PDA

Επιστροφή στο Forum : αεραντλια με φωτισμο


Shz
29-06-08, 22:28
Πρόσφατα προμηθευτηκα μια αεραντλία για φυσαλίδες ή οποια στο κέντρο της έχει ένα ελαφρο πράσινο φωτισμο.
Επειδή , όπως διάβασα σε άλλα threads , αν αποφασίσουμε να έχουμε φυσαλίδες καλό είναι να τις έχουμε όλο το 24ωρο για να μην στρεσάρονται τα ψάρια , ισχυει το ίδιο και για τον πράσινο φωτισμό ; ή θα υπάρχει προβλημα με την παρουσια φωτος όλο το 24ωρο ;

PascM
29-06-08, 22:36
Εξαρτάτε από το πόσο έντονος είναι αυτός!

delta66
29-06-08, 22:59
....Επειδή , όπως διάβασα σε άλλα threads , αν αποφασίσουμε να έχουμε φυσαλίδες καλό είναι να τις έχουμε όλο το 24ωρο για να μην στρεσάρονται τα ψάρια.....
Αυτο δεν ισχυει παντα.
πχ μπορουμε να βαζουμε με χρονοδιακοπτη την αντλια τις τελευταιες ωρες της περιοδου που εχουμε σβηστα τα φωτα και δεν γινεται φωτοσυνθεση (σε φυτεμενα) για να βοηθαμε την οξυγονωση του νερου.

Πάνος
30-06-08, 10:31
Πρόσφατα προμηθευτηκα μια αεραντλία για φυσαλίδες ή οποια στο κέντρο της έχει ένα ελαφρο πράσινο φωτισμο.
Επειδή , όπως διάβασα σε άλλα threads , αν αποφασίσουμε να έχουμε φυσαλίδες καλό είναι να τις έχουμε όλο το 24ωρο για να μην στρεσάρονται τα ψάρια , ισχυει το ίδιο και για τον πράσινο φωτισμό ; ή θα υπάρχει προβλημα με την παρουσια φωτος όλο το 24ωρο ;

αν εννοεις της hydor που εχει και 4 ledακια (με επιλογη χρωματος κατα την αγορα) εχω κι εγω το ιδιο σε μπλε...(το δικο μου λειτουργει βεβαια σαν διαχυτηρας co2) το εχω... 24/7 ανοιχτο...το φως ειναι πολυ εστιασμενο και δεν διαχεεται σε ολο το ενυδρειο...δεν ειχα κανενα προβλημα στρεσσαρισματος...και το βραδυ μου αρεσει που υπαρχει στο δωματιο μια στηλη ελαφρου φωτος...

netblues
30-06-08, 13:43
Προσωπικα αυτη τη συγκεκριμενη αεραντλια την βρισκω πολυ κιτσατη...
(Γουστα ειναι αυτα..)

Πάνος
30-06-08, 14:48
μιας και αναφερθηκε να πω οτι ειναι πολυ καλος διαχυτηρας για διοξειδιο...το μεγαλυτερο μερος της βυθιζεται στον πυθμενα....το υπολοιπο κρυβεται απο τα φυτα...και τεμαχιζει τις φυσαλιδες διοξειδιου σε πιο μικρες αποτι η φτερωτη του φιλτρου...και πρεπει να διανυσουν και ολη την αποσταση απο τον πυθμενα μεχρι την επιφανεια....οποτε η διαχυση ειναι πολυ ικανοποιητικη....;)