PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεμώνες, Αστερίες, Καβουράκια, Γυαλιστερές, Μύδια κτλ από Μεσόγειο


Kotsos
18-05-08, 18:24
Πριν ξεκινήσω το στήσιμο του ενυδρείου μου θα ήθελα να λύσω κάποιες απορίες μου για να αποφύγω τυχον προβλήματα.:D

1ον Οι ανεμώνες που έχουμε στην ελλάδα (Οι κόκκινες που κλείνουν και κάτι κιτρινομπεζ που είναι πάντα ανοιχτές)
α)μπορόυν να σκοτώσουν κάποιο ψάρι,
β)χρειάζονται πολύ φως όπως και οι τροπικές,
γ)εάν ψοφίσουν βγάζουν τα τοξικά που βγάζουν και οι τροπικές,
δ)τι τρώνε??

2ον Οι αστερίες τι τρώνε??

3ον Τα μύδια απ' όσο ξέρω φιλτράρουν το νερό για να τραφούν
α)τι ακριβώς φιλτράρουν απο το νερό, μπορούν να βοηθήσουν το ενυδρείο
β)τι θα γίνει όταν τελειώσει αυτό που τρωνε από το νερό?? Υπάρχει έτοιμη τροφή?

4ον Τα καβουράκια μπορούν να επιτεθούν σε ψάρι όπως οι αστακοί στο γλυκό??

5ον Μπορεί κάποιο από όλα αυτά που αναφέρω στον τίτλο να αρχίσει να αναπαράγεται συνέχεια και να μου γεμίσει το ενυδρείο??

Ευχαριστώ προκαταβολικώς...:D

klaz
18-05-08, 18:27
στην τριτη ερωτηση επρεπε οποσδηποτε να βαλεις την γ)ερωτηση απο την 1 .....
μακριααααα απο πασης φυσεως μυδια.....

Obelix(Reifen)
18-05-08, 20:14
Για το 1
Α)όχι
Β)αδιάφορο
Γ)τοξικά άμα ψοφήσει όχι , άμα την κομματιάσει καμιά αντλία ναι ,φορτίο στο βιολογικό σου σαν να πέθαινε ένα ψαρί
Δ)mysis , CYCLOP-EEZE (ιδανικό) και γενικά τροφές σε αυτό το μέγεθος αλλά θα πιάσει τροφές που ρίχνεις για τα ψάρια όπως flakes
2)τα πάντα συνήθως όχι ασφαλείς εξαίρουνε οι brittle
3) α)όχι β)ναι –ίσως αλλά μετά από ένα χρόνο να δοκιμάσεις τώρα όχι και καλυτέρα με καμιά αχιβάδα και στρείδια αν μπορείς να κρατήσεις ζωντανά για πάνω από ένα χρόνο tube worm
4)ναι +οτιδήποτε άλλο μπορούν να πιάσουν
5)συνήθως όχι

thanasis76
18-05-08, 20:46
καλησπερα!!!
πολυ καλες οι ερωτησεις σου kotsos :rolleyes::rolleyes:
και πιο καλες οι απαντησεις σου obelix:rolleyes::rolleyes:

Μικρος
18-05-08, 21:23
Πριν ξεκινήσω το στήσιμο του ενυδρείου μου θα ήθελα να λύσω κάποιες απορίες μου για να αποφύγω τυχον προβλήματα.:D

1ον Οι ανεμώνες που έχουμε στην ελλάδα (Οι κόκκινες που κλείνουν και κάτι κιτρινομπεζ που είναι πάντα ανοιχτές) anemonia rustica
α)μπορόυν να σκοτώσουν κάποιο ψάρι, ναι μπορουν μικρα ψαρια και γαριδες.Δεν το σκοτωνουν τα παγιδευουν με τα πλοκαμια και το χωνευουν
β)χρειάζονται πολύ φως όπως και οι τροπικές, λιγοτερο
γ)εάν ψοφίσουν βγάζουν τα τοξικά που βγάζουν και οι τροπικές, δεν γνωριζω αλλα σιγουρα θα υπαρξει μολυνση
δ)τι τρώνε??βλεπε α)

2ον Οι αστερίες τι τρώνε??αναλογα τον αστερια.Αχινους,οστρακα,πλακτον,

3ον Τα μύδια απ' όσο ξέρω φιλτράρουν το νερό για να τραφούν
α)τι ακριβώς φιλτράρουν απο το νερό, μπορούν να βοηθήσουν το ενυδρείοενα ζωντανο φιλτρο
β)τι θα γίνει όταν τελειώσει αυτό που τρωνε από το νερό?? Υπάρχει έτοιμη τροφή?δεν γνωριζω

4ον Τα καβουράκια μπορούν να επιτεθούν σε ψάρι όπως οι αστακοί στο γλυκό??τα σαρκοφαγα ναι μπορουν

5ον Μπορεί κάποιο από όλα αυτά που αναφέρω στον τίτλο να αρχίσει να αναπαράγεται συνέχεια και να μου γεμίσει το ενυδρείο??ποτε δεν ξερεις αλλα λιγο δυσκολο

Ευχαριστώ προκαταβολικώς...:D
ελπιζω να βοηθησα

Kotsos
19-05-08, 07:41
Επειδή οι απόψεις διίστανται, να διευκρινήσουμε κάποια πρωγματάκια. Το σίγουρο είναι πως πρέπει να αποφύγω τα μύδια και τα καβουράκια.
1ον Με τις γυαλιστερές και τα άλλα κοχύλια τι γίνετε?? Το ίδιο με τα μύδια, δεν μπορώ να βάλω??

2ονα)μπορόυν να σκοτώσουν κάποιο ψάρι, ναι μπορουν μικρα ψαρια και γαριδες.Δεν το σκοτωνουν τα παγιδευουν με τα πλοκαμια και το χωνευουν
Α)όχι
Τελικά ναι ή όχι??

3ον2)τα πάντα συνήθως όχι ασφαλείς εξαίρουνε οι brittle
Απο ποια άποψη όχι ασφαλείς?? Μπορούν να επιτεθούν σε ψάρι ή μολύνουν το νερό??

accnt
19-05-08, 07:53
Αστερία συνιστώ να μην βάλεις (τουλάχιστον στην αρχή) μιας και είναι πολύ ευαίσθητοι και είναι κρίμα. Αργότερα βλέπεις.
Οι γυαλιστερές και τα στρείδια, βρίσκονται θαμμένα στην άμμο, οπότε δεν έχει νόημα να βάλεις. Μύδια εγώ είχα δει παλιά σε Μεσογειακό ενυδρείο. Τρώνε πλαγκτόν και μάλλον και νιτρικά.
Οι ανεμώνες σαφώς και τρώνε μικρά (απρόσεκτα) ψάρια και μικρές (απρόσεκτες) γαριδούλες.

Kotsos
19-05-08, 08:00
Με λίγα λόγια το μόνο που μπορώ να βάλω μέσα είναι ψάρια και γαρίδες, και ίσως στο μέλλον καμιά ανεμώνη και κανέναν αστερία. σωστά??

accnt
19-05-08, 08:52
Έτσι και αλλιώς θα πρέπει να στοκάρεις σιγά σιγά. Οπότε λογικό είναι τους πιο απαιτητικούς οργανισμούς να τους αφήσεις για πιο μετά.

Μικρος
19-05-08, 08:57
Το βασικο ειναι να ξερεις τι βαζεις Με λιγα λογια οταν εισαγεις εναν οργανισμο θα πρεπει να ξερεις διατροφικες αναγκες και συμπεριφορα απεναντι στα υπολοιπα ειδη.Απο κει και περα παρατηρηση και παλι παρατηρηση.Στο δικο μου πειραματικο ενυδρειο αυτη τη στιγμη εχω 2 ανεμωνες,5 αχινους,1 μικρο στρειδι,2 εριμητες,5 σαλιγκαρια και ενα μικρο κεφαλο.Μεχρι στιγμης δειχνει να τρεχει χωρις προβλημα φτου φτου.Δυο βιβλια που πιστευω οτι θα σε βοηθησουν ειναι
THE GREEK SEASHORE και COASTAL FISH OF GREECE
I.E.BATJAKAS-A.E.ECONOMAKIS
και τα 2 ειναι εκδοσεις Ευσταθειαδης.Επειδη ειναι δυσκολο να τα βρεις σε βιβλιοπωλεια μπορεις να τα παραγγειλεις

mikele
26-07-08, 10:31
1ον Οι ανεμώνες που έχουμε στην ελλάδα (Οι κόκκινες που κλείνουν και κάτι κιτρινομπεζ που είναι πάντα ανοιχτές)
α)μπορόυν να σκοτώσουν κάποιο ψάρι,

ειδικα αυτες οι ασπρομπεζ που υπαρχουν παντου ειναι πολυ περισσοτερο τοξικες απο οτι καποιες τροπικες που τις πιανουμε και με γυμνο χερι.......οι μεσογειακες με το που θα ερθεις σε επαφη αναλογα ποσο καλη θα ειναι η επαφη θα εχει τσουξιμο δυνατο και μεχρι και πρυξιμο ......και εννοειται οτι τρωνε ψαρια και γαριδες......

αστεριες μη βαλεις θα δυσκολευτεις πολυ με το φαι τους
οπως επισης και τα μυδια και γενικα οστρακα μακρια.....
μη μπερδεψεις πολλα πραματα

αν το επιχειρησεις τελικα καλη τυχη