PDA

Επιστροφή στο Forum : Υποβρύχια φωτογραφική


AlexandraT
22-04-08, 11:27
Καλημέρα,
γνωρίζει κάποιος τι παίζει με τις υποβρύχιες φωτογραφικές?
δεν αναφέρομαι σε θήκες canon, nikon κλπ αλλά σε από κατασκευή υποβρύχιες.

stat
22-04-08, 12:00
Για δες αυτές τις Olympus!
http://www.dpreview.com/news/0801/08012202olyswseries.asp

Και σε χρήματα...

(m850SW)
http://www.pixmania.com/de/de/735085/art/olympus/u-mju-850sw-schwarz.html?srcid=26&Partenaire=idealo&CodePromo=oui

και

(m1030SW)
http://www.pixxass.de/product_info.php?products_id=6863

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
22-04-08, 12:22
κατα καιρουρ και ειδικα τωρα το καλοκαιρι βγαζει κατι φθηνες το lidl. εγω στο ψαροντουφεκο αυτες εχω.Με 20 ευροπουλακια

george
22-04-08, 12:25
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977547&product=971871

AlexandraT
22-04-08, 12:41
Ευχαριστώ παιδιά!!!! ¨Ολους.
νομίζω ψιλό βρήκα αυτό που σκεφτόμουν.
Καλή συνέχεια

AlexandraT
21-05-08, 13:22
Θα ήθελα να επανέλθω με το ερωτημά μου και να θέσω το εξής δίλημμα σε κάποιον που ίσως γνωρίζει.
Έχω μια πολύ καλή compact την Canon Ixus 75 (απίστευτο εργαλείο για μένα σε κομπακτ με τρομερό πλεονέκτημα σε λογισμικό).
Για υποβρύχια κατέληξα
ή να αγοράσω την εξειδικευμένη θήκη της (DC 14) η οποία εκτος ότι είναι κατ' όπιν παραγγελιάς μόνο και αν, κοστίζει και γύρω στα 220 με 250€
ή αυτή τη φθηνή από το πλαίσιο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977547&product=971871
για την οποία πρώτον φοβαμαι την αξιοπιστία της δεύτερον μέχρι και οι φωτογραφίες που ανέβασαν "οι επαγγελματίες" δεν μου γέμισαν το μάτι...
Και 10 μέτρα μόνο βάθος.....:?
Αλλά και από την άλλη πολλά μου φαίνονται 250 για κάλυμμα μόνο.
Καμια γνώμη???

gohn1990
21-05-08, 13:31
επειδη και εγω το ψαχνω αυτην την περιοδο,κατεληξα οτι η καλυτερη (απο θεμα αποδοσης σε σχεση με το κοστος) ειναι η turbo-x........
δες και αυτο,αλλα ειναι σιγουρα επιφοβο....

http://search.ebay.com/underwater-camera

AlexandraT
21-05-08, 13:40
ΩΧ!!!!
http://cgi.ebay.com/SeaLife-SL321-ECOshot-underwater-Digital-Camera-New_W0QQitemZ320254460053QQihZ011QQcategoryZ91567Q QssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
το κατάλαβες ότι είναι η ίδια ακριβώς!!!?
Αυτο σημαίνει οτι
1) αν γίνει κάτι οι τεχνικοι του Πλαισιου δεν θα έχουν την τεχνογνωσια να την φτιάξουν αμεσως οπως τα pc ΤurboX
2) για να την στείλουν έξω μεσα στο καλοκαίρι καλό Σεπτέμβρη....
3) αν μπορεί να παέι κάτι στραβά, θα πάει. (ο φιλος μαςο Μερφυ)

χμμ.... δεν ξέρω......

accnt
21-05-08, 14:12
Και 10 μέτρα μόνο βάθος.....:?

Πας βαθύτερα? :o

AlexandraT
21-05-08, 14:25
Koίτα να δεις. Το σκέφτηκα και εγώ αυτό το θέμα.
Η αλήθεια είναι οτι αβίαστα βουτάω 8-9. Φέτος όμως έχω κόψει το τσιγάρο όποτε λέω να δουλέψω λίγο στο βάθος. Τελοσπάντων και 10 να φτάσω που και καλά είναι στο όριο έχω την εντύπωση από την εμπειρία μου με τα προιόντα της εν λόγω μάρκας ότι στα 10m μέσα όχι υγρασία, μπουρμουλήθρες θα έχει...
Και εγώ δεν κάνω ψαροντούφεκο. μόνο τα χαζεύω βγάζω φωτογραφίες (ως τώρα με μιας χρήσης υποβρύχια) και μαζεύω και κανα αχινό.
Και αν πάρω και μπουκάλα καμιά φορά?
Και ρε γμτ 100€ δεν ειναι πολλα, αλλά αμα ειναι να την πετάξεις μέσα στο καλοκαίρι είναι πολλα...
Τι λέτε?
Ξερει κανείς για μια προσφορά που είχε κάποτε το LIdl?

gohn1990
21-05-08, 14:27
ενταξει δεν νομιζω να ειναι και τοσο χαλια.....αλλωστε και φιλοι μου που εχουν turbo-x μηχανηματα ειναι ευχαριστημενοι....τωρα αν θελεις απολυτη σιγουρια και ποιοτητα,το budget ανεβαινει....

AlexandraT
21-05-08, 14:33
ενταξει δεν νομιζω να ειναι και τοσο χαλια.....αλλωστε και φιλοι μου που εχουν turbo-x μηχανηματα ειναι ευχαριστημενοι....

εγώ καθόλου....

τωρα αν θελεις απολυτη σιγουρια και ποιοτητα,το budget ανεβαινει....

Αυτό έχεις απόλυτο δίκιο......


Thanks παιδιά!
Αν την πάρει κάποιος ας μας ενημερώσει!

gohn1990
21-05-08, 14:37
θα δω τι θα κανω κι αναλογα με τα οικονομικα μου ολο και κατι θα αγορασω....αν τελικα παρω αυτη θα σε ενημερωσω....:D

accnt
21-05-08, 14:45
Την φωτογραφική αυτή την έχω και κάνει καλά την δουλειά της για τα λεφτά της.
Οι μπαταρίες πέφτουν σχετικά γρήγορα. Επίσης εμένα με χαλάει λίγο και στον χειρισμό. Αλλά είπαμε για entrylevelείναι μια χαρά.

Τώρα για φωτογραφίες… Οκ μπορεί να πας και κάτω από τα 8-9 μέτρα. Θα έχεις όμως την ανάσα να κάτσεις, να εστιάσεις και να τραβήξεις την φωτογραφία?
Εγώ π.χ. βουτάω και κάθομαι και 5-10 δευτερόλεπτα στα 20 μέτρα. Όμως παρόλα αυτά όλες οι φωτογραφίες που έχω βγάλει είναι maxαπό τα 5 μέτρα. Άλλωστε η έντονη «ζωή» στα ρηχά είναι…

gohn1990
21-05-08, 14:50
βασικα και εγω για βαθος γυρω στα δεκα μετρα τη θελω....μηπως θα μπορουσες να ανεβασεις ενα δειγμα(φωτο),να δουμε και εμεις οι ενδιαφερομενοι..???

AlexandraT
21-05-08, 14:57
Ναι, ναι βάλε μας καμιά φωτό να δουμε.
Να σε ρωτήσω, πόσο καιρό την έχεις? Από πέρισυ?
Και δεν έχει πάθει τίποτα, ποτέ?
Γιατι επαναλαμβάνω, ΌΤΙ εχω πάρει απο το καταραμένο πλαισιο έχει γυρίσει για επισκευή.
Αλλά αν μου πεις accnt ότι για νορμάλ χρήση είναι οκ, θα την πάρω....

accnt
21-05-08, 15:00
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=192475&postcount=18

Θα σας μαλώσω που ερχόσαστε αδιάβαστοι......:D

gohn1990
21-05-08, 15:02
καλα τελειες.....:smt041:smt041:smt041.....κανεις ψαροτουφεκο...???(sorry Αλεξανδρα που σου χαλαω το post.....)....

accnt
21-05-08, 15:04
Ναι, ναι βάλε μας καμιά φωτό να δουμε.
Να σε ρωτήσω, πόσο καιρό την έχεις? Από πέρισυ?
Και δεν έχει πάθει τίποτα, ποτέ?
Γιατι επαναλαμβάνω, ΌΤΙ εχω πάρει απο το καταραμένο πλαισιο έχει γυρίσει για επισκευή.
Αλλά αν μου πεις accnt ότι για νορμάλ χρήση είναι οκ, θα την πάρω....

Δεν μου έχει πάθει τπτ....
βέβαια η αλήθεια είναι οτι δεν την πήρα από πλαίσιο αλλά απ΄ έξω με μια μαζική παραγγελία. Αλλά είναι η ίδια...
Πάντως μια χαρά είναι για απλή χρήση...;)

accnt
21-05-08, 15:07
καλα τελειες.....:smt041:smt041:smt041.....κανεις ψαροτουφεκο...???(sorry Αλεξανδρα που σου χαλαω το post.....)....

Κάνω από 13 ετών.... αλλά μη το λέτε, γιατί εδώ στο Gab, μας την έχουν στημένη zwzwzw :grin: :grin: :grin:

AlexandraT
21-05-08, 15:10
:oops::oops::oops:
Πιαστήκαμε όντως.
Λοιπόν μια χαρά οι φωτογραφίες.
Αλλά ίσως λίγο τα χρώματα εχουν πρόβλημα που είναι θέμα λογισμικού και όχι φακου.
Σαν κατασκευή πως σου φαίνεται? φτηνιάρικη ή καλή?

(gohn σιγά το σοβαρό ποστ που χαλάς)

gohn1990
21-05-08, 15:13
εμενα προσωπικα μου αρεσουν......ειναι πολυ φυσικες.....το σαλαχι πρεπει να σε παιδεψε πολυ accnt,ε???:D

AlexandraT
21-05-08, 15:13
και μια που το πιάσαμε το θέμα, που πας στην αθήνα για ψαροντούφεκο?
τα τελευταία χρόνια ειμαι εδώ και δεν ξέρω τα κατατόπια.

accnt
21-05-08, 15:14
Δεν έχω "ξαναδουλέψει" κάτι τέτοιο ποτέ μου, αλλά είπαμε ότι για entry level είναι μια χαρά.

AlexandraT
21-05-08, 15:29
Δεν έχω "ξαναδουλέψει" κάτι τέτοιο ποτέ μου, αλλά είπαμε ότι για entry level είναι μια χαρά.

Όχι μια χαρά, πολύ καλές!! (δεν το επισήμανα).
Πάντως ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, πραγματικά με βοήθησαν.
:)

Μικρος
21-05-08, 16:43
Για δες και δω .μεχρι 20μ και κοστος γυρω στα 30ε και με φλας.

gohn1990
21-05-08, 16:45
οχι ψηφιακη ομως.....και απο ποιοτητα????

AlexandraT
21-05-08, 16:56
Τέτοιες είχα παλιά!
Μια χαρούλα είναι. Για πλαστικό μιας χρήσης.
Αλλά θέλει πολύ πολύ καθαρό και διαυγές νερό.
Σε πισίνα δεν έβγαζε τίποτα.
Σε θάλασσα έπρεπε να πλησιάσεις κοντά.
Αλλά χρώματα όμορφα έιχαν.

Μικρος
21-05-08, 17:14
Δεν ειναι μιας χρησης αλλα πολλαπλης.Οταν γεμιζει την πας στο φωτογραφειο σου βαζουν νεο φιλμ και εισαι οκ.Μεχρι τωρα την εχω χρησιμοποιησει σε λιμνες και ποταμια και εχω μεινει ικανοποιημενος.Την Κυριακη λεω να πεσω για καποιες φωτο σε θαλασσιες σπηλιες με ελαχιστο φωτισμο.θα τσεκαρω την χρηση του φλας και επιπλεον θα προσπαθησω να εχω και φακο μαζι μου για καλυτερο αποτελεσμα.Οποτε μες την εβδομαδα θα εχω νεα για την ποιοτητα της σε αυτες τις συνθηκες.Θα σε ενημερωσω

AlexandraT
21-05-08, 18:02
Δεν ειναι μιας χρησης αλλα πολλαπλης.Οταν γεμιζει την πας στο φωτογραφειο σου βαζουν νεο φιλμ και εισαι οκ.Μεχρι τωρα την εχω χρησιμοποιησει σε λιμνες και ποταμια και εχω μεινει ικανοποιημενος.Την Κυριακη λεω να πεσω για καποιες φωτο σε θαλασσιες σπηλιες με ελαχιστο φωτισμο.θα τσεκαρω την χρηση του φλας και επιπλεον θα προσπαθησω να εχω και φακο μαζι μου για καλυτερο αποτελεσμα.Οποτε μες την εβδομαδα θα εχω νεα για την ποιοτητα της σε αυτες τις συνθηκες.Θα σε ενημερωσω

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!
Καλές βουτιές και όταν τις βγάλεις δειξτες μας!

halvas69
21-05-08, 18:42
Γιάννη άμα βγάζεις με την Turbo-X τόσο ωραίες φωτογραφίες, έφυγα για πλαίσιο το σάββατο.
Συμμάζεψα το σαλάχι με μία πολύ ολίγην από photoshop και ιδού το πριν και το μετά.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=9790&stc=1&thumb=1&d=1186300283

accnt
21-05-08, 21:20
Καμία σχέση όμως......:o

halvas69
21-05-08, 21:32
Για ποιό λες καμμία σχέση ?
Με μπέρδεψες.
Αν λες για την φτιαγμένη φωτογραφία να μου τις δίνεις να στις φτιάχνω, αν και είναι too easy ακόμα και για μένα που είμαι τελείως άσχετος με το photoshop.
Aν λες για την κάμερα.....με θλίβεις.

accnt
21-05-08, 22:59
Για τις φωτογραφίες λέω.....:D:D

Δεν μ΄αρέσει να είσαι θλιμμένος..... :smt052

Τα ταιτιέν τα ετοίμασες?????:smt120
Φτεράκια κλπ όλα έτοιμα? zw :smt073

delta66
21-05-08, 23:52
Λιγο πιο ακριβη ομως

http://global.ebay.com/gbh/viItem?ItemId=370048704589

AlexandraT
26-05-08, 10:40
Λοιπόν,
τελικά την αγόρασα και εγώ (δεν μ' αρέσει να καταπιέζομαι) και σας δείχνω ένα ενδεικτικό δείγμα.
Σχόλια: λίγο βαριά, το O-ring αν και έχει και ανταλλακτικό δεν μου γέμισε το μάτι και γενικά το συστηματάκι που ασφαλίζει την μπαταρία και λοιπά.. επίσης σαν χρηστικότητα είναι λίγο ιδιαιέτερη αλλά συνηθίζεται.
Αυτό που δεν μ΄άρεσε ήταν τα χρώματα που δίνει αλλά και εγώ δεν πήγα σε καλή θάλασσα (Μαυρο Λιθάρι).
Γενικά όμως σε σχέση με το κόστος της είναι σουπερ, ασυζητητί. Την προτείνω ανεπιφύλακτα.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-t305-giannenara-pict0066.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-t305-giannenara-pict0051.jpg


Bonus tip:
Μπορείτε να την βάλετε και μέσα στο ενυδρείο και να βγάλετε τα ψαράκια από κοντά!!! (καλο πλύσιμο πριν φυσικα)
http://i163.photobucket.com/albums/t305/giannenara/PICT0031.jpg

gohn1990
26-05-08, 10:45
καλες φωτογραφησεις Αλεξανδρα...εμενα συνεχιζει να μ'αρεσει πολυ το αποτελεσμα....

accnt
26-05-08, 13:25
Λοιπόν,
τελικά την αγόρασα και εγώ (δεν μ' αρέσει να καταπιέζομαι).....


Πολύ σωστά.....:D

Μια χαρά είναι και οι φωτογραφίες. Βγάλε όμως και μερικές με ωραίο θέμα...
Αν θες βγάλε μερικές κάτω από σπηλιές ή μεγάλες πέτρες. Θα εκπλαγείς με τα χρώματα.... ;)

AlexandraT
26-05-08, 13:36
Ευχαριστώ!
Τι ωραίο θέμα ρε συ.........
Κυριακή μεσημέρι και 2 ωρες οδήγηση να πάμε όσο πιο μακρυά μπορούμε. Είχα εγώ την φαεινή ιδέα "παιδιά στη σαρωνίδα θα ναι καλά, ποιος θα χει φτάσει μέχρι εκεί."
Φυσικά στη σαρωνίδα γίνοταν ο κακος χαμός.....
κολυμπούσα 5 ώρες και πήγαν να με κόψουν και 2 jetski για να φτάσω σε σημείο με βυθό που δεν περιελάμβανε καπάκι κοκακολα, γόπες, πλαστικό φρεντοτσίνο κλπ. 2-3 ψαράκια γκρι είδα όλα κ όλα και χάρηκα κ'όλας.
το επόμενο σ/κ όμως που θα παώ τζια υπόσχομαι για σουπερ φωτο.
Να σε ρωτήσω: πως μπορείς να μένεις ακίνητος στο νερό? γιατί όσο και να προσπάθησα, σιγά σιγά με σήκωνε και τα ψαράκια φευγανε....

gohn1990
26-05-08, 13:40
Ευχαριστώ!
Τι ωραίο θέμα ρε συ.........
Κυριακή μεσημέρι και 2 ωρες οδήγηση να πάμε όσο πιο μακρυά μπορούμε. Είχα εγώ την φαεινή ιδέα "παιδιά στη σαρωνίδα θα ναι καλά, ποιος θα χει φτάσει μέχρι εκεί."
Φυσικά στη σαρωνίδα γίνοταν ο κακος χαμός.....
κολυμπούσα 5 ώρες και πήγαν να με κόψουν και 2 jetski για να φτάσω σε σημείο με βυθό που δεν περιελάμβανε καπάκι κοκακολα, γόπες, πλαστικό φρεντοτσίνο κλπ. 2-3 ψαράκια γκρι είδα όλα κ όλα και χάρηκα κ'όλας.
το επόμενο σ/κ όμως που θα παώ τζια υπόσχομαι για σουπερ φωτο.
Να σε ρωτήσω: πως μπορείς να μένεις ακίνητος στο νερό? γιατί όσο και να προσπάθησα, σιγά σιγά με σήκωνε και τα ψαράκια φευγανε....

οσο και να προσπαθεις θα σε σηκωνει....προσπαθησε να κατεβεις και να πιαστεις σε καποια πετρα,να κανεις δηλδη ''καρτερι'' και αν εισαι τυχερη ισως πλησιασει κανενα ψαρακι....

accnt
26-05-08, 13:43
Είναι δύσκολο…

Ή θα βάλεις ζώνη με βαρίδια, αλλά μετά μόνο ρηχές βουτιές, για να μπορείς να ανέβεις…
Ή θα βάζεις στον πνεύμονά σου λιγότερο αέρα, λιγοστεύοντας όμως τον χρόνο παραμονής σου στο βυθό.
Αν μπορείς να έχεις καλή πλευστότητα μπορείς να είσαι μονίμως κάθετα στον βυθό, κάνοντας συνεχώς μικρές πεδιλιές, έτσι ώστε να παραμένεις μόνιμα κάθετη.

Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις καρτέρι στα ψάρια… Δηλαδή καταδύεσαι κοντά στο ψάρι, πιάνεσαι από ένα βράχο και περιμένεις… Τα περισσότερα μικρά ψάρια σε λίγο θα έρθουν προς το μέρος σου.

AlexandraT
26-05-08, 16:12
Χμμμ, σωστές συμβουλές!
Προσπαθούσα να κρατιέμαι απο βραχάκια αλλά δεν είναι οτι πιο ευκολο με τη φωτογραφική στο άλλο χερι.
Να μια με ενα ψαράκι
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-t305-giannenara-pict0048.jpg

Παντως εγώ αυτό που δεν καταφερα είναι να καταφέρω να δω εκεινη τη στιγμή τι τραβάω και που εστιάζω μεσα από την οθόνη. Δεν ξέρω αν ετσι κανεις και εσύ αλλά για μενα ήταν αδύνατο. Απλα τράβαγα στην τύχη και ψιλο με ένστικτο. Τι λες?

accnt
26-05-08, 16:42
Mια χαρούλα...

Πάντως αν θυμάμαι καλά η μηχανή δεν εστιάζει όπως οι άλλες ψηφιακές. Έχει δυο Mode, ένα για κοντά και ένα για τα υπόλοιπα. Οπότε είναι πιο εύκολο ακόμα να βγάλεις μια φωτογραφία.

AlexandraT
26-05-08, 17:07
Όχι δεν έννοω αυτό!
εννοώ το δικό σου το μάτι που "εστιάζει", δηλαδή που κοιτάει!
Γιατί αμα πας να τραβήξεις φωτο κοιτάζοντας στην οθονίτσα δεν βλέπεις τίποτα! (εγώ τουλάχιστον).
Δηλαδή ρωτάω στο κλικ για να βγάλεις κοιτάς απ' έξω γνωρίζοντας απο ένστικτο του χεριού σου που είναι το "καδρο" της εικόνας ή το μάτι σου κοιτάει την οθόνη και βγάζεις?

delta66
26-05-08, 21:00
Ευχαριστώ!
Να σε ρωτήσω: πως μπορείς να μένεις ακίνητος στο νερό? γιατί όσο και να προσπάθησα, σιγά σιγά με σήκωνε και τα ψαράκια φευγανε....
Με γεια τη μηχανη καλες φωτογραφησεις.
Κοιτα για ζωνη βαρων. πχ
http://www.greekdivers.com/forum/uploads/pages/diy/variplatis/index2.jpg
http://www.greekdivers.com/forum/uploads/pages/diy/variplatis/index7.jpg
http://www.greekdivers.com/forum/uploads/pages/diy/variplatis/index5.jpg
εδω εχει απ'αυτα
http://www.kartelias.gr/main.htm


.

halvas69
26-05-08, 21:09
Άμα προσανατολιστείς σε αγορά βαρών για τέτοια χρήση, προτίμησε καλύτερα γιλέκο βαρών.
Είναι πιό ξεκούραστο.
Δες ενδεικτικά εδώ τι εννοώ : http://www.diveshop.gr/shop/prodtype.asp?strParents=35&CAT_ID=70&numRecordPosition=1

accnt
26-05-08, 22:38
Kοίτα, όταν ήθελα να φωτογραφίσω ψάρι, το κλείδωνα από μακρυά και το "κυνηγούσα" ή περίμενα να μπεί στην ακτίνα δράσης...

Να και μερικές ακόμη φωτό.... :p

halvas69
26-05-08, 22:40
Ωραίες φωτογραφίες, έχε χάρη που είμαι άρρωστος αλλιώς θα έτρεχα στις θάλλασες.
Τα μπλέ φωσφοριζέ ψαράκια ξέρεις τι είναι ?
Είναι ρητορική η ερώτηση γιατί έσπαγα το κεφάλι μου 2-3 χρόνια μέχρι να το βρω.

asourtzo
26-05-08, 23:16
Καλογριες η παπαδιες :D:D:D ποσο ασχημες ειναι οταν μεγαλωσουν και μικρες ειναι απαιχτες ;)

halvas69
26-05-08, 23:17
A εσύ είσαι πολύ καλός.
Άριστα 10 με τόνο στο κουίζ.

accnt
27-05-08, 07:53
Nαι καλόγριες....

Τις αναζήτησα έτσι μικρές που είναι και τόσο όμορφες. Όταν μεγαλώνουν σιγά σιγά χάνουν το μπλέ ηλεκτρίκ χρώμα τους....

AlexandraT
27-05-08, 08:52
Μα που τον βρήκες εσύ αυτόν τον βυθό????
Καλά και σμέρνα??:smt108
Και έκατσες να την βγάλεις και φωτογραφίες? Δεν υποτίθεται οτι δαγκώνει και κόβει κομμάτι? Ψέματα μου λεγε ο μπαμπάς τόσα χρόνια να μην πλησιάζω τα βράχια?????
:confused::confused::confused:

accnt
27-05-08, 10:11
Οι φωτογραφίες είναι από το χωριό μου. Αλλά κάτω από τα βράχια και εδώ έτσι είναι...

Όσο για την σμέρνα, φοβάται περισσότερο από όσο φοβόμαστε εμείς. Μόνο αν την πλησιάσεις στο μισό μέτρο θα ανοιγοκλείνει "απειλητικά" το στόμα της.

asourtzo
27-05-08, 10:16
Αγαπητε μοδερατορε :D στα ποσα μετρα ειναι οι φοτο που εβαλες????

accnt
27-05-08, 10:18
Μόνο 4-5 μέτρα...:D

halvas69
04-06-08, 20:44
Την αγόρασα και εγώ σήμερα.....όλεεεε !!!
Μαζί με μία κάρτα μνήμης 1gb Kingston 105 ευρώ ( 99+6 )
Εύκολη στην χρήση, αλλά αυτό το o-ring....φοβάμαι μήπως δεν την έκλεισα καλά.
Γιάννη πόσο καιρό την έχεις και κάνεις κάποιο άτυπο σέρβις στην φλατζούλα ?
Πχ βάζεις λάδι σιλικόνης ή κάτι ανάλογο ?
Μερικές ερωτήσεις
Σε τι ανάλυση τραβάς συνήθως ?
Χρησιμοποιείς πάντα φλας και αν όχι πότε ?
Από μπαταρίες να έχω μαζί μερικές backup ?
Το White Balance το έχεις ρυθμίσει και αν ναι πως, σε λευκή σελίδα ?
Το τελευταίο το ρωτάω για υποβρύχια χρήση καθαρά.

Μετά από 15ήμερη μάχη με ιώσεις, βρογχίτιδες και πονόδοντους αυτό το σάββατο πάω για μπανάκι σε αμμουδιά όμως...κλαψ
Θα την πάρω μαζί να την δοκιμάσω πάντως.
Όποιος κυκλοφορεί στην περιοχή της Πάτρας με τάγκα μαγιώ καλύτερα να με αποφύγει χα,χα.

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
04-06-08, 20:47
Την αγόρασα και εγώ σήμερα.....όλεεεε !!!

Όποιος κυκλοφορεί στην περιοχή της Πάτρας με τάγκα μαγιώ καλύτερα να με αποφύγει χα,χα.


Απο το μαγαζι της PSFE?
Θα κανεις ζημια στην πελατεια σου .:D:D:D

thanasis76
04-06-08, 21:18
καλησπερα κι απο εμενα...
δεν μπορω να λειπω εγω απο εδω....
παιδια εγω εχω εδω και 2 χρονια μια sony στα 7.2 mp μαζι με ειδικη θηκη για την θαλασσα και οι φωτογραφιες βγαινουν τελειες...
αν κατεβεται προς Συρο το καλοκαιρι να βρεθουμε να δειτε...
:D:D:D

accnt
05-06-08, 08:30
Την αγόρασα και εγώ σήμερα.....όλεεεε !!!
Μαζί με μία κάρτα μνήμης 1gb Kingston 105 ευρώ ( 99+6 )
Εύκολη στην χρήση, αλλά αυτό το o-ring....φοβάμαι μήπως δεν την έκλεισα καλά.
Γιάννη πόσο καιρό την έχεις και κάνεις κάποιο άτυπο σέρβις στην φλατζούλα ? Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω κάνει τπτ. Φέτος λέω να της βάλω λίγη βαζελίνη.....
Πχ βάζεις λάδι σιλικόνης ή κάτι ανάλογο ?
Μερικές ερωτήσεις
Σε τι ανάλυση τραβάς συνήθως ? Στην max.
Χρησιμοποιείς πάντα φλας και αν όχι πότε ? Φλας παντα σε σπηλιές.
Από μπαταρίες να έχω μαζί μερικές backup ? Πάρε επαναφορτιζόμενες με μεγάλη χωρητικότητα και ναι μερικές Backup γιατί ρουφάει πολύ ενέργεια η άτιμη....
Το White Balance το έχεις ρυθμίσει και αν ναι πως, σε λευκή σελίδα ? Μπα δεν είμαι και τόσο expert....:D
Το τελευταίο το ρωτάω για υποβρύχια χρήση καθαρά.

Μετά από 15ήμερη μάχη με ιώσεις, βρογχίτιδες και πονόδοντους αυτό το σάββατο πάω για μπανάκι σε αμμουδιά όμως...κλαψ
Θα την πάρω μαζί να την δοκιμάσω πάντως.
Όποιος κυκλοφορεί στην περιοχή της Πάτρας με τάγκα μαγιώ καλύτερα να με αποφύγει χα,χα.

....

AlexandraT
05-06-08, 11:11
Εύκολη στην χρήση, αλλά αυτό το o-ring....φοβάμαι μήπως δεν την έκλεισα καλά. Ναι, και εγώ την πρώτη μέρα το έβαζα σε λεκανίτσα νερό για να βεβαιωθώ αλλά όχι, καλά το έκλεισες, ας έχει αυτό το κενό.
Γιάννη πόσο καιρό την έχεις και κάνεις κάποιο άτυπο σέρβις στην φλατζούλα ? Ακόμα δεν έχω βάλει λάδι αλλά μετά απο κάθε βουτιά 5 λεπτά μουλιασμά σε χλιαρό νερό βρύσης (εγώ βάζω και λίγο Dettol)
Πχ βάζεις λάδι σιλικόνης ή κάτι ανάλογο ?
Μερικές ερωτήσεις
Σε τι ανάλυση τραβάς συνήθως ? εννοείται ΜΑΧ. θα δεις ότι έτσι κ αλλιώς λόγω θολότητας νερού δεν σε παίρνει για οικονομίες.
Χρησιμοποιείς πάντα φλας και αν όχι πότε ? Φλας βγαίνει πολύ περίεργο σε ανοιχτή θάλασσα. Σε σπηλιά δεν έχω παει. Αν θυμάμαι καλά όμως έχει αυτοματο... Γενικά δεν το χωνεύω το φλας.
Από μπαταρίες να έχω μαζί μερικές backup ? Εννοείται! Κοιτα, θα καταλάβεις ότι με το που βουτήξεις, δεν μπορείς να την ανοιγοκλείνεις. θα είναι μόνιμα ανοιχτή. εμένα οι μπαταρίες μου κράτησαν 1μιση μέρα. Μετά πήρα τις επαναφορτιζόμενες. η καλύτερη λύση.
Το White Balance το έχεις ρυθμίσει και αν ναι πως, σε λευκή σελίδα ?
Το τελευταίο το ρωτάω για υποβρύχια χρήση καθαρά. Για τώρα κράτα το Auto. αν εξοικιωθείς με την χρήση των κουμπιών της ενώ βουτάς το αλλάζεις κατα περίπτωση.

Μετά από 15ήμερη μάχη με ιώσεις, βρογχίτιδες και πονόδοντους αυτό το σάββατο πάω για μπανάκι σε αμμουδιά όμως...κλαψ
Θα την πάρω μαζί να την δοκιμάσω πάντως.
Όποιος κυκλοφορεί στην περιοχή της Πάτρας με τάγκα μαγιώ καλύτερα να με αποφύγει χα,χα.

Πάντως γενικά οι παραλίες με αμμο και / ή κόσμο είναι τελείως απογοήτευση για υποβρ. φωτό.
Για δεστε τις τελευταίες μου από Νάξο.
tip: Παρτην σε πισίνα. Πολύ γελιο!!

accnt
05-06-08, 12:57
Oι φωτογραφίες σου είναι αρκετά μακρυνές.

Κάνε μια προσπάθεια για κοντινές (μην ξεχάσεις να αλλάξεις την εστίαση), π.χ. κάποιον αχινό ή άλλο ασπόνδυλο.

Και βρες μια καλή πόζα κάτω από βράχο. Θα εκπλαγείς!

halvas69
05-06-08, 20:59
Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας.
Θα επανέλθω σύντομα με υλικό :)

mikele
06-06-08, 09:52
Kοίτα, όταν ήθελα να φωτογραφίσω ψάρι, το κλείδωνα από μακρυά και το "κυνηγούσα" ή περίμενα να μπεί στην ακτίνα δράσης...

Να και μερικές ακόμη φωτό.... :p


xexe
ποτε δεν κυνηγας ενα ψαρι το τρομαζεις
η βουτας κοντα σε βραχια τραγανες κτλ και το τραβας στη φωλια
η το κανεις καρτερι και ερχεται αυτο σε σενα..........και το βγαζεις εκτος φωλιας :p
-------------------------
http://www.amazon.com/INTOVA-INWD-IC600-Digital-Waterproof-Housing/dp/B000O1AVLS

αν δωσεις κατι παραπανω αγοραζεις αυτη την οποια εχω και εγω και ειναι η καλυτερη στα λεφτα της......

rita
20-06-08, 02:41
Μου εκαναν δωρο μια olympus μ790SW http://www.photostore.gr/product_info.php?products_id=914 μολις καταφερω να την δοκιμασω θα σας πω εντυπωσεις!βατραχοπεδιλα,μασκα αναπνευστηρας και παμε:D

mikele
20-06-08, 19:55
φυγαμε ριτα και μαμω τα χομπυ ειναι.......ποσα μετρα αδιαβροχη?????

rita
21-06-08, 01:07
μεχρι 3 λεει,αλλα θα με βολεψει πιστευω για τις περιοχες που θα εξερευνω:p

mikele
21-06-08, 10:59
τι ξερω αυτη τη μηχανη ...μη την βουτηξεις παραπανω θα παρει νερο .....καλα να περασεις και καλες φωτο .....περιμενουμε ποσταρισματα:p:p:p:p

halvas69
22-06-08, 06:22
Ναι, ναι :) χθες τελικά τράβηξα τις πρώτες φωτογραφίες, αλλά έκανα μία κοτσάνα, δεν έβαλα τις ρυθμίσεις για underwater και μετά παιδεύτηκα λίγο με το photoshop να τις επαναφέρω κάπως.
Δεν πειράζει την επόμενη θα το θυμηθώ.
Ιδού λοιπόν:

Όχι δεν είμαστε στον Αμαζόνιο
Έχει μία μικρή δυσκολία το Ματίζ να διασχίσει τον Ατλαντικό τις τελευταίες μέρες, μάλλον θέλει αλλαγή μπουζί.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b14-halvas69-underwater_cam_test-pict0098.jpg

Ούτε σε κάποιον τροπικό ύφαλο (Θωμά.........Αν είσαι σπίτι τότε ετοιμάσου για Χαβάη)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b14-halvas69-underwater_cam_test-pict0054.jpg

Είμαστε στο Κατάκολο :o !!!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b14-halvas69-underwater_cam_test-pict0137.jpg


Για να μην ποστάρω μερικά ΜΒ με εικόνες τις έχω μαζεμένες εδώ : http://s16.photobucket.com/albums/b14/halvas69/Underwater%20Cam%20test/?action=view&current=58e3eb1a.pbw

Έχουμε και βιντεάκια.
--------------------
Με ρουφουδάκι μέρος 1ο : http://s16.photobucket.com/albums/b14/halvas69/Underwater%20Videos/?action=view&current=PICT0041.flv
Ροφος jr. μέρος 2ο : http://s16.photobucket.com/albums/b14/halvas69/Underwater%20Videos/?action=view&current=PICT0042.flv
Και ένα σμήνος πθαράκια.....fry στα Ελληνικά : http://s16.photobucket.com/albums/b14/halvas69/Underwater%20Videos/?action=view&current=PICT0094.flv

Τελικά είναι άριστη αγορά για τα λεφτά της. :) :) :)

delta66
22-06-08, 06:35
....Για να μην ποστάρω μερικά ΜΒ με εικόνες τις έχω μαζεμένες εδώ : http://s16.photobucket.com/albums/b14/halvas69/Underwater%20Cam%20test/?albumview=grid...
Μονο που ειναι private το account :D

στρεσαρισεμνο μου φανηκε το ροφουδακι δεν εκανες καλη προσαρμογη....... στην καμερα?
Το κοπαδι σου ειναι μικρο, να προσθεσεις και αλλα ατομα αν θελεις να δεις συμπεριφορες :p

halvas69
22-06-08, 06:47
Ω sorry Σπύρο το φτιάχνω αμέσως, thx a lot !

************************************

Edit : Πρέπει να είναι οκ τώρα για δες σε παρακαλώ.

gohn1990
22-06-08, 10:03
Ω sorry Σπύρο το φτιάχνω αμέσως, thx a lot !

************************************

Edit : Πρέπει να είναι οκ τώρα για δες σε παρακαλώ.

μια χαρα ειναι.......τρομερες φωτο.......:smt041:smt041:smt041

mikele
22-06-08, 18:28
:p:p:pπολυ ομορφες αντε καλες βουτιες και προσοχη.............

delta66
22-06-08, 19:00
:smt023 κακοπερνατε εκει περα :cool:

accnt
23-06-08, 07:49
Χαλβά, κάνα ψαράκι δεν έπιασες? :p

halvas69
23-06-08, 15:18
Όχι μόνο φώτο βγάλαμε :)
Για την ιστορία δεν είχε τίποτα μόνο μικρά κυκλοφορούσαν, και συναντήσαμε 2 ψαροντουφεκάδες που έβγαιναν από το νερό όταν φτάσαμε με 2 αρμαθιές χειλούδες μίνι....sadly.
Και μετά αναρωτιώμαστε αν φταίνε μόνο οι τράτες για την τραγική κατάσταση στις θάλασσες μας.

mikele
24-06-08, 07:57
Όχι μόνο φώτο βγάλαμε :)
Για την ιστορία δεν είχε τίποτα μόνο μικρά κυκλοφορούσαν, και συναντήσαμε 2 ψαροντουφεκάδες που έβγαιναν από το νερό όταν φτάσαμε με 2 αρμαθιές χειλούδες μίνι....sadly.
Και μετά αναρωτιώμαστε αν φταίνε μόνο οι τράτες για την τραγική κατάσταση στις θάλασσες μας.




ακομα και οι ψαροντουφεκαδες "οι εποχιακοι " δεν ειναι αυτοι που κανουν την ζημια ασε υπαρχουν πολυ χειροτερες αιτιες του κακου..........

halvas69
24-06-08, 09:18
Δεν έγραψα αυτό που κατάλαβες.

etomis
10-07-08, 13:54
Την αγόρασα και εγώ σήμερα.....όλεεεε !!!
Μαζί με μία κάρτα μνήμης 1gb Kingston 105 ευρώ ( 99+6 )
Εύκολη στην χρήση, αλλά αυτό το o-ring....φοβάμαι μήπως δεν την έκλεισα καλά.
Γιάννη πόσο καιρό την έχεις και κάνεις κάποιο άτυπο σέρβις στην φλατζούλα ?
Πχ βάζεις λάδι σιλικόνης ή κάτι ανάλογο ?
Μερικές ερωτήσεις
Σε τι ανάλυση τραβάς συνήθως ?
Χρησιμοποιείς πάντα φλας και αν όχι πότε ?
Από μπαταρίες να έχω μαζί μερικές backup ?
Το White Balance το έχεις ρυθμίσει και αν ναι πως, σε λευκή σελίδα ?
Το τελευταίο το ρωτάω για υποβρύχια χρήση καθαρά.

Μετά από 15ήμερη μάχη με ιώσεις, βρογχίτιδες και πονόδοντους αυτό το σάββατο πάω για μπανάκι σε αμμουδιά όμως...κλαψ
Θα την πάρω μαζί να την δοκιμάσω πάντως.
Όποιος κυκλοφορεί στην περιοχή της Πάτρας με τάγκα μαγιώ καλύτερα να με αποφύγει χα,χα.


Παιδιά δυστυχώς ..απ ότι βλέπω στο site του πλαίσιο δεν υπάρχει..κρίμα άργησα να τη προμηθευτώ και το καλοκαίρι ξεκίνησε, με τη πρώτη εξόρμηση προ των πυλών!!!

Αν ξέρει κανείς αν υπάρχει καπου αλλού ας ενημερώσει, ανδ και κοματάκι δύσκολο εφόσον ήταν Τurbo-x :(

halvas69
10-07-08, 23:31
Όντως δεν την έχει στο site τους, αλλά χθες που πήγα εδώ στην Πάτρα την είχαν καθώς και στο νέο διαφημιστικό φυλλάδιο που έβγαλαν.
Ρώτησε καλύτερα σε ένα μαγαζί του πλαισίου μήπως την έχουν, δεν χάνεις τίποτα.

_antonis_
14-09-09, 08:51
Επαναφέρω το θέμα...
Ρε παιδιά, ξέρει κανείς καμιά μηχανή για 30 μέτρα βάθος; Δεν έχω ιδέα...υπάρχουν ή πρέπει να βάλω οπωσδήποτε και καμιά θήκη;

halvas69
14-09-09, 14:20
Πας για θήκη....περαστικά.

Ααααα τώρα που το θυμήθηκα περαστικά και σε 'μένα.
Η μηχανή μου πήρε νερό......στην στεριά.
Πήγα να της αλλάξω μπαταρίες και είχαν πέσει νερά πάνω της και δεν την είχα σκουπίσει.
Ανοίγω το καπάκι, κυλάνε τα νερά μέσα στον χώρο των μπαταριών και σαν ζώον :oops: που είμαι βάζω τις καινούργιες, την ενεργοποιώ και........παφ.

Kαι μερικές από τις τελευταίες τις φωτογραφίες μπουχουχουυυυυ :smt089:smt089:smt089

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b14-halvas69-methoni-koroni-mani-v4.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b14-halvas69-methoni-koroni-mani-v5.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b14-halvas69-methoni-koroni-mani-v6.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b14-halvas69-methoni-koroni-mani-v1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b14-halvas69-methoni-koroni-mani-v8.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b14-halvas69-methoni-koroni-mani-v3.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b14-halvas69-methoni-koroni-mani-v9.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b14-halvas69-methoni-koroni-mani-v7.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-b14-halvas69-methoni-koroni-mani-v2.jpg

Πάνος
14-09-09, 14:45
τη μουρμουρα και τον κεφαλο τα αναγνωρισα...τη "ζαργανα" στην 3η φωτο που την πετυχες??..τι απαιτησεις εχει?? :D

halvas69
14-09-09, 14:56
Γοργόνα είναι :)
Θέλει στοργή και proderm.

_antonis_
15-09-09, 11:11
Βρήκα χθες 2 μηχανές, INTOVA (δε την ήξερα τη μάρκα αλλά την έχει ο εκπαιδευτής μου) στα 5mp 150€ και στα 8mp γύρω στα 260€, μια χαρά το βλέπω...με θήκη βέβαια μαζί, δε θυμάμαι νομίζω 43 μέτρα βάθος, κάπου τόσο...:D

halvas69
15-09-09, 13:38
Τις έχω δει και εγώ αυτές, αλλά δεν ξέρω από φωτογράφηση πως τα πάνε.
Βρήκες κανένα δείγμα-φωτογραφία ?

_antonis_
16-09-09, 13:08
Τις έχω δει και εγώ αυτές, αλλά δεν ξέρω από φωτογράφηση πως τα πάνε.
Βρήκες κανένα δείγμα-φωτογραφία ?

Ναι, έχω αυτές που βγάλαμε όταν έκανα τα μαθήματα για τις καταδύσεις και ήταν αυτή με τα 5mp όχι με τα 8, μπορώ να στείλω, αλλά τώρα είμαι δουλειά και δε τις έχω μαζί μου....αα......να δώ μπάς κ βρώ κάτι......
-------------------------
Α, συγνώμη δε μπορώ να βάλω. Είμαι σε όλες μέσα και ντρέπομαι! χαχαχα Αλλά θα ζητήσω απ'το καταδυτικό αν μπορεί να μου δώσει 2-3 να βάλω εδώ να δείτε, αν και το Σαββάτο θα ξαναπάω για βουτιά και θα πάρουμε τη μηχανή μαζί... οπότε αναμένατε...

Σπύρος Μ
16-09-09, 14:27
κανε επεξεργασία με photoshop;)

etomis
21-09-09, 13:06
..αξίζει πάντως πολύ η υποβρύχια φωτογράφιση! καλή μηχανή, καλή διάθεση και όμορφος βυθός!!

_antonis_
21-09-09, 14:26
Ορίστε μερικές απο την INTOVA IC800 (της καταδυτικής σχολής), σήμερα βρήκα και IC10 με 50 δολλάρια παραπάνω-αυτή θα παραγγείλω, με παρελκόμενα o-ring, πανάκι, φίλτρο χρώματος κλπ θα πάει 300 δολλάρια, πολύ καλά, 54 μέτρα βάθος!

halvas69
21-09-09, 14:30
Ωραίες φωτογραφίες βγάζει...καλορίζικη :)
Πολύ καλό πακέτο πάντως, αν σκεφτείς πως σε αυτή την τιμή, κανονικά αγοράζεις μόνο την θήκη (για τις περισσότερες μηχανές)

_antonis_
21-09-09, 20:00
Έγινε η παραγγελία, μηχανή, λουριά, σιλικόνες, έξτρα o-ring κλπ 220 ευρά! Καθόλου άσχημα ε;;; Αναμένω λοιπόν...για τις βουτιές στη θάλασσα αλλά και στο ενυδρέιο μου (εκεί με βλέπω να τη βαφτίζω...)

mikele
11-12-09, 14:19
καλες βουτιες εγω εχω την ic600 για τα λεφτα της ειναι πολυ καλη
εχω βγαλει αρκετα καλες φωτο και βιντεακια υποβρυχιως εως 26 μετρα ειναι αψογη