PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδεα Εφαρμοσιμη...?


s-vitzi
13-04-08, 03:05
Διαβαζοντας αυτο το θεμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24292 και βλεποντας οτι να συζητουνται τα ιδια προβληματα και τροποι ευρεσης εσοδων για το συλλογο,ειπα να κανω μια προταση,η οποια δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφαρμοσιμη.
Εκδοση βιβλιου:

"EΝΥΔΡΕΙΟ"
ΑΠΟ ΤΟΝ
Π.Σ.Φ.Ε.
Κι οταν λεω δεν ξερω,αν ειναι εφαρμοσιμη,εννοω οτι αφορα κυριως,τα εξοδα εκδοσης του.Κατα τα αλλα πιστευω σαν ιδεα εχει καποια θετικα:
-Καθιστα τον Π.Σ.Φ.Ε. ως τον κατ' εξοχην "τεχνοκρατη" και πρωτοπορο
σε θεματα ενυδρειακου ενδιαφεροντος στην επικρατεια.
-Επαρκεια θεματων και αρθρων,πιστευω,ωστε να ειναι χρησιμο απο τον αρχαριο,εως τον πλεον εμπειρο ενυδρειοφιλο.Θα μπορουσαν να μπουν ηδη τυπωμενα αρθρα του περιοδικου,αρθρα απο σχετικα εγκυρα sites (βλ. tsamis),forum
-Δυνατοτητα διαθεσης του,οχι μονο απο βιβλιοπωλεια και μαγαζια σχετικα με το αντικειμενο του αλλα κι απο τα ιδια του τα μελη..
-Η δυνατοτητα του,(αν μιλαμε για μια προσεγμενη εκδοση),να προσελκυσει στο χομπυ κοσμο ασχετο εως τωρα με το "αθλημα".
-Την σε βαθος χρονου,αποσβεση των εξοδων εκδοσης του και γιατι οχι και τομο Β',η και Γ'
Επαναλαμβανω,δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφαρμοσιμο,αλλα αν γινει φανταζομαι μια σωστη δουλεια,και σε συνεργασια με ανθρωπους που εχουν καποιο ταλεντο στο γραπτο λογο,μελη του συλλογου η μη,μπορει να κανει και το θαυμα...Εκτος απο τις καθαρα,τεχνοκρατικες του θεσεις,σε οτι αφορα
το ενυδρειο ως χομπυ,μπορουν να υπαρχουν και αρθρα φιλοσοφιας του χομπιστα,κεφαλαια για τον συλλογο και την πορεια του απο την ιδρυση του ως σημερα...
Τωρα που το σκεφτομαι,ισως ειναι πολυ ομορφη ιδεα για να ειναι εφαρμοσιμη...:smt120 zw :smt072 :smt079 :smt021 καλα ντε μη βαρατε
Υ.Γ.:Ισως οντας φρεσκος σε οτι εχει να κανει με την τεχνολογια και το ιντερνετ,διαφωνω πληρως με την παυση εκδοσης του περιοδικου,η την μετατροπη του σε ηλεκτρονικη μορφη.Ποιος ειχε πει : ''τα γραπτα μενουν"?

orck
13-04-08, 06:26
και οι ηλεκτρονικες εκδοσεις γραπτα ειναι
η ρηση αναφερεται στο οτι μπορεις να ανατρεξεις στον γραπτο λογο για να δεις τι εχει ειπωθει ειτε σαν αποδειξη ειτε σαν αναφορα, δεν ειναι σαν τον προφορικο που το λες σημερα και τον περνει ο αερας και χανεται

υπο αυτην την εννοια "τα ηλεκτρονικα γραπτα μενουν πολυ περισσοτερο"
(τα ηλεκτρονικα γραπτα διατηρουνται αναλιωτα για ποιο πολυ καιρο)


Υ.Γ.:Ισως οντας φρεσκος σε οτι εχει να κανει με την τεχνολογια και το ιντερνετ,διαφωνω πληρως με την παυση εκδοσης του περιοδικου,η την μετατροπη του σε ηλεκτρονικη μορφη.Ποιος ειχε πει : ''τα γραπτα μενουν"?

imichal
13-04-08, 08:50
σαν ιδεα ειναι καλη.....Απο εκει και περα ας μας "προσγειωσουν" οι υπευθυνοι....:D :D

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
13-04-08, 10:24
Πιστευω οτι με οργανωμενη δουλεια χωρις βιασυνες μπορει να υλοποιηθει η ιδεα αλλα ειναι αρκετα δυσκολο να γινει απο λιγα ατομα. θελει να συμμετεχουμε ΟΛΟΙ αναλογα με τις δυνατοτητες μας ο καθενας ( αλλος αρθρα αλλος φωτο κτλ). Ας μας απαντησουν οι υπευθυνοι για τον μπορει να υλοποιηθει και αν καποιος ξερει περιπου ποσο θα κοστισει ενα τετοιο επειχηρημα.

aaaooll
13-04-08, 21:17
πιστεύω οτι μπορεί να μας βοηθήσει η memy για σχετικά με την έκδοση...(τι χρειάζεται, οικονομικά, κλπ...).

PascM
13-04-08, 21:18
Που είναι αυτή ? Την συνεπήρε ο άνεμος τις επιτυχίας!! :D :D

george
13-04-08, 21:34
σαν ιδεα ειναι καλη.....Απο εκει και περα ας μας "προσγειωσουν" οι υπευθυνοι....:D :D

Η πτήση από Χανιά προσγειώνεται :D:D:D

Πολύ καλή ιδέα ... αλλά....ποιός θα το γράψει ;
Τα περί άρθρων στο περιοδικό....τα είπαμε αλλού.

Για τα σεμινάρια εδώ :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20172

και την απάντηση του Δημήτρη

σχετικά με τα σεμινάρια.

από 100 θέματα...
που ανέλαβαν να γράψουν 14 άτομα...
από τέλος Νοεμβρίου...

έχω λάβει μόνο 2 θέματα
από ένα μόνο άτομο
πριν από λίγες μέρες

Να μην ρωτήσω...τα καταστήματα...θα το πουλήσουν το βιβλίο ;

basillis
13-04-08, 21:41
Και να βρεθεί το ποιός θα το γράψει, αυτό απαιτεί πολύ χρόνο μέχρι να φτάσουμε να το κρατήσουμε στα χέρια μας. Αν το δούμε ως μέσο οικονομικής βοήθειας για τον σύλλογο, τώρα που έχει πρόβλημα, νομίζω είναι πολύ μακροπρόθεσμο μέσο, και ο σύλλογος έχει ανάγκη τώρα. Σαν ιδέα όμως, καταπληκτική.

PascM
13-04-08, 21:47
Και το μακροπρόθεσμο καλό είναι! Το να λυθεί το τωρινό πρόβλημα δεν σημαίνει οτι ο σύλλογος δεν θα χρειαστεί ξανά βοήθεια ποτέ!
Πάντα θα χρειάζετε γιατί αυτό είναι ο σύλλογος, τα μέλη του!

basillis
13-04-08, 21:54
Και το μακροπρόθεσμο καλό είναι! Το να λυθεί το τωρινό πρόβλημα δεν σημαίνει οτι ο σύλλογος δεν θα χρειαστεί ξανά βοήθεια ποτέ!
Πάντα θα χρειάζετε γιατί αυτό είναι ο σύλλογος, τα μέλη του!
Συμφωνώ, Πασχάλη οτι χρειάζονται τα χρήματα ανα πάσα στιγμή. Αλλά νομίζω οτι αναζητούμε άμεσες λύσεις που θα κάνουν τον σύλλογο να ανασάνει και εννοείται πως έτσι και προχωρήσει το θέμα το βιβλίου θα είναι καλό οχι μόνο για τον σύλλογο, αλλά και για μας, τα μέλη του όπως πολύ σωστά είπες.

PascM
13-04-08, 21:56
Άν και δεν είμαι μέλος του ΔΣ νομίζω οτι αξίζει λοιπόν να το παλαίψουμε!!!

george
13-04-08, 22:00
Να το παλαίψουμε Πασχάλη :D:D:D

Εσύ απ' έξω θα μείνεις ; :smt084

PascM
13-04-08, 22:02
:D corrected !!!


Όχι απ' έξω δεν θα μείνω αλλά δεν είμαι καλός στο γράψιμο δυστυχώς!
Όπου μπορώ όμως φυσικά και θα βοηθήσω!!! :D



Υ.Γ. Μετά από 17 ώρες δουλειάς ακόμη και σήμερα Κυριακή τα λάθη είναι αναπόφευκτα.

Tolis
13-04-08, 22:54
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13580

imichal
13-04-08, 23:00
Πως καταφερνει παντα ο αντμιν με ενα λινκ να σε βαζει στη θεση σου.....
ημερομηνια 3-10-06----οι ιδεες επαναλαμβανονται......:D

basillis
13-04-08, 23:13
Πως καταφερνει παντα ο αντμιν με ενα λινκ να σε βαζει στη θεση σου.....
ημερομηνια 3-10-06----οι ιδεες επαναλαμβανονται......:D
αλλά...δεν πραγματοποιούνται.:D

Tolis
14-04-08, 00:05
αλλά...δεν πραγματοποιούνται.:D
Επειδη ετυχε να το παρακολουθησω απο κοντα, ενα βιβλιο του γαλλικου συλλογου 120 σελιδων, για να μεταφραστει και να εκδωθει στα αγγλικα (μιλαμε μονο για μεταφραση, με ετοιμο υλικο), πηρε εναν χρονο.
Ειπαμε οτι υπαρχει σαν σκεψη. Για να υλοποιηθει εχει μελλον...

PascM
14-04-08, 00:08
Πες πες το κοπέλι κάνει την κυρά και θέλει... οτι έχει ξαναειπωθεί φυσικά και έχει όπως και τόσα ακόμη που συζητάμε πάλι τον τελευταίο καιρό!
Η επανάληψη ίσως αναδείξει άτομα που τελικά δεν μιλάνε πίσω από ένα πληκτρολόγιο αλλά πράτουν κιόλας.

s-vitzi
14-04-08, 00:48
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13580

Ειπα κι εγω...Αλλοιμονο αν δεν εχει περασει,ξαναειπωθει αυτη η ιδεα.
Για καποια στιγμη ενοιωσα σαν αυτον που λεει:"...τι υπεροχο τεχνολογικο επιτευγμα αυτος ο Τροχος":D
Οποτε ,να φανταστω ειχατε ερθει σε διερευνητικη επαφη με καποιον εκδοτικο οικο?
Το λεω αυτο γιατι αν κοιταξει κανεις σε ραφια βιβλιοπωλειων,θα δει εκδοσεις,με αντικειμενο πολυ χαμηλοτερης δημοτικοτητας απο το ενυδρειο...Φυσικα και δεν πιστευω οτι ειναι ενα εγχειρημα που μπορει να διεκπεραιωθει μεσα σε λιγες βδομαδες η μηνες,αλλα απο την αλλη ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει το υλικο,η εμπειρια,οι γνωσεις και το μερακι απο ανθρωπους του συλλογου να φτιαξουν ενα αριστουργημα.
Ακομα πιστευω (κρινοντας απο τον εαυτο μου)οτι θα μπορουσε στην τελικη,να χρηματοδοτηθει απο τα μελη του συλλογου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george http://www.aquatek.gr/vb/images/buttons/viewpost.gif (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=254291#post254291)
Πολύ καλή ιδέα ... αλλά....ποιός θα το γράψει ;



Να μην ρωτήσω...τα καταστήματα...θα το πουλήσουν το βιβλίο ;

Πιστευω τουλαχιστον 3-4 ατομα απο εδω μεσα,οι οποιοι ενεπνευσαν εμενα οπως τοσους και τοσους αρχαριους,θα μπορουσαν απο μονοι τους να το ειχαν καταφερει,με θαυμαστα αποτελεσματα.
Οσο για τα καταστηματα,ετσι οπως "βλεπω" εγω το συλλογο,η μαλλον οπως θα ηθελα να ειναι,αυτα πρεπει να κυνηγανε και να εχουν αναγκη το συλλογο κι οχι το αντιστροφο....
Κυριοι,εχετε συσσωρευμενη γνωση κι εμπειρια πολλων ετων.Απλα εκμεταλευθειτε την(οχι κατ' αναγκη εμπορικα)αλλα ιδεαλιστικα για το καλο του συλλογου και κατ επεκταση του χομπυ και των μελων του.

lingistis
14-04-08, 12:15
Επειδη ετυχε να το παρακολουθησω απο κοντα, ενα βιβλιο του γαλλικου συλλογου 120 σελιδων, για να μεταφραστει και να εκδωθει στα αγγλικα (μιλαμε μονο για μεταφραση, με ετοιμο υλικο), πηρε εναν χρονο.
Ειπαμε οτι υπαρχει σαν σκεψη. Για να υλοποιηθει εχει μελλον...

Δηλαδή δουλεύεται το ενδεχόμενο να μεταφραστεί ξένο βιβλίο στα Ελληνικά?

george
14-04-08, 12:57
Tίποτα δεν δουλεύεται.

Tolis
14-04-08, 13:11
Οχι, εννοω οτι αν ενα βιβλιο μονο για μεταφραση παιρνει τοσο (με ετοιμο υλικο), φαντασου ποσο παιρνει για να γινει απο την αρχη.
Μιλαμε παντα για εθελοντικη δουλεια Συλλογου, κι οχι για επαγγελματιες.

accnt
14-04-08, 13:47
Πάντως εγώ δηλώνω την συμμετοχή μου σε μια τέτοια κίνηση.
Θα κάνω ότι μπορώ και πρέπει.

dimitris21
14-04-08, 13:55
Ένας από τους λόγους που ζητήθηκε τα σεμινάρια να γραφτούν πρώτα σε μορφή κειμένου, είναι ώστε στην αρχή να μπορούν να τυπωθούν τμηματικά για τα σεμινάρια μόνο και μελλοντικά να υπάρχει έτοιμη ύλη ΚΑΙ για βιβλίο.

basillis
14-04-08, 14:59
Επειδη ετυχε να το παρακολουθησω απο κοντα, ενα βιβλιο του γαλλικου συλλογου 120 σελιδων, για να μεταφραστει και να εκδωθει στα αγγλικα (μιλαμε μονο για μεταφραση, με ετοιμο υλικο), πηρε εναν χρονο.
Ειπαμε οτι υπαρχει σαν σκεψη. Για να υλοποιηθει εχει μελλον...

Ξέρεις τι μου άρεσε σε αυτό που είπες Τόλη?
Οτι ενω ξέρεις απο πρώτο χέρι την δυσκολία του θέματος, και έχεις ασχοληθεί και στο παρελθόν μ αυτό, εν τούτης δεν το απέκλεισες.
Αυτό σημαίνει οτι μπορεί και να δούμε μια τέτοια έκδοση του ΠΣΦΕ να κυκλοφορεί, και γιατί οχι να βοηθήσουμε σε οτι περνάει απο το χέρι μας, προς αυτή την κατεύθυνση.

lingistis
14-04-08, 15:02
Τώρα αυτό που θα ρωτήσω μπορεί να το έχετε ψαξει παλαιότερα...

Γιατί δεν διαλέγεται από το Δ.Σ. του ΠΣΦΕ ένα σωστό ξένο βιβλίο (έτοιμο υλικό, αλλά σε άλλη γλώσσα), να παρθούν τα απαραίτητα ο.κ. από το ξένο εκδοτικό οίκο και να μεταφραστεί στα Ελληνικά?

ή το παραπάνω να γίνει σε συνεργασία με ελληνικό εκδοτικό οίκο με οικονομικά ωφέλει και προς το ΠΣΦΕ?