PDA

Επιστροφή στο Forum : τα φωτα σας με τον τοιχο


octania246
29-04-08, 10:10
το ενυδρειο τρεχει πανω απο 4μηνες με το υπαρχον σεταπ αλλα λογο προβληματων με αλγες δυστηχως δεν μπορεσα να κανω και πολλα πραγματα οπως παρουσιαση και δυστηχως για το διαγωνισμο δεν.next time.
τον τελευταιο καιρο αρχησαν να στρωνουν τα πραγματα εκανα και καποιες αλλαγες και τωρα παιζει το εξεις προβλημα.
ολος αυτος ο τοιχος θελει καθε 4 μερες κλαδεμα.σκεπαζει ολη την επιφανεις του νερου με αποτελεσμα να εμποδιζει το φως να φτασει στην eleocharis.
καθοτι ομως και λογο του spray bar που ειναι ακριβως απο πισω(δεν μπορει να αλλαξει θεση)ολα τα φυτα εχουν μια κλιση ελαφρια προς τα μπρος με αποτελεσμα να κοβει ακομα περισσοτερο το φως.
εχετε καμια ιδεα πως μπορω να τα κανω να ειναι στην ευθεια χωρις να γερνουν και οσο γινετε να περναει περισσοτερο φως?
δοκιμασα να τα περασω και πισω απο το spray bar αλλα ματαιω.καμια ιδεα?
ευχαριστω προκαταβολικα.
ps.φωτισμος 148w για 180λιτρα καθαρα.
CO2 με 2κιλη μπουκαλα και διαχυση με mixer τις ferplast(φαινεται κιολας)

octania246
29-04-08, 21:53
κανεις?καμια ιδεα?

lucy
30-04-08, 08:13
Μιλάς για βαλισνέριες; Πως να τις συμαζέψεις τις ασυμάζευτες;;;;
Να τις κόψεις στη μέση ... θα σαπίσουν τα φύλλα,
να τις βάλεις από πίσω ... θα φαίνονται όλα,
να τις δέσεις ... θα δείχνουν άσχημα.

Είναι κι αυτό το μήκος τους που τις κάνει να απλώνονται! Τι να σου πω ... εγώ τις ξήλωσα όλες, με αγανάκτησαν!

octania246
30-04-08, 19:09
εγω για να τις βγαλω δεν παιζει.αλλωστε πιστευω οτι θα δειξουν καλα οταν ολοκληρωθει.απλα τρεχουν πολυ και δεν τις προλαβαινω.πετανε συνεχια runners παντου.
σκεφτικα ακομα να βαλω και ενα οριζοντιο ψιλο συρμα στην επιφανεια του νερου ετσι ωστε να στεκονται καπως ευθεια αλλα δεν ξερω ουτε πως θα δειχνει ουτε πως θα το στερεωσω.απλα μου ηρθε σαν ιδεα.γιαυτο ρωτησα μηπως εχει καποιος καποια(ιδεα):)
ακομα αν και ξερω οτι το σωστο ειναι να τρων κλαδεμα κατω στην ριζα εγω παλι τις κοβω επανω στην επιφανεια και αυτες σε 4-5 μερες εχουν εξαπλωθει παλι:smt120