PDA

Επιστροφή στο Forum : chiller


mikele
03-07-08, 18:54
σκεφτομαι να παρω chiller για το θαλασσινο μου
εχετε καποια προταση βαση προσωπικης εμπειριας
το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα.......

ευχαριστω

madfdg
03-07-08, 18:56
Δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα με ανεμιστηράκια?Στα λίτρα σου είναι αρκετά ευκολο!

Tricky
03-07-08, 23:42
Δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα με ανεμιστηράκια?Στα λίτρα σου είναι αρκετά ευκολο!

Συμφωνω ...λογικα θα σε καλυψουν κανα δυο ανεμιστηρες.Βαλτους πανω σε ελεγκτη θερμοκρασιας ωστε να δουλευουν σωστα.

Απο κει και περα , υπαρχουν ψυκτικα για ενυδρεια 150-300 λιτρα με τιμες γυρω στα 300 ευρω αλλα μονο απο Ευρωπη (πχ D&D DC 300 στις 200 λιρες Αγγλιας + μεταφορικα 60 ευρω περιπου) .Υπαρχουν και Κινεζικα που εχουν δειξει καλη ''συμπεριφορα'' , ειδικα οσα φορουν Ιαπωνικο κομπρεσερ (πχ Resun , Αtman) αλλα δυσκολα να τα βρεις στην Ευρωπη.

ΜΗΝ την πατησεις και παρεις κανενα θερμοηλεκτρικο chiller ...να εισαι σιγουρος οτι εχει κομπρεσερ-φρεον ...

dizio
04-07-08, 01:35
έφερε στο quiko chiller, πήγα πληροφοριακά να ρωτήσω και ο φθηνότερος έκανε γύρω στο 400άρι...

accnt
04-07-08, 07:27
Αυτή τη στιγμή το 250 λίτρων reef ενυδρείο μου λειτουργεί με ενα σετ ανεμιστήρων και η θερμοκρασία είναι 28,1 C κολλημένη. Βέβαια έχω αυτόματη αναπλήρωση.

Πιστεύω ότι στο δικό σου ενυδρείο δεν χρειάζεται chiller. Μην ξεχνάς και την extra κατανάλωση τόσο του chiller όσο και της αντλίας τροφοδοσίας του. Επίσης την θερμότητα που θα σου απελευθερώνει στο χώρο σου, αν δεν μπορείς να το βγάλεις έξω.

mikele
04-07-08, 08:43
οκ σας ευχαριστω πολυ.........

σκεφτομαι για chiller ......το προβλημα μου ειναι οτι επειδη ειμαι σε μονοκατοικια εχω περισσοτερη ζεστη απο ενα διαμερισμα( οχι ρετιρε)........
μεχρι στιγμη το κλιματιστικο με σωζει αλλα ειναι αντι οικονομικο και αντι οικολογικο
-------------------------
έφερε στο quiko chiller, πήγα πληροφοριακά να ρωτήσω και ο φθηνότερος έκανε γύρω στο 400άρι...



το ειδα 360 το μικροτερο .......μετα απο παραγγελια......δεν ειδα οπως τι καταναλωση εχει......

accnt
04-07-08, 08:45
Και εγώ που πίστευα ότι οι μονοκατοικίες είναι πιο δροσερές από τα διαμερίσματα.....

madfdg
04-07-08, 08:49
Κατα την γνώμη μου στα λίτρα σου είναι πλεονασμός η απόκτηση ενός ψυκτικού της τάξης των 300-400 ευρώ (το λίγότερο) ενώ με 80 (μαζί με τον κοντρόλλερ) κάνεις μια χαρά την δουλειά σου;)

Nik25
04-07-08, 09:14
οκ σας ευχαριστω πολυ.........

σκεφτομαι για chiller ......το προβλημα μου ειναι οτι επειδη ειμαι σε μονοκατοικια εχω περισσοτερη ζεστη απο ενα διαμερισμα( οχι ρετιρε)........
μεχρι στιγμη το κλιματιστικο με σωζει αλλα ειναι αντι οικονομικο και αντι οικολογικο

Και το chiller φιλε μου ακριβως σαν το κλιματιστικο δουλευει.Με συμπιεστη κυκλοφορητη κλπ κλπ.Παντα ενημερωτικα.

dizio
04-07-08, 10:53
Κατα την γνώμη μου στα λίτρα σου είναι πλεονασμός η απόκτηση ενός ψυκτικού της τάξης των 300-400 ευρώ (το λίγότερο) ενώ με 80 (μαζί με τον κοντρόλλερ) κάνεις μια χαρά την δουλειά σου;)
εννοείται!!!!!!!!

kifinas
04-07-08, 23:43
Και το chiller φιλε μου ακριβως σαν το κλιματιστικο δουλευει.Με συμπιεστη κυκλοφορητη κλπ κλπ.Παντα ενημερωτικα.

δεν νομιζω ομως να εχει την ιδια καταναλωση ρευματος???

πχ ενα chiller των 500 λιτρων με ενα κλιματιστικο των 12000 btu.

Πιστευω οτι περισοτερο μοιαζει με ψυγειο παρα με κλιματιστικο.

Ας μας πει καποιος.

Tricky
05-07-08, 00:05
Καλα , δεν συζηταμε οτι συμφερει το chiller σε σχεση με το κλιματιστικο ...απλα με το κλιματιστικο δροσιζονται και οι ανθρωποι που μοιραζονται το ιδιο δωματιο με το ενυδρειο :D

Δεν θα σταθω στο οικολογικο κομματι γιατι θα παει μακρια η κουβεντα ... απο κει και περα , αν τα λεφτα (αγορας και καταναλωσης ρευματος) δεν ειναι προβλημα , το chiller ειναι η καλυτερη λυση οσο αφορα την ψυξη του ενυδρειου .Προυποθεση ειναι να υπαρχει η δυνατοτητα τοποθετησης του chiller σε εξωτερικο χωρο αλλιως δεν θα δουλεψει σωστα (το λεω αυτο γιατι πολλοι δεν το ξερουν οταν το αγοραζουν και μετα την ''πατανε'').

PascM
05-07-08, 00:15
Προυποθεση ειναι να υπαρχει η δυνατοτητα τοποθετησης του chiller σε εξωτερικο χωρο αλλιως δεν θα δουλεψει σωστα (το λεω αυτο γιατι πολλοι δεν το ξερουν οταν το αγοραζουν και μετα την ''πατανε'').


Και να συμπληρώσω οτι αυτό δεν λαμβάνετε συνήθως υπ' όψιν όταν στήνουμε το ενυδρείο με αποτέλεσμα (ειδικά για μεγάλα ενυδρεία) να υπάρχει πρόβλημα και λύσεις ορισμένες φορές άκομψες.

kifinas
05-07-08, 08:13
μιλαμε για εξω απο το σπιτι η εξω απο το επιπλο?

δεν ειναι κομματακι δυσκολο να μπει εκτος σπιτιου?

madfdg
05-07-08, 08:19
Αν το βάλεις δίπλα απο το ενυδρείο (ακόμα χειρότερα μέσα στο έπιπλο του) υποβαθμιζεις την λειτουργία του γιατί όλος ο χώρος γύρο απο το ψυκτικό θερμαίνεται!Η τοποθετηση του σε απόσταση απαιτεί κάποια αντλία για να μπορεί το νερό να κυκλοφορήσει;)

mikele
05-07-08, 12:09
εχω χωρο και δυνατοτητα να εινα εξω απο το σπιτι ..........πατωμα η στο τοιχο με γωνιες????

madfdg
05-07-08, 14:24
Κάπου που να μην το χτυπάει ήλιος - βροχή τέτοια πράγματα.;)