PDA

Επιστροφή στο Forum : Fan rules !!


Tricky
09-06-08, 15:43
Χθες , στο ανανεωμενο mini reef εβαλα το φωτιστικο halide 150 watt ...αφου το αναψα , η θερμοκρασια ανεβηκε μεσα σε λιγες ωρες στους 28,5 βαθμους (απο 27,3).

Τελειωσα αλλες δουλειες και εβαλα τον eliwell + δυο ανεμιστηρακια.Το ενα μπηκε εντελως καθετα (ξαπλωτο προς την επιφανεια του νερου) και το αλλο φυσαει παραλληλα ωστε να παιρνει τη ζεστη της λαμπας. (θα βαλω φωτο αυριο)

Ξεκινησαν στους 28,5 βαθμους και ωρα 20:00 μμ (ξεκινουσαν οι ειδησεις).
Στις 20:30 οι ανεμιστηρες πηραν εντολη να σταματησουν αφου πλεον ο eliwell εδειχνε 27,9 βαθμους.Ειχα μια πτωση 0,6 βαθμους σε μιση ωρα το οποιο ειναι εντυπωσιακο.

Αποψη μου :
1)Πριν αγορασετε chiller δοκιμαστε να κρατησετε το ενυδρειο με ανεμιστηρες + eliwell + αυτοματη αναπληρωση.Ενα συστημα καλων ανεμιστηρων θα κοστισει 25-30 ευρω μαζι με τροφοδοτικο...ακομα και αν δεν ειναι αρκετοι τελικα για το δικο σας ενυδρειο/σπιτι , σιγουρα θα βοηθησουν ωστε το οποιο chiller να δουλευει λιγοτερο.

2)Να βαζετε τους ανεμιστηρες καθετα προς την επιφανεια ...σε αποσταση εκατοστων απο το νερο.Προσοχη θελει στη στηριξη ωστε μην πεσει ο ανεμιστηρας μεσα στο νερο. Θα εχετε αμεσα αποτελεσματα ΙΜΕ.

3)Η εξατμιση θα ειναι μεγαλη οποτε η (αυτοματη) αναπληρωση θα ειναι συχνη.

netblues
09-06-08, 18:44
Για ακομα μεγαλυτερη αποδοση, αν η επιστροφη του φιλτρου πεταει το νερο προς τα πανω, μεσα στη ροη του αερα τοτε εχουμε ακομα καλυτερα αποτελεσματα..

accnt
09-06-08, 19:27
Bασίλη μέχρι αυτή τη στιγμή το 250άρι μου κρατιέται στους 28 C, με εκείνο το σύστημα με τα ανεμιστηράκια που μου είχες δώσει....;)

orck
09-06-08, 21:20
θα ηθελα να το εξηγησεις λιγο καλυτερα αυτο...


Για ακομα μεγαλυτερη αποδοση, αν η επιστροφη του φιλτρου πεταει το νερο προς τα πανω, μεσα στη ροη του αερα τοτε εχουμε ακομα καλυτερα αποτελεσματα..

netblues
09-06-08, 21:41
Οποιοσδηποτε τροπος μεγαλωνει την εξατμιση, μεγαλωνει και την ψυξη.
Αν για παραδειγμα βαζαμε το spray bar να ριχνει το νερο σαν κουρτινα μπροστα απο ανεμιστηρακια η ψυξη ειναι πολυ μεγαλυτερη.
Βεβαια αυτο σημαινει και τον αναλογο "νιαγαρα" θορυβο....