PDA

Επιστροφή στο Forum : Βελγικος ποιμενικος (malinois)


petros
21-07-08, 15:15
Σε συνεχεια της συζητησης που ειχαμε το Σαββατο στον συλλογο
για τα Μαλινουα
Ειναι απο εκπαιδευση σκυλων της Γαλλικης αστυνομιας

fishme1
21-07-08, 15:32
ωραιος.
ευχαριστουμε

αυτο ειναι το πατρολ ετσι;
ενα σκυλι που κανει πατρολ μπορει να κανει σουτσχουντ;

petros
21-07-08, 15:37
ωραιος.
ευχαριστουμε

αυτο ειναι το πατρολ ετσι;
ενα σκυλι που κανει πατρολ μπορει να κανει σουτσχουντ;
Θεωρητικα ναι (στην πραξη εξαρταται απο τον σκυλο)

fishme1
21-07-08, 15:39
το ρωτησα γιατι ειναι μαθημενα σε πιο ελευθερες καταστασεις.
και οπως φενεται και στο βιντεο καποια στιγμη δαγκωσε και τον χειριστη του

smernaros
21-07-08, 15:41
εφαγε λιγακι και το χειρηστη του!!:smt046

fishme1
21-07-08, 15:52
πως καταφερνουν οι εκπαιδευτες να κανουν τον σκυλο να ξεχωρισει σε ποιον να επιτεθει;

petros
21-07-08, 15:56
Συμβαινουν και ατυχηματα :)
Κατι απο εξεταση ring
Στο βιντεο ο σκυλος κανονικα περναει μεσα απο την ροδα αλλα αυτος...πεταει

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
21-07-08, 16:03
ΧΕΧΕΧΕ Μια φορα εκανα εγω τον οδηγο. βεβαια ο σκυλος ηταν πρωην πατρολ και νυν εκρηκτικων και θελαμε να δοκιμασουμε αν τα θυμαται ακομα. με κλειστο παραθυρο βεβαια. παιδια ειναι εκπληκτικο το πως ορμαει.

smernaros
21-07-08, 16:11
ειναι η φυλη -ορισμος του σκυλου εργασιας.
μοναδικο σε νευρο ταχυτητα τρομερα συγκεντρωμενο στη δουλεια του.

petros
21-07-08, 16:23
Επειδη ομως τα Μαλινουα ΔΕΝ ειναι η αγαπημενη μου φυλη :)
ενα video απο προπονηση με εμενα και τον Apache (American Staffordshire Terrier) τον χειμωνα του 2002

PascM
21-07-08, 16:34
Εμένα με το συμπάθιο αλλά όλα αυτά μου κάνουν σε πολύ βάρβαρα :(

petros
21-07-08, 16:40
Εμένα με το συμπάθιο αλλά όλα αυτά μου κάνουν σε πολύ βάρβαρα :(
Δηλαδη???

theofilos
21-07-08, 17:20
Αυτο το πρωτο βιντεακι το ειχα δει αρκετα παλια, ειναι αρκετα εντυπωσιακο. Στο 1το δαγκωμα που φαινεται αν παρατηρησες Πετρο ο οδηγος ουρλιαζει παρα πολυ, μηπως του εχει βουτηξει κανα δαχτυλο?

smernaros
21-07-08, 17:21
apache power!

PascM το παρακαναν με τις κραυγες δε πονουσαν στα αληθεια;-):lol:

theofilos
21-07-08, 17:23
Στα αληθεια πονας και λιγο ακομα και μεσα απο τη στολη. Ενας φιλος μου που ειναι εκπαιδευτης μαυριζει κανονικα το δερμα του απο τα δαγκωματα με στολη. Και νιωθεις την πιεση της μασελας του σκυλου αρκετα.

smernaros
21-07-08, 17:27
πονας αλλα οχι και σαν να σε σφαζουν.και στο 0.30 ουρλιαζει.προσπαθουν να αναπαραστησουν οσο γινεται τη πραγματικη επιθεση.

theofilos
21-07-08, 17:33
Για αυτο και οι επιθεσεις που αναπαριστουνε οσο πιο κοντα τις πραγματικες συνθηκες. Ειχα Μαλινουα εκπαιδευμενο με αυτη τη τροπο και κατα τη γνωμη μου αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος εκπαιδευσης για εναν σκυλο καθηκοντων ασφαλειας. Το σουτζχουντ κλπ ειναι σπορ για να ασχολεισαι με το σκυλο σου ;).

PascM
21-07-08, 20:37
Μου κάνει λίγο σε εκπαίδευση σκυλιών δολοφόνων γι' αυτό δεν μου αρέσει Πέτρο.

theofilos
21-07-08, 20:56
Ενα βασικο μερος της εκπαιδευσης ειναι ο σκυλος να αφηνει το θυμα του κατ' εντολη του ιδιοκτητη του. Το πιο σημαντικο μερος θα ελεγα :D.

gwgw
22-07-08, 09:04
Ενα βασικο μερος της εκπαιδευσης ειναι ο σκυλος να αφηνει το θυμα του κατ' εντολη του ιδιοκτητη του. Το πιο σημαντικο μερος θα ελεγα :D.

To ποιο σημαντικο που τελικα ΛΙΓΑ σκυλια το μαθαινουν, και ετσι στο τελος καταληγουμε με απειρα επιθετικα σκυλια που αναρωτιομαστε...μας πως εγινε ετσι ο σκυλος, και δεν αρπαζουμε τον ιδιοκτητη για μπουφλες! zw

ο σκυλος απο τη φυση του εχει το χαρακτηριστικο και να αμυνθει και να προστατευσει το αφεντικο του, αλλα και τον χωρο του...

Τωρα οσο αφορα τα σκυλια της αστυνομιας ειναι ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο και σε καμια περιπτωση δε θα επρεπε να περνουμε παραδειγματα απο αυτα, για να εκπαιδευσουμε τα δικα μας σκυλια.
Το μονο που θα πετυχουμε ειναι να κανουμε τα σκυλια μας δυστυχισμενα, αφου θα τα βαλουμε στην διαδικασια, να ψαχνουν μονιμα για κακους και να ειναι υποψιασμενα και στρεσαρισμενα για οποιον γνωριζουν. Κατι που πολυ ευκολα μπορει να εξελιχθει σε ατυχημα.

theofilos
22-07-08, 09:16
Ο δικος μου σκυλος εκανε πανευκολα αυτη την εντολη και δεν ηταν η εξαιρεση του κανονα. Ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας (παιζει ρολο η φυλη αλλα και ο χαρακτηρας του σκυλου) και εκπαιδευσης. Ετσι και αλλιως αυτη η εκπαιδευση ειναι για συγκεκριμενους ανθρωπους.

petros
22-07-08, 10:30
Λοιπον...
Σκυλοι δολοφονοι δεν "φτιαχνονται" απο την αστυνομια και σιγουρα ουτε απο σπορ οπως schutzhund , ring, ipo (αναφερω αυτα που απαιτουν απο τον σκυλο και καθηκοντα αμυνας).Μια κακη εκπαιδευση μαζι με εναν κακο ιδιοκτητη ειναι ενας συνδιασμος που μπορει να οδηγησει σε λαθος δρομο.
Ενας σκυλος μπορει απο την φυση του να αμυνθει αλλα ειναι καλυτερα να το κανει αυτο γνωριζοντας οτι π.χ πρωτα ακινητοποιουμε τον "κακο" και αν χρειαστει να επιτεθει αυτο γινεται σε σημεια που δεν προκαλειται μεγαλη ζημια π.χ χερι και οχι λαιμος.Επισης μεσα απο την εκπαιδευση μαθαινεις εσυ τον σκυλο σου και ο σκυλος σου εσενα , πρεπει να ειναι κατι που αρεσει και στους δυο ειδικα αν ασχολεισαι με καποιο σπορ οπως αυτα που αναφερω παραπανω , αφου ειναι απαραιτητο τα παντα να γινονται με τον σκυλο σε πολυ καλη διαθεση.

theofilos
22-07-08, 11:00
Πολυ σωστα!

gwgw
22-07-08, 11:41
πρεπει να ειναι κατι που αρεσει και στους δυο ειδικα αν ασχολεισαι με καποιο σπορ οπως αυτα που αναφερω παραπανω , αφου ειναι απαραιτητο τα παντα να γινονται με τον σκυλο σε πολυ καλη διαθεση.

και κυριως με ενα σκυλο που θα ειναι ΑΡΙΣΤΑ κοινωνικοποιημενος, κατι που σπανια βλεπω...

Μονο ετσι θα μπορει το ζωντανο να ξεχωρισει τον πραγματικο κινδυνο απο τον γιαλαντζι και θα αποφευχθουν τα ατυχηματα, γιατι πανω απο ολα ειναι ζωο και μπορει παρα πολυ ευκολα να τρομαξει απο κατι.

και ξαναλεω, μη συγκρινεται τα σκυλια της αστυνομιας. Τα περισσοτερα απο αυτα ερχονται σε επαφη με τον κοσμο μονο κατα τη διαρκεια της δουλειας.

Τα δικα μας σκυλια πρεπει να ειναι πρωτα κοινονικοποιημενα, ωστε να ειναι ισορροπημενα, μετα εκπαιδευμενα στα βασικα και τελος στη φυλαξη.
Οι περισσοτεροι νομιζουν οτι πηγαινοντας το σκυλι τους για εκπαιδευση σε φυλαξη εχουν ενα σκυλι ετοιμο για ολα..
Τα δικα μας σκυλια που ερχονται συνεχεια σε επαφη με ανθρωπους , νομιζω προεχουν πρωτα τα αλλα..εκτος και αν βεβαια μιλαμε για σκυλια που ειναι μονιμα σε ενα περιφραγμενο οικοπεδο-σπιτι , δεν βγαινουν ποτε απο εκει..και ο μονος λογος υπαρξης τους ειναι να φυλουν αυτη την περιοχη. τοτε αλλαζει το πραγμα...

Αν ομως καποιος θελει να εχει τον σκυλο του ΠΑΝΤΟΥ. το τελευταιο που θα πρεπει να του μαθει ειναι η φυλαξη.
Εδω τα περισσοτερα σκυλια στην ελλαδα δεν ειναι καν κοινωνικοποιημενα..και ομως τους βλεπεις τρεχουν στους εκπαιδευτες για να μαθουν στο σκυλι να δαγκωνει! ελεος!!!

Οπως στα περισσοτερα θεματα, ετσι και σε αυτο, οι Ελληνες εχουν ελλειψη παιδειας.

και πετρο αν αυτο που ειπες για τα σκυλια δολοφονους, και αστυνομια, αναφεροσουν σε μενα, τοτε μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα, γιατι σε καμια περιπτωση δεν εννοουσα κατι τετοιο.

theofilos
22-07-08, 11:49
Εγω που συγκεκριμενα θελω ενα σκυλο για να φυλαει στο σπιτι καθως θελω να κοιμαμαι με τα παραθυρα ανοιχτα το καλοκαιρι δεν εχω αλλη επιλογη. Στην περιοχη μου ειναι πολυ επικινδυνα για ληστειες. Καθε τετοια εποχη μιλαμε για πανω απο 10 ληστειες σε ενα χωριο. Δεν εχω αλλη επιλογη απο το να εχω ενα σκυλο που ξερω οτι μπορω να βασιστω επανω του. Δεν γινεται να το αφησω στην τυχη ο σκυλος τι θα κανει. Πρεπει να ξερω τι θα κανει ακριβως, αυτο το σκοπο εχει η εκπαιδευση. Ειναι συγκεκριμενη για συγκεκριμενους ανθρωπους που την χρειαζονται. Γιατι ομως προδικαζεις απο την αρχη οτι το κανουμε αδικα και δεν υπαρχει λογος?

petros
22-07-08, 11:52
Οχι gwgw , στον Παχαλη αναφερομουν
Γενικα συμφωνω μαζι σου. Το τι θελω απο ενα σκυλο και το τι μπορει αυτος να κανει και πως , ειναι ενας συνδιασμος πολλων πραγματων (ιδιοκτητης , φυλη κλπ) και σηκωνει πολυ κουβεντα
Εμενα π.χ το ενδιαφερον μου ειναι το shcutzhund επιλεγω ενα σκυλο (μια φυλη που μου αρεσει φυσικα) για το σπορ και δεν με ενδιαφερει να ειναι φυλακας αλλα αν φυλαει ακομα καλυτερα.

fishme1
22-07-08, 12:01
http://www.youtube.com/watch?v=OPXL33bufn0&feature=related

theofilos
22-07-08, 12:05
http://www.youtube.com/watch?v=rTN5kTkdvME :D:D:D:D:D

petros
22-07-08, 12:21
Κωστας Χασιωτης (Ελληνας που ζει στην Γερμανια) πρωτη θεση για την Ελλαδα στο παγκοσμιο πρωταθλημα εργασιας για ολες τις φυλες (FCI)
Δειτε την υπακοη
ttp://www.youtube.com/watch?v=Rb9gfCtx1hM (http://www.youtube.com/watch?v=Rb9gfCtx1hM)
Τριτη θεση για την Ελλαδα στο παγκοσμιο πρωταθλημα Βελγικων ποιμενικων
http://www.youtube.com/watch?v=9M9YTk-H3IA

gwgw
22-07-08, 12:26
Γιατι ομως προδικαζεις απο την αρχη οτι το κανουμε αδικα και δεν υπαρχει λογος?

που το ειδες αυτο?
και καταρχην εγω δε μιλησα προσωπικα για το δικο σου σκυλο..εδω δε ξερω εσενα..

Απλα θεωρω οτι πρεπει να προσεχουμε τι λεμε, γιατι ειδικα στο νετ ο καθε ενας μπαινει να διαβασει το οτιδηποτε..και απο αλμπανηδες εκπαιδευτες...ΓΕΜΑΤΟΣ ο τοπος..

καλο λοιπον ειναι να λεμε οτι προεχουν αλλα πραγματα στην εκπαιδευση του σκυλου και κυριως να ξερουμε οτι αυτο που θα μαθουμε στο σκυλος μας, θα μας επηρεασει για οσα χρονια τον εχουμε κοντα μας. επισης πριν κανουμε το οτιδηποτε να ξερουμε το λογο που το κανουμε και τις επιπτωσεις που θα εχει αυτο.

και για να μη βγαλεις λαθος συμπερασματα, να σου πω για τα δικα μου σκυλια. Εγω εχω κανει πολλα λαθη στα τοσα σκυλια που περασαν απο τα χερια μου. Πιστευω οτι το να μη κανεις λαθος ειναι αδυνατον. απλα προσπαθεις καθε φορα να τα ελαχιστοποιησεις και αυτο με την εμπειρια που ειχες απο το προηγουμενο..

Δε θα κατακρινω καποιον που κανει το σκυλι του "αγριο" εφοσον το θελει για φυλακα στο σπιτι του. Θα τον κατακρινω ομως αυτον που εκανε το σκυλι του αγριο για να φυλαει το σπιτι του, ή για μοστρα,που δε του εμαθε τπτ αλλο, που το κουβαλαει ομως παντου και βαζει σε κινδυνο και αλλα σκυλια αλλα και ανθρωπους, χωρις να του εχει μαθει ολα τα προηγουμενα τα βασικα και που δεν το εχει κοινωνικοποιησει.
επισης θα τον κατακρινω αν εχει ενθαρρυνει το σκυλο του σε δαγκωματα χωρις να εχει δωσει στο σκυλο του πολλες ωρες κοινωνικοποιησης με αλλα ζωα, σκυλια.. και αναρωτιεται γιατι με το που βλεπει ενα σκυλο ορμαει..

Πρωτα πρεπει να δουμε, γιατι πηραμε σκυλο, τι θελουμε να κανει αυτο το ζωντανο, τι επιπτωσεις θα εχει. και μετα να προβουμε σε αναλογη εκπαιδευση. ΠΑΝΤΑ ομως με πολυ μεγαλη προσοχη, πρωτον γιατι εχουμε να κανουμε με ζωντανα τα οποια ΔΕΝ αντιδρουν ολα το ιδιο στην ιδια εκπαιδευση (για πολλους λογους) και δευτερον γιατι οτι του μαθουμε θα επηρρεασει και τη δικη μας ζωη για οσο καιρο το εχουμε.

Ενα σκυλι που εχει ενθαρυνθει στο να δαγκωνει (σιγουρα κατω απο συνθηκες)μπορει καλλιστα σε καποια φαση της ζωης του, να μπερδεψει αυτες τις συνθηκες και να θεωρησει οτι ειναι σωστο και παλι να δαγκωσει.
και το ποιο τελεια εκπαιδευμενο ζωο, δε μπορεις ποτε να του εχεις εμπιστοσυνη απολυτη. γιατι πολυ απλα ειναι ζωο. μπορει να τρομαξει, μπορει να φοβηθει, μπορει να παρεξηγησει μια κινηση, ειδικα αν δεν ειναι σωστα κοινωνικοποιημενο.

ενα σκυλι πρεπει να ειναι ανοιχτο με ολους τους ανθρωπους, φιλικος, με παιδια, με τους παντες. να εχει εμπειρια απο αντιδρασεις ανθρωπων. οσες ποιο πολλες τοσο το καλυτερο. Ετσι θα μπορεσει να αναγνωρισει καποια στιγμη την "κακη" αντιδραση καποιου. Εχοντας εμπειρια.

Ξεφυγαμε ομως απο το θεμα........:grin:

theofilos
22-07-08, 12:38
Εγω οσα σκυλια εχω δει σωστα εκπαιδευμενα με υπευθυνους ιδιοκτητες δεν δημιουργησαν ποτε κανενα προβλημα. Συνεχιζαμε μια συγκεκριμενη συζητηση που ειχαμε στο συλλογο το Σαββατο.

Μπορω να σου πω οτι ειναι πολυ πιο επικυνδινο ενας σκυλος που εχει το φυσικο ενστικτο της προστασιας ακαλιεργητο παρα ενας που εχει κανει μαθηματα προστασιας. Π.χ. ενας σκυλος με φυσικο ενστικτο προστασιας που δεν εχει δουλευτει ποτε πανω σε αυτο, οταν θα του την δωσει να κανει κατι και ξεκινησει την επιθεση ειναι παρα πολυ πιθανο να μην σταματαει οταν θα του μιλησεις ( αν εχεις και τη ψυχραιμια εκεινη τη στιγμη). Οταν εχεις ενα σωστα δουλεμενο σκυλο πανω στα καθηκοντα ασφαλειας εισαι σιγουρος για το σκυλο σου ποτε θα αντιδρασει και με ποιο τροπο αλλα και πως θα τον σταματησεις.

Για αυτο για μενα η κινδυνολογια οτι γινονται τα σκυλια επικινδυνα δολοφονοι ανεξελεγκτα κλπ δεν μου καθεται καλα ;). Ισως γιατι εχω μονο σωστες εμπειριες πανω σε αυτο το θεμα. Βεβαια αν υπαρχει πραγματικος λογος να γινει ενας σκυλος φυλακας αυτο δεν θα το εξετασω εγω. Παντα φιλικα :D.

petros
22-07-08, 12:45
Ενα σκυλι που εχει ενθαρυνθει στο να δαγκωνει (σιγουρα κατω απο συνθηκες)μπορει καλλιστα σε καποια φαση της ζωης του, να μπερδεψει αυτες τις συνθηκες και να θεωρησει οτι ειναι σωστο και παλι να δαγκωσει.
Αυτο μπορει να το κανει οποιδηποτε σκυλι .Κατα την γνωμη μου δεν υπαρχουν σκυλια που δεν "δαγκωνουν" αλλα σκυλια που αντιδρουν αναλογα με την κατασταση στην οποια θα βρεθουν.
και το ποιο τελεια εκπαιδευμενο ζωο, δε μπορεις ποτε να του εχεις εμπιστοσυνη απολυτη. γιατι πολυ απλα ειναι ζωο. μπορει να τρομαξει, μπορει να φοβηθει, μπορει να παρεξηγησει μια κινηση, ειδικα αν δεν ειναι σωστα κοινωνικοποιημενο.
Συμφωνο
ενα σκυλι πρεπει να ειναι ανοιχτο με ολους τους ανθρωπους,
φιλικος, με παιδια, με τους παντες. να εχει εμπειρια απο αντιδρασεις ανθρωπων. οσες ποιο πολλες τοσο το καλυτερο. Ετσι θα μπορεσει να αναγνωρισει καποια στιγμη την "κακη" αντιδραση καποιου. Εχοντας εμπειρια.
Γενικα ναι αλλα οταν μιλαμε για σκυλο - φυλακα μου φαινεται αδυνατον να ειναι με ολους καλα και να ειναι μονο με τους κακους δισπιστο
Αυτος που περιγραφεις ειναι ενας τυπικος σκυλος που θα αντιδρασει με βαση το ενστικτο του . Ενας σκυλος που θα μπορω να εχω παντα μαζι μου χωρις ιδιαιτερα προβληματα , αλλα οχι ενας σκυλος φυλακας
Ξεφυγαμε ομως απο το θεμα........:grin:
Υπαρχει ομως ενδιαφερον...:D
[/quote]

smernaros
22-07-08, 14:24
μακαρι ολοι να κατεβαζαν τα σκυλια τους σε εξετασεις εργασιας.

εξετασεις εργασιας schutzhund και ipo = αριστα εκπαιδευμενος ,ισορpοπημενος σκυλος, παντα υπο ελεγχο. ως συνεπεια αυτων αρμονικη συμβιωση ανθρωπου σκυλου.

σε αυτες και μονο οφειλουμαι το καταπληκτικο ταπεραμεντο των αγαπημενων μας σκυλων εργασιας γιατι με βαση αυτες γινεται η εκτροφη τους.

πιστευω πως οπoιος θελει το σκυλο του αγριο η απλως τον μαθαινει να δαγκωνει δεν εχει καμια σχεση με το πνευμα των παραπανω κυναθληματων-εξετασεων και δε θα πρεπει να υπαρξει συσχετισμος.

whiskey
29-03-09, 13:40
Επειδη ομως τα Μαλινουα ΔΕΝ ειναι η αγαπημενη μου φυλη :)
ενα video απο προπονηση με εμενα και τον Apache (American Staffordshire Terrier) τον χειμωνα του 2002
Φίλε πέτρο πολυ παλιο βιντεο σε προπονηση με τον Μαουρο.. ο σκυλος σου αν ειναι γιος του jack ή οχι? Χαιρομαι παντως που βλεπω τον μαουρο ετσι οπως ηταν πριν 7 χρονια. το ιδιο δυναμικοσ. ελπιζω να συνεχιζεται ετσι