PDA

Επιστροφή στο Forum : τραγωδια με piraya piranha


antonis t83
03-06-08, 13:47
σημερα ειχα την δευτερη απωλεια στο 400αρι ενυδρειο μου με τα piraya . απο τα 3 πλεον εχω μονο 1. τα ψαρια ηταν περιπου 12 - 15 cm . δεν ειχα κανενα προβλημα τοσο καιρο στους 6 περιπου μηνες που τα ειχα κ σε μικροτερο ενυδρειο, αλλα τον τελευταιο καιρο αρχισαν να γινονται επιθετικα (οχι μπροστα μου). πριν απο 10 μερες εχασα το πρωτο. το βρηκα μισοφαγωμενο ισα που ανεπνεε. σημερα βρηκα κ το δευτερο. οχι οτι δεν το περιμενα....
το ψαρι δεν εχει ψοφησει ακομα αλλα εχει τρομερες πληγες κ στις 2 πλευρες. μεχρι που φαινεται κ το κεντρικο κοκαλο της σπονδυλικης στηλης σε ενα σημειο. ακομα αντιστεκοταν αλλα ηταν πολυ αδυναμο πλεον. καλυτερα να μην ανεβασω φωτο. πλεον βρισκεται σε 1 μικρο ενυδρειο νοσοκομειο. ξενερωσα.
δεν ξερω τι να κανω. ευθανασια?? πως???? κ βεβαια τα ψαρια αυτα ειναι πολυ ακριβα κ ειναι λιγο περιεργο να τα χανεις ετσι.....
κ οι πληγες που εχει δεν πιστευω οτι γιατρευονται.μεχρι να ξαναγυρισω σπιτι ισως να εχει ψοφησει κιολας...
(ακου ρε Μακη να δεις τι γινεται!!!!!)

sofianos7
03-06-08, 16:48
Είμαι σίγουρος ότι κάποιος έχει ματιάσει τα ψάρια σου. Το ψάρι αφησέ το μέσα στο μικρό ενυδρείο. Μπορεί να τη γλυτώσει. Και ένα δικό μου ήταν πολύ φαγωμένο αλλά τα κατάφερε. Βέβαια όχι σαν αυτό που περιγράφεις εσύ αλλά είναι εκπληκτική η δύναμη που έχουν. Δεν ξέρω αν μπορείς να το βοηθήσεις και με κανένα φάρμακο. Πάντως νομίζω ότι από τη στιγμή που έμειναν 2 αυτό ήταν λίγο ή πολύ αναμενώμενο. Δυστηχώς είναι πολύ σπάνια αυτά τα ψάρια και πολύ ακριβά για να τα αντικαταστήσεις, αλλά μη μασάς προχώρα μπροστα. Εύχομαι περαστικά στο ψάρι. Θα τα πούμε και από το τηλέφωνο.

antonis t83
03-06-08, 16:59
σε λιγη ωρα που θα βρισκομαι σπιτι θα ξερω περισσοτερα για το πως παει.
απλα εχω δει πολλα αλλα αυτο με σοκαρε πραγματικα. δεν δινω ουτε μια πιθανοτητα. κ μου εκανε εντυπωση πως αντεχε ακομα κ δεν πλαγιαζε....:smt009

sofianos7
03-06-08, 17:01
Όταν πας σπίτι ενημερώσε μας για την κατάσταση του ψαριού. Μακάρι να ζήσει. Δεν έχω να πω τίποτε άλλο.

antonis t83
03-06-08, 17:03
θα ανεβασω κ καποια φωτο ισως.

jimfytakis
03-06-08, 17:06
Ασχημη πολυ η κατασταση..Μπορει ομως κ να ξεπερασει τα τραυματα του.Ισως να προλαμβανες καποια μολυνση απτις πληγες με καποιο melafix.Μπορει βεβαια να χρειαστεις κ κατι πιο δραστικο..Καλη τυχη!

antonis t83
03-06-08, 17:24
μονο με ντοπαρισμα θα στανιαρει κ παλι απιθανο το βλεπω.:smt009
πολυ πικρα. να μην τυχει σε κανεναν. κ ξαναλεω το ψαρι υποφερει πολυ, αλλα ειναι σκυλι.
κ κατι για ευθανασια λεγαμε........
τελος παντων, σε λιγη ωρα θα ενημερωσω παλι...

Υ.Γ. παλι καλα προλαβα πριν λιγο καιρο κ εβγαλα καποιες αναμνηστικες φωτο.

sofianos7
03-06-08, 17:35
Άσε την ευθανασία, το ψάρι θα αντέξει, το πιστεύω.Αυτό με τo melafix το σκέφτηκα και εγώ. Δεν ξέρω αν βοηθάει πάντως στο δικό μου έριχνα αντιχλώριο με αλόη. Έχει και η api και η jbl

smernaros
03-06-08, 18:10
αυτα συμβαινουν με τα αρπακτικα..το οτι στεκεται και δε πλαγιαζει ειναι καλο σιμαδι οσο και να σου φενεται περιεργο αν δεν εχει πειραχτει ζωτικο οργανο μπορει να επουλοθουν οι πληγες του και σε ενα μηνακι να ειναι σαν καινουργιος.. αμα μπορεις ανεβασε καμια φοτο.

antonis t83
03-06-08, 18:44
τελικα το ψαρι πλαγιασε. πρεπει να εχασε πολυ αιμα. το εβγαλα για να παει μια ωρα νωριτερα.
ευχαριστω για τη συμπαρασταση...
στις φωτο το πριν κ το μετα....:smt009

sofianos7
03-06-08, 18:53
Λυπάμαι πολύ ρε Αντώνη. Κρίμα, είναι απίστευτα ψάρια

antonis t83
03-06-08, 18:57
κακα τα ψεμματα , ψαρια που δεν εχουν συνηθισει να ζουν σε ενυδρειο ειναι πολυ δυσκολο να προσαρμοστουν..... ισως ηταν ενα ξεσπασμα, ισως κατι τυχαιο , ισως οχι....
συμβαινουν αυτα αλλα θα επανελθω.......!

jimfytakis
03-06-08, 21:02
πραγματικα κατακρεουργηθηκε το ερμο...

PascM
03-06-08, 21:06
Η αιτία του προβλήματος όμως ποια είναι!?

jimfytakis
03-06-08, 21:13
κακα τα ψεμματα , ψαρια που δεν εχουν συνηθισει να ζουν σε ενυδρειο ειναι πολυ δυσκολο να προσαρμοστουν..... ισως ηταν ενα ξεσπασμα, ισως κατι τυχαιο , ισως οχι....
συμβαινουν αυτα αλλα θα επανελθω.......!

Mου φαινεται πιθανη εκδοχη καθως 3 ψαρια σε 400λιτρα ειναι πολυ ανετα αλλα αυτα ισως θελαν περισσοτερο..

PascM
03-06-08, 21:15
Δεν νομίζω οτι αυτό είναι το θέμα! Έχουν επιτευχθεί και αναπαραγωγές σε ενυδρείο!

jimfytakis
03-06-08, 21:19
Τι να πω?!
Αβυσσος η ψυχη του ψαριου!

antonis t83
03-06-08, 21:35
Η αιτία του προβλήματος όμως ποια είναι!?


δεν ξερω πραγματικα...
περιμενουμε μια πιο εμπειρη γνωμη....

maikl
03-06-08, 21:57
-Μηπως το οτι ειναι "κοπαδοψαρα" τους εκανε να εκδηλωσουν επιθετικη συμπεριφορα μεταξυ τους?,
(γιατι τα τρια δε θεωρουνται κοπαδι...)

antonis t83
03-06-08, 22:05
σιγουρα αν ηταν περισσοτερα ισως να μην συνεβαιναν αυτα...
αλλα σκεψου κ τι ενυδρειο θα χρειαζονταν.....
κ μιλαμε για ψαρια που φτανουν κ τα 60 cm!!!!!!!!!
στο ενυδρειο κ 40 να γινονταν θα ηταν οριακα....

Tolis
03-06-08, 22:15
Ποιος φτανει 60 εκ?

antonis t83
03-06-08, 22:22
Ποιος φτανει 60 εκ?

pygocentrus piraya

Τσιόνογλου Σταύρος
03-06-08, 22:30
http://en.wikipedia.org/wiki/Serrasalmus_piraya

piranhas2
04-06-08, 14:21
μην στεναχοριεσε αυτα συμβενουν

steady
06-06-08, 15:56
αν δεν κανω λαθος με το να βαλεις 3 τετοια ψαρια μαζι ηξερες οτι περνεις μεγαλο ρισκο οποτε το αυτα συμβαινουν εγω δεν το καταλαβαινω

antonis t83
06-06-08, 16:24
αν δεν κανω λαθος με το να βαλεις 3 τετοια ψαρια μαζι ηξερες οτι περνεις μεγαλο ρισκο οποτε το αυτα συμβαινουν εγω δεν το καταλαβαινω

τα piraya ειναι απο τα ειδη των πιρανχα που ζουν κοπαδιαστα κ οχι μοναχικα οπως τα serrasalmus.
αρα το ρισκο δεν ηταν κ τοσο μεγαλο θεωρητικα....
τωρα το τι εφταιξε μαλλον δεν θα το μαθουμε ποτε...

smernaros
06-06-08, 17:41
ειναι δαγκανιαρικα τα ατιμα..ριξε ενα rhom μοναχο του εκει μεσα να ξεμπερδευεις :smt106

mikele
06-06-08, 18:33
ειναι γνωστο οτι τα πυραγχα ειναι και κανιβαλοι δλδ τρωει ενα το αλλο ......

ειναι συνηθες φαινομενο στη φυση οπου ζουν κυνηγαν η αναζητουν καποιο ατυχο θημα να πεσει στο νερο πολλες φορες το κοπαδι να στραφει εναντια σε ενα ψαρι το οποιο ειτε εχει καποια αδυναμιαπροβλημα ειτε δεν ειναι σε επιφυλακη κυριως την ωρα του φαγητου οπου γινεται χαμος..
.....σε ενα κοπαδι πυραγχα ολα τα μελη ειναι σε πληρη επιφυλακη για τυχων δαγκωνια.....υπαρχουν βιντεο και ντοκυμαντερ οπου δειχνουν πυραγχας με ουλες δαγκωνιες αλλα στη φυση υπαρχει περιπτωση να επιβιωσουν με την ουλη σα παρασημο...........
στο ενυδρειο μια δαγκωνια απο ενα αλλο μεσα απο το κοπαδι ειναι φυσιολογικο αλλα δεν επιβιωνουν......

λυπαμαι για το ψαρι σου ηταν πολυ ομορφο............

flipper
25-07-08, 13:49
οταν λες λειπεις απο το σπιτι τι ενωεις? εισαι καπου αλλου κ τα ταιζει αλλος τα τερατακια σ? τι τα ταιζεις κ ποσο? κ ποσο συχνα? ετσι οπως ειδα το ψαρακι στην φωτο δν ειναι κ πολυ τραγικα τα πραγματα..σορρυ π απανταω μετα απο τοσο καιρο, το ψαρι ζει τωρα?

Moutralewn
25-07-08, 14:27
ειναι γνωστο οτι τα πυραγχα ειναι και κανιβαλοι δλδ τρωει ενα το αλλο ......

Αυτό συμβαίνει όταν κατά την περιόδο της ξηρασίας που πέφτει η στάθμη του νερού, "παγιδευτούν" πολλά πιράνχα σε μικρό χώρο (κυριώς σε λίμνες οι οποίες δημιουργούνται όταν κομμάτια του ποταμού αποκόπτωνται σε 2 σημεία λόγω της ξηρασίας).

Σε τόσο μικρό χώρο και χωρίς καθόλου τροφή, κάποια πιράνχα που είναι πιο αδύναμα απο τα άλλα, τρώγονται στον βωμό της επιβίωσης.

Είναι κανιβαλάκια απο ανάγκη και όχι απο επιλογή.