PDA

Επιστροφή στο Forum : γιατι πεφτει συνεχεια το dkh


floridis
30-07-08, 09:05
εδω και 1 μηνα προσπαθω να σταθεροποιησω το alkalinity και το ca αλλα ματαια. το ca το εχω φερει περιπου 420 αν και τρελη αναπτηξη κοραλινης κανω μικρες προσθηκες καθε 4 μερες. seachem advance calcium.
αλλα το dkh δεν λεει να ξεπερασει το 6 ριχνω συνεχεια kent super buffer αλλα ανεβενει λιγο για μια μερα και μετα παλι το ιδιο.το νερο που προσθετω ειναι r/o και ειναι στο 6 αλλα ειναι περριπου 10 λιτρα ανα 3 μερες μπορει αυτο να το επιρεασει.
εχω διαβασει σε καποιο ποστ οτι η ελιπεις οξυγονοση επιρεαζει αρνητικα το dkh. αν φτιαξω μια συσκευη παραλληλα με το σκιμμερ να περναει εχτρα νερο με αερα στο σαμπ λετε να φτιαξει κατι? εχω υπερχηληση που κατεβαζει 2000 λιτρα με πολλες φυσσαλιδες και πιστευα οτι ειναι αρκετο.
αν ειναι θεμα οξυγονου! ολα αυτα! 300 λιτρα με 100 σαμπ

accnt
30-07-08, 10:48
To Kh, εξαρτάται και από το Mg.
To έχεις μετρήσει ποτέ?

Οξυγόνο έχεις στο ενυδρείο. Και οι υπερχειλίσεις αλλά και το skimmer βοηθούν. Δεν νομίζω να έχεις τέτοιο πρόβλημα.
Η ανάπτυξη της κοραλλίνης σου "τρώει" το Kh.
Μια λύση είναι ένας CR. Θα σου ανεβάζει και το Kh και το Ca, ενώ αν βάλεις και το κατάλληλο media θα σου ανεβάζει και το Mg. Από την άλλη όμως θα έχεις μια μικρή πτώση του Ph.
Άλλη λύση το kalkwasser.



Υ.Γ. Το φραγκάκι είναι έτοιμο. Στο φυλάω....;)

floridis
30-07-08, 11:42
το mg einai κοντα στο 1450.
δεν εχω καταλαβει ακριβος τι κανει το kalw
μπορεις καπως να το εξηγησεις.
εχω διαβασει τις οδηγεις και αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι προσθετει ca με δοσολογια στο νερο που εξατμιζετε. αλλα ριχνω ca μεσο seachem και ειναι ενταξει.(παλια εριχνα και kent ) γιατι να βαλω kalw? κανει κατι ακομα και δεν εχω καταλαβει?
οσο για c/r ακομα δεν μπορω να παρω στο αμεσο μελλον ομως σιγουρα.
το frag μου ειχες πει να περιμενω λιγο. αν ειναι ερχομαι και το περνω.
ολα τα κοραλακια μου εχουν ανοιξει ειναι ωραια .
ελπιζω να ερθεισ μια μερα να τα δεις να μου πεις κιολας καμια γνωμη.

accnt
30-07-08, 12:57
Το kalkwasser μπαίνει μόνο στο προς αναπλήρωση γλυκό νερό.
Είναι μια διαδικασία λίγο κουραστική.
Εκτός από Ca ανεβάζει και Kh και Ph.

Για το frag ναι, σου είπα να περιμένεις καλύτερα λίγο. Ότι θες όμως...

madfdg
30-07-08, 14:09
Kάθε πότε ρίχνεις sbuffer?? εγώ ρίχνω κάθε μέρα ένα κουταλακι του γλυκού και έχω μόνιμα 10-11 Dkh σε 400 λίτρα!Δοκίμασε να εφαρμόσεις μια τέτοια τακτική δλδ κάθε μέρα απο λίγο και δες πως θα πάει

floridis
30-07-08, 14:56
ριχνω ανα δυο μερες περιπου 3 κουταλιες

madfdg
30-07-08, 15:23
Και δεν μπορείς να κρατήσεις πάνω απο 6???????:smt120 Δοκίμασε να ρίχνεις 2 κουταλιές κάθε μέρα για να δείς πως πάει!Με τι μετράς??Είναι γνωστή η ιστορία με τα τεστ της Salifert , γιαυτό ρωτάω!

accnt
30-07-08, 19:44
αν και τρελη αναπτηξη κοραλινης κανω μικρες προσθηκες καθε 4 μερες.


Aν έχει όντως τρελλή ανάπτυξη κοραλλίνης, ρουφάει και αυτή τρελλά....

Δες όμως και το test.

floridis
31-07-08, 09:17
εχω τεστ της σερα και salifer και τα δυο τα ιδια λενε!
εχθες δοκιμασα και το buffer της seachem να δω ειναι λεει ποιο δυνατο συμφωνα με τα στοιχεια του κατασκευαστη.