PDA

Επιστροφή στο Forum : φυτεμένο 160 λ.


theokyr1
13-05-08, 01:25
καλησπέρα παιδιά. Αυτό είναι το ενυδρείο μου μετά το τελευταίο κλάδεμα και καθάρισμα
155 λ. καθαρό (100*40*50 μ π υ)
εξωτερικό φίλτρο 900λτ/ωρα
φυτά=cambomba, cryptocoryne, polysperma, java, anubia nana, εχινόδορος.
ψάρια=2 gouramis, 4 rodostomus, 3 corydoras,3 οτόκυκλους, 2-3 amano, 3 kribensis+25-30 μωρά 5 ημερών, χιλιάδες σαλιγκάρια
θερμοκρασία=27c
φωτισμός= 1 hqi 150w, 7 ώρες από ύψος 55 εκ.
φόντο=σκούρο καφέ χαρτόνι
αλλαγές 28 λτ. βδομάδα 20 λτ. όσμωση 8 λτ. βρύση+aquasafe +4λτ. συμπλήρωμα από όσμωση μεσοβδόμαδα
ph=6,8-7 ηλεκτρονικό και υγρό
gh=11 ηλεκτρονικό (12 υγρό σερα)
kh=9 υγρό σερα
no2=0 τετρα στικ
no3=10-15 τετρα στικ
po4=0,5-1 σερα υγρό (1,46 ηλεκτρονικό ακριβείας)
co2 diy (θα μπει μπουκάλα) seachem floyrish 3ml/10 μέρες
λέω να βάλω 15 rodostomus ακόμα και κανένα φυτό ,δεν ξέρω τι.
ευχαριστώ!

zagorakis
13-05-08, 01:28
Πολύ όμορφο ενυδρείο φίλε μπράβο!

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
13-05-08, 02:43
ομορφο το ενυδρειο σου φιλε αλλα διακρινω προβλημα αλγης που φαινεται στα τζαμια.

_antonis_
13-05-08, 08:27
Ωραίο ενυδρείο, μόνο που παρόλο που έχεις τόσα φυτά ο εξοπλισμός φαίνεται, κάλυψέ τον λιγάκι.;)

MiziGr
13-05-08, 08:54
Μπράβο !!!! Πολύ όμορφο!

Πάνος
13-05-08, 10:58
μπραβο φιλε...και δοκιμασε κανενα ευκολο κοκκινο φυτο να σπαει την πρασινιλα....κοκκινο κι ευκολο?? απο τη δικη μου εμπειρια η ludwigia repens...νομιζω ειναι αρκετα ευκολη...

Celda
13-05-08, 12:51
πολύ ομορφο, ελπίζω να εβαλες υποψηφιοτητα στον διαγωνισμό :confused:

αυτό που θα είχα εγω να σου προτείνω ειναι στην αριστερή πισω γωνία (θα μπορούσες κ τη δεξία) να εβαζες κανα φυτάκι κατακόρυφο, πχ σαν την egeria densa. :rolleyes:

και πάλι, συγχαρητήρια!

lag
13-05-08, 13:02
μπράβο φίλε έκανες καλή δουλειά,γνώμη μου να βάλεις κανα δυο φυτακια στις πίσω γωνίες..να καλύψουν και τον εξοπλισμό;)

xontros
13-05-08, 13:30
Κι εμένα μου άρεσε πάρα πολύ.. Προσπαθώ σε κάθε ενυδρείο που βλέπω να εντοπίσω τί ακριβώς είναι αυτό που μου αρέσει.. Νομίζω εδώ είναι η αίσθηση που δημιουργούν οι εχινόδοροι/κρυπτοκορίνες/ανούμπιες στο κέντρο.. Όπως επίσης η ρίζα με τη moss στα αριστερά..

Και επειδή πιστεύω πως στις παρουσιάσεις πρέπει να ακούγονται νέες ιδέες/γνώμες, για να γίνει ακόμη καλύτερο:
Θα συμφωνούσα κατ'αρχήν να "ψηλώσεις" λίγο τις δύο πίσω γωνίες, στα δεξιά μεταφυτεύοντας κλαδέματα από την υγρόφιλα που ήδη έχεις, ενώ αριστερά ίσως θα μετακινούσα την καμπόμπα που έχεις στο κέντρο.. Επίσης, στη θέση της καμπόμπα θα ταίριαζε ίσως κάποια βαλισνέρια, σε όσα ενυδρεία έχω δει κάτι αντίστοιχο πίσω, στο κέντρο, δημιουργεί πολύ ωραία αίσθηση βάθους (μόνο η δικιά μου η αναθεματισμένη δε λέει να μεγαλώσει!).. Τέλος, θα συμφωνήσω και με τον Πάνο για το κοκκινάκι (αν και δεν ξέρω πού ακριβώς θα μπορούσε να μπει).. Και μάλιστα όχι κατ'ανάγκη εύκολο.. Με το φωτισμό που έχεις και τη μπουκάλα που λες να πάρεις, νομίζω μπορείς να πας και σε κάτι δυσκολότερο..

Πολύ όμορφο και πάλι! :smt041

theokyr1
13-05-08, 13:40
παιδιά ευχαριστώ. Τα σχόλια σας είναι απόλυτα εύστοχα αυτά ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ. Απλώσ το ενυδρείο είχε πολύ σοβαρό πρόβλημα με άλγη bba (όποιοσ ξέρει θα καταλάβει) και το είχα λίγο παρατημένο για κανένα οχτάμηνο για διαφόρουσ λόγους. Τώρα έχει λίγες μέρες που σχεδόν καθάρισα την άλγη με flourish excel (εβαζα διπλή δόση για 25 μέρες) και θα ασχοληθώ επιτέλους μαζί του για αισθητική βελτίωση.

antonis t83
13-05-08, 16:57
πολυ ωραιο φιλε.
μου αρεσει το εντονο πρασσινο χρωμα. θα μου αρεσε περισσοτερο με μερικα ψηλα φυτα στις ακρες egeries κ ισως με καποια neon ή αλλα μικρα ψαρακια με εντονα χρωματα...

Χαρης Χ.
19-05-08, 22:51
Η προσπαθεια φαινετε και τα φυτα ευρωστα και υγιη.
Αλλα εχει κατι στις αναλογιες των ογκων που δειχνει σαν παγκος μαναβικου :smt044:smt044:smt044.
Η αποψη μου ειναι να παιξες λιγο με τα χρωματα και τα μεγεθη.
Φιλε Θοδωρε :smt039μην δινεις και πολλη σημασια στα παραπανω τα γραφω για να σε πειραξω μια χαρα μποστανι εχεις .Οσο για κοκκινα που γραφουν οι κακοι πιο πανω πιστευω σε δυο εβδομαδες να κλαδεψω για να δουμε μετα τι θα εχουν να πουν.