα πάρεις πολλά περισσότερα από όσα θα έχεις δώσει .

gmanes
02-03-09, 08:57
Κι εγώ σαν κάτοχος Rot (& Γερμανικού & διάφορων ημίαιμων) θα ήθελα να συμφωνήσω με τους προηγούμενους φίλους και να συμπληρώσω κι εγώ κάποια πράγματα...

- Δεν είναι πιο επιθετικά σκυλιά από το μέσο όρο, ο λόγος που είναι ψηλά στα στατιστικά είναι πολύ απλά το γεγονός ότι πολλοί από αυτούς που τα παίρνουν επιδιώκουν να τα κάνουν επιθετικά. Επίσης πολλά δυστυχώς εκπαιδεύονται για φύλακες με άσχημες μεθόδους, και όταν κάποια στιγμή της ζωής τους καταλήξουν σε κάποιο άλλο αφεντικό δεν είναι εύκολο να επουλωθούν τα τραύματα...

- Έχουν αυξημένα ένστικα αρχηγείας (κυρίως λόγω αυξημένης δύναμης, αυτοπεποήθησης και πείσματος) και για αυτό το λόγο θέλουν σταθερό και αποφασιστικό ιδιοκτήτη. Όπως αναφέρθηκε ήδη, δε πρέπει να σου πάρουν τον αέρα και να αυτοκυρηχθούν αρχηγοί της "αγέλης" γιατί το έχασες το παιχνίδι... Προσωπικά δε θα τα πρότεινα σε κάποιον που δεν ξέρει από σκυλιά ή δεν έχει το χρόνο να ασχοληθεί αρκετά μαζί του.

- Η σχέση σκυλιών και παιδιών είναι μία περίεργη κατάσταση γενικότερα... Δε συζητάμε προφανώς για τα παιδιά της οικογένιας, αυτά τα λατρεύουν και δέχονται τα πάντα από αυτά... Αν λοιπόν ένα σκυλί βρίσκεται σε συνεχή επαφή με παιδί(ά) συνήθως δε θα έχει πρόβλημα με κανένα παιδί, αρκεί φυσικά να μη ξεπεράσει κάποια όρια... Το σκυλί δεν μπορεί να κάνει την απλή σκέψη "...παιδάκι είναι, δεν πειράζει, ας με χτυπήσει...". Ένα μικρό πρόβλημα υπάρχει κάποιες φορές και με κάποια σκυλιά που δεν είναι εξοικιωμένα με παιδιά γενικότερα, όχι επειδή δεν τα συμπαθούν αλλά επειδή τα φοβούνται... Αλλά δεν είναι παράλογο, τα παιδιά είναι μικρά ανθρωπάκια, που τσιρίζουν, κάνουν απότομες κινήσεις, τρέχουν προς το μέρος του σκύλου... Και εδώ σωστή κοινωνικοποίηση είναι η λύση.

Βέβαια εδώ θα κάνω την εξής απλή ερώτηση... Πόσοι γονείς (αν μπορείς να τους αποκαλέσεις έτσι) αποκαλύπτεται ότι κακοποιούν τα παιδιά τους (και πόσοι ακόμα το κάνουν αλλά δεν αποκαλύπτεται ποτέ) και πόσα περιστατικά για σοβαρές επιθέσεις σκυλιών σε παιδιά γνωρίζεται; Όπως υπάρχουν "άνθρωποι" που δεν είναι στα καλά τους, έτσι υπάρχουν και σκυλιά... Αντίστοιχα, πόσα σκυλιά έχουν βάλει σε δεύτερη μοίρα τη ζωή τους για να σώσουν κάποιο παιδί;

Γενικά ένα σκυλί δεμένο 24 ώρες το 24ωρο στην αυλή που παριστάνει τον φύλακα δεν είναι καλή ίδεα... Ούτε καλή φύλαξη θα κάνει, ούτε είναι αυτή η δουλειά του... Όπως προείπαν άλλοι πριν από μένα στο ποστ αυτό, αν θες φύλακα πάρε security και συναγερμό... Τα σκυλιά θέλουν να είναι μέλη της οικογένειας, θέλουν πολύ αγάπη και φροντίδα, και θα στα ανταποδόσουν και με το παραπάνω...

Ο Γερμανικός που έχω τρελαίνεται αν τον περιορίσεις το βράδυ! Θέλει να μπορεί να κινείται. Κάθε μισή ώρα αλλάζει μέρος που κοιμάται ώστε να μπορεί να ελέγχει όλα τα μέλη της οικογένειας και όλα τα μέρη του σπιτιού, μέσα και έξω... Μόνο που δε μας σκεπάζει το βράδυ, αν και δε θα μου έκανε εντύπωση αν το έβλεπα και αυτό :)

andreascrete
02-03-09, 12:54
Ένα φιλαράκι μου έχει ένα ροτβάιλερ και ένα πίτ μπούλ καθόλου επιθετικά και μία άλλη φίλη μου έχει 4 μεγάλους δανούς.
Όλα τα παραπάνω σκυλιά είναι φιλικότατα με τους ιδιοκτήτες τους και με εμένα και αρκετά ανεκτικά και κοινωνικά με τον υπόλοιπο κόσμο εφόσον είμαστε και εμείς μπροστά.
Σε περίπτωση που τα εν λόγο σκυλιά είναι στον χώρο τους και ένας ξένος μπεί στο σπίτι εν απουσία τον ιδιοκτητών ούτε ο ίδιος ο θεός δεν θα μπορέσει να τον γλιτώσει.
Η εκπαίδευση του κάθε σκυλιού παίζει μεγάλο ρόλο όπως και το ότι δεν θα το φοβάσαι και θα του δείξεις ότι είσαι ο αρχηγός χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπολογίζεις την προσωπικότητα του και την δύναμη του.
Στο παρελθόν είχα μείνει στα σπίτια και των 2 φίλων μου για να τους κρατήσω τα σκυλιά όταν έλειπαν στο εξωτερικό και έλαβα τόση προσοχή και αγάπη και σεβασμό απο αυτά τα ζώα που μου έκανε φοβερή εντύπωση.
Το μόνο που έπρεπε να προσέχω με το ροτβαιλερ και το πίτ μπούλ ήταν να μοιράζω την προσοχή μου το ίδιο και στα 2 αλλιώς είχα ζήλιες και αρπάζονταν για το ποιό θα λάβει τα πιο πολλά χάδια.
Κάθε ζώο βέβαια έχει την δική του προσωπικότητα η οποία πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπόψη καθότι κάποιες φορές υπάρχουν και κακά και απρόβλεπτα σκυλιά όπως ακριβώς και σε εμάς στην κοινωνία μας υπάρχουν και κακά άτομα.
Παρόλα αυτά δεν θα άφηνα ποτέ χωρίς επίβλεψη το παιδί μου συντροφιά με ένα μεγαλόσωμο σκυλί φύλακα όσο γλυκό και καλό και αν ήταν αυτό.

andreasp
03-03-09, 13:13
Τον Νοέμβριο , γνώρισα ένα θυληκο Ροντβάιλερ.
Βρίσκετε φύλακας σε εταιρία φίλων.
Είναι περίπου στα 70κιλά, με ένα κεφάλι που θέλω και τα δύο χέρια για να το χαιδέψω.
Με το αφεντικό του είναι σαν κουτάβι πομεράνιαν!
Με τους υπόλοιπους, δείχνει ένα απίστευτα! ανεπτυγμένο ένστικτο!
Με τους καλούς, καλό.... με τους κακούς!.... μαύρο φίδι που τους έφαγε!
Εχει ορμήξει ουκ ολίγες φορές σε λαμόγια, συνήθως χωρίς γαύγισμα.
Δεν γουστάρει τους κακούς ανθρώπους! Πιστέψτε με! Μπορεί και τους αναγνωρίζει πολύ έυκολα....!
Εμένα δεν μου είχε ΠΟΤΕ επιτεθεί ή αγριέψει! Απο την πρώτη μέρα κιόλας, που μπήκα μόνος μου, νύχτα μέσα στο οικόπεδο της εταιρίας, ήρθε τρέχοντας... χέστηκα πάνω μου!
Με μύρισε για πρώτη φορά. Δεν μου αγρίεψε ούτε στο ελάχιστο, και με άφησε διστακτικά να μπώ στην εταιρία, αφού με είχε απο δίπλα, για να δει οτι θα κατευθυνθώ στην είσοδο των γραφείων και δεν θα περιφέρομαι μέσα στο οικόπεδο.
Αφου με υποδέχτηκαν μέσα τα αφεντικά, έφυγε και πήγε για ξάπλα...
Απο τότε ούτε μία φορα δεν με ενόχλησε. Αντίθετα, πάντα έρχετε να την χαιδέψω! και να παίξω μαζί της! :)
Πριν κανα μήνα, στις 12 το βράδυ, χτυπάει ο συναγερμός της εταιρίας, απο τα beamer της μάντρας.
Κάποιος είχε πηδήξει μέσα στο οικόπεδο.
Φεύγουμε απο το σπίτι μου, και τρέχουμε.
Οταν φτάσαμε, δεν είδα σκύλο! Είδα ένα λιοντάρι, έτοιμο να κατασπαράξει ότι έβρισκε μπροστά του!
Για να περάσουμε μέσα, (εγώ και τα δύο αφεντικά του), μας μύρισε έναν-έναν για να μας αφήσει...

Αυτό το σκυλί το ερωτεύτηκα! Αυτό σημαίνει φύλακας!
ο σκυλος φύλακας, πρέπει να έχει ανεπτυγμένο ένστικτο. Οχι να γαυγίζει και στην μύγα που περνάει.
Κατα πάσα πιθανότητα, είναι γκαστρωμένο απο κάποιο κόπρο της γειτονιάς. Σκέφτομαι πολύ έντονα να πάρω κουτάβι, και ας ειναι και μπάσταρδο.

Φίλος με ροντβαιλερ πάλι...
Απο την στιγμή που γύρναγε απο την δουλειά στο σπίτι, το σκυλί όλο το βράδυ περιπολούσε γύρω-γύρω το οικόπεδο.
Οταν ξημέρωνε και ο φίλος έφευγε για το μαγαζί του, το σκυλί πήγαινε για ύπνο.
Βέβαια αυτό είχε θέμα, γιατί ήταν πολύ άγριο...
Τελικά χαρίστηκε σε μάντρα οικοδομών που τον είχαν πεθάνει στο κλέψιμο, γιατί έκοψε στα δύο το σκυλί του γείτονα.
Περιττό να πώ, ότι ο μαντράς, ευχαριστεί κάθε μέρα! Σώθηκε ο άνθρωπος!

Σε κανένα απο τα δύο σκυλιά, δεν τους έμαθε κανείς αυτά τα κόλπα. Κανείς δεν τα εκπαίδευσε. Απλά μεγάλωσαν με αγάπη, και ενδιαφέρον.

Βάλτε ότι συναγερμό θέλετε! Κανείς συναγερμός δεν θα σας προστατέψει, γιατί απλά, κανείς δεν ασχολείτε με έναν συναγερμό που χτυπάει.
Ενα καλό σκυλί , με ανεπτυγμένο το ένστικτο του φύλακα, είναι ότι καλύτερο για παρέα και για ασφάλεια.

Προκαλώ όποιον θέλει, να πάει να πηδήξει την μάντρα, νύχτα, στην εταιρία των φίλων μου! Θα τον πετσοκόψει! :)

gmanes
03-03-09, 13:29
Τον Νοέμβριο , γνώρισα ένα θυληκο Ροντβάιλερ.
Βρίσκετε φύλακας σε εταιρία φίλων.
Είναι περίπου στα 70κιλά, με ένα κεφάλι που θέλω και τα δύο χέρια για να το χαιδέψω.
Με το αφεντικό του είναι σαν κουτάβι πομεράνιαν!
Με τους υπόλοιπους, δείχνει ένα απίστευτα! ανεπτυγμένο ένστικτο!
Με τους καλούς, καλό.... με τους κακούς!.... μαύρο φίδι που τους έφαγε!
Εχει ορμήξει ουκ ολίγες φορές σε λαμόγια, συνήθως χωρίς γαύγισμα.
Δεν γουστάρει τους κακούς ανθρώπους! Πιστέψτε με! Μπορεί και τους αναγνωρίζει πολύ έυκολα....!
Εμένα δεν μου είχε ΠΟΤΕ επιτεθεί ή αγριέψει! Απο την πρώτη μέρα κιόλας, που μπήκα μόνος μου, νύχτα μέσα στο οικόπεδο της εταιρίας, ήρθε τρέχοντας... χέστηκα πάνω μου!
Με μύρισε για πρώτη φορά. Δεν μου αγρίεψε ούτε στο ελάχιστο, και με άφησε διστακτικά να μπώ στην εταιρία, αφού με είχε απο δίπλα, για να δει οτι θα κατευθυνθώ στην είσοδο των γραφείων και δεν θα περιφέρομαι μέσα στο οικόπεδο.
Αφου με υποδέχτηκαν μέσα τα αφεντικά, έφυγε και πήγε για ξάπλα...
Απο τότε ούτε μία φορα δεν με ενόχλησε. Αντίθετα, πάντα έρχετε να την χαιδέψω! και να παίξω μαζί της! :)
Πριν κανα μήνα, στις 12 το βράδυ, χτυπάει ο συναγερμός της εταιρίας, απο τα beamer της μάντρας.
Κάποιος είχε πηδήξει μέσα στο οικόπεδο.
Φεύγουμε απο το σπίτι μου, και τρέχουμε.
Οταν φτάσαμε, δεν είδα σκύλο! Είδα ένα λιοντάρι, έτοιμο να κατασπαράξει ότι έβρισκε μπροστά του!
Για να περάσουμε μέσα, (εγώ και τα δύο αφεντικά του), μας μύρισε έναν-έναν για να μας αφήσει...

Αυτό το σκυλί το ερωτεύτηκα! Αυτό σημαίνει φύλακας!
ο σκυλος φύλακας, πρέπει να έχει ανεπτυγμένο ένστικτο. Οχι να γαυγίζει και στην μύγα που περνάει.
Κατα πάσα πιθανότητα, είναι γκαστρωμένο απο κάποιο κόπρο της γειτονιάς. Σκέφτομαι πολύ έντονα να πάρω κουτάβι, και ας ειναι και μπάσταρδο.

Φίλος με ροντβαιλερ πάλι...
Απο την στιγμή που γύρναγε απο την δουλειά στο σπίτι, το σκυλί όλο το βράδυ περιπολούσε γύρω-γύρω το οικόπεδο.
Οταν ξημέρωνε και ο φίλος έφευγε για το μαγαζί του, το σκυλί πήγαινε για ύπνο.
Βέβαια αυτό είχε θέμα, γιατί ήταν πολύ άγριο...
Τελικά χαρίστηκε σε μάντρα οικοδομών που τον είχαν πεθάνει στο κλέψιμο, γιατί έκοψε στα δύο το σκυλί του γείτονα.
Περιττό να πώ, ότι ο μαντράς, ευχαριστεί κάθε μέρα! Σώθηκε ο άνθρωπος!

Σε κανένα απο τα δύο σκυλιά, δεν τους έμαθε κανείς αυτά τα κόλπα. Κανείς δεν τα εκπαίδευσε. Απλά μεγάλωσαν με αγάπη, και ενδιαφέρον.

Βάλτε ότι συναγερμό θέλετε! Κανείς συναγερμός δεν θα σας προστατέψει, γιατί απλά, κανείς δεν ασχολείτε με έναν συναγερμό που χτυπάει.
Ενα καλό σκυλί , με ανεπτυγμένο το ένστικτο του φύλακα, είναι ότι καλύτερο για παρέα και για ασφάλεια.

Προκαλώ όποιον θέλει, να πάει να πηδήξει την μάντρα, νύχτα, στην εταιρία των φίλων μου! Θα τον πετσοκόψει! :)

Συμφωνώ και επαυξάνω με όλα όσα έγραψες... είπες όμως τη μαγική λέξη μόνος σου! Μεγάλωσαν με αγάπη... Όταν έγραψα "για φύλαξη security και συναγερμό", δεν ενοούσα ότι ένα σκυλί με τα κατάλληλα ένστικτα δεν κάνει για φύλαξη, απλώς ήθελα να τονίσω ότι έχει ευθύνες, δεν το εγκαθιστάς και μετά το αφήνεις να δουλεύει μόνο του όπως το συναγερμό :) Θέλει αγάπη! Και όποιος δεν είναι διατεθειμένος να την προσφέρει καλύτερα να μην πάρει ένα τέτοιο σκυλί...

PS. Αν πάρεις κουτάβι, θα σε συμβούλευα να το αφήσεις να μείνει με τη μητέρα του όσο περισότερο μπορείς (τουλάχιστον 3 μήνες), αλλά να πηγαίνεις να το βλέπεις συχνά και να ασχολείσαι μαζί του... Και μη το διαλέξεις, άστο να σε διαλέξει εκείνο :)

andreasp
03-03-09, 14:29
Συμφωνώ και επαυξάνω με όλα όσα έγραψες... είπες όμως τη μαγική λέξη μόνος σου! Μεγάλωσαν με αγάπη... Όταν έγραψα "για φύλαξη security και συναγερμό", δεν ενοούσα ότι ένα σκυλί με τα κατάλληλα ένστικτα δεν κάνει για φύλαξη, απλώς ήθελα να τονίσω ότι έχει ευθύνες, δεν το εγκαθιστάς και μετά το αφήνεις να δουλεύει μόνο του όπως το συναγερμό :) Θέλει αγάπη! Και όποιος δεν είναι διατεθειμένος να την προσφέρει καλύτερα να μην πάρει ένα τέτοιο σκυλί...

PS. Αν πάρεις κουτάβι, θα σε συμβούλευα να το αφήσεις να μείνει με τη μητέρα του όσο περισότερο μπορείς (τουλάχιστον 3 μήνες), αλλά να πηγαίνεις να το βλέπεις συχνά και να ασχολείσαι μαζί του... Και μη το διαλέξεις, άστο να σε διαλέξει εκείνο :)

Κάποια πράγματα εννούνται! Δεν είπε κανείς ότι το σκυλί είναι καταγραφικό με κάμερες.
Ενα σκύλί = παιδί!
Οποιος δεν το καταλαβαίνει αυτό, καλύτερα να μήν πάρει ούτε καναρίνι!

Yannis_K
03-03-09, 14:52
Για φύλαξη και ασφάλεια πάντως η πιο αξιόπιστη ράτσα είναι

http://www.tacshooting.com/image_rifle/benelli_01l.jpg

:p:p:p

ελενη
30-07-09, 14:05
Σας ευχαριστω ολους μου λυσατε ολες τις απορειες .τα σκυλια αυτα οντως ειναι καταπληκτικα .παρακολουθησα προσφατα στην τηλεοραση μια εκπαιδευτρια rottweillers κ πραγματικα ειναι μια ρατσα που αν κακο μεγαλωσει ( δηλ οχι με αγαπη) θα εχει κανεις και τα αναμενομενα . εκει μετα δηστυχως ξεφορτονονται οι περισσοτεροι το σκυλο.

Θα μεινω στην αγαπημενη μου σκυλιτσα ριτα που ειναι 2,5 χρονων και σαν φυλακας δεν την φτανει κανενας (στα δικα μου ματια ) .:smt054

Θελω ολα τα ζωακια που βαζω στο σπιτι μου να περνανε καλα κ να ειναι ευτυχισμενα. τωρα βρισκομαι με μια ποιντερινα 2,5 χρονων μια επανιελιτσα 1χρονων (ο αντρας μου ειναι κυνηγος) με τη ριτα γερμανικο ποιμενικο 2,5 χρονων κ την κριστη που ειναι μικροσομο ημιαιμο που το μαζεψαμε απο το δρομο 5 χρονων.θα φροντισω να περνανε καλα τα σκυλακια μου κ για καινουριο θα δουμε αργοτερα .σας ευχαριστω ολους

Krisos
30-07-09, 19:21
ωραιο θεματακι εχουμε ανοιξει ..το διαβαζω με ενδιαφερον ...καποιοι φιλοι γραφουν πληροφορριες που δεν ηξερα ισσως και να μην ακουγα ποτε ;) :)