PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με Montipora Foliosa


thanpapa
13-04-08, 12:58
Η Montipora μου εχει αρχισει και ασπριζει στο μπροστα της μερος , ενω βλεπω οτι στο πισω μερος εχει ασπρισει περιπου η μιση.
Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει και πως να το αντιμετωπισω;
Το απογευμα θα βαλω και φωτο.
Θανασης

thanpapa
13-04-08, 15:11
μια φωτο απο το κοραλλι

accnt
14-04-08, 08:11
Είναι το μόνο σου κοράλλι με πρόβλημα?
Έχεις και άλλες μοντιπόρες με ή χωρίς πρόβλημα?
Έχεις και άλλα SPS με ή χωρίς πρόβλημα?
Πότε έκανε την εμφάνισή του και πόσο επεκτείνεται η νέκρωση?

Επίσης αν και καλύτερο θα ήταν να συμπληρώσεις την λίστα για τις ασθένειες, πές μας τα λίτρα σου, φωτισμό, κυκλοφορία, συντήρηση και παραμέτρους νερού.

Δες και το υπόμνημα με τις ασθένειες...

thanpapa
14-04-08, 19:39
Είναι το μόνο σου κοράλλι με πρόβλημα?
Έχεις και άλλες μοντιπόρες με ή χωρίς πρόβλημα?
Έχεις και άλλα SPS με ή χωρίς πρόβλημα?
Πότε έκανε την εμφάνισή του και πόσο επεκτείνεται η νέκρωση?

Επίσης αν και καλύτερο θα ήταν να συμπληρώσεις την λίστα για τις ασθένειες, πές μας τα λίτρα σου, φωτισμό, κυκλοφορία, συντήρηση και παραμέτρους νερού.

Δες και το υπόμνημα με τις ασθένειες...

Μου μοιαζει με Slow Tissue Necrosis (STN) απ αυτα που διαβασα στο υπομνημα. Η φωτο σε βοηθαει?
Εχω κι αλλεες δυο μοντιπορες χωρις προβλημα. Δεν εχω αλλα sps, mono lps και soft corals, ολα οκ.
Αρχισε 4 μερες πριν και επεκτεινεται περιπου 3 χιλιοστα τη μερα. Το κοραλι ειναι τοποθετημενο στη μεση περιπου του ενυδρειου (βαθος)
Λιτρα display 280, Metal halide 250W + 18W dulux μπλε,κυκλοφορια 50 φορες χωρις να το χτυπαει απ ευθειας, PH 7.9-8.1, sg 1025, aLK 9.00-11.00, CALCIUM 430, nitrate 10, nitrite 0, ammonia 0, magnesium 1280, ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 27-28
ρΙΧΝΩ KENT TURBO CALCIUM, sEACHEM REEF COMPLETE, kENT ZOOMAX, KET PHYTO MAX, PURLPLE-UP, GROTECH A+B+C ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ. 2 skimmer, Remora και MCE600


-------------------------
Μπορεις να μου πεις πως κανω frag? Με τι κοβω το κοραλι (ψαλιδι, κοπιδι...) και να μου δωσεις οδηγιες για να το κανω σημερα?

madfdg
14-04-08, 20:11
Κόψε με μια πενσούλα (το φραγκοψάλιδο που λέμε είναι ένα είδος πένσας) και αφαίρεσε όλο το άσπρο κομμάτι κια λίγο απο το ζωντανό. Κάνε στο σημειο κοπής ένα dip σε ιωδίνη ή σε υγρό ειδικό γιαυτό το σκοπό και ξανακόλλα το με εποξική!

accnt
14-04-08, 20:23
Γειά σου ρε Κώστα....

Εάν δεν έχεις τα εργαλεία του χειρουργού, οι μοντιπόρες σπάνε εύκολα και με το χέρι.
Αλλά τα εργαλεία αξίζουν...

madfdg
14-04-08, 20:32
Όντως πολύ ευκολα!!;)

thanpapa
14-04-08, 21:11
παιδια ευχαριστω,
δειτε φωτο πριν απο 5 λεπτα μπρος και πισω μερια.
Μηπως πρεπει να περιμενω καναδυο μερες ακομη, υπαρχει περιπτωση να εχουμε αναστροφη της καταστασης? Εχει ηδη 4 μερες που αρχισε το ασπρισμα απο την κατω μερια και οπως φαινεται και στη φωτο εχει επεκταθει σε περισσοτερο απο το 1/3 του κοραλιου.
Επισης, μπορω να το κολλησω με super glue , γιατι το epoxy μου εχει τελειωσει?

madfdg
14-04-08, 21:24
Πολύ φοβάμαι πως όσο το αφήνεις τόσο θα το χάνεις:(!!Γνώμη μου είναι κάνε την επέμβαση τώρα να σώσεις ότι μπορείς!Για την κόλλα δεν μπορώ να σου πώ γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει!!

accnt
14-04-08, 22:52
Aν η επέκταση σταματούσε τότε ναι να περίμενες...

αν δεν σταματά όμως...

Πρέπει να δούμε τι το προξένησε και αυτό ....

Δεν είναι τα βρωμοbugs που τρώνε Monti γιατί είπαμε ότι οι άλλες είναι μια χαρά. Άρα? Κάτι στο ενυδρείο σου μάλλον.


Κάνε μερικές αλλαγές νερού να δούμε.

thanpapa
14-04-08, 23:56
Ενανα frags, βγηκαν 2 μετρια και 2 μικρα, τα 2 μετρια τα κολλησα με super glue πανω σε μια πετρα και καθε ενα απο τα 2 μικρα τα κολλησα χωρια σε μικρο βραχακι. Ο Θεος βοηθος! Ειναι η πρωτη φορα που κανω κατι τετοιο και εχω περιεργρια και αγωνια να δω πως θα τα πανε...
Απο αυριο ξεκιναω αλλαγες νερου.
Μια τελευταια ερωτηση: εχω παρατηρησει οτι η μια απο τις αλλες μου μοντιπορες (ειναι 10εκ,οσο μια παλαμη,καφε-πορτοκαλι με πρασινα polyps σε αποσταση το ενα απο το αλλο περιπουμισο εκατοστο) βγαζει τα polyps της οταν σβηνουν τα φωτα και επισης τα βγαζει λιγο και οταν εχει φως αλλα μονο στο σημειο που την βλεπει καθετα, δεν χτυπαει απ ευθειας και πιανει λιγο σκια. Σημαινει αυτο οτι της ειναι πολυ το φως που δεχεται η ειναι νορμαλ να βγαζει μονο νυχτα τα polyps της?

Θανασης