PDA

Επιστροφή στο Forum : πριν καμια βδομαδα


KOSTASZOIDOS
20-04-08, 11:27
πριν καμια βδομαδα περιπου εβαλα το ζευγαρι μου στην νεα γεννηστρα που εφτιαξα(90 λιτρα,εξ.φιλτρο EHEIM 2011 με SIPORAX και τυρφη μεσα θερμοστατη και αεραντλιια)οι παραμετροι νερου ως εξης: ph-6.8 gh-6 kh-3(oι βασικες μετρησεις)Το θεμα ειναι οτι δεν βλεπω και πολυ κινηση... στο ζευγος.Μηπως εχουν στρεσσαριστει λογο αλλαγης περριβαλοντος η τι αλλο μπορει να φταιει

PascM
20-04-08, 11:36
Μια εβδομάδα είναι πολύ μικρό διάστημα από την αλλαγή του περιβάλλοντος για να δεις την όποια συμπεριφορά από το ζευγάρι!
Το περιβάλλον που τα ψάρια ζούσαν μέχρι πρότεινος ήταν όμοιο?

KOSTASZOIDOS
20-04-08, 11:49
σχεδον ναι θα ελεγα με πολυ ελαχιστες αποκλεισεις αλλα η γεννηστρα τρεχει τουλαχιστον 15 μερες νωριτερα για να στρωσω το φιλτρο.Οποτε τι να κανω;΄να περιμενω ως εχουν τα πραγματα;

PascM
20-04-08, 11:55
Δώσε λίγο χρόνο ακόμη ναι!
Επίσης έχε υπό στενή παρακολούθηση θα έλεγα τις παραμέτρους του νερού σου. (Την μπόλιασες την γεννήστρα να υποθέσω ?)

KOSTASZOIDOS
20-04-08, 12:00
΄δεν το καταλαβα αυτο τι ενοεις ;

asourtzo
20-04-08, 12:06
Εβαλες υλικα απο το φιλτρο του μεγαλου ενυδρειου στο φιλτρο της γενηστρας???(μπολιασμα)

KOSTASZOIDOS
20-04-08, 12:10
οχι δεν το εκανα αυτο.λες να φταει αυτο;τωρα τι να κανω;

PascM
20-04-08, 13:02
Μετρήσεις Αμμωνίας - ΝΟ2 και Νο3 άμμεσα!!!!!

KOSTASZOIDOS
20-04-08, 15:06
ποιες ειναι οι ιδανικες μετρησεις κατα τη γνωμη σου για την γεννηστρα στα παραπανω που αναφερεις και ανεξαρτητως μετρησεων πρεπει να γινει κατι αλλο;

asourtzo
20-04-08, 15:21
Φιλε μου οι μετρησεις σου πρεπει να ειναι αμωνια 0 και να φαινονται τα νιτρικα σου (που σημαινει οτι εχεις "στρωμενο" φιλτρο)
Στην δικη σου περιπτωση αμα οι μετρησεις σου δεν βγουνε καλες πρεπει να κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου και εφοσων εχεις στρωμενο ενυδρειο να παρεις μπολι απο αυτο και να μπολιασεις την γενηστρα σου;)

KOSTASZOIDOS
20-04-08, 15:46
ευχαριστω.θα μετρησω και θα σας ενημερωσω

Tolis
20-04-08, 16:55
Και ασχετως αυτων, τα ψαρια δεν ζευγαρωνουν οποτε θελουμε εμεις αλλά οποτε θελουν αυτα. Κι αυτο μπορει να γινει αυριο, η σε ενα μηνα, η σε ενα χρονο.

KOSTASZOIDOS
20-04-08, 18:19
μα εγω φιλε Tolis δεν αναφερα οτι θελω να ζευγαρωσω τους δισκους μου με το ζορι αυριο το πρωι....Οι δισκοι το οποιο αναφερομαι προερχονται απο αποτυχημενη γεννα μεσα στο μεγαλο ενυδρειο και ειχαν προηγηθει τουλαχιστον 15-20 γεννες (αποτυχια ολες μεσα στο μεγαλο ενυδρειο)το οποιο στο διαστημα που μεσολαβησε μεχρι να φτιξω την γεννηστρα γεννουσαν καθε εβδομαδα.εγω ερωτησα λοιπον γιατι μπορει να σταματησαν ξαφνικα;μηπως λογο αλλαγης περιβαλλοντος κ.τ.λ...

netblues
20-04-08, 18:24
Ναι αλλα δεν μας τοπες...
Περα απο αυτό, δεν ειναι στοιχειωδες οτι το ενυδρειο πρεπει να ειναι στρωμενο?
Και προφανως η αλλαγη συνθηκων θα αναστειλει καθε διαθεση για αναπαραγωγη, ποσο μαλλν αν οι συνθηκες δεν ειναι ιδανικες.
Μηπως θα επρεπε πρωτα να εξασφαλισεις ιδανικες συνθηκες και ΜΕΤΑ να μεταφερεις τα ψαρια?

KOSTASZOIDOS
20-04-08, 18:37
ξανααναφερω λοιπον οτι οι παραμετροι του νερου της γεννηστρας εχουν ελαχιστες αποκλεισεις απο αυτες του μεγαλου ενυδρειου και οτι η γεννηστρα ετρεχε 15 ημερες πριν μπουν οι δισκοι μεσα για να στρωσω εστω και λιγο το φιλτρο.να αναφερω σε παρενθεση οτι το νερο που εβαλα στην γεννηστρα ηταν απο το μεγαλο ενυδρειο

netblues
20-04-08, 18:43
Λογικο δεν ειναι να τσεκαρεις και τις παραμετρους με μετρησεις?
Αν εχει πχ αμμωνια εσυ περιμενεις να δεις γεννα?
Η αναπαραγωγη ψαριων γενικά ΑΠΑΙΤΕΙ πολυ περισσοτερα πραγματα απο την απλη διατηρηση τους.
Ειδικοτερα με τους δισκους, το πραγμα ειναι ακομα πιο εξειδικευμενο.
Για αρχη θα ελεγα να διαβασεις (αν δεν το χεις κανει ηδη)το thread του pritani περι αναπαραγωγής, και εδώ ειμαστε.

KOSTASZOIDOS
20-04-08, 18:56
καλα ντε μη βαρας εγω να ρωτησω θελω και να μαθω απο εσας που τα ξερετε ολα....

asourtzo
20-04-08, 18:59
καλα ντε μη βαρας εγω να ρωτησω θελω και να μαθω απο εσας που τα ξερετε ολα....

Κανεις δεν βαραει και κανεις δεν τα ξερει ολα!!!! Απλα προσπαθουμε να σου δωσουμε τις απαντησεις που ζητας;)
Μετρησεις εκανες στην γενηστρα?????????

KOSTASZOIDOS
20-04-08, 19:08
αυριο θα γινουν γιατι βρισκομαι μακρια απο το σπιτι μου οποτετα ξαναλεμε αυριο .ευχαριστω

PascM
20-04-08, 20:45
Και επειδή μάλλον θα δεις αμμωνίες κλπ καλό είναι να κάνεις τις αλλαγές σου με νερό από το κυρίως ενυδρείο όπως έκανες και το γέμισμα (aged watter). Με την συχνότητα που θα απαιτούνται οι αλλαγές δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, όμως το ποιο πιθανόν είναι οτι έχεις άστρωτο φίλτρο, καλό είναι να το μπολιάσεις.

KOSTASZOIDOS
20-04-08, 21:22
ok ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον .θα σας ενημερωσω

Pritanis
21-04-08, 12:12
το οτι τα ψαρια γεννουσαν στο προηγουμενο ενυδρειο ειναι θετικο......αλλα τωρα μπηκαν σε ενα καινουριο περιβαλλον και ισως χρειαστουν χρονο να προσαρμοστουν.....απο την αλλη μετα απο 15-20 γεννες μπορει να σταματησαν για να ξεκουραστουν , πραγμα φυσιολογικο......Υπομονη και η φυση θα βρει το δρομο της.......

mikele
27-04-08, 18:48
υπομονη και ηρεμια .....θα προσαρμοστουν και θα ερθει και η γεννα ....το βασικοτερο ειναι να δεις αν ειναι οντως στρωμενο το ενυδρειο γεννηστρα.....