PDA

Επιστροφή στο Forum : σαλιγκαρια


antonis t83
07-06-08, 16:32
καλησπερα σε ολους. τι τροποι υπαρχουν για την εξοντωση/απομακρυνση των σαλιγκαριων απο το ενυδρειο. τωρα που ειναι νωρις γιατι μετα......:smt120

Ronnie21
07-06-08, 19:22
Σε ενα πιατάκι του καφέ βάζεις μια φέτα αγγουράκι για δόλωμα και θα πέσουν όλα πάνω του. Το βγάζεις και τελείωσες. Αντί για αγγουράκι κάνει και μια φέτα κολοκύθι (δοκιμασμένο στο ενυδρείο μου)

george
07-06-08, 22:21
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/enydreia/schnecke.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/enydreia/schnecke2.htm

aafent
08-06-08, 15:51
Αφού θα τα πετάξεις που θα τα πετάξεις καλύτερα είναι να ρωτήσεις κάποιους από εδω μέσα εάν τα θέλουν, στη συνέχεια εάν δεν είναι lymnaia να φέρεις κάποια στο σύλλογο και στη συνέχεια για να μη πάνε χαμένα τα υπόλοιπα μπορείς να αγοράσεις και να βάλεις 2 σαλιγκάρια Anentome Helena και σε λίγο θα έχεις πλήρη έλεγχο του πληθυσμού.

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
08-06-08, 16:00
Αφού θα τα πετάξεις που θα τα πετάξεις καλύτερα είναι να ρωτήσεις κάποιους από εδω μέσα εάν τα θέλουν, στη συνέχεια εάν δεν είναι lymnaia να φέρεις κάποια στο σύλλογο και στη συνέχεια για να μη πάνε χαμένα τα υπόλοιπα μπορείς να αγοράσεις και να βάλεις 2 σαλιγκάρια Anentome Helena και σε λίγο θα έχεις πλήρη έλεγχο του πληθυσμού.

ΠΟΥ μπορω να βρω κανα δυο τετοια?

aafent
08-06-08, 17:22
Και εγώ ψάχνω, μάλιστα πριν μερικές μέρες είχα ρωτήσει και
είπαν ότι κάποιο κατάστημα έχει .... θα το ψάξω και θα σου πω
-------------------------
Το βρήκα

Για ρωτα στην Αβυσσο....

antonis t83
08-06-08, 17:38
ευχαριστω για τις απαντησεις! με υπερκαλυψατε!! παντως δεν ειναι lymnaia.
σαν τα tuberculata καπως ετσι μου φαινονται.
κ τα αλλα τα στρογγυλα κ προς το καφε δεν καταλαβα ακριβως ποια ειναι αλλα θα φυγουν.........zw
υπαρχει περιπτωση καποιος να τα θελει??

aafent
10-06-08, 01:45
tuberculata σίγουρα θέλω εγώ αλλά και ο σύλλογος καθώς και τα άλλα που λές και νομίζω ότι είναι Planorbis Corneus όλο και κάποιος θα τα θέλει, καθαρίζουν μια χαρά άλγη και σκουπίδια (εγώ δεν θέλω έχω πολλά) όμως σίγουρα στο σύλλογο κάποιος θα τα πάρει. Βάλε 2-3 φέτες φρέσκο καρότο και την επόμενη ημέρα βάλτα σε ένα μπουκαλάκι και φέρτα.