PDA

Επιστροφή στο Forum : To ενυδρειο μου.


snappys
08-06-08, 13:09
Είναι 96άρι του carefoure και οι κάτοικοι ειναι 2 σκαλάρια,2 ραμιρέζοι αν δεν κάνω λαθος,(αν κάνω λαθος διορθώστε με) και ένας pleco(Είχα πρόβλημα με άλγη και τα καθάρισε όλα).Έχω 4 ανούμπιες και 2 αλλα είδη που δεν θυμάμαι.Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 7 μήνες χωρίς καμια απώλεια μετά από πολύ διάβασμα στο forum.Πριν έκανα οτι μου έλεγαν από τα pet shop με τραγικές συνέπειες.Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας.Ορίστε και μερικες φωτο του.

dr.geo
08-06-08, 13:12
πολυ ωραιο το ενυδρειο σου...μπραβο..απλα εγω στην θεση σου θα εβαζα και καποιο φυτο πιο μπροστα...παντως πολυ ωραιο....:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

Πάνος
08-06-08, 13:17
να χαιρεσαι το ενυδρειο σου!! αισθητικα θα προτιμουσα να εφευγε ο παρθενωνας..:D και στη θεση του να μπαιναν κι αλλα φυτα και κανενα ξυλο....
οσο για τα σκαλαρια οταν μεγαλωσουν λιγο ακομη θα πρεπει να τα δωσεις γιατι δεν κανουν για τοσο μικρο ενυδρειο...θα ειναι πολυ ωραιος συνδυασμος να κρατησεις τα ραμιρεζι και να βαλεις κι ενα κοπαδακι μικρα ψαρακια οπως π.χ. νεον καρδιναλιους ροδοστομους η αλλα τετρα...
ευχομαι παντα υγεια στο ενυδρειο σου....
και μολις μπορεις πες μας και περισσοτερες λεπτομερειες για μετρησεις ...τη ρουτινα σου..τον εξοπλισμο σου...

water polo
08-06-08, 13:42
ο παρθενωνας ειναι στην ακροπολη.
Τα ψαρια σου μου αρεσουν πολυ , φαινονται μια χαρα.
Θα εβαζα ξυλο μεσα

snappys
08-06-08, 14:24
Και να σκεφτείτε ότι είχα αλλά 2 γκουραμι μέσα κ ότι δεν θα είχα κανένα πρόβλημα σύμφωνα με το ρet shop.τα έδωσα πίσω μετά που ενημερώθηκα.ο παρθενώνας είναι δώρο.και εμένα δεν μου πολύαρέσει.θα το αντικαταστήσω με κάποιο ξύλο μάλλον.κάνω αλλαγές περίπου 30% κάθε βδομάδα με αντίχλώριο.αντικατέστησα το αντλία του φίλτρου γιατί ήταν μικρή 270l/h με μια αντλία project blue 500/h.οι τελευταίες μετρήσεις έγιναν 24/5 και ήταν ph 7,κh 5,gh 9,No2 0,και Νo3 10,επίσης Nh4 και Νh3 ηταν μηδέν.οι πρώτες γίνονται με stic και η αμμωνία με υγρό της sera.ξέρω ότι δεν είναι ότι καλύτερα για μετρήσεις αλλά τότε δεν ήξερα.τώρα τελειώνουν κ θα πάρω τα σωστά.επίσης ρίχνω κ την μισή δοσολογία από ότι γράφει υγρό λίπασμα τις tetra την εβδομάδα.τα σκαλαρια ήταν μικρα όταν τα πήρα κ έχουν μεγαλώσει πολύ.δυστυχώς δεν γίνεται να κρατήσω μόνο αυτα κ να δώσω τα αλλά 3 ψάρια που είναι μέσα;είναι πάλι πολύ λίγα τα λίτρα για τα 2 σκαλαρια;αν ναι πόσο ακόμα εχω περιθώριο να τα κρατήσω μην έχουμε καμία δυσάρεστη εξέλιξη;

imichal
08-06-08, 14:33
Τωρα να πω και γω για τον ....Παρθενωνα ? Τι να πω τα ειπαν και οι προηγουμενοι.....τελειως αφυσικο.....
Μια μαυρη αφίσα απο πίσω θα του εδινε πιστευω μεγαλύτερο βαθος....
Αυτα ειναι προσωπικη μου αποψη...αν τωρα ετσι σου αρεσει εσενα οκ....περι ορεξεως...

Πάνος
08-06-08, 14:37
.τα σκαλαρια ήταν μικρα όταν τα πήρα κ έχουν μεγαλώσει πολύ.δυστυχώς δεν γίνεται να κρατήσω μόνο αυτα κ να δώσω τα αλλά 3 ψάρια που είναι μέσα;είναι πάλι πολύ λίγα τα λίτρα για τα 2 σκαλαρια;αν ναι πόσο ακόμα εχω περιθώριο να τα κρατήσω μην έχουμε καμία δυσάρεστη εξέλιξη;

ναι το 96αρι του καρφουρ ειναι μικρο για 2 σκαλαρια..και δεν ειναι μονο τα λιτρα...εχει και μικρο υψος....
καλυτερα να τα δωσεις τωρα και να διαμορφωσεις εναν καταλληλο πληθυσμο..παρα να δεθεις αργοτερα ακομη περισσοτερο μαζι τους αλλα και αυτα να μην αισθανονται ανετα μεχρι τοτε...εξαλλου κι εσυ δε θα ηθελες να δεις το ενυδρειο σου σε μια τελικη (οσο τελικη γινεται) μορφη?? ποιο το νοημα να τα κρατησεις μερικους μηνες ακομη??

snappys
08-06-08, 15:02
Τι μου προτείνετε να βάλω τελικά σε αυτα τα λίτρα μαζί με τα ραμιρεζι και τον pleco;θα τα δώσω τα σκαλαρια πριν φύγω για διακοπές (σε 2 βδομάδες) κ θα βάλω νέα ψάρια όταν γυρίσω.μένω κορυδαλλό δίπλα στο γήπεδο της προοδευτικής.οποίος ενδιαφέρεται κ νομίζει ότι ξέρει να τα περιποιηθεί του τα χαρίζω.

gohn1990
08-06-08, 15:19
Τι μου προτείνετε να βάλω τελικά σε αυτα τα λίτρα μαζί με τα ραμιρεζι και τον pleco;
Ενα κοπαδακι corydoras???.......Θα ειναι τελεια....Οσο για τον pleco,τι pleco ειναι???
θα τα δώσω τα σκαλαρια πριν φύγω για διακοπές (σε 2 βδομάδες) κ θα βάλω νέα ψάρια όταν γυρίσω.μένω κορυδαλλό δίπλα στο γήπεδο της προοδευτικής.οποίος ενδιαφέρεται κ νομίζει ότι ξέρει να τα περιποιηθεί του τα χαρίζω.
Βαλε καλυτερα μια αγγελια


.........

snappys
08-06-08, 15:31
Δεν ξέρω τι ρleco είναι.εχω φωτό του παραπάνω.που μπορώ να βάλω αγγελία;

gohn1990
08-06-08, 18:52
ναι δεν την προσεξα πιο πριν......gibbiceps πρεπει να ειναι....μαλλον θα πρεπει να τον αποχωριστεις και αυτον....τερατακι θα γινει.....οσο για την αγγελια πατα εδω

http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=26

και πανω αριστερα εκει που λεει new thread.......

blondi
08-06-08, 21:10
και μένα μου άρεσε το ενυδρείο σου εκτός βέβαια απο τον παρθενώνα που σου είπαν και πιο πάνω τα παιδια,μπορείς να το κάνεις και καλύτερο με κάποιες μικρές αλλαγές στο χέρι σου είναι, καλή συνέχεια και μπράβο για τη προσπάθεια σου!!!!