PDA

Επιστροφή στο Forum : Λίμνη 5.000m3 ερωτήσεις


xatzargyros
22-04-08, 13:21
Καλησπέρα!

Έχω δύο λίμνες 5.000m3 η κάθε μία. Το νερό των λιμνών χρησιμοποιείται ως εφεδρία για άρδευση. Μετά από αναλύσεις που έκανα στο νερό προέκυψε ότι η στασιμότητα του για μεγάλο χρονικό διάστημα το καθιστά ακατάλληλο για άρδευση. Αν ανανεώσω το νερό και προσθέσω ψάρια θα μπορέσω να διατηρήσω την ποιότητα του νερού σε ικανά για άρδευση επίπεδα; Τι ψάρια θα μπορούσα να βάλω και πόσα;

Καλό απόγευμα σε όλους

Γιώργος Χατζάργυρος

Zorba_The_Freak
22-04-08, 14:13
Πρωτη φορα ακουω νερο να ειναι ακαταλληλο για αρδευση λογω στασιμότητας.

Ποια στοιχεια το κάνουν ακατάλληλο?

lucy
22-04-08, 17:10
Ναι, παράξενο μου φαίνετε κι εμένα! Όλοι οι ταμιευτήρες νερού χρησημοποιούνται κανονικά την άνοιξη, μετά από την στασημότητα του χειμώνα. Μήπως το έδαφος έχει κάποιο στοιχείο που το κάνει ακατάλληλο;

Πάντως νομίζω για να "σταθεί" ένα ... οικοσύστημα, θα σταθεί πιο καλά με φυτά, ή με φυτά και ψάρια, αλλά όχι μόνο με ψάρια!

Κι όταν αδειάζει με το πότισμα θα έχει αρκετό νερό για να μην έχουν πρόβλημα τα ψάρια; Φαντάζομαι πως ναι! Ίσως λίγο άστοχη η ερώτησή μου! :)

xatzargyros
22-04-08, 19:20
Καλησπέρα!

Οι λίμνες έχουν πλαστική μεμβράνη για να είναι στεγανές. Οι αναλύσεις του εργαστηρίου έγραφαν ότι είναι ακατάλληλο για άρδευση. Παλαιότερες αναλύσεις δείχναν καταλληλότητα. Έτσι θεώρησα ότι η στασιμότητα το κατέστησε ακατάλληλο. Ίσως κάνω και λάθος.
Κατά την άρδευση θα αντλείται το ένα τρίτο του συνολικού όγκου νερού.
Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να προσθέσω φυτά.
Από τη στιγμή που το νερό ανανεωθεί, τι ψάρια θα μπορούσα να προσθέσω και πόσα;

Ευχαριστώ
Καλό βράδυ!

dalex
22-04-08, 19:52
Μήπως κάνεις λάθος και η χωρητικότητα είναι 5.000 λίτρα και όχι 5.000m3;
Γιατί για 5.000m3 κομμάτι δύσκολο μου φαίνεται.

Pritanis
22-04-08, 20:11
οντως πολυ δυσκολο....Με μεσο βαθος 2 μετρα θα πρεπει να εχει διαστασεις 50μετρα*50μετρα!!!!!! Τωρα το οτι δεν ειναι καταλληλο για αρδευση δεν λεει απο μονο του κατι.....Ποια μετρηση ειναι τοσο προβληματικη?? Αν ειναι χημικη μολυνση δεν φταιει η στασιμοτητα αλλα η πηγη......Και φυσικα τα ψαρια δεν θα βοηθησουν αφου μαλλον δεν θα προλαβουν......

lucy
23-04-08, 07:55
Σωστά! Αν το χημείο λέει ακατάλληλο για άρδευση, θα εννοεί για φυτά τα οποία είναι για κατανάλωση, αν υπάρχει κάτι κακό στο νερό που θα επιβαρύνει τους καταναλωτές, άρα θα βλάπτει και τα ψάρια!
Και σε επιβαρυμένο νερό, να το επιβαρύνουν κι αυτά με τα περιτώματά τους ... δεν νομίζω να τα καταφέρουν!

Να ξέρεις ότι υπάρχουν και επιπλέοντα φυτά, τα οποία δεν φυτεύονται και βοηθούν πολύ στην καλή ποιότητα του νερού. Σε τέτοιους ταμιευτήρες όμως μπορεί να γίνουν ένα ζιζάνιο του νερού, και μεγάλος μπελάς! Θέλει προσοχή! Πολύ προσοχή!

xatzargyros
23-04-08, 11:06
καλημέρα!

Λοιπόν, οι λίμνες είναι 5.000 m3. το νερό θα αλλαχτεί και θα μπει φρέσκο. Αυτό που θέλω να πετύχω με την προσθήκη ψαριών είναι μια κυκλοφορία του νερού, μια στοιχειώδη αναμόχλευση. Το περιτώματα των ψαριών θα επιβαρύνουν την ποιότητα όταν ο πληθυσμός τους είναι μεγαλύτερος από όσο πρέπει. Γι'αυτό ρωτάω τι και πόσα ψάρια μπορώ να βάλω. Αν για παράδειγμα βάλω 10 μεγάλα κόι με νορμάλ τάισμα, δε νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα με νιτρικά κτλ... Καταλαβαίνετε που το πάω;

Ευχαριστώ!

chemical mac
23-04-08, 13:01
Και γιατί δεν πετάς μέσα δυο μεγάλες αντλίες με τη ροή προς την επιφάνεια και δεν μπερδεύεσαι με ψάρια, ταϊσματα, ασθένειες κτλ κτλ

jojo
23-04-08, 15:06
Και γιατί δεν πετάς μέσα δυο μεγάλες αντλίες με τη ροή προς την επιφάνεια και δεν μπερδεύεσαι με ψάρια, ταϊσματα, ασθένειες κτλ κτλ

...ρεύμα ?

Kyriakos
23-04-08, 16:33
http://www.moa.gov.cy/moa/da/da.nsf/All/41522B885C55A9C0C2256FAA0023A6E9/$file/10_2002-Ifalmira%20Nera.pdf?OpenElement

lingistis
29-04-08, 09:21
Βασικά σου προτείνω πριν κάνεις οτιδήποτε να κάνεις ανάλυση νερού της γεώτρησης ή της πηγής του νερού. Το πιο πιθανό είναι ότι έχεις επιβαρημένο υδροφόρο ορίζοντα, μολυσμένο ή με χημικούς ρίπους.

Τώρα μια ιδέα προς σκέψη…
Σε ένα ταξίδι μου στο εξωτερικό είχα δει παρόμοιες λίμνες διαστάσεων περίπου 70m επί 70mμε βάθος 1,5 - 1,8m. και χωρίς μεμβράνη κάτω. Υπήρχε τακτική συμπλήρωση του νερού από γεώτρηση (απώλειες λόγο εξάτμισης) και αναμόχλευση της επιφάνειας για οξυγόνωση του με χρήση μηχανής και σασί από φορτηγάκι (αντί για πίσω ρόδες είχε πατέντα κάτι «έλικες»). Για ψάρια είχε κυπρίνους (ιχθυοκαλλιέργεια γριβάδι). Κάθε 4 με 5 χρόνια μαζεύουνε τα ψάρια και στο γόνιμο πλέον έδαφος καλλιεργούνε βιολογικό ρύζι, μετά ιχθυοκαλλιέργεια ξανά.