PDA

Επιστροφή στο Forum : Tanganyika 120 l


leonm
27-07-08, 20:17
rio 125
αρκετα moulti απο διαφορες γεννες + leleupi 1+?
απο φυτα 3 red mangrove

nashty11
27-07-08, 20:23
απο φυτα 3 red mangrove
??? Με γελούν τα μάτια μου ή δεν υπάρχουν φυτά???
Κατά τα άλλα πολύ ωραίο aquascape με ωραίες κρυψώνες!!!

Teo
27-07-08, 20:54
Όμορφο το ενυδρείο σου!! μπράβο σου!!:smt041:smt041 αλλά δεν βλέπω κι εγώ φυτά ;);)

akisG
27-07-08, 22:12
Συγχαρητήρια και από εμένα. Πολύ όμορφο...:smt041
Για να σε ρωτήσω, leleupi έχεις 1 ή ένα ζευγάρι;
Multi πόσα έχεις; και πως πάει η συγκατοίκηση με τα leleupi;
Ψάχνω και εγώ συγκάτοικους για τα multi μου και θά ήθελα να μάθω αν έχεις κανένα πρόβλημα...

Αρχικά έψαχνα για Julidochromis transcriptus, αλλά δεν μπορώ να βρώ.

Τα leleupi μου αρέσουν αρκετά, οπότε είναι πιθανόν να βάλω και εγώ...

jimfytakis
27-07-08, 22:12
Για λεγε!Πως σου πανε τα μαγκροβια?Εγω απο περσυ το μαιο απο 30 που πηρα εμεινε ενα κ μοναδικο..Θελουν κ υγρο λιπασμα κ ταμπλετες αποτι καταλαβα κ τα φυλλα οταν βγουν απτο νερο τα βοηθα το αμεσο ηλιακο φως.Μεχρι πριν ενα μηνα ειχα 2 διπλα διπλα αλλα το ενα το "επνιξε" το ισχυροτερο!Σε ενα χρονο εχει ψηλωσει 30εκ και εχει 7 μεγαλα φυλλα!Δυσκολο φυτο...

imichal
27-07-08, 22:35
Βρε αυτά τα ψαράκια κατι μου θυμιζουν....;)

Ομορφο το aquascape αλλα θα γίνει ακομα πιο ομορφο μολις πιασουν λίγο αλγη οι πέτρες.......
Ωφείλω να ομολογήσω Λεωνίδα ότι με ότι καταπιάνεσαι (φυτεμένο ή μη) τα καταφερνεις πολύ καλα....:D

ΥΓ. akisG τα leleupi ειναι σχετικά επιθετικά και καλό ειναι να τα εχεις σε περισσοτερα λίτρα. Τα μούλτι πάντως δεν τα πειραζουν.
Καλύτερα κανε υπομονή και κάποια στιγμή θα βρεις transcriptus που ειναι και πιο ηρεμα μεταξυ τους....

leonm
27-07-08, 23:09
Τα mangrove δεν πολυφαινονται μες το ενυδρειο σαν φυτα γιατι ειναι μονο 3 κορμοι που αναπτυσονται εκτος νερου. Μεχρι τωρα μια χαρα τα πανε, αργοτερα που θα πανε και σε πιο φωτεινο δωματιο πιστευω θα πανε καλυτερα και θα εχει νεα φωτο.Τα λελεουπι με τα μουλτι δεν εχουν ιδιαιτερο προβλημα, ομως τα λελεουπι μεταξυ τους εχουν μεγαλο προβλημα...Απο 4-5 λελεουπι τωρα εχω μονο 1...

nikman
27-07-08, 23:57
Τα mangrove δεν πολυφαινονται μες το ενυδρειο σαν φυτα γιατι ειναι μονο 3 κορμοι που αναπτυσονται εκτος νερου.

-+10-+10 Μας έστειλες leonm, κι εμείς που ψάχναμε τα mangrove στη μαγική εικόνα...

ΕΛΒΙΡΑ
28-07-08, 09:10
Μπράβο Λεωνίδα, πάρα πολύ όμορφο!!! Βάλε κ άλλες φώτο!!! Εγώ πάντως ακόμα δεν έχω γέννες, σνιφ-σνιφ!!!!

akisG
28-07-08, 16:44
Καλύτερα κανε υπομονή και κάποια στιγμή θα βρεις transcriptus που ειναι και πιο ηρεμα μεταξυ τους....

Έχω κάνει ήδη αρκετή, αλλά δεν βλέπω φως...
Γι'αυτό αναζητώ άλλους συγκάτοικους για τα multi mου...

jimfytakis
01-08-08, 21:23
αληθεια απο που τα ψωνισες?απο ebay απο ενα τυπο απο Χαβαη?αν θυμαμαι καλα 30κομματια 30κατι $?

leonm
02-08-08, 12:40
αληθεια απο που τα ψωνισες?απο ebay απο ενα τυπο απο Χαβαη?αν θυμαμαι καλα 30κομματια 30κατι $?
Ναι απ αυτον τα πηρα.Στο 120αρι περασαν κατι μηνες για να αρχισουν να αναπτυσονται αλλα τωρα πανε πολυ καλα.Ειχα βαλει και καποια στο 400αρι (CO2 και λιπασματα) και εκει η αναπτυξη τους καμια σχεση με το 120.

soupia
06-08-08, 19:21
Λεωνίδα μπράβο! Πολύ ωραίο!
Χαίρομαι που θα υπάρχουν μούλτι για όταν επιστρέψω!:p
Αλήθεια τι σκέφτεσαι να κάνεις με το setup του συγκεκριμένου ενυδρείου στο μέλλον;

leonm
07-08-08, 09:11
Απο μουλτι θαχει πολλα οταν ερθεις. Μερικες πετρες θελω να αλαξω, θα βγαλω τα λελεουπι, μπορει να μπει καμια ανουμπια και περιμενω να μεγαλωσουν και τα μανγκροβ.