PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΟΣ !!!! Νεκρά και τα 2 !!!!


Minakki
16-07-08, 15:16
Καλησπέρα σας.
Σήμερα γύρισα από λίγες μέρες που είχα φύγει για διακοπές _ 7 για την ακρίβεια _ και βρήκα το 60Λτρ. ενυδρείο μου χωρίς τα 2 χρυσόψαρά μου. Το ένα δεν το βρήκα καθόλου και το άλλο όχι είχε απομείνει από αυτό...... Οι μετρήσεις μου είναι εντάξει δηλ. αμμωνία δεν έχει (έχω μόνιμο αμμωνία alert μέσα και τα ΝΟ2 στα 0,025. Αλλαγή νερού 1/3 έκανα πρίν φύγω, η ταίσταρα δούλευε σωστά.
Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα Apple snail που έχω μέσα. Είναι ένα μεγάλο, ένα σε μέγεθος μικρού φουντουκιού και 4 μέγεθος φακής ? Δηλαδή να έφαγαν όλη την τροφή ? ή φταίει η θερμοκρασία του δωματίου που είναι γύρω στου 27 - 28 ????:(

netblues
16-07-08, 15:30
Αν σημερα ειναι 27-28 τις προηγουμενες μερες που ηταν?
Ανεμιστηρακια ειχε το ενυδρειο?

Minakki
16-07-08, 20:11
Δεν νομίζω να είχα μεγάλες αποκλίσεις στις θερμοκρασίες τις άλλες ημέρες, μάλλον τα ίδια πρέπει να ήταν γιατί πρίν φύγω τό είχα παρακολουθήσει και είχα αφήσει και κάποια παράθυρα στο σπίτι να αερίζει. Γενικά δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία του νερού, απ'ότι έχω δεί πάνω από 27 βαθμούς ούτε στο ένα με τα χρυσόψαρα ουτε και στο άλλο το 125 λτρ με τα τροπικά. Τα τροπικά είναι μιά χαρά ........ Όχι ανεμιστήρες δεν έχω και δεν ξέρω πως να τους τοποθετήσω εξ άλλου ....

Blanch
16-07-08, 21:22
Δεν νομίζω να ήταν αιτία θανάτου η υψηλή θερμοκρασία, χωρίς να το αποκλείω. Θα πρότεινα μέτρηση αμμωνίας με υγρά τεστ. Τα νιτρώδη λες πως δεν είναι μηδενικά ενώ θα έπρεπε. Από νιτρικά πως είσαι;

Minakki
16-07-08, 22:44
Δεν νομίζω να ήταν αιτία θανάτου η υψηλή θερμοκρασία, χωρίς να το αποκλείω. Θα πρότεινα μέτρηση αμμωνίας με υγρά τεστ. Τα νιτρώδη λες πως δεν είναι μηδενικά ενώ θα έπρεπε. Από νιτρικά πως είσαι;
Το βασικότερο δεν είναι τα νιτρικά ???? ΟΚ θα κάνω και τεστ νιτώδη αλλά τα τεστ των νιτροκών ήταν υγρά.
Βρέ παιδιά τα νιτρώδη δεν πρέπει να έχουν κάποια μικρά, πολύ μικρά νούμερα ?΄Μπορεί να έχω καταλάβει λάθος αλλά νόμιζα ότι για λειτουργεί σωστά ένα ένυδρείο τα νιτρικά πρέπει να έχουν κάποια μικρά νούμερα, τα νιτρώδη καθόλου και η αμμωνία καθόλου. ΄Εχω κάπου λάθος ????
Καί τώρα τί κάνω? άω να πάρω άλλα χρυσόψαρα ή ψάχνω να βρώ το πρόβλημα και μετά ενεργώ ?

Blanch
16-07-08, 23:09
Αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) θέλουμε να είναι 0.
Νιτρώδη (ΝΟ2) θέλουμε να είναι 0, επίσης.
Νιτρικά (ΝΟ3) σίγουρα είναι πάνω από 0, εκτός κι αν έχουμε πλήρως φυτεμένο ενυδρείο. Δεν ενοχλούν αν τηρούνται σε χαμηλά επίπεδα.

Αυτές τις μετρήσεις κάνε και πες μας, γιατί νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί λίγο.

Minakki
17-07-08, 08:18
Καλημέρα.
Νέες μετρήσεις σήμερα το πρωϊ - χωρίς να κάνω καμμιά αλλαγή νερού - Ούτε και ξέρω πόσες μέρες ήταν πεθαμένα τα ψάρια στο ενυδρείο.......
Λοιπόν Αμμωνια = 0
ΝΟ2 = 0,025
ΝΟ3 = 10 - 20 δύσκολα ξεχωρίζω
Ph = 8 - 8,5
Σίγουρα δεν βάζω άλλα ψάρια μέσα τώρα. Eχω μόνο τα Apple Snails.
Τι ακριβώς θα πρέπει να κάνω για τα φτιάξω τις τιμές του νερού μου ???

kazas
17-07-08, 08:28
Καλημέρα.
Νέες μετρήσεις σήμερα το πρωϊ - χωρίς να κάνω καμμιά αλλαγή νερού - Ούτε και ξέρω πόσες μέρες ήταν πεθαμένα τα ψάρια στο ενυδρείο.......
Λοιπόν Αμμωνια = 0
ΝΟ2 = 0,025
ΝΟ3 = 10 - 20 δύσκολα ξεχωρίζω
Ph = 8 - 8,5
Σίγουρα δεν βάζω άλλα ψάρια μέσα τώρα. Eχω μόνο τα Apple Snails.
Τι ακριβώς θα πρέπει να κάνω για τα φτιάξω τις τιμές του νερού μου ???

Απο οτι ξερω εγω το NO2 πρεπει να ειναι 0
το Ph πρεπει να ειναι 7 και κατω
Τα αλλα ας τα πουν οι εμπειροι!;)
Gh και Kh τι εχεις??
Ωχχ 1000 συγνωμη αυτες οι μετρησεις ειναι για Μονομαχοενυδρειο δλδ δεν κανουν για το δικο σου ετσι??
Και παλι συγνωμη αν εκανα λα8ος!

AlexandraT
17-07-08, 09:08
έλειψες 7 μέρες.
Την έβδομη το ένα είχε λίωσει τελείως και το δεύτερο σχεδόν.
Αυτό λοιπόν σημαίνει ότι δεν πέθαναν από έλλειψη τροφής εφ' όσον δεν πέθαναν τις τελευταίες μέρες αλλά τις πρώτες.
ΓΙα τον ίδιο λόγο το θεωρώ απίθανο να πέθαναν και από αμμωνία.
Δηλαδή ενώ ήσουν εκεί η αμμωνία να μην τα πείραζε και ενώ έφυγες ΑΜΕΣΩΣ ψόφησαν.
Κάτι άλλο, γράφεις "θερμοκρασία δωματίου". Δηλαδή ενυδρείου? Αν το δωμάτιο έχει 28 την δροσερή μέρα που γύρισες, το ενυδρειάκι τις προηγούμενες και με παράθυρα ανοιχτά (να μπαίνει φουλ ζέστη, και δεν φύσηξε καθόλου) στανταρ 32...πολύ χαλαρά. Λοιπόν, τα χρυσόψαρα που είναι ψάρια κρύου νερού....
Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα τώρα. Απλά ξαναπάρε ψαράκια από Σεπτέμβρη να μην ταλαιπωρίεσαι κ εσυ.

netblues
17-07-08, 11:21
Απο τις μετρησεις δεν προκυπτει κατι.
Νο2 ειναι το ελαχιστο που μετρανε τα τεστ.
Δυο υποθεσεις υπαρχουν.
Η πρωτη εχει να κανει με υψηλη θερμοκρασια και εχει αναληθει παραπανω.
Η δευτερη ειναι να ψοφησε το ενα χρυσοψαρο, η αποσυνθεση του να πηρε μαζι του και το δευτερο, και στη συνεχεια το φιλτρο του ενυδρειου ανεκαμψε και αποροφησε την αμμωνια.
Οπως και να χει δεν θα μαθουμε ποτε τι ηταν ακριβως.
Συνεχιζω να πιστευω οτι ηταν θερμοκρασια παντως.

Minakki
17-07-08, 13:32
έλειψες 7 μέρες.
Την έβδομη το ένα είχε λίωσει τελείως και το δεύτερο σχεδόν.
Αυτό λοιπόν σημαίνει ότι δεν πέθαναν από έλλειψη τροφής εφ' όσον δεν πέθαναν τις τελευταίες μέρες αλλά τις πρώτες.
ΓΙα τον ίδιο λόγο το θεωρώ απίθανο να πέθαναν και από αμμωνία.
Δηλαδή ενώ ήσουν εκεί η αμμωνία να μην τα πείραζε και ενώ έφυγες ΑΜΕΣΩΣ ψόφησαν.
Κάτι άλλο, γράφεις "θερμοκρασία δωματίου". Δηλαδή ενυδρείου? Αν το δωμάτιο έχει 28 την δροσερή μέρα που γύρισες, το ενυδρειάκι τις προηγούμενες και με παράθυρα ανοιχτά (να μπαίνει φουλ ζέστη, και δεν φύσηξε καθόλου) στανταρ 32...πολύ χαλαρά. Λοιπόν, τα χρυσόψαρα που είναι ψάρια κρύου νερού....
Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα τώρα. Απλά ξαναπάρε ψαράκια από Σεπτέμβρη να μην ταλαιπωρίεσαι κ εσυ.
Σ'ευχαριστώ.
Κατι άλλο, το ενυδρείο το αφήνω να δουλεύει με τα apple snail μεσα και ρίχνωντας και λιγη τροφούλα ή το αδειάζω και ξαναστρώνω απο τον Σεπτέμβριο ?
Τα τροπικά μου γιατί δεν επιρεάστηκαν από την θερμοκρασία (27-28 βαθμοί) ?

netblues
17-07-08, 13:45
Αστο να δουλευει με λιγη τροφή..
Το τροπικό ως μεγαλυτερο ενυδρειο εχει μεγαλυτερη "αντοχή" στη περιοδική ζεστη.
δλδ χρειαζεται περισσοτερο χρόνο.
Επισης ισως οι αναγκες σε οξυγονο στο αλλο σου ενυδρειο να ηταν λιγοτερες και γιαυτο επιβιωσαν.
Γενικα το καλοκαιρι τα περισσοτερα ενυδρεια χρειαζονται ανεμηστιρακια για να τη βγαλουν "καθαρή."

AlexandraT
17-07-08, 13:57
Θα διαφωνήσω με τον Αξιαγάπητο Σιρ.
Εγώ θα του έριχνα άδειασμα. Σιγά γιατί να το κρατάς. Ρίξε τα σαλιγκαράκια στο μεγάλο (φυτά αν έχει),πλύνε καλά φίλτρα, χαλίκια και όταν με το καλό έρθει η ώρα το ξαναστρώνεις στο τσακ μπαμ με βακτήρια από το μεγάλο... Θα σου βρωμίσει αν το κρατήσεις έτσι...
Ε?

netblues
17-07-08, 13:59
60 λιτρα ενυδρειο ειναι. Ευκολα γινονται και τα δυο.
Διαλεγεις και παιρνεις.

PascM
17-07-08, 13:59
Θα σου βρωμίσει αν το κρατήσεις έτσι...
Ε?

:smt018:smt018