PDA

Επιστροφή στο Forum : Το μονομαχοενυδρείο μου!!!


nashty11
16-07-08, 23:36
Επιτέλους ήρθε και μένα η σειρά μου να παρουσιάσω το ψαράκι μου μετά από μία μικρή αλλαγή στο ''aquascape''... Περιμένω να επισημάνετε τα λάθη μου μπας και το κάνω ππιο άνετο το σπιτάκι του μονομάχου μου, αν και όλως παραδόξως φαίνεται να το ευχαριστιέται...!
Πληροφορίες

Διαστάσεις:31*21*17
Όγκος:8litre καθαρά
Κατηγορία:μονομαχοενυδρείο
Φυτά:microsorium pteropus, anumbia barteri nana, lilaeopsis carolinensis
Ψάρια / Άλλα είδη: ο μονομάχος μου!!
Διακοσμητικά υλικά:ψιλό βοτσαλάκι
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:όχι(ατυχείς οι προσπάθειες)
Φωτισμός:πυρακτώσεως γραφείου 20W(μην πυροβολείτε, ξέρω πρέπει να αλλαχτεί άμεσα...)
Διάρκεια φωτισμού:10 ώρες 14.00-0.00
Φιλτράρισμα:μικρό φιλτράκι χαμηλή ροή με σφουγγαράκι στην έξοδο...
Θερμοστάτης:όχι τώρα το καλοκαίρι
Λίπανση:όχι
Παροχή CO2:όχι

Παράμετροι:

pH:7,2
Γενική σκληρότητα (GH):<14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6 περίπου
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10 περίπου
Αλλαγές νερού:κάθε 4 μέρες 3 λίτρα
Θερμοκρασία:28-29
Άλλες πληροφορίες:μόλις πέρασα και fin rot και επίσης προσθέτω και στο νερό μαζί με τις αλλαγές βιταμίνες tetra vital
Φωτογραφία:

Raven
17-07-08, 00:26
Πολυ ωραιο το ενυδρειακι σου ! Βεβαια 8 λιτρα ειναι λιγα,αλλα πολυ καλυτερα απο το κυπελλακι που τους εχουν συνηθως.
Τωρα επειδη κι εγω εχω ενα παρομοιο ενυδρειακι εδω και 1 μιση χρονο θα ηθελα να σου προτεινω καποια σημεια που θα κανουν πιο "ενδιαφερον" το aquascape σου. Τις φτερες και την ανουμπια μπορεις να τις δεσεις πανω σε μια μικρη ριζα ωστε να δημιουργηθει μια εξαρση στο τοπιο. Ενα ευκολο χαλακι με moss σε καποιο σημειο μπροστα θα χαριζε ποντους και μια valisneria nana στην πισω γωνια θα γεμιζε το τοπιο.Η φτερες και οι ανουμπιες θελουν πολυ χρονο για να καλυψουν εκταση.Σε μικρα ενυδρεια ειναι σκοπιμο να επιλεγονται φυτα με μικρα φυλλα γιατι δημιουργουν την οφθαλμαπατη μεγαλυτερου ενυδρειου ;)
Για φοντο μπορεις να αγορασεις χαρτονι "κανσον" απο τα βιβλιοπωλεια σε ο,τι αποχρωση θες (εκτος απο μαυρο) η να βαλεις ετοιμη αφισα.
Φωτιστικο γραφειου με βραχιονα.Ευκολη και φθηνη λυση.
Μην ξεχνας να αναπληρωνεις το νερο της εξατμισης με απιονισμενο.Στα λιτρα σου ενα μπετονακι 4λιτ θα σε βγαζει αρκετες μερες.Επισης μπορεις να ριξεις σκληροτητες και ΡΗ αν προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης απο την προηγουμενη μερα σε λιγη τυρφη.
Ολα αυτα που λεω ειναι προσωπικη μου γνωμη και δουλευουν σε εμενα. Το ενυδρειακι σου ειναι ουτως η αλλως πολυ ομορφο απλως μπορει μεσα στα γραφομενα να σου εδωσα καποια ιδεα ;)
Καλη συνεχεια, Αλεξανδρος.

nashty11
17-07-08, 00:37
Απιονισμένο χρησιμοποιώ στις αλλαγές... Το θέμα είναι μόνο απιονισμένο ή μισό μισό με βρύσης? Τώρα για την τύρφη ακόμα δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί... Νόμιζα ότι είναι μόνο για μέσα στο φίλτρο... Τώρα για ρίζα ούτε λόγος (πολύ μικρός ο χώρος) αλλά και για άλλο φυτό δεν το κόβω γιατί μου πιασε αυτή η lilaeopsis carolinensis όλο τον χώρο και περιμένω να αναπτυχθεί κι άλλο να καλύψει όλη την επιφάνεια του βυθού...

Raven
17-07-08, 00:51
Αγγελε, οι υδρατμοι της εξατμισης ειναι καθαρο νερο χωρις αλατα, οποτε σκετο απιονισμενο για αναπληρωση. Την τυρφη την δενεις μεσα σε μια καλτσα και την βυθιζεις μεσα στον κουβα με το νερο που προοριζεις για αλλαγη νερου την επομενη. Καλο θα ηταν να βαζεις και το αντιχλωριο απο βραδυς.Κανε μετρησεις την επομενη μερα και θα δεις τις ευεργετικες ιδιοτητες της τυρφης!
Οταν ειπα για ριζα δεν εννοουσα κανα τεραστιο mopani. Πηγαινε σε μερικα πετ σοπ και εκει που συσσωρευουν τα ξυλα (συνηθως σε τελαρα) ψαξε και βρες κανενα μικρο κομματι η ακομα και κανενα θραυσμα απο μεγαλες ριζες.

kazas
17-07-08, 08:04
Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!:smt041:smt041
Μου αρεσε πολυ!Ξες εχω και εγω εναν πιτσιρικο 2 μηνων!;)
Και σε λιγο καιρο 8α παρουσιασω και εγω το δικο μου ενυδρειακι!;)

Teo
17-07-08, 11:10
Ομορφο το ενυδρειο σου αν και πολυ μικρο για καποιο ψαρι.Τα 20 λιτρα ειναι σχεδον το μινιμουν για καποιον μονομαχο
Δες εδω: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm

mariah
17-07-08, 11:36
Μπραβο σου.Να χαιρεσαι το ομορφο και υγιεστατο ψαρακι σου!:smt041

petros
17-07-08, 12:02
Καλο για αρχη
Συντομα ομως πρεπει να πας σε κατι μεγαλυτερο οπως σου ειπαν και οι προηγουμενοι.Στο φοντο οταν αυτο ειναι εξωτερικη αφισα πρεπει να προσεξεις να μην δημιουργει καθρεφτισμα απο μεσα και ο μονομαχος βλεπει τον ευατο του και στρεσαρεται

xontros
17-07-08, 12:19
Μπραβο ρε φίλε nashty! :smt041

Παίδες, να σημειώσω ότι ο φίλος μας είναι από τους "μικρούς" της παρέας, έδειξε μεγάλο ενδιαφέρον για το "άθλημα", ξεκίνησε ρωτώντας και ψάχνοντας και μαθαίνοντας, και είμαι σίγουρος και εύχομαι όταν με το καλό έρθει το μεγαλύτερο ενυδρείο ότι θα πετύχει κάτι πολύ όμορφο! ;)

Σχόλια τώρα για την παρουσίαση.. Εγώ πιστεύω ότι θα βρεις μια ρίζα που να ταιριάζει στο μέγεθος του ενυδρείου σου.. Και μεγαλούτσικη να είναι, μήν τη φοβηθείς.. Θα δείξει πολύ πιο όμορφο.. Και πιστεύω πως με την όρεξη που έχεις, ακόμη και σε τόσο λίγα λίτρα μπορείς να "παίξεις" με το aquascape.. Να χρησιμοποιήσεις moss ίσως, ή και κάποια vallisneria nana..

Μπορείς ας πούμε, να πάρεις ένα κομμάτι moss, αρχικά να το δέσεις στη ρίζα, και να περιμένεις.. Αυτό σιγά σιγά θα προσαρμοστεί (θέλει το χρόνο της) και θα αρχίσει να αναπτύσσεται.. Αν λοιπόν δεις ότι προχωράει καλά, θα μπορούσες να φτιάξεις και κάποιο "χαλάκι", ή και moss wall! :p

Για τα φυτά πάντως, θα χρειαστείς σιγά σιγά κάποιο ήπιο λίπασμα (θα σου το δείξουν τα φυτά).. Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25890
και για απορίες μιλάμε.. :p

Τώρα, καλοκαίρι, με τις θερμοκρασίες τι κάνεις? Θέλει προσοχή! :smt120

nashty11
17-07-08, 13:41
Για τις θερμοκρασίες έχω φτιάξει γυάλινο καπάκι με τρύπα ακριβώς τη διάμετρο ένος ανεμηστήρα από υπολογιστή αλλά δεν έχω πάρει ακόμα τροφοδοτικό... Προς στιγμήν έχω αφήσει ανοιχτό το καπάκι και επειδή είναι σε μέρος που κάνει ρεύμα αφήνω το παράθυρο ανοιχτό και και κυμαίνεται από 26 το λιγότερο μέχρι 30 στις γερές ζέστες... Αναπλήρωση βέβαια με απιονισμένο...

nashty11
18-07-08, 14:53
Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση κομματακι κουτη... Οι μονομάχοι από που κάνουν ''κακάκια''??? Το λέω γιατί το φτερό της ουράς με αυτό της κοιλιάς είναι κολλημένα... Τόσο καιρό δεν τον έχω δει ποτέ να αφοδεύει και σήμερα βλέπω να κρέμεται κάτι από την κοιλιά του... Είναι όντως κακά? Και αν ναι το γεγονός ότι κρέμονται για αρκετή ώρα τώρα πρέπει να με ανησυχεί???

PascM
18-07-08, 15:31
Παρατηρησέ το χωρίς να είναι απαραίτητα κακό αυτό που λες δεν είναι και συνηθισμένο.

nashty11
18-07-08, 17:13
Το έχει ακόμα αυτό το σκ@τουλ@κι και κρέμεται... Παίζει να 'ναι καμία ασθένεια???

nashty11
28-12-08, 05:17
Ένα μικρό update καθώς έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που άνοιξα το θέμα. Ο μονομάχος μου δεν είναι ίδιος και το aquascaping φτιάχτηκε από την αρχή... Περιμένω σχόλια:smt016:smt025

nashty11
28-12-08, 05:50
Φωτος

nashty11
28-12-08, 05:53
Και άλλες...

sifnos
28-12-08, 10:16
καλημερα. αυτη η θολουρα ειναι αλγη?γιατι ειναι ετσι?

sotos+ramona
28-12-08, 13:22
betta smaragdina ειναι??απο το waterinn ε?

nashty11
28-12-08, 16:13
καλημερα. αυτη η θολουρα ειναι αλγη?γιατι ειναι ετσι?
Ναι είναι άλγη που έχει μείνει πάνω στο τζάμι και παντού στο ενυδρειάκι...

betta smaragdina ειναι??απο το waterinn ε?
Αυτή την λεπτομέρεια δεν την ξέρω... Εγώ νόμιζα ότι είναι veil tail απλά επειδή όταν τον πήρα ήταν ήδη μικρός, τώρα έχει αρχίσει να αναπτύσσεται και ανοίγουν τα πτερύγια του και η ουρά του... Δεν τον πήρα από το water inn αλλά από το cosmo zoo στον Πειραιά...

sifnos
28-12-08, 16:15
Ναι είναι άλγη που έχει μείνει πάνω στο τζάμι και παντού στο ενυδρειάκι...


...
και δε σε προβληματίζει? έτσι πρεπει να είναι?

sotos+ramona
28-12-08, 18:21
συγγνωμη φιλε μου απλα επειδη ειχε φερει το waterinn διαφορα ειδη betta γι'αυτο το ειπα..μπορει να μην ειναι betta splendens αλλα κ παλι μη πω βλακεια καλυτερα να σου πει καποιος πιο εμπειρος..ποσο καιρο τον εχεις?ωραιος ειναι!!!

nashty11
29-12-08, 00:09
και δε σε προβληματίζει? έτσι πρεπει να είναι?
Με προβληματίζει... αλλά λιγο, γιατί είναι μόνο αισθητικό το πρόβλημα αλλά και επειδή το φαινόμενο παρουσιάζει μία γενική ύφεση...

συγγνωμη φιλε μου απλα επειδη ειχε φερει το waterinn διαφορα ειδη betta γι'αυτο το ειπα..μπορει να μην ειναι betta splendens αλλα κ παλι μη πω βλακεια καλυτερα να σου πει καποιος πιο εμπειρος..ποσο καιρο τον εχεις?ωραιος ειναι!!!
Τον έχω 4 μήνες περίπου και είναι 3-4 εκατοστά σε μήκος χωρίς την ουρά. Όσο για το είδος του αν μπορέσει κάποιος που ξέρει ας μας πει γιατί εγώ δεν μπορώ να βγάλω κάποιο σίγουρο αποτέλεσμα...

nashty11
30-12-08, 03:45
Και μερικές από τον μονομάχο μου προς αναγνώριση του είδους του...