PDA

Επιστροφή στο Forum : Στήσιμο και μετρήσεις


Iann_is
21-04-08, 11:37
Σήμερα μέτρησα αμμωνία και είμαι στο 3,0 mg/l (αναμενόμενο νομίζω)...
Αλατότητα 1024, 26 C και με τον άνθρακα και το αντιφώσφορο στην θέση τους...
Ακόμα πειραματίζομαι με τον βράχο αλλά μάλλον δεν θα καταλήξω ποτέ :)

ΥΓ: Μήπως να ανοίξω καινούργιο thread που να έχει όλο το ιστορικό του στρωσίματος - στησίματος?

accnt
21-04-08, 12:15
Έγινε!

Αμμωνία σου ανέβασε γιατί ο βράχος δεν ήταν κουραρισμένος.
Κάνε καμιά γενναία αλλαγή νερού να πέσει, γιατί έχεις ζωντανά μέσα....

Tricky
21-04-08, 12:16
Με τι μετρας αμμωνια ? κανει σιγουρα για θαλασσινο ?

Μια συνοψη οντως θα βοηθησει :)

Iann_is
21-04-08, 13:45
Αγόρασα το set με τα test της Tropic Marin και επιπλέον το τέστ PO4 της ίδιας εταιρίας.
Έχω 16 κιλά ζωντανό βράχο, 9 κιλά νεκρο και 9 ζωντανό αραγωνιτη, 2700lt/h κυκλοφορία, γύρω στα 65-70 καθαρά λίτρα μετά την προσθήκη του βράχου,υαλοβάμβακα, 250ml άνθρακα και 250ml αντιφώσφορο στο φίλτρο, 48W (μία 10000Κ μισή μισή, και μία 4000κ που περιμένω να αλλάξει απο μέρα σε μερα. Έχω παραγγείλει αλλα περιμένω να ερθει).
Η θερμοκρασία είναι στους 26 και η αλατότητα στο 1024...
Αυτά...
Τα φώτα ανάβουν 12hr

Αμμωνία σου ανέβασε γιατί ο βράχος δεν ήταν κουραρισμένος.

Μήπως παίζει και να ανέβασε αμμωνία απο ότι πέθανε κατα την μεταφορά απο μαγαζί σπίτι, βάλε βγάλε απο το ενυδρείο μου αλλα και απο τις καταδύσεις με το ψαροντούφεκο για τα μαλιαρά καβουράκια?

accnt
21-04-08, 14:32
Μείωσε τον φωτισμό και σβύσε τελείως την 4000.
Διάβασε το υπόμνημα για τον ζωντανό βράχο και για το "στρώσιμο της φωτοπεριόδου" αλλά και για τον ακουράριστο βράχο.
Έτσι όπως πας με την φωτοπερίοδο, θα γεμίσεις άλγες.

Iann_is
21-04-08, 15:26
Τα έχω διαβάσει όλα και όχι μόνο μία φορά. :)
Η 4000 δεν μπορεί να σβήσει γιατί πατάει με την 10000 σε ένα ballast και αν δεν κάνει επαφή δεν θα ανάβει και η άλλη. Ελπίζω να έρθει η δεύτερη 10000 πριν το πασχα :( (εκτός και άν ξέρετε που θα βρω Ελλάδα PC 10000K)
Όσο αφορά την φωτοπερίοδο, επειδή διάβαζα συνέχεια τον τελευταίο καιρό, βρήκα 2 απόψεις, και οι 2 100% λογικές...
α) Αρχίζουμε με πολύ λίγες ώρες μετά απο την τοποθέτηση του βράχου και ανεβάζουμε ανά 7-8 μέρες σιγά σιγά. Έτσι δεν γεμίζουμε άλγες ΑΛΛΑ χάνουμε ένα κομμάτι της βιολογίας του βράχου.
β) εξ αρχής τα φώτα 12 ώρες, ρουλέτα με τις άλγες και άν χάσεις τις αντιμετωπίζεις... (συνοπτικά, δεν το έγραφε έτσι)

Έπρεπε να επιλέξω ένα απο τα δύο και σχεδόν με κορώνα γράμματα επέλεξα το δεύτερο...
Μπορεί να είναι και λάθος. Δεν έχω προσωπική άποψη. Απο το διάβασμα οτι κάνω...

accnt
21-04-08, 16:24
α) Αρχίζουμε με πολύ λίγες ώρες μετά απο την τοποθέτηση του βράχου και ανεβάζουμε ανά 7-8 μέρες σιγά σιγά. Έτσι δεν γεμίζουμε άλγες ΑΛΛΑ χάνουμε ένα κομμάτι της βιολογίας του βράχου.

Αυτό που το διάβασες????

Ο βράχος είναι κάτι το μεταβλητό. Π.χ. αγοράζεις τον βράχο που βρίσκεται σε ένα κατάστημα 2-3 μήνες. Στο ενυδρείο τον έχουν χωρίς ψάρια. Η βιολογική του δυνατότητα είναι σχετικά μικρή. Όταν αρχίζεις να στοκάρεις σιγά σιγά, αυτή αυξάνεται ανάλογα με την ιχθυοφόρτιση.

Το φως που κολλάει?

Iann_is
21-04-08, 16:43
If it were me, I'd leave the lights on about twelve hours a day... given the proviso that you "knock off", otherwise remove the bulk of attached "kelp" (phaeophytes... brown algae) and large sponges (these will be dead, dying anyway and causing a mess, curtailing cycling). For rock that doesn't have much of any apparent non-coralline algae I wouldn't sweat lighting at all (this last bit to cover the browsers, readers that will come later, going "but my rock..."). Do keep your eye on the cycling parameters you can measure, be ready to effect large (as big as you can) water changes when readings get way out of hand... as in on the brink of killing everything on the rock... (of course a nomogram I can't, shouldn't reproduce here, involving at least the relationships between pH, ammonia, temperature, dissolved oxygen) and toxicity... I think/hope/trust you know what I'm getting at. And run that protein skimmer full blast!
Bob Fenner

Ενδεικτικά ένα που βρήκα πρώτο πρώτο απο τα πολλά που είχα διαβάσει

accnt
21-04-08, 17:36
Άλλο η βιολογία λοιπόν και άλλο τα ζωντανά που έχει ο βράχος πάνω....

Iann_is
22-04-08, 14:16
Μετά απο μία γενναία αλλαγή νερού χθές, σήμερα μετράω 0,5mg/l.
Θα έκανα άλλη μία σήμερα αλλα μου τελείωσε το αλάτι :(
Χρησιμοποιώ της tropic marin. Μάλλον θα την κάνω το απόγευμα...
-------------------------
Να και μία σπαζοκεφαλιά.
Τεστ Tropic Marine 0,5
Salifert <0,025 !!!!!!!

Μπήκα στην πρίζα να τεστάρω και με άλλο τεστ γιατι είχα διαβάσει οτι ο κουραρισμένος βράχος μυρίζει θάλασσα, ο ακουράριστος αυγό!!!
Εμένα μυρίζει θάλασσα.
Οπως και να έχει έγω συνεχίζω σαν να έχω αμμωνία μέχρι να σιγουρευτώ για το αντίθετο...

Tricky
22-04-08, 15:20
Θα ελεγα ,αφου το διπλοτσεκαρεις, να εμπιστευτεις τα salifert ;)

Iann_is
22-04-08, 16:25
Και επειδή δεν συμβιβάζομαι πήρα το νεράκι μου και τα τεστ μου και καρφί για το fish only...
Λοιπόν, με τεστ Sera που είχε πρόχειρο είχα 0,1-0,2.
Με το salifert το δικό μου <0,025.
Με το tropic Marin έβγαλε ένα μπλε-πράσινο χρώμα (η αλήθεια είναι ότι και στο σπίτι μου μπλεδιζε λίγο αλλά δεν έδωσα πολύ σημασία).
Τα τεστ δεν έχουν λήξει. Έγιναν απο 2 διαφορετικούς ανθρώπους. Δεν έχουν εκτεθεί σε ήλιο κρύο κτλ...
Τι γίνεται? έχω μπερδευτεί. Κάτι που έχω στο ενυδρείο τρελαίνει το τεστ της Tropic Marin?

vagos
22-04-08, 21:12
Τα τεστ της tropic marine ειναι πολυ ποιο ακριβη απο της sera.Περιλαμβανουν 3 διαβαθμισεις την στιγμη που η sera δινει μονο μια.Οταν εισαι στο 3ο χρωμα της tropic η sera δειχνει ακομα 1ο.Για την salifert δεν γνωριζω γιατι δεν εχω δοκιμασει.

PascM
22-04-08, 21:34
Ειδικά για το αλμυρό χρησιμοποιώ τεστ της Salifert Γιάννη με την Tropic Marine δεν ήμουν και τόσο ευχαριστημένος.
Από αυτά που διαβάζω σε διάφορα σημεία έχω αποκομίσει την εντύπωση οτι η Salifert είναι από τις αρκετά αξιόπιστες εταιρείες και δη στο θαλασσινό νερό.

Iann_is
23-04-08, 15:29
Και γώ έτσι πιστεύω, αλλα για μία στο 1000000 να κάνει λάθος, θα συμπεριφερθώ στο ενυδρείο σαν να έχει αμμωνία...
Έκανα άλλη μία αλλαγή νερού σήμερα, έβγαλα 3-4 ακόμα τριχωτά καβουράκια και έχω δεί τουλάχιστον άλλα 10 που δεν μπορώ να τα βγάλω.
Έχει ακόμα πάρα πολλα σκουλήκια, που βγαίνουν μόλις σβήσει το φώς (άλλαξα την φωτοπερίοδο σε 3 ώρες) αλλα και πάρα πολλα άλλα ζωντανά που δεν ξέρω τί είναι και δεν μπορώ ούτε να τα φωτογραφίσω!!;

ΥΓ: Αυτά τί είναι? Στην δεύτερη φώτο είναι κάτι ασπο με κεραίες σαν σαλιγκάρι αλλα ζεί μόνημα μεσα σε μια τρυπούλα...

ΥΓ2: Ακούω αραιά και πού ένα γκουπ γκουπ... δεν πιστευω ε? Μπορεί να είναι και η pistol?

Iann_is
03-05-08, 13:33
Καλησπέρα, χρόνια πολλά!!!
Επιστροφή από διακοπές μακράς διάρκειας και το ενυδρείο είναι έτοιμο(νομίζω δηλαδή!!)

Έχω μετρήσεις 0 σε αμμωνία-ΝΟ2-ΡΟ4 και 5mg/l ΝΟ3.

Κάνω μια αλλαγή νερού, αλλάζω άνθρακα και αντιφώσφωρο και είμαι έτοιμος για κανένα κοραλάκι ή καμία γαρίδα?
Έχω λίγη καφέ άλγη. Να ανησυχώ? 3 ώρες φώς είχα μέχρι τώρα και σήμερα το πήγα στις 4:30.
Ευχαριστώ!!

Tricky
03-05-08, 17:41
Ναι , μπορεις να βαλεις κανα κοραλακι ...ζωανθους , μανιταρακια κλπ

Η καφε αλγη ειναι αναγκαιο κακο ...βαλε κανα σαλιγγαρι να βοσκαει

Iann_is
06-05-08, 18:53
Καλησπέρα και πάλι.
Έκανα πάλι μετρήσεις σήμερα και είμαι στα εξής:
ΝΗ4 0
ΝΟ2 0
ΝΟ3 5
ΡΟ4 0
ΡΗ 8,2
αλατότητα 1024
26 βαθμούς
ΚΗ όμως είμαι στο 14,5!!!! (έκανα μία το τεστ με 5ml νερού και μετά ξανά με 10 για μεγαλύτερη ακρίβεια)

Είμαι λίγο ψηλά ή νομίζω?
Αν ναί πώς μπορώ να το ρίξω εκτός απο Α/Ο? Ευχαριστώ!!

accnt
06-05-08, 19:32
Πως πήγε τόσο ψηλά? Ρίχνεις τπτ?

PascM
06-05-08, 21:40
Μήπως πρέπει να βελτιώσεις λίγο την ανατάραξη της επιφάνειας?

Iann_is
07-05-08, 09:46
Δεν ρίχνω τπτ απολύτως.
Θα δοκιμάσω με την ανατάραξη...

Iann_is
07-05-08, 20:36
Η νέα μέτρηση σήμερα το απόγευμα ήταν 13 στο ΚΗ και τώρα 12!!!
Προφανώς η ανατάραξη έκανε καλό!!!

Πείτε και ένα γειά στα παλικάρια μου!!
Είναι tank Bred και διάλεξα το μικρότερο και το μεγαλύτερο απο αυτά που είχε το μαγαζί...

PascM
08-05-08, 03:18
Πας για αναπαραγωγή δηλαδή???

Iann_is
08-05-08, 09:42
Μπα... Με τις γνώσεις μου, τα λίτρα μου, τον εξοπλισμό μου και άλλα πάρα πολλά θα ήταν αδύνατον.
Απλά υπέθεσα ότι αν είχε ήδη δημιουργηθεί μια ιεραρχία, θα είχα λιγότερο άγχος στο ενυδρείο...

PascM
08-05-08, 12:02
Τίποτα δεν είναι αδύνατον!

Iann_is
08-05-08, 12:16
Καλά σίγουρα. Δεν θα τους φοράω και προφυλακτικό αλλα και να κάνουν αυγά, χωρίς χώρο μεταφοράς, άψογες συνθήκες και χώρο για μεγάλωμα, πιο πολύ θα στεναχωριέμαι παρά Θα χαίρομαι.
Πάντως κατα 99,9% θα είναι οι μοναδικοί κατοικοι του ενυδρείου μου...

Ερώτηση: α)Αξίζει τον κόπο να αγοράσω ένα μικρό skimmer σαν της boyu?
β)Αν έχω πρόσβαση σε νερό Α/Ο, θα ξεκινήσω αλλαγές με αυτό, θα κάνω μίξη με νερο βρύσης για σταδιακή αλλαγή ή πολύ μικρές σχεδον καθημερινές αλλαγές?
γ) Την προσαρμογή των κλοουν την έκανα με διπλασιασμό νερού στο σακουλάκι σταγόνα σταγόνα κυριολεκτικά σε διάρκεια 2 ωρών. Σωστό ή υπερβολή?
δ) Το βράδυ αφού είχαν κλείσει τα φώτα, όταν μπήκε στο δωμάτιο η κοπέλα μου είδε ένα σκουλήκι, μισό κόκκινο, μισό άσπρο να κολυμπάει πανικόβλητο ΠΑΝΤΟΥ!!! Κατάφερα και το έπιασα με την απόχη και το έβγαλα. Δεν καταφερα να το φωτογραφήσω αλλα ήταν ακριβώς οπώς το περιγράφω.
Τί μπορεί να ήταν και 2ον τί μπορεί να το τρόμαξε τόσο?
ε) έχω ένα μή τριχωτό κάβουρα που έχει σπάσει 3-4 κομμάτια βράχου και έχει φτιάξει σπηλιά. :smt021 ή :smt058?

accnt
08-05-08, 15:19
Καλά σίγουρα. Δεν θα τους φοράω και προφυλακτικό αλλα και να κάνουν αυγά, χωρίς χώρο μεταφοράς, άψογες συνθήκες και χώρο για μεγάλωμα, πιο πολύ θα στεναχωριέμαι παρά Θα χαίρομαι.
Πάντως κατα 99,9% θα είναι οι μοναδικοί κατοικοι του ενυδρείου μου...

Ερώτηση: α)Αξίζει τον κόπο να αγοράσω ένα μικρό skimmer σαν της boyu?
Αξίζει. Το θέμα είναι να μπορεί να μπεί και να μην φαίνεται άσχημα.

β)Αν έχω πρόσβαση σε νερό Α/Ο, θα ξεκινήσω αλλαγές με αυτό, θα κάνω μίξη με νερο βρύσης για σταδιακή αλλαγή ή πολύ μικρές σχεδον καθημερινές αλλαγές?
Δεν κατάλαβα. Δεν μιλάμε για γλυκό νερό....:D
Στο νερό της Α/Ο βάσουμε το αλατάκι μας, το θερμαντήρα και έναν κυκλοφορητή. Σε μια δυο μέρες είναι έτοιμο. Κάνουμε αλλαγές άμεσα.

γ) Την προσαρμογή των κλοουν την έκανα με διπλασιασμό νερού στο σακουλάκι σταγόνα σταγόνα κυριολεκτικά σε διάρκεια 2 ωρών. Σωστό ή υπερβολή?
Υπερβολή οι σταγόνες. Ναι στον διπλασιασμό και τριπλασιασμό του νερού της σακούλας και σε μια ώρα το πολύ να τελειώνει η διαδικασία.
Την διαδικασία που ανέφερες πρέπει να την κάνουμε στα σαλιγκάρια.

δ) Το βράδυ αφού είχαν κλείσει τα φώτα, όταν μπήκε στο δωμάτιο η κοπέλα μου είδε ένα σκουλήκι, μισό κόκκινο, μισό άσπρο να κολυμπάει πανικόβλητο ΠΑΝΤΟΥ!!! Κατάφερα και το έπιασα με την απόχη και το έβγαλα. Δεν καταφερα να το φωτογραφήσω αλλα ήταν ακριβώς οπώς το περιγράφω.
Τί μπορεί να ήταν και 2ον τί μπορεί να το τρόμαξε τόσο?
Δεν το είχε τρομάξει τπτ.... απλά ίσως έψαχνε για τροφή. Τέτοια θα πρέπει να υπαρχουν εκατοντάδες...

ε) έχω ένα μή τριχωτό κάβουρα που έχει σπάσει 3-4 κομμάτια βράχου και έχει φτιάξει σπηλιά. :smt021 ή :smt058?
Αστο το κακόμοιρο.... Αν δεις ότι την πέφτει πουθενά τότε zw



Αυτά ....

Iann_is
08-05-08, 17:26
Ευχαριστώ πολύ...

ΥΓ: Λέω της Boyu γιατι έχει ένα που χωράει ίσα ίσα στην πλάτυ του ενυδρείου!!! Στο "εσωτερικό" sub.

accnt
09-05-08, 07:32
Sorry, αλλά δεν το ξέρω καθόλου.

Obelix(Reifen)
16-05-08, 21:39
To σκιμερακι κακό δεν θα κάνει στην χειρότερη περίπτωση να σου ανεβάζει τα επίπεδα οξυγόνου και να βγάζει κάτι ψιλά, στο nannoforum έχουν ένα που το συστήνουν και πωλείτε στο eBay μπορεί να είναι το ίδιο με το boyu.
Το σκουλήκι που είδες είναι κομμάτι από fireworm(ωφέλιμο ,ακίνδυνο) που αναπαράγετε αργότερα θα βλέπεις πολλά περισσότερα.

Iann_is
17-06-08, 13:47
Σήμερα έδωσα τις cleaner shrimps.
Γύρισα απο το 3ήμερο και η θερμοκρασία ήταν στους 31!!!!
Μάλλον θα ακολουθήσουν και τα άλλα ζωντανά για το καλοκαίρι :(

accnt
18-06-08, 07:11
Δεν κατάλαβα καλά. :smt120
Θα δώσεις όλα τα ζωντανά, επειδή η θερμοκρασία ανέβηκε?
Δεν πρέπει να προσπαθήσεις να την ρίξεις?

Iann_is
18-06-08, 08:59
Έχω ανεμιστηράκια, το καπάκι ανοιχτό και όσο είμαι σπίτι δουλεύει το A/C του δωματίου. Δυστυχώς όμως μένω στον τελευταίο όροφο της πολυκατοικίας (απο επάνω πλάκα) και οι θερμοκρασίες μέσα στο σπίτι χτυπάνε κόκκινο!!
Chiller δεν μπορώ να αγοράσω φέτος και δεν βλέπω άλλη λύση.

accnt
18-06-08, 09:16
Tι να πω. Πραγματικά είναι κρίμα να μην μπορείς να διορθπωσεις αυτό το πρόβλημα. Με τα ανεμιστηράκια πως και δεν γίνεται δουλειά? Μήπως υπαρχει και πολύ υγρασία στο σπίτι και δεν γίνεται εξάτμιση?

Iann_is
18-06-08, 16:22
Εξάτμιση υπάρχει. Αδειάζω 1 βαρελάκι 25άρι απο ελιές την εβδομάδα περίπου.
Οι θερμοκρασίες που πιάνει το σπίτι δεν παίζονται...
Στου γλυκού έχω μειώσει μέχρι και την φωτοπερίοδο στις 6 ώρες απο 22:00-04:00 :(