PDA

Επιστροφή στο Forum : εδώ είμαστε (κοινωνικό)


sorips85
08-06-08, 13:33
Πληροφορίες

Διαστάσεις:90Χ45Χ45

Όγκος:~200 λίτρα

Κατηγορία:κοινωνικό

Φυτά:anubia barteri, java moss, ludwigia repens,egeria densa, εχονοδόροι, καλάμια μπαμπού

Ψάρια / Άλλα είδη:guppies (3 γέννες), 7 neon tetra, 1 clown, 3 χήρες, 3 ινδιανάκια, 1 ξιφοφόρο, 1 red eye, 1 αρλεκίνο, 1 Acanthophthalmuskuhli (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/kuhli.htm)

Διακοσμητικά υλικά:διάφορες πέτρες, ρίζα mopani, ψιλή άμμο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)

Φόντο: φωτογραφία με φυτά και ξύλο

Φωτισμός:2Χ13w (λευκό φως+φως ημέρας) 1X18W (light blue)

Διάρκεια φωτισμού:10 ώρες

Φιλτράρισμα: serafil 900 (αραιό+πυκνό σφουγγάρι+siporax)

Θερμοστάτης:Aqua-el 150w

Λίπανση:flourish, ταμπλέτες sera florenette A, flourish excel

Παροχή CO2:flourish excel, ταμπλέτες sera CO2 plus

Παράμετροι:

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10
Αμμωνία (ΝΗ3):-
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού:30% κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία:27 (το παλεύωωω!!!)
Άλλες πληροφορίες:προσπαθώ και εγώ να αναπτύξω τα φυτά και να διώξω την άλγη
Φωτογραφία:

water polo
08-06-08, 13:40
καλησπερα φιλε, βλεπω πολλα ειδη μεσα που δεν ταιριαζουν, αν βλεπω καλα εχεις μονομαχο μεσα, κ επισης φοβαμαι οτι εχεις πολλα ψαρια για τα λιτρα σου. Επισης η αμμος σου μου φαινεται λιγη, θα πρεπει να προσθεσεις και αλλη. Το φοντο που εχεις πισω δε μου αρεσει , εχεις που εχεις φυτα, γιατι να βαλεις κ τετοιο φοντο? Βαλε καλυτερα μονοχρωμο, μαυρο ή κατι σκουρο.

Πάνος
08-06-08, 13:42
να χαιρεσαι το ενυδρειο σου!!
ομορφο αλλα σηκωνει διορθωσεις (οπως και το δικο μου ;))....για τετρα και ζωοτοκα μαζι αν κανεις μια αναζητηση εχει συζητηθει πολλακις το θεμα...
εχεις πολυ green spot αλγη οποτε μαλλον εχεις αυξημενα φοσφωρικα...τα νιτρικα 0?? με τι μετρας?? δεν εχεις πολλα ουτε γρηγορα φυτα για να σου τα μηδενιζουν...
επισης θα πρεπει να αρχισεις να σκεφτεσαι που θα δωσεις τον κλοουν προτου μεγαλωσει υπερβολικα...(συν του οτι πρεπει να εχεις κοπαδακι απο αυτα τα ψαρακια..)
ο μονομαχος επισης μονος του...
σου τα λεω αυτα με διαθεση να βοηθησω και μονο..για να κανεις ενα ακομη πιο ομορφο και υγιες ενυδρειο...:p

sorips85
08-06-08, 13:49
το ξέρω.........το ξέρω
ψάρια όπως ο μονομάχος, 1 platy και κάποια άλλα ασύμβατα μένουν προσωρινά
επίσης θα το ελαφρύνω και από τα γκάπυ
το φόντο δεν το βγάζω μέχρι να μεγαλώσουν τα φυτά
θα φαίνεται άσχημα ο τοίχος και οι σωλήνες
είχα μαυρο φόντο αλλά φαινόταν πιο έντονα η εισαγωγή-εξαγωγη φίλτρου, θερμοστάτης, co2 και το άλλαξα
-------------------------
χρησιμοποιώ seachem PhosGuard
ευχαριστώ να'σαι καλά
-------------------------
μετράω με eSha, ακόμη ένα λάθος ε?

Πάνος
08-06-08, 14:18
αν ειναι στικακια δεν ειναι πολυ ακριβη....κατα τη γνωμη μου δεν δειχνουν λαθος τα συγκεκριμενα που εχω δοκιμασει...αλλα ειδικα σε νιτρωδη-νιτρικα δυσκολα βγαζεις ακρη...π.χ. το 0 και το 25 εχουν μηδαμινη χρωματικη διαφορα...
καλυτερα υγρα τεστ ...για νιτρικα και φωσφορικα αν σε ενδιαφερει η καταπολεμηση της αλγης...

sorips85
08-06-08, 14:51
Δυστηχώς stickακια
Σε αυτό με τη χρωματική διαφορά έχεις δίκιο
Λέω να παω σε υγρά...