PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιράνχας "κότες";!!


g4x4
08-05-08, 17:00
Καλησπέρα! Θα ήθελα τη βοήθειά σας! Εδώ και μερικούς μήνες (3-4) έχω 2 πιράνχας, τα κλασικά με την κόκκινη κοιλιά και κόκκινα κάτω φτερά. Δεν ξέρω τι έχουν πάθει, αλλά συνέχεια είναι κάτω από το φίλτρο και φοβούνται με το παραμικρό. Για 2-3 μέρες δεν άναβα καθόλου την λάμπα, αλλά πάλι τίποτα... Τί μπορεί να φταίει;

sofianos7
08-05-08, 17:19
Τα πιράνχα που έχεις (red belly) είναι κοπαδόψαρα. Για να δείξουν την πραγματική τους συμπεριφορά χρειάζονται να είναι σε κοπάδι 4+ και θέλουν 70 λίτρα ανά ψάρι. Κάτω από το φίλτρο κάθονται γιατί φοβούνται ή γιατί είναι στρεσαριμένα ή και για τους δύο λόγους. Σε πόσα λίτρα τα έχεις?. Έχεις ξύλα και κρυψόνες?

g4x4
08-05-08, 17:23
Τα έχω σε 60 λίτρα, αλλά έχω σκοπό να τα δώσω... Απλά ρώτησα για να ξέρω... Έχω κρυψώνες...

sofianos7
08-05-08, 17:26
Πόσο είναι το μέγεθος τους? Αν τα έχεις σε τόσο λίγα λίτρα 3-4 μήνες είσαι τυχερός που δεν είχες κανιβαλισμούς. Δυστηχώς πρέπει να τα αποχωριστείς για το καλό τους. Και είναι τόσο απίθανα ψάρια

g4x4
08-05-08, 18:41
Είναι γύρω στα 10 εκατοστά! Θα τα αποχωριστώ... Δεν πειράζει! Ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

Πάνος
08-05-08, 20:58
ισως χαρακτηριστω υπερβολικος αλλα η εμπειρια μου ειναι εξης...πριν 13 νομιζω χρονια ειδα για πρωτη φορα red belly στην αλεξ-πολη...ηταν 2 μονο και τα πηρα.....τα εβαλα σε 80 λιτρα που φτιαξαμε με τον αδερφο μου γιαυτο το λογο....ηταν 4 εκατοστα περιπου...αν και μου ειπαν να τα δινω κοτοπουλο:smt120:smt120:smt120..(ναι ναι αυτο μου ειπαν)...εγω τα ταιζα κατεψυγμενο ψαρι....τα κρατησα 8 μηνες....μεχρι που γιναν 15 εκατοστα και τα εδωσα σε καποιον με μεγαλο ενυδρειο...επειδη ηταν μονο 2 στην αρχη ηταν πολυ φοβισμενα...αλλα και για οσο καιρο ηταν σε δικο μου ενυδρειο...ηταν παντα συνεσταλμενα...εβαζα τα χερια μου κανονικα...και αν κινουμουν σιγα-σιγα και δε τα τρομαζα μπορουσα να τα χαιδεψω.....δε λεω να κανετε το ιδιο!!!:o:o..και προφανως αυτη η συμπεριφορα οφειλοταν στο οτι δεν ηταν κοπαδι οπως επρεπε....παντως ειχα αγαπησει τα πιρανχα-κοτες μου και λυπηθηκα πολυ οταν τα εδωσα.....

gwgw
09-05-08, 11:01
τα πιρανια ειναι απο τα πιο ενδιαφερονται ψαρια και το λεω απο την εμπειρια μου..
δεν ειναι καθολου κοτες... ή μαλλον να το πω καλυτερα
ειναι οσο κοτες ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ
γιαυτο το μονο που θα μπορουσα να συμβουλεψω καποιον που παιρνει ενα πιρανχας ειναι να του δωσει το σεβασμο που του αξιζει.

sofianos7
09-05-08, 13:35
:smt038:smt038:smt038:smt038:smt038 Είναι απίστευτα