PDA

Επιστροφή στο Forum : kribensis spieces tank 54lt


lousfakos
02-07-08, 19:33
Πληροφορίες

Διαστάσεις:60-30-30
Όγκος:54lt
Κατηγορία:spieces tank
Φυτά:Ceratophyllum demersum (αρκετούτσικο)
Ψάρια / Άλλα είδη:4 Pelvicachromis pulcher(kribensis)
Διακοσμητικά υλικά:5κ. χαλίκι μέτριο σκούρο,1 mopani μεγάλο,2 πλαστικά φυτά TETRAPlantastics
Φόντο:Όχι
Φωτισμός:Sylvania Standard,15 watt,T8,Daylight
Διάρκεια φωτισμού:9-10 ώρες
Φιλτράρισμα:Vitatech,4 watt,5lt/min
Θερμοστάτης:Vitatech 50 Watt
Λίπανση:Όχι
Παροχή CO2:Όχι

Παράμετροι:

pH:7.5
Γενική σκληρότητα (GH):10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού:Κάθε εβδομάδα 50%
Θερμοκρασία:26
Άλλες πληροφορίες:Τα kribs είναι μικρά ακόμα.Όταν μεγαλώσουν λίγο θα μείνει ζευγάρι...
Φωτογραφία:

Moutralewn
03-07-08, 19:29
Αρκετα καλή η διαρύθμιση με το δεδομένο ότι, απ'οτι βλέπω είναι σε σημείο ορατό και απο τις 2 μεγάλες πλευρές.

Θα πρότεινα να πάρεις μερικά ακόμα μικρά ξύλα και να τα "σφηνώσεις" στο μεγάλο έτσι ώστε να δημιουργηθούν κι άλλες κρυψώνες και ταυτόχρονα να δώσεις λίγο ύψος.

lousfakos
03-07-08, 19:34
Έλεγα για καμια καρύδα(αν κα δεν μου πολυαρέσει) ή μια κατασκευή από πέτρες...και κανένα "ευκολο" φυτό ακόμα.ΔΩΣΤΕ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕ!!!

xontros
03-07-08, 19:36
Πανέμορφη ρίζα κατ'αρχήν! Και πολύ όμορφο στήσιμο! :smt041

Φαίνεται και από τις δύο μεριές το ενυδρείο?

2 πλαστικά φυτά TETRAPlantastics
Γιατί δε δοκιμάζεις να βάλεις κάποια εύκολα φυτά?

Νιτρικά (ΝΟ3):0
Με τι κάνεις τις μετρήσεις? Καταναλώνει όλα τα νιτρικά το κερατόφυλλο? Θα μου πεις, είναι και λίγα/μικρά τα ψαράκια.. Δε φαντάζομαι πάντως να μήν είναι στρωμένο το ενυδρείο! :smt120

lousfakos
03-07-08, 19:46
Ναι είναι "ντουμπλφας":smt044.Για τα φύτα λέω παραπάνω...Δεν έχω τις γνώσεις και ον χρόνο και το φοβάμαι προς το παρόν.Στωμένο είναι το ενυδρείο και τρέχει 1 μήνα και κάτι.Στην αρχή είχα λίγα νιτρικά αλλα μετά έπεσαν.Μετράω με tetratest 5 in 1 και αμμωνία με σταγώνες sera.

xontros
03-07-08, 20:00
Ναι είναι "ντουμπλφας":smt044.Για τα φύτα λέω παραπάνω...Δεν έχω τις γνώσεις και ον χρόνο και το φοβάμαι προς το παρόν.Στωμένο είναι το ενυδρείο και τρέχει 1 μήνα και κάτι.Στην αρχή είχα λίγα νιτρικά αλλα μετά έπεσαν.Μετράω με tetratest 5 in 1 και αμμωνία με σταγώνες sera.

Κατ'αρχήν, η "επένδυση" σε υγρά τεστ, είναι κάτι που αξίζει τον κόπο.. Και τα "λίγα νιτρικά" που είχες στην αρχή, δυστυχώς, με τα στικς δε μπορούμε να ξέρουμε αν σημαίνουν ότι όντως έστρωσε σωστά το ενυδρείο.. Πώς το έκανες αλήθεια το στρώσιμο? Όπως και να'χει, να μετράς συχνά αμμωνία, και αν δεν είναι μηδενική η τιμή της, να επεμβαίνεις με συχνές αλλαγές νερού.. :smt120

Όσο για τα φυτά.. Είπε κανείς ότι θέλουν γνώσεις και χρόνο? (εγώ ο βλάκας φταίω, που γράφω ένα κάρο πληροφορίες για τη λίπανση! :D) Κάθε άλλο.. Μπορείς να βάλεις λίγα εύκολα φυτά, μη απαιτητικά, και το αισθητικό αποτέλεσμα θα είναι φανταστικό! ;)

lousfakos
03-07-08, 21:09
Το στρώσιμο έγινε κανονικά με πολύ προσοχή.Μετραω καθε εβδομάδα πριν τις αλλαγες αμμωνια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Ακομα και μια φορά που λόγω φόρτου εργασίας έκανα αλλαγή στις 2 εβδομάδες.Βοηθάει βέβαια και το οτι έχω λιγα λίτρα και μπορω να κάνω μέγάλες αλλαγες...

Moutralewn
04-07-08, 10:36
Το στρώσιμο έγινε κανονικά με πολύ προσοχή.Μετραω καθε εβδομάδα πριν τις αλλαγες αμμωνια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Ακομα και μια φορά που λόγω φόρτου εργασίας έκανα αλλαγή στις 2 εβδομάδες.Βοηθάει βέβαια και το οτι έχω λιγα λίτρα και μπορω να κάνω μέγάλες αλλαγες...

Βέβαια, έχε υπ'όψιν σου ότι όσο λιγότερα τα λίτρα, τόσο πιο ασταθές είναι το ενυδρείο όσον αφορά τις τιμές του νερού.
Εννοώντας ότι μπορεί π.χ. να ανεβάσεις αμμωνία απότομα. Γι'αυτό πρόσεχέ το, ειδικά τώρα που είναι νέο.

blondi
04-07-08, 14:50
ωραίο το ενυδρείο σου, μ άρεσε πάρα πολύ η ρίζα που έχεις,επίσης προσπάθησε να βάλεις αληθινά φυτά δεν είναι δύσκολο και πιστεύω πως το αποτέλεσμα θα σ αποζημιώσει, αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις οπότε μην το φοβάσαι, πάντως είναι πολύ ωραίο και με προοπτική... καλή συνέχεια!!!!

lousfakos
04-07-08, 21:20
thanx...!:smt028

lousfakos
09-07-08, 14:48
Και μερικές ψαροφωτογραφίες...

dizio
09-09-08, 18:00
καμιά γέννα δεν είχες? τα ψαράκια σου είναι 2 αρσενικά 2 θυλικά η άλλη αναλογία??? είχες καθόλου τσακωμούς???

Moutralewn
09-09-08, 23:44
Στην 4η φωτό βλέπω 3 θυληκά...