PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεο σπιτι για τις νεροχελώνες μου.


Σπύρος Μ
13-05-08, 16:14
Το 96λιτρο μου αποφάσησα να το διαθέσω αφου διώξω τους άλλους κατοικους επειδή δεν πληρόνουν νίκι τις 3 νεροχελώνες μου.Θα είναι αρκετό για αφτές.Μεχρι τώρα τις έχω σε μια 4λιτρη χελονιέρα.Οποτε βγάζω το πολύ νερό και προσθέτο και μερικά φυτά εκει που θα βάλω τύρφη και θα έχω ένα ωραίο τεράριουμ.Περιμένω απαντήσεις.
-------------------------
[quote=westie;261376]Το 96λιτρο μου αποφάσησα να το διαθέσω αφου διώξω τους άλλους κατοικους επειδή δεν πληρόνουν νίκι τις 3 νεροχελώνες μου.Θα είναι αρκετό για αφτές.Μεχρι τώρα τις έχω σε μια 4λιτρη χελονιέρα.
Αν μορείτε πείτε μου πως να φτιάξω ένα υγιές τεράριουμ.

Strahos
13-05-08, 16:41
αυτό το είδες? http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=233073&postcount=2

Σπύρος Μ
13-05-08, 16:46
Θέλω να ξέρω αν θα κρατήσω το παλιό μου φίλτρο και τι βάθος νερού θα έχω και τι φυτά θα βάλω.

Strahos
14-05-08, 09:20
πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες, τι φίλτρο έχεις και πόσο μικρές είναι οι χελώνες σου. Όλα τα υπόλοιπα απαραίτητα μπορέις να τα παρέχεις? Κατάλληλο φωτισμό, στεριές στις γωνίες με σποτς, uv ακτινοβολία για ερπετά κτλ? Φυτά μπορείς να βάλεις valisneria, java fern, java moss, anubia, κερατόφυλλο και άλλα τέτοια εύκολα φυτά.

Σπύρος Μ
14-05-08, 14:26
Exω αυτο που μου έδωσαν σετ με το ενυδρείο μου απο καρφουρ.Έχω 3 χελώνες εκ των οπίον την μεγαλύτερη την έχω 2.5 χρόνια και είναι κάπου 8-9 εκ.Η δεύτερη που την έχω και αυτή 2,5 χρόνια{την πηρα 1και κατι μήνα μετά πο την μεγάλη} είναι 6εκ και την μικρότερη την έχω κάπου στουν 10 με 11 μήνες είναι 4 εκ.Λάμπα μπορώ να βάλω μια uva αλλά νομίζω πως και αυτή που έχω κάνει.Στεριά μπορώ να έχω.Να και ενα σχέδιο.Μόνο που θα βάλω περισσότερα φυτά και κανένα ξύλο τιλιγμένο με κισσό.

Strahos
14-05-08, 16:27
το φίλτρο μπορείς να το κρατήσεις, οπωσδήποτε θα πρέπει να φιάξεις κατασκευή με σποτ για να έχεις θερμοκρασία γύρω στους 32 βαθμούς πάνω στο νησάκι, το οποίο θα είναι αρκετά μεγάλο για να χωράει και τις 3 χελώνες σου. Η στάθμη του νερού να μην ξεπερνάει τα 15 εκατοστά προς το παρόν, μέχρι και η τελευταία χελώνα σου ξεπεράσει τα 10 εκ μήκος χέλυου (καβουκιού). UV λάμπα ειδική για ερπετά να βάλεις είναι σημαντικό. Διάβασε καλά το λινκ που σου έδωσα τα λέει όλα αυτά που ρωτάς.

Σπύρος Μ
14-05-08, 16:31
To σποτ θα το ζητήσω σαν σποτ για ερπετά;

Strahos
14-05-08, 16:47
όχι, μπορείς να πάρεις ένα απλό σποτ 25-40W αλλά θα πρέπει να πειραματιστείς αρκετά με ένα θερμόμετρο έτσι ώστε να δίνει την σωστή θερμοκρασία στο νησάκι, μην ψηθεί καμιά χελώνα...
Μπορείς επίσης να πάρεις μία κεραμική λάμπα θερμότητας για να μπορείς να έχεις τις σωστές θερμοκρασίες και την νύχτα, όταν τα φώτα σβήνουν.

Σπύρος Μ
14-05-08, 16:55
ευχαριστώ!

Strahos
14-05-08, 17:27
κι άλλα φυτά για την περίπτωση
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
-------------------------
τώρα σκέφτηκα ότι ίσως το φίλτρο σου να είναι πρόβλημα με τόσο ρηχό νερό. Έχει την δυνατότητα να δουλέψει με τόση στάθμη?

Σπύρος Μ
14-05-08, 17:31
Θα δουλέψει.Αλλιώς θα βάλω το φιλτράκι σπόγγου που έχω.Δέν ξέρω.

Strahos
14-05-08, 17:43
τσέκαρέ το, αν δεν δουλεύει θα πρέπει να βάλεις την αντλία χαμηλά για να στέλνει κάπου ψηλότερα το νερό όπου θα ρέει πάνω στα υλικά βιολογίας. Πατέντα δηλαδή.

Σπύρος Μ
14-05-08, 18:33
Το πρόβλημα είναι πως έχει 40εκ υψος και 35εκ πλάτος.Και τα ψάρια με δεσμεύουν μέχρι να μπορέσω να το δοκιμάσω.

Apsiman
25-08-08, 18:53
Καλησπέρα παιδιά!!!
Για να μην ανοίγω νέο θέμα ας κάνω εδώ λίγες ερωτήσεις που θέλω σχετικά με ενυδρείο για χελωνάκια!!!!
Πήρα σήμερα ενυδρείο για χελώνα (πλατύ και κοντό) 80χ30 και έχω γεμίσει περίπου 10-15εκ δηλ 12 περίπου λίτρα νερό!
Μαζί πήρα κ ένα μικρό φίλτρο που μου πρότεινε ο πωλητής.
Είναι ένα εσωτερικό μικρό κλασικό που παίρνει το νερό από κάτω και το πετάει από ένα στόμιο λίγο πιο κάτω από την πάνω του πλευρά (Internal power filter της Resun) για το οποίο έχω τις εξής απορίες:
1. Έχω βάλει νερό μέχρι να καλυφτει το στόμιο που πετάει νερό. Δηλ δεν είναι όλο το φίλτρο underwater (εξάλλου αν το καλύψω όλο θα δημιουργηθεί μεγάλο βάθος για τα χελωνάκια μου)
2. Μαζί είχε ένα σωληνάκι το οποίο που μπαίνει?Σε τι χρησιμεύει???
3. Έχω την εντύπωση ότι δημιουργεί πολύ δυνατό ρεύμα στο ενυδρείο! Τα χελωνάκια δεν την πολυ παλεύουν.....τους παρασέρνει το ρεύμα!!!! Είναι φυσιολογικό???
Με έχει αγχώσει το ρεύμα που κάνει το φίλτρο και το έχω κλειστό τώρα....Τι να κάνω?Να το αφήσω να δίνει αβέρτα και κάποια στιγμή θα συνηθίσουν?

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο φίλτρο για την συγκεκριμένη δουλειά??
Κάθε πότε (και πόσο) πρέπει να αλλάζω το νερό?Νομίζω είχα διαβάσει κάθε βδομάδα το μισό.Σωστά?

Για το θέμα θερμοστάτη τώρα. Στο μαγαζί ο μικρότερος που είχε έλεγε για 10-20lt ενυδρείο αλλά δεν είχε ρυθμιστή θερμοκρασίας! Φοβήθηκα και δεν το πήρα, μην τα κάνω ψητά τα καημένα! Ο πωλητής μου είπε ότι δεν είναι κ πολύ απαραίτητο μιας και σπίτι γενικά δεν κάνει κρύο. Κ έχει κ άδικο βέβαια, ακόμα και τον χειμώνα έχω πάντα ζεστό σπίτι. Επίσης μήπως έχετε κάποιο να μου προτείνετε???

Λάμπα ακόμα δεν πήρα, θα το κοιτάξω τις επόμενες μέρες!
Οποια βοήθεια-υπόδειξη παιδιά θα την εκτιμούσα απίστευτα!

και μια τελευταία ερώτηση γενικά για τα ενυδρεία....Πήρα και μια τύπου πέτρα διακοσμητική να βάλω μέσα.....αλλά την σηκώνει η άνωση και επιπλέει!!!! Τι να κάνω να την "κάτσω" κάτω? Να την κολλήσω κάπως?

Strahos
26-08-08, 07:30
Καλησπέρα παιδιά!!!
Για να μην ανοίγω νέο θέμα ας κάνω εδώ λίγες ερωτήσεις που θέλω σχετικά με ενυδρείο για χελωνάκια!!!!
Πήρα σήμερα ενυδρείο για χελώνα (πλατύ και κοντό) 80χ30 και έχω γεμίσει περίπου 10-15εκ δηλ 12 περίπου λίτρα νερό!
Μαζί πήρα κ ένα μικρό φίλτρο που μου πρότεινε ο πωλητής.
Είναι ένα εσωτερικό μικρό κλασικό που παίρνει το νερό από κάτω και το πετάει από ένα στόμιο λίγο πιο κάτω από την πάνω του πλευρά (Internal power filter της Resun) για το οποίο έχω τις εξής απορίες:
1. Έχω βάλει νερό μέχρι να καλυφτει το στόμιο που πετάει νερό. Δηλ δεν είναι όλο το φίλτρο underwater (εξάλλου αν το καλύψω όλο θα δημιουργηθεί μεγάλο βάθος για τα χελωνάκια μου)
2. Μαζί είχε ένα σωληνάκι το οποίο που μπαίνει?Σε τι χρησιμεύει???
3. Έχω την εντύπωση ότι δημιουργεί πολύ δυνατό ρεύμα στο ενυδρείο! Τα χελωνάκια δεν την πολυ παλεύουν.....τους παρασέρνει το ρεύμα!!!! Είναι φυσιολογικό???
Με έχει αγχώσει το ρεύμα που κάνει το φίλτρο και το έχω κλειστό τώρα....Τι να κάνω?Να το αφήσω να δίνει αβέρτα και κάποια στιγμή θα συνηθίσουν?

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο φίλτρο για την συγκεκριμένη δουλειά??
Κάθε πότε (και πόσο) πρέπει να αλλάζω το νερό?Νομίζω είχα διαβάσει κάθε βδομάδα το μισό.Σωστά?

Για το θέμα θερμοστάτη τώρα. Στο μαγαζί ο μικρότερος που είχε έλεγε για 10-20lt ενυδρείο αλλά δεν είχε ρυθμιστή θερμοκρασίας! Φοβήθηκα και δεν το πήρα, μην τα κάνω ψητά τα καημένα! Ο πωλητής μου είπε ότι δεν είναι κ πολύ απαραίτητο μιας και σπίτι γενικά δεν κάνει κρύο. Κ έχει κ άδικο βέβαια, ακόμα και τον χειμώνα έχω πάντα ζεστό σπίτι. Επίσης μήπως έχετε κάποιο να μου προτείνετε???

Λάμπα ακόμα δεν πήρα, θα το κοιτάξω τις επόμενες μέρες!
Οποια βοήθεια-υπόδειξη παιδιά θα την εκτιμούσα απίστευτα!

και μια τελευταία ερώτηση γενικά για τα ενυδρεία....Πήρα και μια τύπου πέτρα διακοσμητική να βάλω μέσα.....αλλά την σηκώνει η άνωση και επιπλέει!!!! Τι να κάνω να την "κάτσω" κάτω? Να την κολλήσω κάπως?

αν μπορείς ανέβασε μία φωτογραφία από το φίλτρο και το σωληνάκι για να καταλάβουμε.
Δεν πρέπει να έχεις τόση ροή νερού, λογικά στην έξοδο υπάρχει κάποιο "βανάκι" με το οποίο μπορείς να μειώσεις την ροή σφίγγοντάς το.
Θερμοστάτη πάρε, θα τον ρυθμίσεις έτσι ώστε το νερό να μην πέφτει κάτω από 22 βαθμούς, αν και δεν νομίζω να παθαίνουν τίποτα και ακόμα πιο χαμηλά, βλέποντας πως επιβιώνουν και στα ελληνικά νερά...

Πέτρα μπορείς να πάρεις από την φύση, αν την πλύνεις και να την βάλεις.

Αυτό που θα προσέξεις είναι να βάλεις λάμπα θέρμανσης και λάμπα UVA-UVB για ερπετά. Διάβασε εδώ για τα βασικά http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490
και συμβουλέψου και το http://reptilesalonica.ipbhost.com/index.php? για περισσότερες λεπτομέρειες.

ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ! αναταράσουν την οικολογική ισορροπία επικρατώντας απένταντι στις ενδημικές μας χελώνες.

Apsiman
26-08-08, 08:32
Σε ευχαριστώ Strathos για την γρήγορη απάντηση!
Έχω διαβάσει προσεκτικά και τις δικές σου οδηγίες όπως και από πολλά άλλα site! Γενικά έχω μάθει πάρα πολλά τον τελευταίο καιρό σχετικά με την υδρόβια ζωή και ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες!
Θερμοστάτη θα του πάρω όπως και λάμπα τις επόμενες μέρες. Θερμοστάτη θα βρω για τόσο λίγα λίτρα?Ρωτάω γτ στο μαγαζί που πήγα χτες (στο Water Inn στην Κηφισιά) μου είπε ο πωλητής ότι υπάρχει μόνο ένα για τόσο λίγα λίτρα χωρίς ρυθμιστή θερμοκρασίας! Γιαυτό και δεν πήρα. Να πάω να πάρω απλά έναν θερμοστάτη (τον μικρότερο που μπορώ να βρω) με ρυθμιστή θερμοκρασίας?

Το φίλτρο τώρα όσο το κοιτάζω...τόσο νομίζω ότι ο πωλητής ήταν άσχετος τελείως......
Δεν έχει καμιά βάνα! Δεν μπορείς να κάνεις την παραμικρή ρύθμιση....
Δείτε και στις φωτός που έχω ανεβάσει και δώστε κάνα tip τι να κάνω...
Να πάω να πάρω κάποιο εξωτερικό φίλτρο με ρυθμιστή ροής?
Επίσης ανέβασα και μια φωτό του ενυδρείου, έχω βάλει σε καλή θέση το φίλτρο ή πρέπει να μπει κάπου αλλού?

Apsiman
26-08-08, 10:33
Νομίζω κάτι βρήκα....
Αφού έκανα μπίλιες το φίλτρο (ότι μπορούσε να βγει το έβγαλα!!!) όπως και το σωληνάκι και το άλλο πραγματάκι που είχε.... ανακάλυψα τα εξής:
Στην 1η εικόνα είναι το στόμιο που είχε το φίλτρο από το κουτί του...το οποίο βγαίνει!
Στην 2η εικόνα είναι το στόμιο που είχε κολλημένο στο σωληνάκι (επίσης ήταν ταπωμένο αλλά έβγαλα την ταπούλα του)
Στην 3η εικόνα ανακαλύπτω πως το συγκεκριμένο στόμιο μπαίνει μια χαρά στο φίλτρο και μειώνει κατα πολύ την δύναμη του νερού που βγαίνει από το φίλτρο!
Στην 4η εικόνα καθώς έχω βάλει κ το σωληνάκι και παρατηρώ ότι μειώνεται κιάλλο η δύναμη του νερού που βγαίνει από το φίλτρο.
Λογικά αυτός είναι ο ροοστάτης του συγκεκριμένου φίλτρου????
Η δύναμη του μοτερ του φίλτρου δεν ρυθμίζεται από πουθενά. Λέτε να υπάρξει κάνα πρόβλημα στο φίλτρο (που περιορίζω έτσι την δύναμη του νερού) και να μου κάνει κάνα μπαμ????
Και ακόμα μια ερώτηση: το σφουγγαράκι του φίλτρου με τι να το ξεπλένω όταν αλλάζω νερό?Η δεν χρειάζεται και πρέπει να παίρνω νέο σφουγγαράκι...(και κάθε πότε...)

Strahos
26-08-08, 11:30
θερμοστάτη μπορείς να πάρεις για 15-20 λίτρα, υπάρχουν και μάλιστα με ρυθμιση θερμοκρασίας. Το φίλτρο σου μπορείς να το βυθίσεις ολόκληρο μέσα στο νερό. Για την ροή τώρα, νομίζω πως αν βάλεις το άλλο στόμιο παραστενεύει η έξοδος και δεν θα έχεις ούτε καν την επιθυμητή ροή. Μπορείς να κάνεις ένα σωρό πατέντες πάντως για να μειώσεις την ροή, όπως να βάλεις στο μεγάλο στόμιο ένα κομμάτι λάστιχο ενυδρείου που θα έχει το μήκος όλης της πλάτης του ενυδρείου και να κάνεις πολλές τρύπες στο πλάι για να μοιράζεται το νερό σε πολλές εξόδους. Επίσης να πάρεις το λάστιχο χωρίς να του κάνεις τρύπες και να βάλεις την άκρη του σε ένα μικρό δοχείο (όπως ποτήρι) έτσι ώστε να γεμίζει και να υπερχειλίζει στο ενυδρείο χωρίς να προκαλεί δυνατή ροή, κ.ά, βάλε την φαντασία σου να δουλέψει.

Το σφουγγάρι μία φορά τον μήνα, ή όταν βλέπεις ότι μπούκωσε το φίλτρο, το τινάζεις ελαφρά σε νερό ενυδρείου και όχι βρύσης. Το νερό θα είναι πάντα αποχλωριωμένο, μην ξεχνάς. Αν πλύνεις το σφουγγάρι με νερό βρύσης όλα τα ωφέλιμα βακτηρίδια, που διασπούν την αμμωνία, θα πεθάνουν και φτου και πάλι από την αρχή να στρωθεί το φίλτρο σου.


Αλλαγές νερού, τώρα που δεν είναι στρωμμένο το φίλτρο σου, κάνε συχνά, πάντα με αποχλωριωμένο νερό. Το 30-40% 2-3 φορές την εβδομάδα ίσως είναι καλά. Μετά από 1,5 μήνα μπορείς να κάνεις μέχρι και 50% κάθε βδομάδα.

Πάρε πέτρες από την φύση, πλύνε τες και φτιάξε μία μεγαλύτερη εξέδρα όπου θα χτυπάει και η λάμπα θερμότητας αργότερα. Βάλε και μερικά πλαστικά φυτά μέσα στο νερό για να κρύβεται όταν θέλει.

Apsiman
26-08-08, 11:54
Ποια είναι η επιθυμητή ροή και πως το καταλαβαίνω αυτό?
Τώρα του έχω βάλει το μικρό στόμιο και δουλεύει κανονικά. Τα χελωνάκια δεν ενοχλούνται από το ρεύμα (αντέχουν καμια φορά και με sprint πάνε κόντρα στο ρεύμα) και βλέπω ότι έχει ροή αρκετή. Πως ξέρω ότι είναι αρκετό αυτό?
Η ιδέα με το σωλήνα και τις τρύπες είναι καταπληκτική!!!!Όπως και το άλλο με το Ποτήρι!!!Θα είναι κ στυλ συντριβάνι εκει!!!
Και πάλι σε ευχαριστώ φίλε για τις πολύτιμες πληροφορίες!!!
Θα πάω σήμερα ή αύριο να πάρω και την λάμπα και τον θερμοστάτη να το τελειώνω σιγά σιγά το όλο θέμα!

Edit: με το που είπες την μαγική λέξη "πατέντα" άρχισα να στροφάρω!
Έβαλα το σωληνάκι στο μεγάλο στόμιο (χωρούσε οριακά) και βγάζει μεν με μικρότερη πίεση από το μεγάλο στόμιο κ μεγαλύτερη πίεση από το μικρό στόμιο, το έβαλα κ σε σημείο που να μην ενοχλεί τα παιδιά και νομίζω βολεύτηκα για την ώρα!!!!
Τέλειες συμβουλές!!!!

Strahos
26-08-08, 12:06
Ποια είναι η επιθυμητή ροή και πως το καταλαβαίνω αυτό?

η επιθυμητή ροή είναι αυτή που προκαλεί μεν κίνηση στο νερό σε όλο το ενυδρείο αλλά δεν παρασέρνει τα χελωνάκια σου συγχρόνως. Συντριβανάκι μπορείς να φτιάξεις με πολλούς τρόπους αν θέλεις, πετρούλες κατάλληλες και υπερχείλιση όπως είπαμε πριν. Υπάρχουν πολλοί τρόποι αν κάτσεις και σκεφτείς.

Apsiman
06-10-08, 09:53
Να συνεχίσω εδώ με κάποιες ερωτήσεις μου (να βρίσκονται και μαζεμένα για τους νέους....)
Διακόσμησα επιτέλους και το ενυδρείο μου με τα χελωνάκια....πήρα πλάκες να λιάζονται, φυτά να υπάρχει σκιά....γενικά το έφτιαξα αρκετά. Θα ανεβάσω και φωτό με την πρώτη ευκαιρία (=να δουλέψει η ψηφιακή μου....)
Θέλω να ρωτήσω τα εξής:
1. Τα ταΐζω 1 φορά την ημέρα 3-4 γαριδάκια κ 1 κρακεράκι βιταμινών στο καθένα...αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν χορταίνουν!!! Να τους αυξήσω την ποσότητα?Να τους αλλάξω την διατροφή?Σήμερα έπιασα το ένα από τα δυο να δαγκώνει τα πλαστικά φυτά!!!!
2. Έχω βάλει μέσα ένα κοχύλι και μερικές πέτρες που είχα πάρει από τπ νησί (από την θάλασσα) πρίν πολλάαααααααα χρόνια (βρισκόντουσαν τουλάχιστον 5-6 χρόνια στο μπαλκόνι μου σαν διακοσμητικά).
Ένας φίλος που είχε γλυκού νερού ψαράκια μου είπε ότι επειδή έβαλε κάποια κοχύλια από θάλασσα του πέθαναν τα μισά ψαράκια!
Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω αν θα τους κάνει κακό το κοχύλι κ οι πέτρες της θάλασσας?

Ryu
10-10-08, 00:22
καλυτερα να τα βγαλεις τα πλαστικα φυτα γιατι θα τα δαγκωνουν και μπορει να τα καταποιουν.εχε υποψει σου οτι θα καταστρεφουν οτι βρισκουν στο ενυδρειο....τι χελωνακια ειναι?αυτα με τις κοκκινες ρυγες? γινοντε αρκετα μεγαλα κ ζουνε πολλααα χρονια.οποτε ελπιζω να εχεις υπολογισει το μεγεθος τους και να τους εχεις φτιαξει το καταλληλο σπιτι!εκτος κ αν το πας σε λιμνη;)

harilaos
10-10-08, 14:55
Από τη λίμνη μπορεί να δραπετεύσουν και να βρεθούν ελεύθερα στη φύση..Κάτι τέτοιο θα ήταν λάθος γιατί δεν ανήκουν στην ελληνική πανίδα και άρα δεν υπάγονται στις τροφικές αλυσίδες. Έτσι δεν θα έχουν θηρευτές και λόγω έλλειψης ανταγωνισμού θα εξαφανίσουν τα ελληνικά είδη..Συμπέρασμα: Μην ελευθερώνετε ξένα είδη!

maikl
10-10-08, 16:27
Από τη λίμνη μπορεί να δραπετεύσουν και να βρεθούν ελεύθερα στη φύση..Κάτι τέτοιο θα ήταν λάθος γιατί δεν ανήκουν στην ελληνική πανίδα και άρα δεν υπάγονται στις τροφικές αλυσίδες. Έτσι δεν θα έχουν θηρευτές και λόγω έλλειψης ανταγωνισμού θα εξαφανίσουν τα ελληνικά είδη..Συμπέρασμα: Μην ελευθερώνετε ξένα είδη!

-Μα μια λιμνη αποτελει απο μονη της ενα οικοσυστημα,οποτε δεν χρειαζετε να την κοπανησουν απο κει για να πουμε οτι δημιουργειται προβλημα....φτανει και μονο η εισαγωγη τους σ'αυτες ωστε να δημιουργειται προβλημα(ανεπιστρεπτι...)...

Ryu
11-10-08, 11:30
ενοουσα να φτιαξει λιμνη για τα χελωνακια του κ οχι να τις ελευθερωσει σε φυσικη λιμνη....

Apsiman
22-10-08, 11:53
Επιστροφή μετά από λίγο καιρό (@#$!#@$% ωράριο δουλειάς....)

Λοιπόν, έχω τα κλασικά χελωνάκια με τα κόκκινα μάγουλα! Έχω υπ'όψην μου πόσο μεγαλώνουν κλπ κλπ και τώρα τους έχω το 1ο ενυδρείο τους το οποίο υπολογίζω ότι θα το έχω για τα επόμενα 2 χρόνια....μετά θα πάμε για μεγαλύτερο!!! (δυστυχώς λίμνη δεν παίζει καθώς μένω σε διαμέρισμα...)
Το ότι οι χελώνες είναι ζημιάρες το έχω καταλάβει για τα καλά!!!Γιαυτό και τα κομμάτια στο ενυδρείο τα έχω κολλημένα κάτω (πέτρες-στηρίγματα κλπ κλπ) για να μην γίνει κάνα ατύχημα!!!!
Έχω δει 1-2 φορές να τα δαγκώνουν τα πλαστικά φυτά όντως και τα μάλωσα... :p:p:p
Λες να τα βγάλω???Και τι να βάλω από φυτά???Τα κανονικά δεν θα τα τρώνε??
Τα πλαστικά τα δάγκωσαν 1-2 φορές στην αρχή...είδαν ότι δεν είναι φαγητό και το σταμάτησαν!!! (γενικά με έχουν συγκλονίσει με την εξυπνάδα τους!!!)
Τα κανονικά φυτά δεν θα τα τρώνε????Μια χαρά θα τα τρώνε.....υποθέτω...
Τελικά το κοχύλι το έβγαλα καθώς έμαθα (όποιος δεν ξέρει ρωτάει) ότι δεν θα έπρεπε να είναι μέσα....Τις πέτρες τις άφησα κανονικά καθώς δεν έχουν ίχνος ασβεστίου!!!(έκανα κ το τεστ με το aquaforte...)
Εν το μεταξύ η πλάκα είναι η εξής:
Από όταν έβγαλα το κοχύλι έχω παρατηρήσει στον Βρασίδα (ο ένας εκ των 2) 1 μικρό άσπρο σημάδι στο καβούκι του (σήμα έλλειψης ασβεστίου)! Του κάνω διατροφή με ασβέστιο (την σκόνη πάνω στο φαγητό του) όπως και του βάζω και την βιταμίνη για να δυναμώσει το καβούκι!!!!
Λέτε τελικά το κοχύλι να έκανε καλό εκεί μέσα:(?????

Ryu
22-10-08, 14:37
egv apo fyta den tha evaza tipota,h dikia mou ta komatiazei(vevaia h dikia mou einai terastia)ta plastika tha ta evgaza giati einai epikindina....gia to koxyli den kserw...perastika tou na einai....