PDA

Επιστροφή στο Forum : CO2 της Red Sea


antonis_p
25-04-08, 17:06
Σε ενυδρείο 70λτ φυτεμένο με διάφορα είδη cryptocoryne, anubias, venisleria, hygrophila και exinodorus, έχω εγκαταστήσει εδώ και μία εβδομάδα το turbo co2 bio system της Red Sea. Φαίνεται να δουλεύει (βγάζει φυσσαλίδες κάθε 2-3 λεπτά - δεν ρυθμίζεται) αλλά παρατηρώ τα παρακάτω:

- ο μόνιμος δείκτης co2 της dennerle που έχω λέει ότι είμαι σε μηδενικά επίπεδα co2 (σκούρο μπλε).

- το ph μέσα στην ημέρα δεν μεταβάλεται. Μάλλον αυξάνει μέρα με την μέρα και τώρα είναι 7,25 (ψηφιακό hanna).

To σύστημα εννοείται πως είναι αρκετό για ενυδρείο 200 λίτρων! Αν βάλω 1/4 μίας ταμπλέτας co2 της Sera το ph αμέσως πέφτει κατά 0,2 μονάδες.
Τι μπορεί να συμβαίνει; Φοβάμαι μήπως χάσω όλα τα φυτά στο τέλος! Το έχει κανείς εγκατεστημένο και να δουλεύει;

Λίπασμα βάζω της seachem flurish και nitrogen. Οι λάμπες είναι οι εργοστασιακές 2 X 15W (άσπρη, ροζ). Είναι αρκετές;

Ευχαριστώ

netblues
27-04-08, 08:56
Τιποτε δεν εννοειται.. Co2 με μαγια μεχρι 80 λιτρα και με πολυ υπομονη.
Τα φυτα που εχεις δεν εχουν τρελλες απαιτησεις σε φως και co2 οποτε με ενα συστημα μαγιας σαν αυτό που πηρες γινεται δουλεια.
Βεβαια φυσαλιδες καθε 2-3 λεπτα ειναι παρα πολυ λιγο.
Πρεπει να φτιαξεις καινουργιο μειγμα.
Και οτι το μειγμα κραταει ενα μηνα που λεει η red sea, πολυ θα το θελαμε ολοι μας..