PDA

Επιστροφή στο Forum : Δισκο - πλεκοενυδρείο


ChristosΒ
28-04-08, 16:27
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!
Σας παρουσιάζω το δισκοενυδρείο - πλεκοενυδρείο μου, κάθε παρατήρηση - σχόλιο - πρόταση για βελτίωση είναι ευπρόσδεκτη!!:cool:

Διαστάσεις: 200 * 53,8*72
Όγκος: 770 λίτρα (μικτά)
Κατηγορία: Νότια Αμερική
Φυτά: Εχινόδοροι, κερατόφυλλο, βαλισνέρια, ανούμπια και 2-3 άλλα που δε θυμάμαι το όνομά τους
Ψάρια / Άλλα είδη: 7 δίσκοι (2 ζευγάρια), 3 Hemiancistrus subviridis (L200), 3 L18, 1 L239, 9 ροδόστομοι, 3 corydoras bronze, 5 corydoras julii, 9 γαρίδες amano
Διακοσμητικά υλικά: λευκή ψιλή άμμος, ξύλα
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 3Χ36 watt, 3X25 watt (οι μισές λευκές, οι άλλες μισές ροζ)
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες τη μέρα
Φιλτράρισμα: 1 φίλτρο eheim 2080 (θα αγοραστεί και 2ο σύντομα)
Θερμοστάτης:1 jager 300 watt,1 τιτανίου 300 watt
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 6
Γενική σκληρότητα (GH): 94ppm, (3)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 2
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 ppm
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 ppm
Νιτρικά (ΝΟ3): 5-10 ppm
Αλλαγές νερού: 220 λίτρα κάθε εβδομάδα (190 από αντίστροφη ώσμωση, 30 από τη βρύση)
Θερμοκρασία: 29 βαθμοί
Άλλες πληροφορίες: το ενυδρείο βρίσκεται σε λειτουργία 3 μήνες περίπου
Φωτογραφία: sorry για την ποιότητα των φωτογραφιών

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
28-04-08, 16:31
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου. Μπραβο.

maikl
28-04-08, 16:44
-Πανεμορφο!!!!

-Κατι δε μου αρεσει στις μετρησεις σου....(KH - 2),( PH - 6) ?
-Δες εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483

imichal
28-04-08, 17:51
πολυ ομορφο!!

ChristosΒ
28-04-08, 18:04
Σας ευχαριστώ για τα σχόλια, κάτι που θα ήθελε βελτίωση?

-Πανεμορφο!!!!

-Κατι δε μου αρεσει στις μετρησεις σου....(KH - 2),( PH - 6) ?
-Δες εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483

Σε ευχαριστώ για το link lmaikl,υποψιάζομαι ότι το PH μπορεί να είναι και λίγο παρακάτω, αλλά το test της AP μετράει μέχρι 6. Μάλλον θα πρέπει να βρω έναν πιο ακριβή τρόπο μέτρησης!

alan boy
28-04-08, 18:05
πολυ ωραιο και πολυ ωραιες ριζες
μπραβο

Πάνος
28-04-08, 18:55
πολυ ωραιο!!! οι ριζες ειναι ολα τα λεφτα και πολυ ωραια τοποθετημενες!!!

Nik25
28-04-08, 19:17
Φιλε μου το ενυδρειο σου ειναι ολα τα λεφτα!Τερατακι και πανεμορφο.
Παρε σιγουρα 2ο φιλτρο θα το χρειαστεις.Απο οτι εισα εχεις φυτεμενες τις ανουμπιες στην αμμο.Βγαλτες και δες τες πανω στις ριζες.
Κατα τα αλλα εχεις ενα στολιδι ενυδρειο να το χαιρεσαι.(αν και δεν ειμαι φαν του blackwater το δικο σου σκιζει:smt023)

Πάνος
28-04-08, 19:30
Σας ευχαριστώ για τα σχόλια, κάτι που θα ήθελε βελτίωση?



Σε ευχαριστώ για το link lmaikl,υποψιάζομαι ότι το PH μπορεί να είναι και λίγο παρακάτω, αλλά το test της AP μετράει μέχρι 6. Μάλλον θα πρέπει να βρω έναν πιο ακριβή τρόπο μέτρησης!

τωρα ειδα οτι δεν εχεις παροχη διοξειδιου...θα ηθελα να μαθω χωρις διοξειδιο μονο με αναλογια νερου δικτυου και οσμωσης ποσο σταθερο κρατας το πεχα σου....

delta66
28-04-08, 19:45
+-3+-3+-3+-3+-3

Χαρμα

antonis t83
29-04-08, 00:44
πολυ ομορφο το σκοτεινο :D ενυδρειο σου! κ τερας!!!

accnt
29-04-08, 08:23
Μπράβο! Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου.

Pritanis
29-04-08, 09:43
παρα πολυ καλη δουλεια και ωραιο μεγαλο ενυδρειο.....Οι μετρησεις μπορει να ειναι τοσο χαμηλες αφου χρησιμοποιεις σχεδον μονο νερο απο ΑΟ.....Αν το πεχα δεν πεφτει απο διοξειδιο αλλα απο τα οξεα που παραγονται στο ενυδρειο και οποτε δεν εχει προβλημα για ελλειψη οξυγονου... (εχεις μπουκαλα διοξειδιου????) Το φιλτρο σου χρειαζεται μια ενισχυση, σκεψου να παρεμβαλεις και ενα φιλτρου αμμου, κανει θαυματα......

ChristosΒ
29-04-08, 17:18
τωρα ειδα οτι δεν εχεις παροχη διοξειδιου...θα ηθελα να μαθω χωρις διοξειδιο μονο με αναλογια νερου δικτυου και οσμωσης ποσο σταθερο κρατας το πεχα σου....

Καλησπέρα,
με πρόλαβε ο pritanis
μετρησεις μπορει να ειναι τοσο χαμηλες αφου χρησιμοποιεις σχεδον μονο νερο απο ΑΟ.....Αν το πεχα δεν πεφτει απο διοξειδιο αλλα απο τα οξεα που παραγονται στο ενυδρειο και οποτε δεν εχει προβλημα για ελλειψη οξυγονου..

Από τη στιγμή που χρησιμοποιώ μια σταθερή αναλογία νερού από Α/Ο και βρύσης, η GH και η KH δεν αλλάζουν οπότε και το PH μένει σταθερό. Αν υπολογίσεις ότι τα ξύλα και τα φύλλα Terminalia Catappa που βάζω τακτικά το χαμηλώνουν λιγάκι ακόμα το αποτέλεσμα δεν αλλάζει!:cool:

Διοξείδιο δεν έχω και αφού τα φυτά είναι χαμηλων απαιτήσεων δε σκοπεύω να βάλω..

Pritanis
29-04-08, 18:55
απλα να ξερεις οτι βαδιζουμε σε τεντωμενο σκοινι.......Αν αλλαξει κατι στη ρουτινα του ενυδρειου μας το πεχα μπορει να γινει ασανσερ...... Ακομα και ενα καινουριο λιπασμα ή η δοσολογια του φαγητου ή ενα μπουκωμενο φιλτρο μπορουν να επηρρεασουν το πεχα/...... Καλο ειναι να υπαρχει ενα πεχα μονιτορ ωστε να βλεπουμε τι γινεται και ασβεστολιθος ωστε σε αποτομη πτωση να συγκρατησει τα πραγματα...... Δες ενα σχετικο πειραμα -τοπικ που εχω κανει για σταθερο πεχα και θα καταλαβεις .......


Τελος τα φυτα που εχεις θελουν δουλιτσα......Το κερατοφυλλο με τοσο λιγο φως θα σαπιζει συνεχεια και θα σπαει σε μικρα κομματια που θα σου βουλωνουν τα φιλτρα.... Οι δισκοι σιχαινονται τις βαλισνεριες......Ενω οι ανουμπιες με τοσο λιγο φως θα κανουν χιλια χρονια να μεγαλωσουν.....Επεμεινε στους εχινοδορους που ειναι και το κλασσικο φυτο του αμαζωνιου.......

Πάνος
29-04-08, 19:59
...... Δες ενα σχετικο πειραμα -τοπικ που εχω κανει για σταθερο πεχα και θα καταλαβεις .......
..

που ειναι το τοπικ οεο???
ενδιαφερει κι εμενα....

Yiannis59
29-04-08, 20:13
εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20355) και δουλευει υπο όρους και ψιλοβελτιωση

Πάνος
29-04-08, 20:29
εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20355) και δουλευει υπο όρους και ψιλοβελτιωση

ευχαριστω...:p

ChristosΒ
30-04-08, 07:55
απλα να ξερεις οτι βαδιζουμε σε τεντωμενο σκοινι.......Αν αλλαξει κατι στη ρουτινα του ενυδρειου μας το πεχα μπορει να γινει ασανσερ...... Ακομα και ενα καινουριο λιπασμα ή η δοσολογια του φαγητου ή ενα μπουκωμενο φιλτρο μπορουν να επηρρεασουν το πεχα/...... Καλο ειναι να υπαρχει ενα πεχα μονιτορ ωστε να βλεπουμε τι γινεται και ασβεστολιθος ωστε σε αποτομη πτωση να συγκρατησει τα πραγματα...... Δες ενα σχετικο πειραμα -τοπικ που εχω κανει για σταθερο πεχα και θα καταλαβεις .......


Τελος τα φυτα που εχεις θελουν δουλιτσα......Το κερατοφυλλο με τοσο λιγο φως θα σαπιζει συνεχεια και θα σπαει σε μικρα κομματια που θα σου βουλωνουν τα φιλτρα.... Οι δισκοι σιχαινονται τις βαλισνεριες......Ενω οι ανουμπιες με τοσο λιγο φως θα κανουν χιλια χρονια να μεγαλωσουν.....Επεμεινε στους εχινοδορους που ειναι και το κλασσικο φυτο του αμαζωνιου.......

Πολύ ενδιαφέρον το πείραμα pritanis, στη πράξη το έχεις δοκιμάσει? Τι αποτελέσματα είχες?
Το κερατόφυλλο μεγαλώνει απίστευτα γρήγορα, προφανώς επειδή είναι στην επιφάνεια του νερού, κάθε 15 ημέρες πρέπει να το κλαδεύω! Οι βαλισνέριες βρίσκονται μόνο σε μία άκρη για να καλύπτουν ένα σωλήνα και δε μεγαλώνουν ιδιαίτερα, Η ανούμπια μεγαλώνει όντως σχετικά αργά, αλλά δε με ενοχλεί ιδιαίτερα.. Είμαι και εγώ υπέρ των εχινόδορων , αλλά τους ψιλομασουλάνε οι πλακόστομοι:D Στα άμεσα σχέδια είναι ένα ακομη φίλτρο και το ph monitor όπως πρότεινες!

ΧρήστοςΠ
30-04-08, 10:23
Να πω και εγώ την εμπειρία μου εγώ χωρίς CO2 έχω PH 5.6-5.7( ph controller μόνιμα συνδεμένος) .Αλλαγή μόνο από όσμοση με προσθήκει ηλεκτρολυτών έχω αυτό το ph κοντά 3 μήνες ;)

Πάνος
30-04-08, 15:01
Να πω και εγώ την εμπειρία μου εγώ χωρίς CO2 έχω PH 5.6-5.7( ph controller μόνιμα συνδεμένος) .Αλλαγή μόνο από όσμοση με προσθήκει ηλεκτρολυτών έχω αυτό το ph κοντά 3 μήνες ;)

το πεχα κοντρολερ τον εχεις μονο για μετρηση?? γιατι δεν εχεις κατι για να κοντρολαρει φανταζομαι...

ΧρήστοςΠ
30-04-08, 15:19
Μόνο για μέτρηση :grin: τον είχα πάρει μαζί με μπουκάλα μανόμετρα κτλ αλλά τα πούλησα και μου έμεινε μόνο controller

Pritanis
30-04-08, 20:45
ετσι ειμαι και εγω αλλα χρειαζεται η συσκευουλα που σας λεω (και που την εχω στα τρια απο τα τεσσερα δισκοενυδρεια μου) ωστε να μην ξεφυγει το πεχα πολυ χαμηλα.....Απλα θα σας πως οτι χωρις τη συσκευουλα ειχα φτασει να εχω πεχα 5,5 ενω οταν την εβαλα να δουλεψει εφτασα το 5,8-6,0 και σταθεροποιηθηκε.....Ενω το υλικο εξαντλειται με πολυ αργους ρυθμους.......