PDA

Επιστροφή στο Forum : Skimmer ή οχι


Manolis
19-06-08, 17:08
Εχω ακουσει πολλές γνώμες και βάζω αυτήν την ερώτηση και στο foroum να την σχολιασουμε όλοι μαζι.

Εχω ακουσει λοιπον

1 Οτι το Skimmer εχει να ανταγωνιστη τις αλλαγές νερου τον ανθρακα το αντιφοσφορο και αλλα
2 Οτι εξαρτατε απο το στοκαρισμα σε ψαρια και ασπονδηλα και μαλιστα και τι ειδως(δηλαδη αν εχω 2 κλοουν και 1 ανεμονη σε 200 λιτρα χρειαζομαι skimmer?)
3 Οτι μηπως το skimmer δουλεψει για λιγες μερες και μετα αφου βγαλει οτι βρομα εχει να βγαλει σταματησει να δουλευει και ειναι αχρείαστο?
4 Το overskimming ειναι καλο?

Μηπως το skimmer ειναι μια μοδα τις εποχης?
Μηπως ενα μεσο ασφαλειας για εναν αρχαριο?

madfdg
19-06-08, 17:30
Για μοδα της εποχής δεν νομίζω!!!
1. Το skimmer ¨ανταγωνίζεται¨ τις αλλαγές αλλά στο έργο του συμβάλει ο άνθρακας και ο αντιφώσφωρος. Αυτό δεν σημαίνει οτι έχοντας ένα θηρίο skimmer δεν θα κάνεις αλλαγές!Το φρέσκο νεράκι δεν μπορεί να το αντικαταστήσει το μηχάνημα! Σε πολύ μικρά συστήματα μπορεί να αντικατασταθεί η χρήση του απο εβδομαδιαίες , μεγάλες αλλαγές νερού!
2. Εξαρταται η επιλογή του απο το βιοφορτίο σου (πχ ΑΜ turboflotor 3000 το δίνει η εταιρία για 500 λίτρα με βαρύ βιοφορτίο και για 150 με ελαφρύ)
3. Το skimmer απομακρύνει οργανικά κατάλοιπα που έχεις στην στήλη του νερού σου.Αφού κάθε μέρα θα ταϊζεις , κάθε μέρα θα έχεις και κάτι να απομακρύνει!
4. Overskimming...... χμμ μεγάλη κουβέντα. Αι απόψεις διιστανται!Κάποιοι λένε οτι δεν υφίσταται Overskimming οπότε δουλευουμε 24/7 το θηριάκι μας και άλλοι υποστηρίζουν οτι τα κοράλια μέσα στα ενυδρεία μας λιμοκτονούν! Απο προσωπική πείρα θα πώ πως έχοντας ένα skimmer για περισσότερα λίτρα απο ότι διαθέτει το σύστημα μου 2-3 βραδιές την εβδομάδα το κλείνω για όλο το βράδυ!Απο την στιγμή που το εφάρμοσα είδα βελτίωση στο ΡΕ και μάλλον και στην ανάπτυξη!

accnt
19-06-08, 21:40
Το skimmer είναι ένα πολύ χρήσιμο μηχάνημα για όλα τα θαλασσινά ενυδρεία. Σε αυτά που δεν μπορεί να μπει, πρέπει να γίνονται συχνότατες αλλαγές νερού και χρήση άνθρακα.
Toskimmer θα απομακρύνει από το νερό οργανικά κατάλοιπα, μερικά ακόμη προτού μπουν στον κύκλο του αζώτου.
Θα οξυγονώσει το νερό του ενυδρείου, πράγμα θετικότατο.
Το overskimming είναι καλό για fishonlyενυδρεία, ή για ενυδρεία που ταΐζουμε πολύ συχνά και «βαριά».

netblues
19-06-08, 22:49
Μακαρι να μπορουσαμε να βαλουμε skimmer και στο γλυκό...
Νομιζω οτι στα λιτρα του Turboflotor ειναι τα νουμερα αναποδα.. ;-)

Tricky
20-06-08, 07:32
Μακαρι να μπορουσαμε να βαλουμε skimmer και στο γλυκό...

Υπαρχουν πλεον αλλα ειναι λιγο μακριναρια ;)

madfdg
20-06-08, 15:42
πχ ΑΜ turboflotor 3000 το δίνει η εταιρία για 500 λίτρα με βαρύ βιοφορτίο και για 1500 με ελαφρύ

Ο δαίμων του τυπογραφείου !!!!:grin: