PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως μπορώ να φωτογραφίσω τα μονομαχάκια;


lucy
02-07-08, 11:57
Προσπαθώ να φωτογραφίσω τα μονομαχάκια και το μόνο που καταφέρνω είναι να φαίνεται μια γαλάζια "μουτζούρα". Μόνο από πάνω τα καταφέρνω, από το πλάι δεν βγαίνει τίποτα!
Τι κάνω λάθος; Ή μήπως δεν γίνετε με την καμερούλα μου;( Fujifilm FineRix A820.)
:confused::confused::confused:

Giorgos
02-07-08, 13:30
Μιλάς για φωτογράφιση γόνου ή ενηλίκων;

xontros
02-07-08, 13:33
Αν και δεν είμαι ο πλέον σχετικός με το αντικείμενο.. Θέλω πολύ όμως να δω τις φωτογραφίες.. :D

Το πιθανότερο είναι τα μονομαχάκια να είναι πολύ μικρά και να μήν τα βλέπει η μηχανή για να εστιάσει.. Εστίαση ξέρεις να κάνεις, ε? Βάζεις το αντικείμενο που θες στο τετραγωνάκι που έχει μέσα εκεί που βλέπεις, πατάς το κουμπί μέχρι τη μέση, ανάβει ένα πράσινο λαμπάκι μόλις εστιάσει και μετά πατάς μέχρι τέρμα.. ΟΚ?

Άρα, αν δε μπορεί να δει σωστά τα μονομαχάκια και να εστιάσει, βρες ένα άλλο αντικείμενο στην ίδια απόσταση.. Εστιάσε σε εκείνο το αντικείμενο, πάτα το κουμπάκι μέχρι τη μέση, και κρατώντας το πατημένο (ώστε να μείνει "κλειδωμένη" η εστίαση), πας, σημαδεύεις τα μονομαχάκια, και πατάς μέχρι τέρμα..

Ας περιμένουμε βέβαια και τους πιο έμπειρους φωτογράφους (είναι πολλοί εδώ μέσα στο φόρουμ), να ακούσουμε και πιο αναλυτικές περιγραφές..

chemical mac
02-07-08, 14:50
χε χε χε http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24180 την ίδια ιδέα είχαμε :D :D :D

lucy
03-07-08, 09:28
Εστίαση ξέρεις να κάνεις, ε? Βάζεις το αντικείμενο που θες στο τετραγωνάκι που έχει μέσα εκεί που βλέπεις, πατάς το κουμπί μέχρι τη μέση, ανάβει ένα πράσινο λαμπάκι μόλις εστιάσει και μετά πατάς μέχρι τέρμα.. ΟΚ?

Άρα, αν δε μπορεί να δει σωστά τα μονομαχάκια και να εστιάσει, βρες ένα άλλο αντικείμενο στην ίδια απόσταση.. Εστιάσε σε εκείνο το αντικείμενο, πάτα το κουμπάκι μέχρι τη μέση, και κρατώντας το πατημένο (ώστε να μείνει "κλειδωμένη" η εστίαση), πας, σημαδεύεις τα μονομαχάκια, και πατάς μέχρι τέρμα....
Υπάρχει κάτι που δεν κατάλαβες! Πόντια είμαι, δεν είμαι χαζή, το παίζω χαζή γιατί έχω κι ένα όνομα στην πιάτσα και πρέπει να το διατηρώ :D:D:D

Τα μονομαχάκια είναι πολύ κινητικά και δεν μου ποζάρουν. Είναι 2 μηνών, αρκετά μεγάλα (3 εκ. τουλάχιστον). Υπάρχουν βέβαια και πιό μικρά.
Να μερικές φωτο πριν ένα μήνα, και βέβαια αρκετά μικρότερα!

xontros
03-07-08, 10:15
Υπάρχει κάτι που δεν κατάλαβες! Πόντια είμαι, δεν είμαι χαζή, το παίζω χαζή γιατί έχω κι ένα όνομα στην πιάτσα και πρέπει να το διατηρώ :D:D:D

Μάλλον λοιπόν είμαι χαζός εγώ.. γιατί εγώ τώρα πρόσφατα τα έμαθα όλα αυτά! :D

Τα μονομαχάκια σου είναι τρέλα! :p

Maverick
03-07-08, 11:13
Τα μονομαχάκια είναι πολύ κινητικά και δεν μου ποζάρουν. Είναι 2 μηνών, αρκετά μεγάλα (3 εκ. τουλάχιστον). Υπάρχουν βέβαια και πιό μικρά.

Για να μη βγαίνουν θολά λόγω κίνησης πρέπει να μειώσεις το χρόνο έκθεσης (δεν ξέρω την ορολογία, διορθώστε με...). Δηλαδή το χρόνο που μένει ανοιχτό το κλείστρο (?) της μηχανής. Όταν το κάνεις αυτό πρέπει να αυξήσεις και το φωτισμό γιατί θα σου βγούν σκούρες ;)

xontros
03-07-08, 11:47
Για να μη βγαίνουν θολά λόγω κίνησης πρέπει να μειώσεις το χρόνο έκθεσης (δεν ξέρω την ορολογία, διορθώστε με...). Δηλαδή το χρόνο που μένει ανοιχτό το κλείστρο (?) της μηχανής. Όταν το κάνεις αυτό πρέπει να αυξήσεις και το φωτισμό γιατί θα σου βγούν σκούρες ;)

Οι compact μηχανές:
http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/a/finepix_a820/index.html
δεν έχουν συνήθως δυνατότητα για τέτοιες ρυθμίσεις.. Αυτό που λες σημαίνει άνοιγμα κλείστρου για λιγότερο χρόνο, και παράλληλα αύξηση του διαφράγματος (δλδ. του πόσο πολύ ανοίγει το κλείστρο) ώστε να περάσει η ποσότητα φωτός που χρειάζεται για να αποτυπωθεί η πληροφορία.. Στις compact, ο φακός είναι πολύ μικρός, και επομένως αυτό δεν είναι εύκολο να γίνει.. Γι'αυτό και έχουν περιορισμένες manual ρυθμίσεις.. Στην καλύτερη περίπτωση σου δίνουν κάποια έτοιμα "προγράμματα"..

Και επί τη ευκαιρία.. Lucy, δοκίμασε να το βάλεις στο sport, ή σε κάτι αντίστοιχο αν έχει.. Κάνει περίπου αυτό που περιγράφει και ο Maverick.. ;)

Πάνος
03-07-08, 12:52
κλειστρα..χρονοι εκθεσης...χαζομαρες...γιατι να βγαλεις φωτο βρε??? σε τοσο ωραιο μερος μενεις...να παρουν τα ποδια τους και να ερθουν να τα δουν απο κοντα...:D:D:D

crazyio
03-07-08, 13:48
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22697

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17147

για ρίξε μια ματιά στα παραπάνω ..
Αν δεν βοηθηθείς εδώ είμαστε .. :p

lucy
04-07-08, 10:15
Δεν πρόλαβα να δω τις συνδέσεις, ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος. Θα προσπαθήσω αλλά δεν το βλέπω!
Μια προσπάθεια που έκανα πάλι χθες το βράδυ είχε αυτά τα αποτελέσματα:

madfdg
04-07-08, 10:21
Να σου ζήσουν βρε!!!!:D:D:D:smt041

crazyio
04-07-08, 10:27
χρειάζεται να τραβάς με μεγαλύτερη ταχύτητα διαφράγματος ..
Αφού δεν έχεις χρόνο μην παίξεις με manual, τότε
δοκίμασε να τραβήξεις σε Tv Mode (αν έχει η μηχανή σου, κατά 99% έχει) και παίξε με χρόνους 1/60, 1/80, 1/100, 1/125...
Άσε την μηχανή να επιλέξει διάφραγμα και αν δείς τα σκούρα .... ανέβασε το ISO..

Πειραματίσου και εδώ είμαστε ...

Προσοχή στο focus ... δεν φαίνεται να εστιάζεις σωστά ..

BTW τα μονομαχάκια Plakat είναι ή έτσι μου φανηκε ?? εκτός αν είδα θηλυκό..

AlexandraT
04-07-08, 10:40
Για να μη βγαίνουν θολά λόγω κίνησης πρέπει να μειώσεις το χρόνο έκθεσης (δεν ξέρω την ορολογία, διορθώστε με...). Δηλαδή το χρόνο που μένει ανοιχτό το κλείστρο (?) της μηχανής. Όταν το κάνεις αυτό πρέπει να αυξήσεις και το φωτισμό γιατί θα σου βγούν σκούρες ;)

Με απλά ελληνικά πρέπει να αυξήσεις το ISO (500-1000) αυξάνοντας το +- EV αλλά όχι πολύ (+1/2) και κρατώντας πολύ πολύ σταθερό το χέρι σου.
Δοκίμασε και στο macro mode
Πάντα χωρίς φλας

crazyio
04-07-08, 15:34
Το ISO (ή ΑSΑ σε φιλμ) σχετίζεται με τα στοπ αλλά όχι έτσι όπως το εννοείς..
Με +-EV αυτό που θα καταφέρει σε manual mode είναι να αλλάξει ή την ταχύτητα ή το διάφραγμα .
Το ISO το αλλάζει απο άλλο μενού στην μηχανή.

Κάθε μια ευαισθησία (ISO) που ανεβάζεις "γλυτώνεις" ένα στοπ από ταχύτητα.

δηλαδή αν φωτογραφίζεις στο 1/60 με ISO 100 θα μπορείς να φωτογραφίσεις στο 1/125 με ISO 200.
μιλάω για ολόκληρα στοπ και όχι για 1/2 ή 1/3 ...

lucy
04-07-08, 17:19
Ννννννννννννναι! Εεεεεεε! Χμμμμ!

..... και .... που τα έχει όλα αυτά η ψηφιακή μου;;;;

.... γιατί αν μου λέγατε για την ζενίθ που είχα παλιά θα έλεγα "εντάξει" αλλά με την φουτζίτσου ... ω συγνώμη:D .... με την Fujifilm .... δεεεε και πολύ :rolleyes:


madfdg ευχαριστώ!!!

crazyio χρόνο δεν έχω εδώ που είναι ο υπολογιστής, στο σπίτι το βράδυ εκεί που είναι τα μονομαχάκια, έχω χρόνο.
Τι είναι το BTW και το Plakat;
Τα μονομαχάκια είναι τα απλά που βρίσκουμε παντού, δεν θυμάμαι πως τα λένε :smt120

AlexandraT αν έχω κλειστό το φλάς δεν βγαίνει τίποτα, μόνο πολύ θολούρα!

Τελικά νομίζω πως αυτοί που θα πάρουν μωρά αυτοί θα τα δούνε!:grin::grin::grin:

SOCRATIS
04-07-08, 17:47
Λούση φέρε την μηχανη σου ,στην συναντηση της Κυριακής .Έχουμε πολλούς ειδικούς που θα χαρούν να σε βοηθήσουν .

lucy
04-07-08, 17:51
Μπράβο Σωκράτη καλή ιδέα!!!:p
Ευχαριστώ!!!

crazyio
04-07-08, 22:50
Lusy,

BTW σημαίνει By The Way .... :rolleyes:

Plakat είναι ο τύπος ουράς του μονομάχου ... όπως τύπος είναι και οι μονομάχοι Vailtail, Crowntail, Halfmoon, Plakat και μερικές φορές και συνδιασμός αυτών.. πχ Halfmoon Plakat ...

PascM
05-07-08, 00:23
BTW τα μονομαχάκια Plakat είναι ή έτσι μου φανηκε ?? εκτός αν είδα θηλυκό..
Άλλος γερνάει και άλλος δεν βλέπει!! Μικρά είναι βρεεεεε :D:D:D:D:D
Και ένα αρσενικό ξεχωρίσει με τα διαφορετικά χρώματα σε μια φωτό που είδα φευγαλέα. :p;)

Lucy -> Τα μικρά πρέπει ήδη να τα χωρίσεις έχουν αρχίσει οι τσακωμοί και οι φαγωμένες ουρές!!!!!

lucy
05-07-08, 10:48
Ωχ! το ξέρω είδα κι ένα να κάνει flare κι ένα άλλο με ένα άσπρο σημαδάκι λίγο εξογκομένο. Μοιάζει με τσίμπημα.

Τα μονομαχάκια είναι vail tail. Που να τα βρω τα άλλα στη Δράμα!

Σας ευχαριστώ πολύ!

crazyio
07-07-08, 12:04
Άλλος γερνάει και άλλος δεν βλέπει!!

Μιλάς εκ πείρας ?? :D:D:D:D:D

george
07-07-08, 20:36
http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/fishphotos_greek1.html

lucy
08-07-08, 07:43
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22697

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17147

για ρίξε μια ματιά στα παραπάνω ..
Αν δεν βοηθηθείς εδώ είμαστε .. :p

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/fishphotos_greek1.html

Με μια σύντομη ματιά που έριξα κατάλαβα ότι δεν έχω ιδέα τι έχω στα χέρια μου. Τι κάνει η μηχανή μου, αν έχει ρυθμίσεις, .... δεν ξέρω τίποτα!
Οπότε πρέπει να μάθω την μηχανή και βλέπουμε .... αλλά χρόνο πολύ δεν έχω, ούτε διάθεση και μέχρι να μάθω τα μονομαχάκια θα είναι σε ηλικία γάμου :D


Σας ευχαριστώ πολύ!!!