PDA

Επιστροφή στο Forum : 15 λίτρα μονομαχος


alexinio
07-05-08, 21:35
Σας παρουσιάζω το ενυδρείο του μονομάχου μου.
Πριν 3 βδομάδες τον μετακόμησα από το 5λιτρο που τον είχα στο 15λιτρο.
Σαν φωτισμό έκανα μια δικιά μου πατεντίτσα γιατί δεν ήθελα το κρεμαστό φωτιστικό που είχα.Έτσι τοποθέτησα πάνω στο τζάμι (που λειτουργούσε σαν καπάκι ...μια λάμπα των 10watt με το "αυτοσχέδιο" ballast και πάνω της ένα ανακλαστήρα για να μπαίνει το μόνο στο ενυδρείο και όχι στον υπόλοιπο χώρο.
Υπάρχει περίπτωση αυτός ο έντονος φωτισμός να στρεσαρει το ψάρι?
Η απόσταση από το νερό είναι 2-3cm
Είναι δυνατόν να υπάρχει πρόβλημα υγρασίας...ή έστω να βραχυκυκλώσει το ακάλυπτο σύστημα που βρίσκεται πάνω στο τζάμι?

Πληροφορίες

Διαστάσεις:30x20x25
Όγκος:15 λίτρα συνολικά...γύρω στα 10 καθαρά
Κατηγορία: φυτεμένο
Φυτά:hygrophylla polysperma,difformis,leucocephalla,κερατόφυλλο
Ψάρια / Άλλα είδη:μονομάχος...8 apple snails
Διακοσμητικά υλικά:άμμος,μη ασβεστολιθικές πέτρες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:τίποτα
Φωτισμός:λάμπα 10watt daylight Τ8
Διάρκεια φωτισμού:11 ώρες
Φιλτράρισμα:170lt/h πάτεντα για μείωση ροής
Θερμοστάτης:25watt
Λίπανση:τίποτα
Παροχή CO2:τίποτα

Παράμετροι:

pH:
Γενική σκληρότητα (GH): νερό δικτύου
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5-10
Αλλαγές νερού:30%κάθε βδομάδα
Θερμοκρασία:26-27
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

george
07-05-08, 21:41
Αν πρόσεξα καλά το καπάκι έχει μερικά κενά.
Στο δικό μου ο μονομάχος πήδηξε έξω από μικρότερο κενό :(

imichal
07-05-08, 21:42
Μπράβο!! Πολύ Oμορφο!

ΥΓ. Προσεξε ομως μην κανει κανενα "σαλτο" και βρεθει απ'εξω!!

--------
μαζι γραφαμε george....!

tasinio
10-05-08, 20:36
:cool::smt041:smt041:smt041

nice*!

delta66
10-05-08, 21:40
- Τα ειπαμε και πριν, πολυ μικρες χαραμαδες για οξυγονο (2-3 χιλιοστα) και να εχει κενο κατω απο το καπακι 5 ποντους τουλαχιστον για να αναπνεει το ψαρι οξυγονο.

- Η λαμπα ειναι πολλα τα 10 βατ για 12λιτρο χωρις CO2.
Θα γεμισεις αλγες και εξ'αλλου ο μονομαχος γουσταρει χαμηλο φωτισμο.
Βαλε μια 5-6W.
Μια grolux sylvania (http://sylvania.aquanet.de/English/dtech.htm) θα ηταν καλη και οικονομικη αλλα η πιο μικρη ειναι 8W.
Μια αλλη λυση ειναι η arcadia origina tropical 6W (http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid=11&mid=10&lan=en&sub=&id=4) αλλα δαγκωνουν λιγο στην τιμη.
Αν δεν ειχες ηδη το μπαλαστ για να παει χαμενο, καλη ιδεα θα ηταν να δεις και αυτο το φωτιστικο της arcadia (http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid=46&mid=10&lan=en&sub=&id=4) (δεν ξερω ποσο κοστιζει ομως για να πω αν ειναι συμφερουσα η τιμη).

- Τα φυτακια θα ερθουν σιγα σιγα (αφου ειναι φρεσκοτατο το στησιμο).
προσπαθησε να τα μαζεψεις σε δασακια ιδιου ειδους.
Προσεχε την ποσοτητα κερατοφυλλου που θα εχεις να μην ειναι πολυ γιατι με ενα ψαρι που θα εχει μεσα δεν θα εχεις και πολλα νιτρικα ΝΟ3 για να εχουν τα φυτα να παρουν και το κερατοφυλλο θα τα τρωει ολα.
Αν κανεις μετρησεις και βλεπεις κατω απο 5 τα νιτρικα ΝΟ3, αφειρεσε κερατοφυλλο.
Εγω εχω ενα κλωναρι (25 ποντους περιπου) μονο στο δικο μου (35 λιτρα νερο, πολυ φυτεμενο) για να καταλαβεις και εχω ΝΟ3 : 5
Επισης μη τα αφηνεις και διπλωνουν πολυ οταν φτανουν στην επιφανεια, να τα κλαδευεις, γιατι δεν θα παιρνουν φως τα χαμηλα μερη των φυτων και θα σου σαπιζουν.
Οταν κλαδευεις μπορει να κρατας το πανω μερος του φυτου και να το φυτευεις στη θεση του κατω που μπορει να μην ειναι σε τοσο καλη κατασταση.
Αυτο δεν ισχυει για ολα τα φυτα, οπως καποια που εχουν σημαντικο παραγοντα τη ριζα τους.
Αλλα απ'οτι βλεπω τα δικα σου δεν ειναι τετοια.
Προσπαθησε να εχουν μια ομορφη κατανομη λοιπον τα φυτα μεσα, αν και η ζουγκλα αρεσει πολυ στους μονομαχους.
Κανε τουλαχιστον μερικα μερη "ζουγκλα"¨και τον υπολοιπο χωρο "συμμαζεψε" τον.:D

- Και την αμμο (λογω του σμιχτης κατασκευης της, αντιθετα με το χαλικι) να την τρυπας με κατι να αεριζεται,(οχι ανακατεμα, απλα τρυπημα) μην γινουν επικινδυνες αναεροβιες περιοχες μεσα της.

- Παντως τα πας μια χαρα και σε βλεπω μεγαλο χομπιστα με τον ενδιαφερον και το διαβασμα που κανεις παρα το νεαρο της ηλικιας σου.
Με εντυπωσιασε η αρκετα καλη γενικη γνωση που εχεις σε πολλα πραγματα.
Με κενα βεβαια, αλλα ποιος τα ξερει ολα?
Γι'αυτο ειμαστε ολοι εδω για να ανταλλασουμε αποψεις και γνωσεις.


Καλη συνεχεια.:)

GhostShip
11-05-08, 14:33
Σωστές όλες οι παρατηρίσεις του delta66, εγώ πάντως απορώ γιατί κουράζεστε με γυάλινα καπάκια και ιστορίες, εγώ για προστασία ωστε να μη πηδήξει ο τρελός έξω βάζω ένα κομμάτι τούλι που καλύπτει περιμετρικά όλο το κενό και περνάει πάνω απο τη λάμπα ωστε να μην υπάρχει έστω και αυτή η μικρή ασήμαντη σκίαση που θα είχε αν περνούσε το τούλι απο κάτω! Το έχω εφαρμόσει μήνες τώρα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο, ήταν ιδέα της mother +-6 και με απάλλαξε απο κάτι σακούλες κλπ που έβαζα για προστασία! Και απο οξυγόνο? full!!! :D

ΥΓ: Τώρα αν δεν έχετε τούλι, όλο και καμια βάφτιση θα γίνει στη γειτονιά σας...:smt082

lag
11-05-08, 15:42
πολλή όμορφη αυτή η πρασινάδα ;)..
οχχχχ!! και μένα έχει κενά το καπάκι του ενυδρείου..:smt120

alexinio
11-05-08, 15:48
Παιδιά μην ανυσηχείτε του το έχω πει επανηλλειμένες φορές να μην πηδήξει έξω και δεν νομίζω να το δοκιμάσει...
Πέρα από την πλάκα τώρα, προσωρινά έχω βάλει στο κενό σφουγκάρι για φίλτρο...αργότερα μπορεί να μπει κανένα τζαμάκι ή ακόμα καλύτερα τούλι όπως είπες Δημήτρη...:D

delta66
11-05-08, 20:55
Εγω τις βαφτισεις και τους γαμους τις χρησιμοποιω για την προετοιμασια του νερου :p:p:p χαχαχχα


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua2-p3100016_resize.jpg