PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για σκιμμερ


afrodite
12-06-08, 11:00
Να ρωτησω τι λετε γι αυτο το σκιμμερ

http://cgi.ebay.com/AquaC-Remora-Pro-Protein-Skimmer-w-Mag-Drive-3-NIB_W0QQitemZ250257549536QQihZ015QQcategoryZ46313Q QssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

για 550 λιτρα? ειναι οκ? προτεινετε?

Tricky
12-06-08, 12:39
Οριακο ειναι ...γενικα παντως τα ρεμορα ειναι καλα και ομορφα σκιμερ.

Αν το αποφασισεις , θελει προσοχη απο που θα το παρεις γιατι οι αγορες απο Αμερικη ειναι ρισκο με τα τελωνεια.

afrodite
12-06-08, 13:02
thanks Tricky..
κι εγω αυτο παρατηρησα οτι ειναι στα ορια

επισης ειδα το deltec mce600 απ'οτι διαβαζω κι απο αλλα παιδια το θεωρουν πολυ καλο. τι λετε γι αυτο ..και σε συνδυασμο για τα λιτρα..
να σημειωσω οτι θελω να φαινεται το λιγοτερο δυνατον και να πιανει και λιγο χωρο

επισης θα ηθελα να ρωτησω αν παιζει ρολο το κατα ποσο παιζει ρολο η υπαρξη sump ή οχι στην επιλογη skimmer. Επειδη μαλλον δε θα βαλω και ισως αργοτερα με την αποκτηση περισσοτερης εμπειριας το γυρισω σε reef, θα ηθελα να κανω μια αγορα που να με καλυπτει και μελλοντικα.

Tricky
12-06-08, 13:15
Ειναι απλο : αν δεν εχεις sump πρεπει να πας σε εξωτερικο σκιμερ ...

Τα απλα κρεμαστα σαν αυτα που κοιτας κοστιζουν ολα 250-350 ευρω.

Υπαρχουν και πιο ακριβα σκιμερ που μπορουν να δουλεψουν εξωτερικα αλλα θελουν μια δευτερη αντλια να τα τροφοδοτει με νερο (πχ H&S) , οποτε το κοστος ανεβαινει.

Το Deltec MCE 600 ειναι ενα καλο σκιμερ και το μοναδικο που ειναι τοσο διακριτικο αφου δεν εχει αντλια μεσα στο ενυδρειο (σε αντιθεση με τα ρεμορα , V2 , Aqumedic turboflotor κλπ). Στα λιτρα σου θα ειναι επισης οριακο αλλα θα κανει δουλεια .Μειονεκτημα του ειναι ο λιγο παραπανω θορυβος (αν και ακουω οτι στα νεα μοντελα εχει βελτιωθει).Εγω το εχω σε Fish only 400 litres και βγαζει πολυ μπιχλα.