PDA

Επιστροφή στο Forum : malawi 360 litres


odin79
02-05-08, 11:11
Διαστάσεις:1,20χ48χ68
Όγκος:360 λιτρα
Κατηγορία:malawi
Φυτά:anubia valisneria
Ψάρια / Άλλα είδη pseudotropheus socolofi 5,labeotropheus trewavasae 4,melanochromis johanni 4

Διακοσμητικά υλικά:πετρες λαβας και αμμος
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:αφισα μαυρη
Φωτισμός:2 τ8
Διάρκεια φωτισμού:9 ωρες
Φιλτράρισμα:1 ehein 2217 kai 1 eheim 2213
Θερμοστάτης:300w
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:8.3
Γενική σκληρότητα (GH):13
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3) 0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού:30 τοις εκατο καθε εβδομαδα
Θερμοκρασία:27
Άλλες πληροφορίες:προσπαθησα νακανω το στησημο τωμ πετρων συμφωναμε τον χρυσο κανονα (1/3) δεν ξερω αν τα καταφερα..
Φωτογραφία:

odin79
02-05-08, 11:14
οι φωτογραφιες το αδικουν αρκετα αφου η ψηφιακη τα εφτυσε και ειναι τραβηγμενες απο καμερα

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
02-05-08, 11:19
Πολυ ωραιο.

imichal
02-05-08, 11:33
Ωραιο αλλα πραγματι με αυτες τις φωτος δεν γινεται δουλεια.....
Περιμενουμε καλυτερες......!

Πάνος
02-05-08, 15:13
πολυ ωραιο...απο τα περισσοτερα μαλαουι που ειδα αυτο διαφερει στο γεγονος οτι τονιζονται πολυ οι ανουμπιες μεσα στη μαυριλα της πετρας και μου αρεσει..:p

Z_X
02-05-08, 20:20
Ας το παίξω λίγο κακός....
Μπορεί να προσπάθησες να εφαρμόσεις των κανόνα αλλα αυτό δεν σημαινει οτι θα γινει και ωραίο...δεν φτανει απο μονο του.
Πρωτα ειναι πολύ στημένο,είναι πολυ τετραγωνισμένο,επίσης η πέτρα με την τρύπα στη μεση κατανταει μονότονη στο ματι μου τουλάχιστον...
Επίσης η ανουμπια,δεν ξερω δεν μου καθεται τελικα σε αφρικανικο.
Επίσης ειναι πολύ μαυρο,αν και μου αρεσει το μαυρο...


Αποψης ειναι βεβαια επάνω στην διακόσμηση αυτα που σε λεω,λειτουργικα φαινεται να ειναι ενταξει αλλα θεωρρω οτι μπορεις να το κανεις πιο όμορφο.

antonis_p
02-05-08, 20:51
Πολύ μαυρίλα ρε παιδί μου. Θέμα γούστου φυσικά.

Πάντως τα ψαράκια τονίζουν το χρώμα τους.

capetanakis
03-05-08, 15:53
μου αρεσει πολυ,μπραβο!

thanasis76
03-05-08, 23:13
καλησπερα!!! σαν στησιμο πολυ ομορφο το ενυδρειο σου...
το μονο που ισως σε κουρασει με τον καιρο ειναι οτι ειναι πολυ μαυρο.... λογο πετρων παντα...
αλλα αυτα ειναι και θεμα γουστου...:D:D

delta66
04-05-08, 08:13
Μπραβο φιλε Odin για την προσπαθεια.
Συνεχισε και θα βρεις την ακρη.
Κοιτα και το ενυδρειο απο πανω του φιλου θαναση τι στησιμο εχει.
Δεν ξερω το χρυσο κανονα για τις πετρες, αλλα για μενα ο χρυσος κανονας στο ματι μου ειναι το στησιμο του θαναση απ τη Συρο ;)

odin79
05-05-08, 11:01
ευχαριστω π0ολυ για τις απαντησεις σας το ενυδρειο του θαναση ειναι απο τα πιο ομοιρφα που εχω δει!!το μαυρο μου αρεσει και δεν ειναι μουντο απλα οι φοτο το κανουν να φαινεται ετσι,, οσο για το στησιμο το ψαχνω παιδια ακομα περιμενω προτασεις ισως να εκανα 2 βουναλακια δεξια αριστερα?αα και κατι που ξεχασα δεν μπορουσα να βαλω πετρες βαριες γιατι φοβαμαι για πολλους λογους ξυλινο πατωμα κα..ΖΧ οπως ειπα προσπαθησα παντως και εμενα κατυι δεν μου παει καλα και προσπαθω να το βρω..στο στησιμο,για τα χρωματα ειναι θεμα γουστου και εμενα μου αρεσουν πολυ αυτα τα χρωματα 1 γιατι το φως το δινουν τα mbuna(οπως εχει πει και ενας συνχομπιστας) οι ανουμπιες ειναι πιο φωτεινες και αν υποθεσουμε οτι εβαζα ανοιχτοχρωμες πετρες σε 6 μηνες θα ηταν σκουρες απο την αλγη..οποτε λιγο το κακο imo

strinzis
05-05-08, 21:50
Πολυ ομορφο και διαφορετικο θα ελεγα!!! το μαυρο τονιζει απιστευτα τις ανουμπιες!!:smt041:smt041

delta66
05-05-08, 21:59
Μια ακομα παρατηρηση τωρα που το ξαναβλεπω.
Νομιζω πως το μαυρο φοντο φταει που χαλαει το οπτικο αποτελεσμα.
Συνηθως το μαυρο το χρησιμοποιουμε για να αναδειξουμε τα χρωματα του ενυδρειου, εδω ομως τα χρωματα του ενυδρειου ειναι μαυρα (οι πετρες δλδ).
Μηπως να δοκιμαζες κατι αλλο σε φοντο?
Ενα μπλε σκουρο μηπως?
Το καλυτερο κατα τη γνωμη μου, θα ηταν ενα 3D αλλα τωρα ειναι αργα.


:smt052 Δελτα

ΥΓ και φυσικα επιμενω για 2 λοφους (χεχε) :D

Τα ψαρια να ειναι και να περνανε καλα και ολα τα αλλα φτιαχνονται

thanasis76
05-05-08, 22:11
καλησπερα και παλι.... τωρα που το σχολειασαν τα παιδια ισως να εχουν δικιο..
για κανε μερικες αλλαγες και δοκιμες με αλλο χρωμα φοντο...
θα δειξει πολυ καλλητερο...
σας ευχαριστω και παλι για τα καλα σας λογια... τωρα που εχουν μεγαλωσει οι κιχλιδες μου θα ανεβασω λιγες φωτο ακομα... :rolleyes::rolleyes::rolleyes: