PDA

Επιστροφή στο Forum : Σαλιγκάρια apple snails


leobabes
17-04-08, 17:53
Έβαλα στο ενυδρείο μου 5 σαλιγκάρια apple snail μεγάλωσαν αρκετά έκαναν και 4 γέννες και κάποια στιγμή ένα ένα μου ψόφησαν και άδειασαν κάποια στιγμή είδα ένα να έχει ανέβει σαν αερόστατο στον αφρό και είχε βγει από το καβούκι του δημιουργώντας κάτι σαν μπαλόνι και κρεμόταν έξω μέχρι που το έχασα και αυτό ξέρει κανένας αν έχουν κάποια συγκεκριμένη ηλικία που μέχρι τότε ζουν η κάτι άλλο έχει συμβεί από τις γέννες έχουν μείνει καμία 30αρια που κάποια έχουν μεγαλώσει λίγο κάποια άλλα λίγο λιγότερο υπάρχει περίπτωση άλλα ψαριά να τα δαγκώνουν
στο ενυδρείο έχω 3 silver shark τα δυο μεγάλα περίπου 17 cm και το ένα μικρό 7 cm ένα red tail shark αν το λέω σωστά μικρό άλλα πολύ νευρικό περίπου στα 8 cm 2 μεγάλους pleco και 3 μικρούς 7-8 cm και ένα ζευγάρι μεγάλα Gold severus και ένα Heros severus το ενυδρείο εινα 450 Λίτρα και με καλές μετρήσεις Μπορεί κανείς να με βοηθήσει.

dalex
17-04-08, 18:56
Μετά από πόσο καιρό στο ενυδρείο σου άρχισαν να πεθαίνουν;
Τι θερμοκρασία έχει το ενυδρείο;
Γιατί σε υψηλές θερμοκρασίες από ότι ξέρω ζουν λιγότερο.

leobabes
17-04-08, 19:44
Η θερμοκρασία κυμένετε απο 28 εως 29 το μάξιμουμ πιστέυεις οτι φτέει αυτο?

dalex
17-04-08, 21:58
Δεν μας είπες πόσο καιρό σου έζησαν;

leobabes
17-04-08, 22:28
Απο την στιγμή που τα αγόρασα απο το Pet Shop (αρκετά μεγάλα στο μέγεθος περίπου 2-3 μεγαλωσαν λίγο απο τα 5) τα είχα περίπου 4 Μήνες και κάναν 4-5 γέννες ξαφνικά κρυβόντουσαν και σιγά σιγά τα έχασα.

Ξέρει κανείς τις κατάλληλες συνθήκες διαβίωσης τους π.χ PH σκλήρωτητα θερμοκρασία και άλλα ....

george
17-04-08, 22:52
www.applesnail.net