PDA

Επιστροφή στο Forum : prasino nero stin limni


basilis_g
21-07-08, 11:58
paidia exo mia limni 13.000litra, exo problima me to nero mou prasinizi:confused:
exo dio lampes uv,dio filtra ena 5000litra kai to alo 12000litra kai elaxista fita.i limni einai se litourgia saranta pente mers mono. mipos kseri kapoios ti na kano gia na figi i prasinila:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

PascM
21-07-08, 13:32
Εφόσον την χτυπάει ο ήλιος δεν μπορείς να κάνεις πρακτικά τίποτα!

ps Μην χρησιμοποιείς greeklish.

POURITANOS
21-07-08, 16:32
Βαλε φυτα. Βαλε καμοια φωτο μηπως και μπορεσουμε να σου πουμε και τιποτα παραπανω. Να δουμε λιγο τον χωρο τεσπα μηπως μπορεσεις να βαλεις πχ δυχτι η τιποτα αλλο.

Andros
21-07-08, 21:33
Και δεν ειναι μονο ο ηλιος, ειναι διαφορες συνγκυριες μεχρι να ερθουν ολα σε αρμονια. Το μεγαλυτερο ρολο για να πετυχει το ολο project (γενικα μιλω) ειναι η αντληση του νερου, που πρεπει να ειναι μεγαλης ισχυος και κατα την επιστροφη πισω στη λιμνη πρεπει να ρεει σαν χυμαρρος και οχι απλα να πιτσιλιζει.
Στη δικη μου για παραδειγμα, απο το Μαρτιο μεχρι και τωρα τον Ιουλιο, την χτυπα ο ηλιος σχεδον ολη μερα χωρις απολυτως κανενα προβλημα. Τον Αυγουστο τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα: τη κτυπα μονο 3 ωρες την ημερα. Για το φιλο basili_g, θα ελεγα να μην απελπιζεται και οταν ερθουν ολα σε αρμονια θα δει τεραστια διαφορα. Υπομονη....
Και κατι ακομα, τεραστια σημασια εχει και ο χωρος που ειναι η αντλια σε σχεση με το φιλτρο.

klaz
21-07-08, 21:40
βαλε και καμμια uv....
θα βοηθησει......

Andros
21-07-08, 21:47
Κωστα υποτιθεται εχει 2 UV :D

klaz
21-07-08, 22:36
Κωστα υποτιθεται εχει 2 UV :Dωχ βρε ανδρο μου,το σιχαμενο μου το αλτσχαιμερ.....:rolleyes::D:D

basilis_g
22-07-08, 12:47
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-k358-kostas_kostas-003.jpgΒαλε φυτα. Βαλε καμοια φωτο μηπως και μπορεσουμε να σου πουμε και τιποτα παραπανω. Να δουμε λιγο τον χωρο τεσπα μηπως μπορεσεις να βαλεις πχ δυχτι η τιποτα αλλο.

PascM
22-07-08, 17:42
Με τόσο ήλιο να χτυπάει από πάνω...ούτε με uv λέω εγώ!

orck
22-07-08, 18:47
μπορεις να μας πεις τις διαστασεις;
πλατος, μηκος, βαθος

Andros
22-07-08, 20:52
Παρα του οτι ειναι θολη η φωτο διπλα απο τον καταρακτη διακρινω λασπη η ειναι η ιδεα μου? Εχεις βαλει κατι για υποστρωμα?
Τι αντλια εχεις βαλει και για ποσα λιτρα?
Πες τις διαστασεις της λιμνης εισαι σιγουρος οτι ειναι 13000 λιτρα? :D

Φιλικα Ανδρος.
-------------------------
ωχ βρε ανδρο μου,το σιχαμενο μου το αλτσχαιμερ.....:rolleyes::D:D


:smt040:smt040:smt040

POURITANOS
22-07-08, 20:58
Βλεπω μελλοντικο προβλημα ΔΕΣ ΦΩΤΟ ΕΝΑ το λαινερ το βλεπει ο ηλιος.
εχεις χωρο για να κανεις ενα ρυακι με φυτα ΔΕΣ ΦΩΤΟ ΕΝΑ

Βλεπω καποια μικρα δεντρα πευκακια ακομα εχουν δρομο για να σε κανουν ισκιο , αν και νομιζω οτι ειναι αντιθετα απο την ανατολη του ηλιου οποτε τον ηλιο δεν νομιζω να τον εμποδισουν ,παρα μερικες ωρες.

βαλε νουφαρα κανα 2 ριζες μεσα στην λιμνη.

Επειδη θεωρο οτι σε περνει για μερικες αλλαγες σου διχνω ενα τροπο που θα βαλω εγω το λαινερ για καλητερα προστασια απο τον ηλιο ΔΕΣ ΦΩΤΟ ΔΥΟ

Μπορεις αν εχεις χρονο η χρημα να βαλεις και μεγαλους βραχους ωστε να κανουν καποια σκια .

Εχεις ψαρια μεσα?

Andros
22-07-08, 21:21
Με αυτου του ειδους λαινερ αν το αφησει οπως ειναι σιγουρα θα εχει προβλημα.

basilis_g
23-07-08, 15:04
μπορεις να μας πεις τις διαστασεις;
πλατος, μηκος, βαθος

το πλατος ειναι 4 μ, το μηκος ειναι 4,2μ και το βαθος 1,50μ και κλεινη περιμετρικα ειναι περιπου 13000 λιτρα
-------------------------
Παρα του οτι ειναι θολη η φωτο διπλα απο τον καταρακτη διακρινω λασπη η ειναι η ιδεα μου? Εχεις βαλει κατι για υποστρωμα?
Τι αντλια εχεις βαλει και για ποσα λιτρα?
Πες τις διαστασεις της λιμνης εισαι σιγουρος οτι ειναι 13000 λιτρα? :D

Φιλικα Ανδρος.
-------------------------



:smt040:smt040:smt040

πεφτη πολυ χωμα απο εργασιες μιας οικοδομης και απο τα γυρω οικοπεδα
εχω δυο αντλιες μια σερα 12000 λιτρα με UV και μια ακουα μετικ με UV οι διαστασεισ ειναι 4,2μ μηκος 4.00μ πλατος 1,50μ βαθος που ανεβενει με σκαλοπατια σταδιακα λεω να βαλω και καρβουνο σε ενα φιλτρο τι λες?
-------------------------
Βλεπω μελλοντικο προβλημα ΔΕΣ ΦΩΤΟ ΕΝΑ το λαινερ το βλεπει ο ηλιος.
εχεις χωρο για να κανεις ενα ρυακι με φυτα ΔΕΣ ΦΩΤΟ ΕΝΑ

Βλεπω καποια μικρα δεντρα πευκακια ακομα εχουν δρομο για να σε κανουν ισκιο , αν και νομιζω οτι ειναι αντιθετα απο την ανατολη του ηλιου οποτε τον ηλιο δεν νομιζω να τον εμποδισουν ,παρα μερικες ωρες.

βαλε νουφαρα κανα 2 ριζες μεσα στην λιμνη.

Επειδη θεωρο οτι σε περνει για μερικες αλλαγες σου διχνω ενα τροπο που θα βαλω εγω το λαινερ για καλητερα προστασια απο τον ηλιο ΔΕΣ ΦΩΤΟ ΔΥΟ

Μπορεις αν εχεις χρονο η χρημα να βαλεις και μεγαλους βραχους ωστε να κανουν καποια σκια .

Εχεις ψαρια μεσα?
ειδα το προβλημα με το λαινερ και θα το διωρθοσω εχω βαλει εξ, αρχης δυο νουφαρα ενειδρυου και εχουν πιασει πολυ και εχθες εβαλα αλλα 4 νουφαρα λιμνης εχω σε ψαρια 12 κοι και 4 αφρικανες

orck
23-07-08, 15:20
12 κοι και 4 αφρικανες;
εισαι σιγουρος;
τα κοι ειναι για κρυο νερο οι αφρικανες ειναι για ζεστο, ζουνε σε τελειως διαφορετικες συθηκες νερου

basilis_g
24-07-08, 10:47
12 κοι και 4 αφρικανες;
εισαι σιγουρος;
τα κοι ειναι για κρυο νερο οι αφρικανες ειναι για ζεστο, ζουνε σε τελειως διαφορετικες συθηκες νερου

εβαλα τις αφρικανες για να μου καθαρισουν το βοτσαλο το σεπτεμβρη θα προσπαθησω να τις βγαλω γιατι εχω 3 ενυδρεια ενα με δισκους ενα με αφρικανες και ενα θαλασσινο ( εαν μπορεσω να τις βγαλω )

PascM
24-07-08, 13:21
Αν δεν τις βγάλεις βέβαια δύσκολο να τα καταφέρουν το χειμώνα και από την άλλη με αυτές μέσα στη λίμνη δύσκολο να δεις και απογόνους από τα ΚΟΙ.