PDA

Επιστροφή στο Forum : Xiphophorus helleri ΄πρόβλημα....... !!!


Minakki
06-06-08, 15:53
Καλησπέρα,
Είχα κάποια προβλήματα σε 2 ψάρια. Συγκεκριμένα σε ένα καρδινάλιο pop-eye και σε μία Ξυφοφορίνα πρισμένη κοιλιά εδώ και πολύ καιρό. Επίσης παρατήρησα και κάτι μικρά άσπρα σκληρά στιγματάκια σε διάφορα σημεία του ενυδρείου. Έκανα θεραπεία και άλλαξα σήμερα και τα 3/4 του νερού, ξανάβαλα το φίλτρο του άνθρακα που το είχα βγάλει για την θεραπεία, έβαλα αντιχλώριο και μετά από δύο ώρες και βακτηρίδια και πρίν από λίγο είχα τον Xiphophorus helleri να κάθεται κάτω από την επιφάνεια του νερού για ώρα μετά να βουτάει να κολλυμπάει λίγο στο μέσω του ενυδρείου και ξανα πάλι κάτω από την επιφάνεια.
Τι δεν πάει καλά και που οφείλεται;
Παρακαλώ κάποιος τα φώτα του γιατί τώρα τελευταία όλο αναποδιές μου έρχονται και δεν ξέρω τι να κάνω.....

smernaros
06-06-08, 17:48
τι θεραπεια εκανες?η αλλαγη 3/4 μηπως αλλαξε αποτομα τη θερμοκρασια?

Minakki
07-06-08, 08:12
Έκανα θεραπεία για pop-eye. Η θερμοκρασία του νερού μου ήταν τώρα τελευταία στους 25 και συνεχίζει να είναι. Αλλά ανέβασα τρελλά Νο2 (0,05 !!!) και γιαυτό φοβάμαι ότι έχει χαλάσει η βιολογία μου .......

smernaros
07-06-08, 17:03
ε τοτε τα ξερεις.. μπολι και ελαχιστο ταισμα..

Apollwnas
07-06-08, 20:24
Έκανα θεραπεία για pop-eye. Η θερμοκρασία του νερού μου ήταν τώρα τελευταία στους 25 και συνεχίζει να είναι. Αλλά ανέβασα τρελλά Νο2 (0,05 !!!) και γιαυτό φοβάμαι ότι έχει χαλάσει η βιολογία μου .......
Η βιολογια πως χαλασε ?? Απο την θεραπεια που εκανες???

Minakki
09-06-08, 15:25
Η βιολογια πως χαλασε ?? Απο την θεραπεια που εκανες???
Κατα πάσα πιθανότητα ναί !!! Οι πιο πολλές θεραπείες από όσο τουλάχιστον γνωρίζω έχουν κάποια κακά παρελκόμενα και ένα από αυτά είναι να χαλάει η βιολογία του φίλτρου......
:smt068

Moutralewn
09-06-08, 15:54
Εξαρτάται το φάρμακο.

Αν είναι φυτικής προέλευσης (π.χ. Melafix κλπ) τότε δεν υπάρχει πρόβλημα με την βιολογία.

Αν είναι χημικής προέλευσης τότε το πιθανότερο είναι να έχεις χάσει την βιολογία σου.