PDA

Επιστροφή στο Forum : φωτογραφικη μηχανη ....


imichal
29-04-08, 22:30
Θα ηθελα να μου προτεινεται μια φωτογραφικη μηχανη μεχρι ....(οχι compact)
Προφανως θα χρησιμοποιηθει εκτος των αλλων στη φωτογραφιση των ενυδρειων.....

nikman
30-04-08, 01:06
Ηλία δύσκολη επιλογή μη βιαστείς να αγοράσεις όπως το κάνεις συνήθως με τα ενυδρεία :D
Εγώ έχω την Olympus 5060 αλλά δε λέει για φωτογραφία ενυδρείου.

Θα σου πρότεινα την Canon 400 που έχει πέσει κι η τιμή της. Υπόψιν αν καταλήξεις σε αυτήν έχω δύο φακούς που κάνουν και μπορώ να στους δανείζω όποτε θέλεις να βγάζεις φωτογραφίες τα ενυδρεία σου. :cool:
Ο ένας είναι 75-300 με σταθεροποιητή, πρέπει να έχω και πολωτικό φίλτρο γιαυτόν κι ο άλλος είναι 17-35.
Τα νούμερα που αναφέρω αντιστοιχούν σε απλή κι όχι σε digital. Σε digital είναι επί κάτι δηλαδή περισσότερο, έχει ξαναγραφτεί μπορώ να σου πω ακριβώς, αλλά δεν έχει τόσο σημασία όσο το γεγονός ότι θα μπορείς να φωτογραφίζεις με τον 75-300 από πολυυύ μακριά τα ψαράκια σου και να βγάζεις σταθερές φώτο. :smt020

imichal
30-04-08, 14:33
Αυτην εννοεις ?
http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_264&products_id=2284
-------------------------
κατεληξα στην canon ΕΟS 400.....
Παμε για φακο τωρα.....
Μπορει να μου πει κανεις με.....πολυ απλα λογια τι εννοουμε οταν λεμε
18-55mm ή πχ 28-300mm ? Tι σημαινει πρακτικα ο πρωτος αριθμος και τι ο δευτερος ?:smt017
Επισης τι σημαινει πρακτικα οταν λεμε f/4-5.6.... Σε τι αντιστοιχει ο πρωτος αριθμος και σε τι ο δευτερος ? :smt017
Συγνωμη για την ασχετοσυνη μου...:oops:

lion
30-04-08, 14:58
Μπορει να μου πει κανεις με.....πολυ απλα λογια τι εννοουμε οταν λεμε
18-55mm ή πχ 28-300mm ? Tι σημαινει πρακτικα ο πρωτος αριθμος και τι ο δευτερος ?:smt017

Αυτοί οι αριθμοί καθορίζουν απλά το οπτικό πεδίο του φακου. Δες το παραστατικά εδώ (http://www.sweeting.org/mark/lenses/canon.php)


Επισης τι σημαινει πρακτικα οταν λεμε f/4-5.6.... Σε τι αντιστοιχει ο πρωτος αριθμος και σε τι ο δευτερος ? :smt017
Συγνωμη για την ασχετοσυνη μου...:oops:

Αυτοί οι αριθμοί είναι το μικρότερο διάφραγμα του φακού. Το διάφραγμα μαζί με την ταχύτητα καθορίζουν πόσο φως θα περάσει από τον φακό. Όσο πιο μικρός είναι ο αριθμός τόσο πιο φωτεινός (και ακριβός) είναι ο φακός.


................

stat
30-04-08, 15:33
Ένας φακός που έχει εστιακό μήκος 18 έως 55mm (18-55mm), είναι ένας zoom φακός και όχι ένα σταθερός. (π.χχ αν ήταν 24mm).
Έχει δηλαδή δακτύλιο που μεταβάλλει την εστιακή απόσταση από τα 18 έως τα 55.
Αυτό επιτυγχάνεται με οπτικά στοιχεία (κοίλα, κυρτά και ασφαιρικά) και έτσι καταφέρνει να λειτουργεί και να εστιάζει πάντα σωστά
http://www.photoreview.com.au/reviews/cameraaccessories/optical_diagram.jpg

Όσο πιο μικρός είναι ο αριθμός των mm, τόσο πιο ευρυγώνιος είναι ο φακός.
Π.χ. ο Canon 10-22 είναι ένας υπερευρυγώνιος, ο οποίος έχει μεγάλη γωνία κάλυψης.
Από 70 μοίρες στα 10mm έως τις 35 στα 22mm.
Στα 300mm η γωνία «πέφτει» περίπου στις 3 μοίρες.
Άρα έχεις πολύ μεγάλο και καλό zoom και γεμίζεις το σκόπευτρό σου με το θέμα που βρίσκεται αρκετά μακριά (π.χ ενός πουλιού).

Υπάρχει φακός που λέει στα χαρακτηριστικά του
EF 17-40mm f4 L USM (Έχει έναν αριθμό f και όχι 2)

Το F4 σημαίνει ότι έχει σταθερό «ελάχιστο» F από τα 17 έως και τα 40mm, και είναι πάντα 4.

Όσο πιο μικρό είναι το νούμερο F τόσο πιο φωτεινός (παίρνει δηλαδή πιο πολύ φως) είναι ο φακός, τόσο πιο μεγάλος και βαρύς και ακριβός (με πολλά ακριβά κρύσταλλα μέσα).

Αυτός εδώ
EF 28-300mm f 3,5-5,6 L IS USM δεν έχει σταθερό F. Μεταβάλλεται από τα 3,5 έως τα 5,6.
Όταν είσαι στα 28 είναι 3,5
Όταν πας π.χ στα 100mm μπορεί να είσαι στα 4,5
Και όταν είσαι στα 300mm είσαι στα 5,6

Αν για μία φωτογραφία σε f 2,8 θέλει 1 sec για να βγει σωστά φωτισμένη
Στα f4 θέλει 2 sec και
Στα f5,6 θέλει 4 sec
Στα f8 θέλει 8 sec


Άρα όσο ανεβάζεις τα F, τόσο πιο σκοτεινός γίνεται ο φακός.
Μπορείς να ρυθμίσεις τη μηχανή σου, να κλείσεις το διάφραγμα ενός φακού έως τα F22 ακόμα και F32 και να περάσει λίγο φως, αν θέλεις να πετύχεις κάποια πράγματα... Να μειώσεις όμως το διάφραγμα και να περάσει πιο πολύ φως, πιο λίγο από αυτό που λέει επάνω ο φακός, δε μπορείς.
Για τον EF 17-40mm f4 L USM δεν μπορείς με τίποτα να διαλέξεις κάτω από F4.

nikman
01-05-08, 02:20
Καλορίζικη φίλε Ηλία :smt080
Κι από φακούς ξιάμου