PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με χελωνες


bf109e
27-04-08, 03:22
Γεια σας και Χριστος Ανεστη!!

Εχω προβλημα με τα χελωνακια μου.Ειχα παρει 2 περσι το καλοκαιρι.Το ενα ηταν ζωηρο το αλλο οχι.Το χειμωνα πεσανε σε χειμερια ναρκη.Οταν εφτασε ο Μαρτιος το ξυπνησαν αλλα δεν ετρωγε κανενα.Το ενα ψοφησε σε λιγες μερες το αλλο προχτες.Τοτε τα ειχα στο κλασσικο ενυδρειακι που δινουν για χελωνες.Οταν ψοφησε το ενα πηρα ενα πιο μεγαλο και πηρα αλλη χελωνα.Προχτες που ψοφησε και η αλλη πηρα ξανα αλλη χελωνα.Το ενυδρειο που εχω τωρα ειναι ενα πλαστικο 40 επι 30 με νησακι κλειστο με καπακι σαν κλουβιου απο πανω.Τα συμπτωματα που ειχαν και τα 2 πριν ψοφησουν ηταν: μαυριζε σε καποια μερη το καβουκι οπως πλαι στο στομα και εφτανε μεχρι το λαιμο,επεπλεαν και δεν μπορουσαν να βυθιστουν καθολου.Τι ηταν αυτο?Μηπως κολλησουν και τα 2 που πηρα?Το ενα παρατηρησα πριν 3 μερες οτι οταν βγαινει εξω στο νησακι μετα για ενα μικρο διαστημα αργει να βυθιστει.Επιπλεει δηλαδη για λιγο και μετα βυθιζεται.Αρχισα να ανησυχω.Φιλτρα κτλ δεν εχω βαλει.Ειναι απαραιτητα?Καποτε που ημουν μικρος ειχαμε μια χελωνα χωρις φιλτρα κτλ και μεγαλωσε και ειχε γινει αρκετα μεγαλη και την ααφησαμε σε μια λιμνη!!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!!

Ryu
27-04-08, 15:08
γεια σου και καλως ηρθες!για να εχεις υγειες χελωνες πρεπει να τους φτιαξεις το καταληλο ενυδρειο με θερμοστατη,λαμπα(uvb),και φιλτρο,βγαλτες απο την χελωνιερα.τωρα απλα το οτι εζησε η αλλη σου χελωνα χωρις τα παραπανο απλα ετυχε...καλο θα ηταν να μην της αφηνουμε να πεφτουν σε χειμαρια ναρκη...αληθεια αυτα οταν μεγαλωσουν τι θα τα κανεις?ελπιζω να μην τα αμωλησεις και αυτες σε καμια λυμνη!
δες και εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490

vendetta
11-05-09, 22:03
:smt100:smt100:smt100ειμαι φρεσκος εδω...Σας παρακαλω, εχω 2 χελώνες εδω και 3-3,5 χρονια και η μια μου εβγαλε μια μεγαλη μαυρη κυστη στην ουρα της. αν ξερεις τι κανω και πως θα ρωτησω τους υπολοιπους τι να κανω. SOS δεν θελω να τη χασω.ευχαριστω εκ των προτερων.

Strahos
12-05-09, 07:53
Το μοναδικό πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να την πας σε κτηνίατρο για εξωτικά είδη.

.:: Αθήνα ::.

Θεοδωρίδης Μανώλης - SCHWIND IRIS
Ελ. Βενιζέλου 173, 14671 Καστρί, ΑΘΗΝΑ
Τηλ.: 210 8073681 | Fax.: 210 6206066
ώρες λειτουργίας: 9:00 μέχρι 21:00

Κονταδάκης Κυριάκος κ Κώστας
Αριστοτέλους 24 κ Ερμού
16777 Ελληνικό
210.9642775
6974632657

Κτηνιατρική Κλινική
Γαρμπής Δημήτρης
Δημητρακοπούλου 122 και Λασκαρίδου Καλλιθέα
Τηλέφωνο 210.9575111

Κτηνιατρικό Κέντρο Περιστερίου
Χαραλαμπίδης Χαραλ. - Ακριβός Αχιλλέας
Τηλ. Ιατρείου 210.5720761
Παν. Τσαλδάρη 12 κ Θίσβης 1

Λιονάκης Αντώνης - Καλογεροπούλου Νατάσα (η κα. Καλογεροπούλου αναλαμβάνει να εξετάσει ερπετά)
Πεντέλης 13, Αμαρούσιο Αττικής 151 26
Τηλ. 210.8060160 | antonis_lionakis@yahoo.gr

Ματζιαβάς Τάσος
Γλυκά Νερά
6937494117



.:: Θεσσαλονίκη ::.

Η κ. Αναστασία Κομνηνού κτηνίατρος και καθηγήτρια στην Κτηνιατρική σχολή του ΑΠΘ, εξειδικευμένη στην Ιατρική των Εξωτικών ζώων, κάθε απόγευμα δέχεται περιστατικά, στο Πρότυπο Ιατρείο Ζώων, που βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη οδός Χάλκης 3. Τηλ. γιά ραντεβού: 2310 838614 10:30-13:30 & 17:30 - 20:30

Σούφη Βασιλική
6945407315
Κάνει κατ' οίκον επισκέψεις μόνο κατόπιν ραντεβού

Πάνος
12-05-09, 14:26
ηλια τα τηλεφωνα θα φανουν πολυ χρησιμα...να εισαι καλα που τα ποσταρες....;)

Strahos
12-05-09, 15:00
κοπυ πέιστ από το reptilesalonica.com είναι :)

theodor72
12-05-09, 15:31
Γεια σας και Χριστος Ανεστη!!

Εχω προβλημα με τα χελωνακια μου.Ειχα παρει 2 περσι το καλοκαιρι.Το ενα ηταν ζωηρο το αλλο οχι.Το χειμωνα πεσανε σε χειμερια ναρκη.Οταν εφτασε ο Μαρτιος το ξυπνησαν αλλα δεν ετρωγε κανενα.Το ενα ψοφησε σε λιγες μερες το αλλο προχτες.Τοτε τα ειχα στο κλασσικο ενυδρειακι που δινουν για χελωνες.Οταν ψοφησε το ενα πηρα ενα πιο μεγαλο και πηρα αλλη χελωνα.Προχτες που ψοφησε και η αλλη πηρα ξανα αλλη χελωνα.Το ενυδρειο που εχω τωρα ειναι ενα πλαστικο 40 επι 30 με νησακι κλειστο με καπακι σαν κλουβιου απο πανω.Τα συμπτωματα που ειχαν και τα 2 πριν ψοφησουν ηταν: μαυριζε σε καποια μερη το καβουκι οπως πλαι στο στομα και εφτανε μεχρι το λαιμο,επεπλεαν και δεν μπορουσαν να βυθιστουν καθολου.Τι ηταν αυτο?Μηπως κολλησουν και τα 2 που πηρα?Το ενα παρατηρησα πριν 3 μερες οτι οταν βγαινει εξω στο νησακι μετα για ενα μικρο διαστημα αργει να βυθιστει.Επιπλεει δηλαδη για λιγο και μετα βυθιζεται.Αρχισα να ανησυχω.Φιλτρα κτλ δεν εχω βαλει.Ειναι απαραιτητα?Καποτε που ημουν μικρος ειχαμε μια χελωνα χωρις φιλτρα κτλ και μεγαλωσε και ειχε γινει αρκετα μεγαλη και την ααφησαμε σε μια λιμνη!!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!!

Φίλε μου αυτό να ΜΗΝ το ξανακάνεις. Είναι επικίνδυνο και πολλές φορές εγκληματικό να εισάγουμε στα δικά μας οικοσυστήματα είδη που δεν ανηκουν σε αυτά. Οι επιπτώσεις μπορεί να είναι απρόβλεπτες...

Strahos
12-05-09, 16:50
Φίλε μου αυτό να ΜΗΝ το ξανακάνεις. Είναι επικίνδυνο και πολλές φορές εγκληματικό να εισάγουμε στα δικά μας οικοσυστήματα είδη που δεν ανηκουν σε αυτά. Οι επιπτώσεις μπορεί να είναι απρόβλεπτες...

κι όμως για το συγκεκριμένο είδος είναι προβλέψιμες. Νικούν στον ανταγωνισμό τις δικές μας και τις διώχνουν εκτός βιότοπου... Γι'αυτό το λόγο έχει απαγορευτεί η πώληση τέτοιων χελώνων εδώ και καιρό αλλά κανένας δεν βλέπω να σταματάει να φέρνει...

theodor72
12-05-09, 20:01
To ξέρω φίλε Ηλία, γι' αυτό και το αναφέρω. Δυστυχώς όταν αφήνουμε έτσι ελεύθερα είδη που δεν ανήκουν στην πανίδα του τόπου μας η καλύτερη περίπτωση θα ήταν να μην επιβιώσουν...

Μήπως πρέπει να ανοίξουμε ένα νέο θέμα για να το εξηγήσουμε καλύτερα! Βέβαια θέλει αρκετή δουλειά αλλά ξέρω ότι έχεις και γνώσεις και ευαισθησία...

Strahos
12-05-09, 20:29
Μήπως πρέπει να ανοίξουμε ένα νέο θέμα για να το εξηγήσουμε καλύτερα! Βέβαια θέλει αρκετή δουλειά αλλά ξέρω ότι έχεις και γνώσεις και ευαισθησία...

δεν ξερω, αν νομίζεις ότι χρειάζεται άνοιξε ένα, δεν ξέρω αν θα πιάσει τόπο στο συγκεκριμένο φόρουμ, πόσοι έχουν χελώνες εδώ?