PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσιαση Φυτεμενου Ενυδρειου 200lt.


kifinas
11-06-08, 19:59
Καλησπέρα. Ύστερα από περίπου 1,5 μήνα εργασιών στο ενυδρείο μου αποφάσισα και εγώ να δείξω το κατόρθωμα μου.
Έχουμε και λέμε.
Ενυδρείο 200 lt μεικτό καθαρό περίπου 170-180 λίτρα.
GH – 8
KH – 4
PH – 6,7
NH2,3 – 0
NO3 – 10 ML/L
PO4 – 0,5 ML/L
Φουλ φυτεμένο.
Θέρμανση jager 300 w, ψύξη 3 ανεμιστήρες των 12 εκ έκαστος ρυθμιστής θερμοκρασίας eliwell 915c ανάβει στους 26,5 και σβήνει στους 26,3, καπάκι ξύλινο diy, λάμπες 4 X 39W arcadia plant pro 9 ώρες την ημέρα ανάβουν και σβήνουν με χρονοδιακόπτη,
Φίλτρο Rena xs4 ροη 1200 lt/h . UV φίλτρο 9W, Co2 με μπουκάλα 5lt, με ph computer της aqua medic , και co2 reactor 1000 της aqua medic, uv και reactor επάνω στον σωλήνα εξόδου του φίλτρου.

Ψαρια 15 neon, 10 cardinals, 4 κλοουν, 3 Rasbora heteromorpha. Για βοηθηστε το ψαρι το διαφανο πιο ειναι?

Φυτα hygrophila polysperma, crinum calamistratum, echinodorus cordifolius, pogostemon helferi, rotalla wallichii, Glossostigma eltinoides, riccia fluitans, rotala nanjenshan, ludwigia glanduiosa, lilaeopsis brasiliensis, microsorum pteropus, cryptosoryne diversen, cryptocoryne wendtii, Vallisneria spiralis, limnophilla sessiliflora.
15275152761527715278152791528015281152821528315284 15285

kifinas
11-06-08, 20:17
http://s306.photobucket.com/albums/nn273/assos7gr/?action=view&current=IMGP0254.jpg

Raven
11-06-08, 20:31
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου ! μπραβο. Θελει βεβαια λιγο καιρο να πυκνωσουν τα φυτα και να παρει τελικη μορφη. Τα 2 φυτα που ειναι στις μπροστινες γωνιες πρεπει να ξερεις οτι ειναι υδροφιλα και θα σαπισουν σε λιγους μηνες με δυσαρεστα επακολουθα..
Επισης τα ψαρακια που λες κλοουν ειναι αρλεκινοι (Rasbora heteromorpha)

xontros
11-06-08, 20:36
Πανέμορφα φυτά και δείχνουν σε πολύ καλή κατάσταση, μπράβο! Αν φουντώσουν κι άλλο και γεμίσουν ολόκληρο το ενυδρείο, και αν στη συνέχεια με καλό κλάδεμα τους δώσεις μορφή, δε θα σε πιάνει κανείς! Παρόλο που είναι πάρα πολλά είδη, έτσι όπως είναι φυτεμένα σε συστάδες δίνουν εντυπωσιακό αποτέλεσμα.. Το μόνο που ίσως θέλει "τακτοποίηση" είναι το μπροστινό μέρος, όπου φαντάζομαι περιμένεις να εξαπλωθούν και τα γρασίδια σου.. ;)

Ερωτήσεις:
- Χρησιμοποιείς Α/Ο?
- Τι UV έβαλες? Για ποιο λόγο (είχες πρόβλημα άλγης)? Έκανε δουλειά?
- Με KH=4 και pH=6.7, το CO2 δεν είναι λίγο? (για τα δεδομένα πάντα του υψηλού φωτισμού και των φυτών υψηλών απαιτήσεων)
- Η λίστα με τα ψαράκια σου δεν πρέπει να είναι πλήρης..

Μπράβο και πάλι, καλή συνέχεια! :smt041

Πάνος
11-06-08, 20:44
πολυ ομορφο!!! οπως ειπε και ο φιλος raven βγαλε τις δρακαινες γιατι ειναι καταδικασμενες ...μολις απλωσουν και τα χαμηλα φυτα μπροστα θα ειναι πανεμορφο!!

dr.geo
11-06-08, 21:24
μπραβο..παρα πολυ ωραιο το ενυδρειο σου...να μας το ξαναδειξεις οταν μεγαλωσουν τα φυτα σου..θα ειναι πανεμορφο...

kifinas
11-06-08, 22:03
Πανέμορφα φυτά και δείχνουν σε πολύ καλή κατάσταση, μπράβο! Αν φουντώσουν κι άλλο και γεμίσουν ολόκληρο το ενυδρείο, και αν στη συνέχεια με καλό κλάδεμα τους δώσεις μορφή, δε θα σε πιάνει κανείς! Παρόλο που είναι πάρα πολλά είδη, έτσι όπως είναι φυτεμένα σε συστάδες δίνουν εντυπωσιακό αποτέλεσμα.. Το μόνο που ίσως θέλει "τακτοποίηση" είναι το μπροστινό μέρος, όπου φαντάζομαι περιμένεις να εξαπλωθούν και τα γρασίδια σου.. ;)

Ερωτήσεις:
- Χρησιμοποιείς Α/Ο?
- Τι UV έβαλες? Για ποιο λόγο (είχες πρόβλημα άλγης)? Έκανε δουλειά?
- Με KH=4 και pH=6.7, το CO2 δεν είναι λίγο? (για τα δεδομένα πάντα του υψηλού φωτισμού και των φυτών υψηλών απαιτήσεων)
- Η λίστα με τα ψαράκια σου δεν πρέπει να είναι πλήρης..

Μπράβο και πάλι, καλή συνέχεια! :smt041

H UV μπηκε διοτι ειχα διαφορα προβληματα καφε μαυρης ασπρης κοκκινης κτλ, βεβαια το ειχα παρατησει το ενυδρειο εδω και χρονια. Εξαφανησε ολες της αλγες πλην της τριχοειδης που καθεται στα φυτα.

Η λιστα βεβαια με τα ψαρια δεν ειναι γεματη θα βρω τα ψαρια και θα τα συμπληρωσω.
Με KH = 4 βλεπω οτι ειμαι στο κανονικο οριο του co2.

Τα φυτα ειναι ακομα σχετικα προχειρα βαλμενα και βεβαια ακομα δεν εχει μπει φοντο στο πισω μερος. Ψαχνω ενα μαυρο φοντο να δωσει μεγαλυτερη εντυπωση που μπορω να βρω μαυρο φοντο?, επισης τα γρασιδια ειναι ενα ονειρο χρονων το οποιο πρεπει να πραγματοποιησω.
Ειδα την riccia σε ενα ενυδρειο επανω σε ενα ξυλο (σχετικα μεγαλο) και την εχω ερωτευτει απο τοτε.

Δυστηχως η αλγη (πρασινη τριχωηδεις επανω στα φυτα) μαγαλωνει μερα με την ημερα αν και σε ενα αλλο thread μου ειπαν οτι ειναι συνηθες φαινομενο σε ενα σχετικα νεο ενυδρειο.

Θα κατεβω κιαλλο σε ph θα παω στο 6,6 σιγα σιγα, και ελπιζω να μεινω εκει.

Βαζω νερο απο ΑΟ και οι αλλαγες γινονται μια φορα την εβδομαδα περιπου 30%.

Στα σχεδια ειναι η αυτοματη αναπληρωση του νερου ενω την εχω αγορασει (να ναι καλα ο σταθης) ακομα δεν την εχω τοποθετησει.
-------------------------
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου ! μπραβο. Θελει βεβαια λιγο καιρο να πυκνωσουν τα φυτα και να παρει τελικη μορφη. Τα 2 φυτα που ειναι στις μπροστινες γωνιες πρεπει να ξερεις οτι ειναι υδροφιλα και θα σαπισουν σε λιγους μηνες με δυσαρεστα επακολουθα..
Επισης τα ψαρακια που λες κλοουν ειναι αρλεκινοι (Rasbora heteromorpha)

Οταν λες υδροφυλα φιλε μου τι εννοεις?

Πάνος
11-06-08, 22:17
Ψαχνω ενα μαυρο φοντο να δωσει μεγαλυτερη εντυπωση που μπορω να βρω μαυρο φοντο?,
Οταν λες υδροφυλα φιλε μου τι εννοεις?

μαυρο χαρτονι απο ενα βιβλιοπωλειο..ειναι μια χαρα...
τα φυτα οσον αφορα τις απαιτησεις τους σε νερο χωριζονται σε
υδροβια:ζουν μεσα στο νερο ακομη και ολοκληρη τη ζωη τους...π.χ. τα περισσοτερα φυτα που εχουμε στα ενυδρεια μας...
υδροφιλα:προτιμουν ενα μερος τους να ειναι παντα μεσα σε νερο...συνηθως οι ριζες και το κατω μερος τους....οχι ομως τελειως βυθισμενα σε βαθος χρονου..π.χ. δρακαινα
υδροχαρη:εχουν απλα μεγαλες απαιτησεις σε νερο και φυτρωνουν κοντα σε ποταμια..καναλια..ρυακια και οπου γενικα υπαρχει νερο...π.χ.πλατανια..λευκες..
τα ορια βεβαια δεν ειναι πολυ σαφη...ετσι εχουμε υδροχαρη να ζουν μισοβυθισμενα στο νερο (π.χ.λευκες μεσα σε ποταμια) και υδροφιλα να αντεχουν σε καποιες περιοδους ξηρασιας..(π.χ. καλαμιες οταν οι οχθες μια λιμνης αποτραβιουνται))

bandit4
11-06-08, 23:07
το ενυδρειο ειναι πολυ καλο και πιστευω πως θα γινει διαμαντι:smt041:smt041:smt041:smt041

delta66
12-06-08, 05:46
Επισης τα ψαρακια που λες κλοουν ειναι αρλεκινοι (Rasbora heteromorpha)Τους αναφερει τους 3 αρλεκινους που εχει.
Οι κλοουν πρεπει να ειναι κρυμενοι και δεν φαινονται.
Και φυσικα καποια στιγμη θα ειναι πολυ μεγαλοι για αυτο το ενυδρειο.

Εμενα μ'αρεσει το ενυδρειο και τα φυτα (εκτος των επικινδυνων που λενε τα παιδια).
Με λιγη προσοχη και φροντιδα θα γινει απο τα καλυτερα φυτεμενα πιστευω.
Στη θεση σου θα εκανα μονο μερικες αλλαγες στη συνθεση των ψαριων.
Θα κραταγα ενα κοπαδι τετρα ενος ειδους και οχι τριων (10+15+3) για πιο συμπαγη κοπαδοσυμπεριφορα.
Και μηπως αλλαζα και τα clown με otto που ειναι και χρησιμοι σε ενα καλοφυτεμενο ενυδρειο.
Αν το εκανα αυτο θα κοιταγα να βαλω τα κοπαδοψαρα κι αυτα ασιατικα (αρλεκινοι) που ειναι πολυ πιο κινητικα ψαρια απο τα τετρας και μετα θα συμπληρωνα και 1 αρσενικο με 3 θηλυκα pearl gourami για "ζωντανια" στο ενυδρειο.
3 ασιατικα ειδη (pearl gourami, rasbora, otto) θα ηταν σουπερ σε ενα καλοφυτεμενο ενυδρειο.

Λεω εγω τωρα, σαν να ηταν δικο μου το ενυδρειο :)

(μου αρεσε το ενυδρειο και αρχισα το "σκαλισμα" με τα ασιατακα που θελω να κανω:D)

kifinas
12-06-08, 08:06
Τους αναφερει τους 3 αρλεκινους που εχει.
Οι κλοουν πρεπει να ειναι κρυμενοι και δεν φαινονται.
Και φυσικα καποια στιγμη θα ειναι πολυ μεγαλοι για αυτο το ενυδρειο.

Εμενα μ'αρεσει το ενυδρειο και τα φυτα (εκτος των επικινδυνων που λενε τα παιδια).
Με λιγη προσοχη και φροντιδα θα γινει απο τα καλυτερα φυτεμενα πιστευω.
Στη θεση σου θα εκανα μονο μερικες αλλαγες στη συνθεση των ψαριων.
Θα κραταγα ενα κοπαδι τετρα ενος ειδους και οχι τριων (10+15+3) για πιο συμπαγη κοπαδοσυμπεριφορα.
Και μηπως αλλαζα και τα clown με otto που ειναι και χρησιμοι σε ενα καλοφυτεμενο ενυδρειο.
Αν το εκανα αυτο θα κοιταγα να βαλω τα κοπαδοψαρα κι αυτα ασιατικα (αρλεκινοι) που ειναι πολυ πιο κινητικα ψαρια απο τα τετρας και μετα θα συμπληρωνα και 1 αρσενικο με 3 θηλυκα pearl gourami για "ζωντανια" στο ενυδρειο.
3 ασιατικα ειδη (pearl gourami, rasbora, otto) θα ηταν σουπερ σε ενα καλοφυτεμενο ενυδρειο.

Λεω εγω τωρα, σαν να ηταν δικο μου το ενυδρειο :)

(μου αρεσε το ενυδρειο και αρχισα το "σκαλισμα" με τα ασιατακα που θελω να κανω:D)

οι κλοουν ειναι καλα κρυμενοι και ειναι θερια (2 απο αυτους ειναι τουλαχιστον 3 χρονια εκει). η αληθεια ειναι οτι δεν πειραζουν κανενα εκει μεσα και βγαινουν μονο οταν το φως σβησει. Θα εξετασω καλα το post σου φιλε delta, να δω τα ψαρια που μου λες για να παρω ιδεες.

Σε ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

gohn1990
12-06-08, 08:21
πολυ ομορφο το ενυδρειο σου............και εγω θα σου προτεινα να βγαλεις τα φυτα στις γωνιες,ειχα και εγω και μεσα σε 1-2 μηνες σαπισαν......αν φουντωσουν και λιγο τα γρασιδια θα γινει τελειο........:smt041

Tolis
12-06-08, 11:22
3 ασιατικα ειδη (pearl gourami, rasbora, otto) ποτε μετακομισε καλε ο οττο στην Ασια? :p

alexinio
12-06-08, 11:44
Φωτοσύνθεση και κακό.
Σε 2 μήνες απλά δεν θα παίζεται...

lucy
12-06-08, 12:02
.... Για βοηθηστε το ψαρι το διαφανο πιο ειναι?....
http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=16

Θα γίνει πολύ όμορφο μολις "στρώσουν" τα φυτά!!! ήδη είναι πολύ καλό!!!!Εύχομαι τα καλύτερα για το στολίδι σου!!!

chriskousis
12-06-08, 15:11
παρα πολυ ομορφο το ενυδρειο σου! μπραβο!

Υ.Γ

εχεις εναν γκιμπισεπς εκει μεσα.. γνωμη μου ειναι πως πρεπει να τον βγαλεις.. το ψαρι γινεται 30+εκ και θα σου καταστρεψει το ενυδρειο καθως θελει πολυ χωρο για να κινηθει.

blondi
12-06-08, 16:08
με μια μαύρη αφίσα και με λιγο υπομονή να φουντώσουν τα φυτά σου και θα είσαι οκ, πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!!

kifinas
12-06-08, 23:12
παρα πολυ ομορφο το ενυδρειο σου! μπραβο!

Υ.Γ

εχεις εναν γκιμπισεπς εκει μεσα.. γνωμη μου ειναι πως πρεπει να τον βγαλεις.. το ψαρι γινεται 30+εκ και θα σου καταστρεψει το ενυδρειο καθως θελει πολυ χωρο για να κινηθει.

Δυστηχως δεν ειναι μεσα απο την ημερα που τραβηξα την φωτογραφια. Ακομα ψαχνω να βρω την αιτια θανατου του.
-------------------------
επισης εξασφαλησαμε την παρουσια στο ενυδρειο 4 Sae και 12 γαριδων αμανο, για την καταπολεμηση της πρασινης αλγης.

Μειωθηκε η φωτοπεριοδος σε 2 λαμπες των 39w για 9 ωρες και αλλες 2 λαμπες των 39w για 4 ωρες (ισα ισα να κανεις την φωτοσυνθεση).

Isidoros
17-06-08, 15:49
Καλο ειναι.:D

kifinas
17-06-08, 16:29
Καλο ειναι.:D

κουμπαρε κοιτα να κανεις κανα μεγαλο ενυδρειο της προκοπης και ασε τις αλλες ασχολιες..

makis206
17-06-08, 19:53
Για βοηθηστε το ψαρι το διαφανο πιο ειναι?

Φαντάζομαι πως εννοείς το Kryptopterus Bicirrhis (θα το βρεις και σαν Ghost Glass Cat ή σαν Ακτινογραφία), πολύ όμορφο ψαράκι έχε όμως υπόψη σου ότι λατρεύει να ζει σε κοπάδι με άλλα 4 ψαράκια του είδους του τουλάχιστον.;)

Για το ενυδρείο τι να πω, τα λένε όλα οι εικόνες !

:smt055

delta66
18-06-08, 00:07
3 ασιατικα ειδη (pearl gourami, rasbora, otto) ποτε μετακομισε καλε ο οττο στην Ασια? :p
Σιγα την αποσταση Orinoco-Sumatra, με το αρεοπλανο σε 8 ωρες εφτασε :D

kifinas
18-06-08, 00:27
Φαντάζομαι πως εννοείς το Kryptopterus Bicirrhis (θα το βρεις και σαν Ghost Glass Cat ή σαν Ακτινογραφία), πολύ όμορφο ψαράκι έχε όμως υπόψη σου ότι λατρεύει να ζει σε κοπάδι με άλλα 4 ψαράκια του είδους του τουλάχιστον.;)

Για το ενυδρείο τι να πω, τα λένε όλα οι εικόνες !

:smt055

Εχει μπει μαυρο φοντο στο πισω μερος του ενυδρειου, τα φυτα θελουν κλαδεμα ανα μια εβδομαδα, και γενικα ειναι μια ζουγκλα. Το μονο που πρεπει να δω ειναι το μπροστινο μερος πλεον πως θα το γεμισω γκαζονακι κτλ.

Φωτος σε 2-3 μερες να ξαναφτασουν ταβανι τα φυτα μετα το κλαδεμα.

Οσο για το ψαρι το βρηκαμε σε προηγουμενο ποστ παντως ευχαριστω για την βοηθεια.

kifinas
22-06-08, 18:09
Απο το καλο στο καλυτερο

http://i306.photobucket.com/albums/nn273/assos7gr/9.jpg

kifinas
22-06-08, 18:14
15533

bluefish aquariums
12-05-11, 13:15
Απο το καλο στο καλυτερο

http://i306.photobucket.com/albums/nn273/assos7gr/9.jpg

Έχεις κάνει απίστευτη δουλειά συγχαρητήρια!

Tsagos
12-05-11, 14:59
Πραγματι ωραια δουλειά εκανε.... το 2008 όμως :)

nicpapa
12-05-11, 17:03
lol άλλη μια ανασκαφή... :D

delta66
12-05-11, 18:38
Γιατι ρε παιδια κακο ειναι? :rolleyes:

nicpapa
12-05-11, 22:23
Κανένα απολυτως, ισα ισα που δεν έτυχε εγώ προσωπικά να δώ αυτό το στήσιμο..;)

Raven
13-05-11, 02:01
Μονο μην μπει ο Χρηστος, και δει το παλιο γλυκο του 200αρι και συγκινηθει ...μονο αυτο φοβαμαι. :D
Τα ζομπι βγηκαν παγανια..