PDA

Επιστροφή στο Forum : Να και το δικο μου!


floridis
29-04-08, 14:04
δίνω και εγώ μερικές Φώτο από το δικό μου reef ηλικίας 11 μηνών έχω Φώτο και από το ξεκίνημα του με το μεγάλο λάθος βιοφορτιου!!!
άμα δεν πάθεις δεν θα μάθει!
χιχιχιχιχι?
θα ήθελα βέβαια και σχόλια ακόμα και επικρίσεις για περαιτέρω βελτίωση
εκτός βέβαια να το κάνω πάνω από 120 λίτρα που είναι τώρα
αλλά είναι και αυτό στα άμεσα σχέδια!:cool::cool:

lag
29-04-08, 14:14
αμάν!!!!!! οι πρώτες φωτο ειναι ....
εχει προωπτικές..μου αρέσουν και τα ψάρια που έχεις..;)

Tricky
29-04-08, 14:18
... έχω Φώτο και από το ξεκίνημα του με το μεγάλο λάθος βιοφορτιου!!!
άμα δεν πάθεις δεν θα μάθει!


Εμαθες ? :D

Υποθετοντας οτι στην πανω γραμμη ειναι οι προσφατες φωτογραφιες , παλι εχεις πολλα ψαρια ...για να μην σε ''κατηγορω'' αδικα , γραψε αν θες τι ψαρια εχεις μεσα στα 120 λιτρα σου ;)

accnt
29-04-08, 14:50
Στα 120 λίτρα δεν κάνει ούτε ένα tang.... Εκτός και είχες ένα (μόνο) μικρό, με άμεσο στόχο μεγαλύτερο ενυδρείο....
Εδώ βλέπουμε πολλαααααά ψάρια.

Κάτι πρέπει να κάνεις, σίγουρα!

floridis
30-04-08, 07:12
έχω όντως πολλά ψαριά ακόμα αλλά ευτυχώς από μετρήσεις αμμωνίας νιτριτη και νιτρικών είμαι στο 0 εδώ και Κανά 4αμηνο (salifer).
ξέρω τα τανκ θέλουν χώρο για κολύμπι και επικράτεια αλλά τα έχω από μικρά και δεvείναι και τόσο μεγάλα ώστε μάλλον να μην δημιουργείτε πρόβλημα.

από ψαριά έχω
2 bluetank
1 lo
1 six line
1 lion
1 leucostern
1 naso
2 true percula

κάποια στιγμή θέλω να φτιάξω ένα μεγαλύτερο θα δούμε.
από προσθετά εδώ και 4 μήνες ρίχνω μόνο ασβέστιο μαγνήσιο μαζί , dkhbuffer, και ιοδινη ανάλογα τα τεστ.

madfdg
30-04-08, 07:57
4 tang, lion , moorish Idol , 2 boxfish!!!Και όλα αυτα σε 120 λίτρα???Για το ρεκορ Guines είναι το ενυδρειο σου φίλε μου:smt120:smt120:smt120:smt120

accnt
30-04-08, 08:05
Μπορεί να μην έχεις πρόβλημα στις μετρήσεις, όμως το στρες -άρα και το ick- καραδωκεί!

"Διώξε" όσο γίνεται γρηγορότερα, κάποια ψάρια και αποφάσισε αν θα πας σε μεγαλύτερο. Δυστυχώς υπάρχει κίνδυνος να τα χάσεις τα ψάρια σου. :(

floridis
30-04-08, 12:52
εχεις δικιο αλλα ετσι ειναι εδω και 8 μηνες και δεν εχω καμια απωλεια
φτου να μην το ματιασω απο ick ειχα μια φορα μονο τον πρωτο μηνα και σε blue tank που ειναι αρκετα επειρεπες σε νεο ενυδρειο. απο αρρωστιες δοξα το θεο καμια ακομα αλλα υπαρχει και καραντινα για παν ενδεχομενο η οποια φιλοξενει μονο μερικα καβουρια απο το βραχο.
ψαχνω παντος για κανενα ενυδρειο περιπου 400 λιτρα αν υπαρχει κατι μου λετε.

Tricky
30-04-08, 15:47
Ενυδρεια 400 λιτρων και μεγαλυτερα υπαρχουν πολλα ...σε αγγελιες , καταστηματα , online shop κλπ . Τι ακριβως ζητας και δεν βρισκεις ?

Ο αριθμος των ψαριων που κρατας ειναι απλα απαραδεκτος σε τοσο λιγο χωρο και το ποσο καιρο ειναι ετσι , εμενα δεν μου λεει τιποτα +-14

stathis200
30-04-08, 18:51
Στα 120 λίτρα τα δικά μου έχω μόνο ένα πολύ μικρό τανκάκι (valiferum) και νιώθω ότι ζορίζεται.
Έχω σχέδια αλλαγής σε μεγαλύτερο στους επόμενους 2 μήνες.
Εσύ στα ίδια λίτρα έχεις 2 blue tang ,λευκόστερνο, νάσο ,boxfish , idol κ.λ.π :smt120 .
Που θα κολυμπήσουν τα κακόμοιρα :confused:
Δεν υπάρχουν μυστικές συνταγές για τόσα πολλά ψάρια.Ο κίνδυνος να τα χάσεις όλα, είναι μεγάλος.
Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις κάτι άμεσα , χωρίς άλλη καθυστέρηση.

accnt
30-04-08, 19:43
Nομίζω ότι το μήνυμα έχει δωθεί από όλους.

Στο χέρι του φίλου μας είναι πως θα πράξει....;)

floridis
03-05-08, 10:46
καλα καλα μην βαρατε :smt070:smt027ουτε επιτιδες το εκανα ουτε οταν ξεκινησατε ολοι τα ξερατε ολα :smt088.εκτος και αν καποιος γενηθηκε με γνωσεις πως να φτιαχνει reef:smt017. ολοι εχουν κανει λαθος. για αυτο υπαρχει και το forum:smt056 . στο χερι μας ειναι πως τα φτιαχνουμε.:smt023

madfdg
03-05-08, 11:02
Φίλε μου ούτε διάθεση να βαρέσουμε έχουμε, ούτε να κράξουμε, ούτε να το παίξουμε ξερόλες!Αυτά που σου λέμε να ΜΗν κάνεις το πιό πιθανό είναι να το κάναμε εμείς πρώτα και να την πάθαμε την ζημιά;)Είμαστε "πρακτικοί" σε αυτά που λέμε και όχι "θεωρητικοί"!Απο εκεί και πέρα στο χέρι σου είναι το ποιό δρόμο θα διαλέξεις!

ΠΑΝΤΑ φιλικά!:)

accnt
03-05-08, 20:03
Εγώ τα ήξερα πριν γεννηθώ.... :D

Παρόλα αυτά με τις (.....) που έχω κατα καιρούς κάνει, έχω χάσει και ψάρια και κοράλλια. Πράγμα που δεν επιθυμώ (όπως και τα υπόλοιπα παιδιά) να πάθεις και εσύ.

Άντε δώσε κανα ψαράκι σε κάνα φιλαράκι σου... :p