PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη ενυδρειου(σε μεγαλυτερο)


bill
15-05-08, 23:12
Γεια σας φιλοι!
Eχω πλεον στα χερια μου το aquatlantis (συγκεκριμενα στη βεραντα και περιμενει ,μετα το καθαρισμα του)
http://www.aquatlantis.com/uk-frame-produtos.php?id_produto=37
Oποτε ξεκιναει η αναζητηση μηχανηματων.
Αυτη την στιγμη υπαρχουν:1 tunze 6060, 1 coralia3
Σκιμμερ seaclone 150(θελω αναβαθμιση αλλα με κατι το οποιο θα δουλευει μαζι με αυτο)
Θερμοστατες αφθονοι και eliwell IC 915/C!
Φωτισμος 4τεμ. Τ5 54w και ballast για αλλες 2 54w.
Βραχος κοντα 50 κιλα.
Αραγωνιτης 45 κιλα περιπου.
Να πω οτι θα μπει αραγωνιτης ισα να καλυφθει ο πατος και ο υπολοιπος στο sub,επισης και με τον βραχο θα συμβει το ιδιο(οσο χρειαζετε για στησιμο και το υπολοιπο κατω).
Το ενυδρειο υπολογιστηκε οτι περνει γυρω στα 310 λιτρα νερο χωρις τιποτα αλλο μεσα(βαση εσωτερικων καθαρων διαστασεων) + οτι παρει στο sub.
Y.Σ:Το ενυδρειο που λειτουργει τωρα ειναι το ριο240 απο το οποιο πρεπει να γινει η σκατζα υλικων κλπ,καθως θα στηθει στο ιδιο σημειο.Πρεπει να βρω εναν τροπο μεταφορας των ζωντανων.Επισης θα γινει ενα sub γυρω στο 1,00m (καποιο σχεδιο θα βοηθουσε).
Περιμενω συμβουλες γυρω απο αυτα ωστε να ξεκινησω το μαζεμα!
Ευχαριστω!

nikman
16-05-08, 00:48
Πόσο το πήρες; Γιατί δε προτίμησες το Rio400; Το sub θα είναι diy κατασκευή;

accnt
16-05-08, 09:01
Ωραία!

Για αρχή δεν χρειάζονται βιασύνες. Πρέπει να γίνει σωστή μελέτη (ιδίως του νέου sump) έτσι ώστε να μην έχεις μελλοντικά προβλήματα και επιδιορθώσεις.

Μερικές ερωτήσεις για να δούμε τι παίζει…

Το ενυδρείο θα είναι reef ή fishonly?
Υπερχειλίσεις στο ενυδρείο υπάρχουν?

Για το sump τώρα. Προτείνω να γίνει με προοπτική διατήρησης μακροάλγης. Χρειάζεται μια διαφορετική παραμετροποίηση, γιατί για να έχεις μέγιστο αποτέλεσμα η άλγη πρέπει να τροφοδοτείται με χαμηλή ροή. Έχει ο Μαρίνος τέτοιο sump που σου λέω και με την πρώτη ευκαιρία θα βάλει μια φωτογραφία να το δεις. Μέχρι τότε μπες στο site του Melev, να δεις πολλά sump.

Για την μεταφορά τώρα.
Θα βάλεις την διαφορά του νερού (παλιό με νέο) στο μεγάλο ενυδρείο και θα συμπληρώσεις από το παλιό μέχρι την μέση. Θα μεταφέρεις τον ζωντανό βράχο και θα φτιάξεις το aquascaping. Θα προσθέσεις την άμμο. Έπειτα θα βάλεις και άλλο νερό από το παλιό ενυδρείο, μέχρι να μπορείς να πιάσεις τα ψάρια εύκολα. Εννοείται ότι αν έχεις κοράλλια θα τα έχεις μεταφέρει πριν.
Όλα αυτά όμως όταν έχεις τεστάρει το νέο ενυδρείο με νερό και την σωστή λειτουργία του sump.

bill
16-05-08, 16:26
Πόσο το πήρες; Γιατί δε προτίμησες το Rio400; Το sub θα είναι diy κατασκευή;
To ενυδρειο ειναι του κουμπαρου μου και επειδη εφτιαξε 2μετρο reef μου εδωσε αυτο εμενα.(Γι αυτο δεν προτιμησα το ριο400):D

theofilos
16-05-08, 16:33
To ενυδρειο ειναι του κουμπαρου μου και επειδη εφτιαξε 2μετρο reef μου εδωσε αυτο εμενα.(Γι αυτο δεν προτιμησα το ριο400):D



Θελω και εγω ενα τετοιο κουμπαρο να μου δινει τετοιες ενυδρειαρες ( το πιο ομορφο ενυδρειο κατ' εμε)... Αντιθετως εγω του δικου μου κουμπαρου (μελλοντικου) του εδωσα ενα RIO 180. Ανταλλαζουμε κουμπαρους? :p

bill
16-05-08, 16:45
Ωραία!

Για αρχή δεν χρειάζονται βιασύνες. Πρέπει να γίνει σωστή μελέτη (ιδίως του νέου sump) έτσι ώστε να μην έχεις μελλοντικά προβλήματα και επιδιορθώσεις.

Μερικές ερωτήσεις για να δούμε τι παίζει…

Το ενυδρείο θα είναι reef ή fishonly?
Υπερχειλίσεις στο ενυδρείο υπάρχουν?

Για το sump τώρα. Προτείνω να γίνει με προοπτική διατήρησης μακροάλγης. Χρειάζεται μια διαφορετική παραμετροποίηση, γιατί για να έχεις μέγιστο αποτέλεσμα η άλγη πρέπει να τροφοδοτείται με χαμηλή ροή. Έχει ο Μαρίνος τέτοιο sump που σου λέω και με την πρώτη ευκαιρία θα βάλει μια φωτογραφία να το δεις. Μέχρι τότε μπες στο site του Melev, να δεις πολλά sump.

Για την μεταφορά τώρα.
Θα βάλεις την διαφορά του νερού (παλιό με νέο) στο μεγάλο ενυδρείο και θα συμπληρώσεις από το παλιό μέχρι την μέση. Θα μεταφέρεις τον ζωντανό βράχο και θα φτιάξεις το aquascaping. Θα προσθέσεις την άμμο. Έπειτα θα βάλεις και άλλο νερό από το παλιό ενυδρείο, μέχρι να μπορείς να πιάσεις τα ψάρια εύκολα. Εννοείται ότι αν έχεις κοράλλια θα τα έχεις μεταφέρει πριν.
Όλα αυτά όμως όταν έχεις τεστάρει το νέο ενυδρείο με νερό και την σωστή λειτουργία του sump.
Καθολου βιασυνη!Μονο σωστες και μελετημενες κινησεις.
Το ενυδρειο προοριζετε για reef (συνεχεια του ριο240)
Υπερχειλιση θα παρω της tunze και θα βαλω και δευτερο U.
Σχετικα με την μεταφορα υπαρχει το μονο και μεγαλο προβλημα(θα μπει στον ιδιο χωρο που ειναι το παλιο)Υπαρχουν 2 βαρελια 120λιτρα και 180 λιτρα.
Εχω σπασει το κεφαλι μου :smt073να βρω λυση ωστε να μην εχω απωλειες ουτε σε ψαρια ουτε σε κοραλια.
-------------------------
Θελω και εγω ενα τετοιο κουμπαρο να μου δινει τετοιες ενυδρειαρες ( το πιο ομορφο ενυδρειο κατ' εμε)... Αντιθετως εγω του δικου μου κουμπαρου (μελλοντικου) του εδωσα ενα RIO 180. Ανταλλαζουμε κουμπαρους? :p
Τον κουμπαρο μου δεν τον αλλαζω με κανεναν!
Το χομπυ μας ενωσε ταιριαξαμε και τελικα θα βαπτιση το παιδι μου.
Υ.Σ: Ειναι και ο υπευθυνος της ενασχολησεις μου με την θαλασσα!

theofilos
16-05-08, 16:55
Εμενα ειναι παιδικος φιλος και τον κολλησα το μικροβιο τον τελευταιο χρονο :cool:. Παρεπιπτοντως ποσο πηγε η υπερχειλιση της TUNZE?

bill
16-05-08, 17:00
Δεν την εχω παρει ακομα αλλα απο οσο ξερω παιζει στα 100-120ευρω + 10-12ευρω το δευτερο U και 30-40ευρω η σωληνα.

accnt
16-05-08, 20:38
Στο ίδιο μέρος…..

Λοιπόν απλά θα χρειαστείς αρκετούς κουβάδες – βαρελάκια. Αν μπορείς να τα βρεις θα βγάλεις τον βράχο και θα τον μοιράσεις εκεί και κατόπιν θα γεμίσεις με νερό. Θα έχεις αφήσει και κάνα δυο μόνο με νερό έτσι ώστε να βγάλεις τα ψάρια. Mπορείς να χρησιμοποιήσεις και το sump.
Στα βαρέλια με τα ψάρια θα βάλεις αεραντλία.
Θα μετακινήσεις πιο πέρα το ενυδρείο και θα βάλεις το άλλο στη θέση του. Και συνεχίσεις κανονικά.
Αν τώρα δεν είσαι έτοιμος με τις δοκιμές κλπ. Αφού μετακινήσεις το πρώτο ενυδρείο κάπου μακριά, ξαναβάζεις πρόχειρα το βράχο και όλα τα υπόλοιπα και έχεις χρόνο να κάνεις τις δοκιμές σου.

bill
16-05-08, 23:25
Eπισης μια αλλη απορια που εχω ειναι,αν η βαση πρεπει να ειναι σιδεροκατασκευη(που την εχω) η ξυλινη(μελαμινη).
Στην πρωτη περιπτωση σκεφτομαι να το επενδυσω εσωτερικα στις κολωνες με μελαμινη 8mm την οποια θα σιλικοναρο κιολας.Φοβαμαι για την οξυδωση αν και το εχω περασει μινιο αλλα εχω δει τα θαυματα που κανει το αλατι και ετσι ειμαι σε σκεψη.

accnt
17-05-08, 07:22
Αν έχεις περάσει την βάση 2 χέρια μίνιο και 2 χέρια λαδομπογιά και το sump έχει καπάκι, δεν έχεις ανάγκη.