PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοινωνικο φυτεμενο 230ltr


giorgosp
25-07-08, 23:47
Ιδου και το δικο μου ταπεινο ενυδρειο,τρεχει 8 μηνες με αυτη την μορφη και αν εξαιρεσουμε κατι προβληματακια με τις αλγες στην αρχη ολα πανε καλα.Ελπιζω και στα καλα σας σχολια:D


Πληροφορίες

Διαστάσεις:110x45x55
Όγκος:230ltr
Κατηγορία:κοινωνικο φυτεμενο
Φυτά:Hygrophila polysperma,rotala rotundifolia,ludwigia repens,bacopa caroliniana,limnophila aquatica,sagittaria subulata,cryptocoryne beckettii,hydrocotyle leucocephala,hygrophila corymbosa compact
Ψάρια / Άλλα είδη:2 scalare,10 ροδοστομοι,10 cardinal,2 ramirezi,4 oto,2 sae
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:μαυρο χαρτονι
Φωτισμός:2x30watt daylight,1x30watt grolux,2x18watt grolux
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα:Εσωτερικο 900ltr bluewave,εξωτερικο fluval 303
Θερμοστάτης:bluewave 250 watt
Λίπανσηpotassium 2φορες την εβδομαδα και μια το flourish
Παροχή CO2:2κιλη μπουκαλα

Παράμετροι:

pH:6,8
Γενική σκληρότητα (GH):9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:30% καθε 10 μερες
Θερμοκρασία:27,1το καλοκαιρι θερμοστατης dixell με ανεμιστηρακι
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

Raven
26-07-08, 01:24
Παρα πολυ ομορφο ! Πολλα και υγιη φυτα, Πολυ καλες συνθηκες διαβιωσης για τα ψαρια που εχεις. Ευγε απο μενα !:smt023
Και τωρα το aquascape.. Κατα την γνωμη μου εχεις υποτιμησει την σπουδαιοτητα της μεσαιας ζωνης φυτων. Εχεις εναν τοιχο με ψηλα φυτα πισω και ενα λιβαδι μπροστα. Προσπαθησε να κλαδεψεις τα ψηλα φυτα ωστε να παρουν μια πιο θαμνωδη μορφη και επειτα διαμορφωσε μια ενδιαμεση ζωνη που θα δινει βαθος στο ενυδρειο.Η μεσαια ζωνη ειναι πολυ σημαντικη στο να κανει το ενυδρειο να φαινεται μεγαλυτερο απ οτι ειναι στην πραγματικοτητα και να οδηγει το βλεμμα στο σημειο που εμεις επιθυμουμε π.χ. ενα εντυπωσιακο φυτο,ξυλο ,πετρα κλπ. Παιξε με τις διαστασεις,βαλε λιγη φαντασια,λιγο ενστικτο και ειμαι σιγουρος οτι θα γινει υποδειγμα το ενυδρειο σου.

_antonis_
26-07-08, 09:17
Μπράβο κι απο μένα! Πολύ όμορφο, καταπράσινα φυτά, απλά και γώ συμφωνώ στο να δώσεις ένα σχήμα στα ψηλά φυτά. Και πάλι μπράβο σου!

lucy
26-07-08, 10:06
Πολύ όμορφο!!!!!!!!!!!!

Εμένα μου αρέσει κι έτσι με δυο "επίπεδα" φυτών. Το μόνο που θέλω να πω, είναι να κρύψεις το φίλτρο πίσω από τα φυτά. Όπως και να το κάνουμε μας χαλάει την θέα!

kanarini
26-07-08, 11:06
Παρα πολυ ομορφο ! Πολλα και υγιη φυτα, Πολυ καλες συνθηκες διαβιωσης για τα ψαρια που εχεις. Ευγε απο μενα !:smt023
Και τωρα το aquascape.. Κατα την γνωμη μου εχεις υποτιμησει την σπουδαιοτητα της μεσαιας ζωνης φυτων. Εχεις εναν τοιχο με ψηλα φυτα πισω και ενα λιβαδι μπροστα. Προσπαθησε να κλαδεψεις τα ψηλα φυτα ωστε να παρουν μια πιο θαμνωδη μορφη και επειτα διαμορφωσε μια ενδιαμεση ζωνη που θα δινει βαθος στο ενυδρειο.Η μεσαια ζωνη ειναι πολυ σημαντικη στο να κανει το ενυδρειο να φαινεται μεγαλυτερο απ οτι ειναι στην πραγματικοτητα και να οδηγει το βλεμμα στο σημειο που εμεις επιθυμουμε π.χ. ενα εντυπωσιακο φυτο,ξυλο ,πετρα κλπ. Παιξε με τις διαστασεις,βαλε λιγη φαντασια,λιγο ενστικτο και ειμαι σιγουρος οτι θα γινει υποδειγμα το ενυδρειο σου.

ωραιο ενυδρειο μπραβο σου, ομως και τα δικα σου φιλε μου σε λιγα λιτρα μεσα υπεροχα ειναι και τα φυτα και τα ψαρια σου.

giorgosp
26-07-08, 12:32
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια.Το aquascape το παλευω καποια στιγμη πιστευω να τα καταφερω να φερω το ενυδρειο σε ικανοποιητικα επιπεδα.Τωρα οσο αφορα το εσωτερικο φιλτρο μετα τις διακοπες θα βγει και μπει ενα 2236;).Ευχαριστω και παλι.

blondi
26-07-08, 18:23
πολύ ωραίο ενυδρείο μπράβο!!!!

antonis t83
26-07-08, 19:41
κουκλι φιλε το ενυδρειο σου!
να το χαιρεσαι!

Πάνος
26-07-08, 23:06
μπραβο σου!!! πολυ ομορφο!!!

Teo
27-07-08, 09:02
:smt041:smt041Μπράβο πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!!Να το χαίρεσε!!:smt041:smt041

kanarini
27-07-08, 09:44
πολυ ομορφο ενυδρειο ομως θελει κλαδεμα....:D

Apostolis
27-07-08, 11:02
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!!! ;)

Πρόταση: ίσως να έδειχνε ακόμη καλύτερο αν στο πίσω μέρος εβαζες καμία limnophila aquatica (αυτό που έχεις πίσω δεξιά είναι μάλλον sessilisflora!) και καμία alteranthera lilacina... προσπάθησε επίσης να αναπτύξεις και τις κρυπτοκορίνες μπροστά...!!! ;)

ΜΠΡΑΒΟ!

giorgosp
27-07-08, 19:57
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!!! ;)

Πρόταση: ίσως να έδειχνε ακόμη καλύτερο αν στο πίσω μέρος εβαζες καμία limnophila aquatica (αυτό που έχεις πίσω δεξιά είναι μάλλον sessilisflora!) και καμία alteranthera lilacina... προσπάθησε επίσης να αναπτύξεις και τις κρυπτοκορίνες μπροστά...!!! ;)

ΜΠΡΑΒΟ!
Αποστολη εχεις δικιο ειναι sessilisflora και οχι aquatica
Aπο Σεπτεμβρη θα ξεκινησω νεο aquascape και πιστευω να το μαζεψω.
Μαριε θελει κλαδεμα γιατι εσυ θες τα κλαδεματα;:D:D:D