PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρειο 36 τονους


aginor
28-06-08, 19:28
Γεια,
είμαι φοιτητής μηχανολογίας στο ΤΕΙ Σερρών. Έχω αναλάβει σαν πτυχιακή μια διάταξη που θα παράγει ρεύμα από τα κύματα της θάλασσας. Για να κάνω τα πειράματα έφτιαξα μια δεξαμενή 12χ2χ2 μέτρα. Είναι γεμάτη μέχρι το 1.5 μέτρο. Θα την γεμίσω με θαλασσινό νερό. Έχω ένα δόντι στον δήμο Σταυρούπολης και θα μου φέρουν με την υδροφόρα 2 δρομολόγια θάλασσα. Τα ερώτηματα είναι απλά:
1) τι εξάτμιση θα έχω με 26 βαθμούς σταθερά όλο το 24ωρο? Είναι στο υπόγειο άρα χωρίς ήλιο και σταθερές όλες της συνθήκες.
2) πως θα γίνει να μην πιάσουμε γλίτσα? Θα δουλεύει 10 λεπτά κάθε 2 μέρες. Κατά τα άλλα το νερό θα είναι ακίνητο.
3) σε 36 τόνους νερό βρύσης πόσο αλάτι πρέπει να ρίξω για να γίνει σαν το θαλασσινό? Για περίπτωση που δεν γίνει με τον δήμο η δουλειά.
Χρειάζομαι ακριβείς απαντήσεις. Για να απαντήσω και στης ερωτήσεις σας. Τα πληρώνω όλα από την τσέπη μου. Οι καθηγητές μου δεν ξέρουν τι ακριβώς είναι αυτό που θα κάνω και ξέρουν για δεξαμενή 360 λίτρα όχι 36 τόνους.

Πάνος
28-06-08, 19:35
με εμπειρογνωμονα εχεις συζητησει? το πατωμα του υπογειου θα ειναι ενταξει η θα εχεις καμια καθιζηση??

aginor
28-06-08, 19:37
ναι με αυτα ειμαστε οκ

klaz
28-06-08, 19:38
για αλατοτητα περιπου στο 1025-1026,χρειαζεσαι 1 κιλο αλατι ανα 30 λιτρα...κανεις τον πολλαπλασιασμο,και βλεπεις...για μικροτερη αλατοτητα..λιγοτερο αλατι.
για να μην πιασει γλυτσα ,χρειαζεται οξυγονωση,και σιγουρα καποια κυκλοφορια(μεσω αρκετων κυκλοφορητων σε τοσα λιτρα..)
πως εισαι σιγουρος οτι θα εχεις μονιμα και σταθερα 26 βαθμους..?
οσο για την εξατμιση,θα εχεις σιγουρα,αλλα δεν γνωριζω το ποσο....

madfdg
28-06-08, 19:58
Καταρχήν μιλάμε για τεράστιο κόστος!Χρειάζεσαι (αφού ανέφερες και το νερό βρύσης) ένα τόνο αλάτι , η εξάτμιση δεν μπορεί να υπολογιστεί και για να μην πιάσεις άλγη (γλίτσα) θές πολλούς κυκλοφορητές οι οποίοι θα πρέπει να δουλευουν 24/7 και όχι όπως το υπολογίζεις.:rolleyes:

accnt
28-06-08, 20:03
Να ρωτήσω με τι υλικό έχεις φτιάξει την δεξαμενή?

Πάντως τα κόστη είναι τεράστια.... Και το δόντι να μην πιάσει σε συμφέρει να "νοικιάσεις" μια υδροφόρα για κανα δυο δρομολόγια. Εκτός και έχεις κοντά σου καμιά αλυκή...

Το θέμα της κυκλοφορίας είναι τεράστιο και θα σου κοστίσει παρα πολλά. Άρα μάλλον για απλή οξυγώνοση.

Το project αυτό θα τελειώσει σύντομα? Και μετά τι θα τα κάνεις όλα αυτά?

Sotiris7
28-06-08, 22:52
Και μετά τι θα τα κάνεις όλα αυτά?

Θα μας τα χαρίσει................... :D:D:D:D:D

PascM
29-06-08, 01:48
Το project αυτό θα τελειώσει σύντομα? Και μετά τι θα τα κάνεις όλα αυτά?

Πισίνα για κολύμπι! Απλά τα πράγματα!! :D:D:D

Πάνος
29-06-08, 10:59
ειδατε οτι και τα παγκασιους μπορουν να γινουν ψαρια για ενυδρειο???;)
:D:D:D

asourtzo
29-06-08, 11:03
ειδατε οτι και τα παγκασιους μπορουν να γινουν ψαρια για ενυδρειο???;)
:D:D:D


Η μαλλον ,πιο σωστα , η πισινα μπορει να γινει ενυδρειο για παγγασιους :D:D

_antonis_
29-06-08, 16:32
Εμένα άλλη είναι η απορία μου. Τη πτυχιακή τη διάλεξες εσύ; Και είτε έτσι είτε αλλιώς, πιο εύκολο θέμα δεν υπήρχε; 'Η σ' άρεσε πολύ αυτό;

Θανάσης
29-06-08, 18:39
αν και δεν ξερω ...αν προκειται να μην μπουν ζωντανοι οργανισμοι τοτε λογικά λίγο χλωρινη λύνει το προβλημα της άλγης, έτσι δεν είναι ??

(μια αφελης ερωτηση ποια η διαφορα αν το νερό ειναι θαλασσινό αντί για γλυκό ?? :smt120)

Nik25
29-06-08, 21:30
Εχω την ιδια απορια...πραγματικα

_antonis_
30-06-08, 12:56
διάταξη που θα παράγει ρεύμα από τα κύματα της θάλασσας.

Λογικά για να βγούν και κάποια επιπλέον συμπεράσματα βάση του θαλασσινού νερού συγκεκριμένα...ποιος ξέρει; :rolleyes:

aginor
10-07-08, 14:26
Μια μια της αποριες.
το διαλεξα μονος και οι καθηγητες μου δεν ξερουν το μεγεθος της κατασκευης. στα χαρτια απλα γραψαμε σχεδιομελετη και κατασκευη μοντελου σε κλημακα. την κλιμακα την ξερω μονο εγω. ειναι 1:100 ενω οι καθηγητες μου ελπιζουν στο 1:2000
Σαν φοιτητης εχω προομιακη προσβαση σε επειχηρησεις. Π.χ. το Flow-3D αν το αγορασει μια εταιρια κοστιζει 50.000 Ευρω. Σαν φοιτητης το εχω δωρεαν με πληρη τεχνικη υποστηριξη μεχρι να παρω το πτυχιο μου. Επισης καταφερα να παρω σιδερα σε τιμη κοστους απο τον παραγωγο. Δηλαδη περιπου στα μισα λεφτα απο οτι θα αγοραζατε οι περισοτεροι σαν ιδιοτες.
Το θαλασσινο νερο ειναι βαρυτερο απο της βρυσης. Αρα και η ανωση ειναι μεγαλητερη. δηλαδη το μοντελο μπορει να παραγει μεγαλητερη ισχυ με της ιδιες διαστασης.
Θα υπαρχει εγκατεστημενη μια αντιλα 1 ιππου που θα ανακατευει το νερο για να μην ειναι ακινητη η επιφανεια. Η χλωρινη εκτος των αλλων ειναι και διαβρωτικη. Θα γινει οξυγονωση με φυσαλιδες. αντι για αντλια αερος ενυδριου που θελει ενα καρο λεφτα σε αυτα τα μεγεθη, θα βαλω ενα κοφλερ (αεροσυμπιεστη) που θα παρεχει τον απετουμενο αερα μεσα. ξερει κανεις ποσα λιτρα αερα το λεπτο πρεπει να ειναι η παροχη? πως υπολογιζετε αυτο στα ενυδρια??
Με την εξατμιση δεν ξερει κανεις να μου δωσει μια εικονα? ποσο να το υπολογιζω την εβδομαδα?
τελος, ειναι μεταλικος σκελετος που στηριζει ενα υλικο που λεγετε παναμας (σαν μουσαμας ειναι αλλα πολυ πιο γερο) και το κλαπε που παραγει το κυμμα ειναι ανοξειδωτο.
αυτην την στιγμη ειναι ετοιμος ο σκελετος και ο κηματιστηρας. απο την αλλη εβδομαδα παραγγελνω τον παναμα. τωρα φτιαχνω τον ηλεκτρικο πινακα και την διαταξη χειρισμου.
ι ωρθωγραφοια δαιν ινε τω δινατω μου σοιμιω.(ειμαι δυσλεκτικος)

PascM
10-07-08, 14:29
Από την στιγμή που θα κάνεις ανατάραξη της επιφάνειας δεν σου χρειάζεται οξυγόνωση άλλη!
Η οξυγόνωση του νερού γίνετε με την ανταλλαγή αερίων στην επιφάνειά του επομένως..!

alati
10-07-08, 15:13
Εγώ από την μεριά μου θα σου πω να μην ασχοληθείς καθόλου με τις υδροφόρες. Αν έχεις νερό και μπορείς να την γεμίσεις μην σε στεναχωρεί το αλάτι, έχουμε "δόντι" :grin: (εξού και το nickname).

aginor
10-07-08, 18:41
καλε μου φιλε, (σλουπ)
εχεις μπαρμπα στην καλλας?? ποσο θα μας κοστισει 1,2 τονους αλατι?
Τις υδροφορες θελω να τις αποφυγω γιατι σιγουρα ειναι γεματες σκ...τ...α και μαλλον πριν το δρομολογιο θα πρεπει να πιδηξω μεσα να της καθαρισω μονος μου. δεν λεει....
το ζορι το μεγαλο ειναι ποση εξατμιση και ποσο αερα πρεπει να βαζω μεσα??
Δεν ανακατευετε πολυ εντονα η επιφανεια γιατι μεγαλωνει η εξατμηση και μαζευει πιο πολλα σκουπιδια το νερο.

crazyio
10-07-08, 18:56
φυσικά και θα θέλαμε όλοι να δούμε φωτός απο το εγχείριμά σου ...
Περιμένουμε με αγωνία ..
καλή επιτυχία στο θέμα σου ...

alati
11-07-08, 05:04
καλε μου φιλε, (σλουπ)
εχεις μπαρμπα στην καλλας?? ποσο θα μας κοστισει 1,2 τονους αλατι?
..........

Αν επιτρέπεται να πω ποιότητες άλατος, ονόματα και τιμές καλώς αλλιώς με pm (και ετοιμάσου για ευχάριστη έκπληξη όσο αφορά την τιμή)

Kyriakos
11-07-08, 07:17
http://www.engineeringtoolbox.com/evaporation-water-surface-d_690.html
http://www.thermexcel.com/english/program/pool.htm
http://wiki.answers.com/Q/How_much_water_evaporates_from_a_pool

netblues
11-07-08, 08:59
Αν επιτρέπεται να πω ποιότητες άλατος, ονόματα και τιμές καλώς αλλιώς με pm (και ετοιμάσου για ευχάριστη έκπληξη όσο αφορά την τιμή)

Γιατι να μην επιτρεπεται?

(Ολοι μας εχουμε μια πισινα με θαλασσινο στο υπογειο εξάλλου..) :D

Θανάσης
11-07-08, 11:18
Καλή επιτυχία:p;)

PascM
11-07-08, 12:37
(Ολοι μας εχουμε μια πισινα με θαλασσινο στο υπογειο εξάλλου..) :D

...να αρχίσω να κάνω έρευνα στο υπόγειό σου ? :D Βρεε μπας και φτιάχνεις το θαλασσινό σου εκεί ??? :D:D:D:D:D

POURITANOS
04-08-08, 16:08
βαλε καμοια φωτο αν εχεις. Αν δεν εχεις παλι βγαλε μια.

aginor
07-08-08, 16:56
ΣΟΣ παιδες,
υπαρχει χοντρο προβλημα. την γεμησα νερο και το ριμαδι χανει. χανει απο το κατω μερος. μεσα εχει 30 τονους νερο αρα η επισκευη θα γινει με μασκα και μαγιο.
ξερετε κανενα υλικο που να μπορει να σφηγει μεσα στο νερο?? θελω κατι σαν σιλικονη αλλα να σφηγει μεσα σε νερο.
SOS καντε κατι γρηγορα παρακαλω

PascM
07-08-08, 17:22
Αν η διαρροή είναι από σχετικά μικρό σημείο ίσως να δοκίμαζες κόλλα για κοράλια.
Περίμενε όμως γνώμες και άλλων.

formentini30
07-08-08, 17:30
μπετο ταχειασ που βαζουμε στα βαπορια

εχο βαλει εγο σε αμπαρι που εβαζε νερα

netblues
07-08-08, 18:21
Η αληθεια ειναι οτι σε ενα φορουμ με ενυδρεια, δεν εχουμε και τοσο μεγαλη εμπειρια σε .... ναυαγια. Ομως μαλλον η ιδεα με τσιμεντο για κατασκευες εντός νερού/ταχειας πηξεως ακουγεται καλή.


ΥΓ. Τωρα που το ξανασκεφτομαι, η εμπειρια μας περιοριζεται σε πλαστικα ναυαγια.. τα οποια βρισκονται ηδη στο βυθο.. :D

leonm
07-08-08, 19:10
Υπαρχει και μια κολλα σαν σιλικονι που δουλευεται και μεσα στο νερο.

aginor
07-08-08, 21:06
ευχαριστω πολυ!!!
αμεσες απαντησεις και κατατοπιστικες.
ειχα μια μεγαλη γκαμα για να αρχισω την σκεψη μου!!
( think tank το λεει ο λιακοπουλος, brain storming οι οικονομο-τετιοι)
μποριτε να μου δωσετε λιγο παραπανο στοιχεια για το που μπορω να βρω αυτην την κολα που ειναι σαν σιλικονη και κολαει κατω απο το νερο?? η πως την λενε η οτι αλλο??

leonm
08-08-08, 07:57
Εψαξα να τη βρω για να σου πω αλλα δεν. Την ειχα χρησιμοποιησει παλιοτερα στο ενυδρειο μου και θα τη βρεις σε κανενα καλο χρωματοπωλειο.

formentini30
08-08-08, 09:42
βαλε τσιμεντο για σιγουρα και φτινα

εχω υποπλοιαρχος σε γκαζαδικα ποντοπορα πανω απο 6 χρονια

ξερω τι λεω

ακουγετε ενδιαφερον το ολο πειραμα.

προσεχε το <<αντιμαμαλο>>

crazyio
08-08-08, 10:29
Γιατί δεν ανεβάζεις μερικές φωτογραφίες να δούμε το δημιούργημα σου ?
Στο έχουμε ζητήσει αρκετές φορές ... :rolleyes:
Εκτός αυτού θα έχουμε μια ιδέα και θα μπορούμε να βοηθήσουμε περισσότερο σε μελλοντικές δυσκολίες/προβλήματα ....
Show us the monster .... :grin:

kalagio
08-08-08, 12:51
Τελικά τι έκανες?Το διορθωσες?

orck
08-08-08, 14:11
ισως να ειναι και αυτο το θεμα... ακαδημαικο
μια σκεψη για να δουμε εαν μπορει να γινει...-+10

aginor
08-08-08, 19:00
το ξερω οτι μου το εχετε ζητησει αρκετες φορες. για τον απιστο θωμα(!) να πω οτι δεν ειναι καθολου ακαδμαικο. ειναι ετοιμη η δεξαμενη. την γεμισα με 8 τονους νερο και ειδα οτι χανει. φωτογραφιες δεν μπορω να ανεβασω μεχρι να εχω σε βιντεο την εκφραση και τα λογια του υπευθηνου καθηγητη οτι δεν περιμενε να κανω κατι τετοιο. αν το δει απο εδω και δεν του κανει ιδιαιτερη εντυπωση ή δεν του φανει απιστευτο μπορει να υποστιριξει οτι λειτουργουσα με δικες του εντολες.
εχει να κανει με τα δικαιωματα πανω στην μελετη. ξερετε πολλες περιπτωσεις καθηγητων που εχουν εκμεταλευθει εγρασιες που δεν ηξεραν καν τι ειναι στην αρχη.
καποιος εδω μεσα με το ονομα azores που μηλησαμε εδειξε ενα παραπανω ενδιαφερον και του εδωσα διευθηνση και τηλεφωνο για να ερθει απο εδω να το δει. οποιος εχει την περιεργεια μπορει να ερθει απο εδω αν ειναι κοντα. κερναω και καφε με μπολικα παγακια!!!
(ουτε και εγω δεν θα πιστευα κατι τετοιο ευκολα σε ενα forum που ο καθενας μπορει να γραψει οτι θελει)
μπαη δε γουεη, εκοψα ενα τετραγονο χοντρο ναυλον, του εκανα ενα πλασιο με Sikaflex (μονοτικο σαν την σιλικονη) και το εβαλα πανω απο την τρυπα. το sikaflex εκανε την στεγανοποιηση και οταν εχασε το νερο κατω απο το ναυλον η πιεση εκλησε μονη της την τρυπα.
τι ακριβως ειναι, καπετανιε, το αντιμαμαλο?
(πειρα και ενα κουτι ετοιμο ταχυπικτο τσιμεντο να το εχω για καβαντζα)

Andros
08-08-08, 19:25
Να ρωτήσω με τι υλικό έχεις φτιάξει την δεξαμενή?

Πάντως τα κόστη είναι τεράστια.... Και το δόντι να μην πιάσει σε συμφέρει να "νοικιάσεις" μια υδροφόρα για κανα δυο δρομολόγια. Εκτός και έχεις κοντά σου καμιά αλυκή...

Το θέμα της κυκλοφορίας είναι τεράστιο και θα σου κοστίσει παρα πολλά. Άρα μάλλον για απλή οξυγώνοση.

Το project αυτό θα τελειώσει σύντομα? Και μετά τι θα τα κάνεις όλα αυτά?

Ψαξε στο προηγουμενο θεμα που ανεβασε ο φιλος και θα καταλαβεις τι θα τα κανει....:smt040 :smt040:smt040:smt040:smt040:smt040:smt040

formentini30
11-08-08, 09:22
και με το σικαφλεξ θα κανεισ την δουλεια σου

το χρησιμοποιουν στα κοτερα πιο πολυ αναμεσα στους αρμους και γινετε λαστιχο οταν στερεοποιηθει φοβερο υλικο αλλα για μικρεσ τρυπεσ.

το αντιμαμαλο ειναι το δευτερευον κυμα που ερχετε μετα την προσκρουση στην ακτη. μεσα στη δεξαμενη θα ανεβασει αρκετο υψοσ κυματος

aginor
11-08-08, 15:11
Chlorine-Test
ξερει κανεις στην θεσσαλονικη που θα βρω test το χλωριο? βρηκα απο το ιντερνετ στην αθηνα μονο. πηγα σε οσα ηξερα αλλα αυτα τα φρουτα θελαν να μου ξαναπουλησουν αντιχλωριο!!! οταν ειπα οτι δεν θελω να το εξουδετερωσω αλλα να το μετρησω, απαντησαν οτι αυτα ειναι υπερβολες και οτι αν βαλω σωστη ποσοτητα αντιχλωριου δεν υπαρχει προβλημα!!!!
οτι θυμουνται χερονται. θελω απλα να μετραω το χλωριο που εχει μεσα η δεξαμενη για να μην ειναι πολυ και να μην μενει εκτεθημενη η δεξαμενη.
στους πισιναδες μου δωσαν test αλλα κανει 12-15 ευρω. της σερρα κανει περιπου 3-5 ευρω. δεν μου αρεσει να με πιανουν το πισω κατω μερος του σωματος μου!!! και το θελω αμεσα. δηλαδη να ειναι ανοιχτο αυτες της μερες!
http://www.sera.de/index.php?id=814&L=14

PascM
11-08-08, 15:38
Ίσως όμως αυτό από τους πισινάδες να είναι ποιο αξιόπιστο από τα σε γενικές γραμμές αναξιόπιστα της sera.

alati
11-08-08, 17:26
Chlorine-Test
ξερει κανεις στην θεσσαλονικη που θα βρω test το χλωριο? ......................... θελω απλα να μετραω το χλωριο που εχει μεσα η δεξαμενη για να μην ειναι πολυ και να μην μενει εκτεθημενη η δεξαμενη.
στους πισιναδες μου δωσαν test αλλα κανει 12-15 ευρω. της σερρα κανει περιπου 3-5 ευρω. δεν μου αρεσει να με πιανουν το πισω κατω μερος του σωματος μου!!! και το θελω αμεσα. δηλαδη να ειναι ανοιχτο αυτες της μερες!
http://www.sera.de/index.php?id=814&L=14

Καλό είναι να γίνεται σύγκριση ομοειδών πραγμάτων. Δηλαδή αν σου πω ότι υπάρχει τεστ που έκανε πριν 2 χρόνια 90€ αλλά μπορείς να μετρήσεις περίπου 250 δείγματα, μπορεί να πιάσει και ελεύθερο και δεσμευμένο χλώριο σε ξεχωριστή ανάλυση και μπορεί ταυτόχρονα να χρησιμοποιηθεί και με φωτόμετρο αρα μετρήσεις ακριβείας στο δεύτερο δεκαδικό πως θα σου φαινόνταν.
Θα σου έλεγα πάρε από κάποιον που ασχολείται με πισίνες αρκεί να μην είναι της M---k. Αν θέλεις υπάρχουν και εργαστηριακά, σαν το παράδειγμα παραπάνω (μάρκες και ονόματα εταιρειών κάνει να πω?)

Tolis
11-08-08, 18:19
(μάρκες και ονόματα εταιρειών κάνει να πω?)Γιατι να μην κανει...

aginor
19-08-08, 13:02
εχω ενα ακομα μπερδεμα. τελικα πειρα ενα test χλωριου απο τον Διγκα στην θεσσαλονικη. ειναι μαγαζι με χημικα. εκανε 32 ευρω για 100 τεστ. ειναι γνωστης μαρκας και αξιοπιστο απο οτι λενε.
το πρωβλημα που εχω και σε αυτο οπως και στα αλλα τεστ ειναι οτι δεν μπορω να τεριαξω τα χρωμματα!!!
οταν εχω να συγγρινω ενα χρωμα γιαλιστερου χαρτιου και ενα μπουκαλακι φωτινο υγρο, δεν μου τεριαζουν με τιποτα.ιδικα αν τα χρωματα στο χαρτι εχουν μικρη διαφορα. το ιδιο κολημα εχω να με τα νιτρικα και με τα νιτροδη. μονο με την σκληροτητα βγαζω ακρη που πρεπει να μετρισω ποσα κουτακια θα γινουν πρασινα.(στο 5 σε 1 τεστ tetra)
η απαντηση να δω τον οφθαλμιατρο μου δεν γινετε δεκτη!!!

accnt
19-08-08, 13:15
Σε δωμάτιο με πολύ φως, θα πάρεις το μπουκαλάκι με το νερό και θα το βάλεις από πανω από το χαρτί με τα χρώματα. Να κοιτάς δηλαδή από πάνω προς τα κάτω.

Πάνος
19-08-08, 13:18
θα παρατηρεις το μπουκαλακι με το υγρο σε διαχυτο ηλιακο φως...οχι αμεσο και οχι φως λαμπας δωματιου..θα το προβαλεις σε μια λευκη επιφανεια και θα παρατηρησεις σε ποια αποχρωση κλινει περισσοτερο...

εγω το προβαλλω σε φωτεινο δωματιο μερα στην λευκη περιοχη της χρωματικης κλιμακας...οποτε εχω και διπλα διπλα τα χρωματα να δω που ταιριαζει...

Lemeshianos
04-09-08, 10:22
Οπως είπαν και οι άλλοι βάλε το μπουκαλάκι πάνω σε λευκό χαρτί και δίπλα από τον οδηγό χρωμάτων του τεστ για να βγάλεις καλύτερη μέτρηση.

aginor
08-09-08, 17:33
απο που θα παρω, στην θεσσαλονικη, το σφουγγαρι που χρησημοποιουν για φιλτρο Αμβουργου??
θελω περιπου 8 τμ με παχος απο 5 εως 10 cm, οτι υπαρχει. δεν το θελω για φιλτρο. με ενδιαφερει η μεγαλη επιφανεια σε σχεση με τον ογκο του.

markos6888
18-03-09, 14:45
Το μπετο μπορει να ειναι ταχειας πυξεως αλλα ειναι αρκετα υδατοπερατο υλικο... ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Οσον αφορα για το βαρος που σηκωνει να ξερεις οτι το οπλισμενο σκυροδεμα σηκωνει 2,5τ ανα κυβικο μετρο κ επειδη το εχεισ στο υπογειο εισαι μες τα ορια αντοχης.. Εχω δει μια φοα στην τηλεοραση επισκευες με σιλικονη νομιζω... Επισης στα καραβια πισσα δεν χρησιμοποιουν για υδρομονωση???

ermis
18-03-09, 15:27
Αν και εχουν περάσει αρκετοί μήνες... τί έγινε τελικα!?...

aginor
18-03-09, 16:23
το εκλεισα με σικαφλεχ. το απλωσα κατω απο ενα κοματι ναιλον. μετα το πατισα πανω απο το σημειο που λογικα εχανε. και με πατιμα απο το κεντρο προς τα εξω εβγαλα ολο το νερο απο μεσα. ετσι εμεινε να παταει το σικαφλεχ πανω σε "καθαρο" υποστρομα. τελικα το νερο σταματισε. η απο αυτο ή απο τον καιρο το νερο που εβγαινε εκανε αλατα και εκλισαν μονα τους την τρυπα.
το τσιμεντο κανει για τετοια δουλεια. το χρισιμοποιησα για μια τρυπα. το ενα προβλημα ειναι οτι μεχρι να το βαλεις στην θεση του διαλυετε μεσα στο νερο και σου θολωνει τα παντα. το δευτερο προβλημα ειναι οτι δεν ειναι καθολου ελαστικο. μπορει να πιασει πανω σε χοντρο μεταλο ή σε αλλο τσιμεντο. Α! μονο τσιμεντο ταχειας πυξεως!!! και οταν λεμε ταχειας ενοουμε μεσα σε 3-4 λεπτα να εχει γινει τουβλο!!!