PDA

Επιστροφή στο Forum : θολομα νερου......


iliastra
07-04-08, 21:11
Παιδια εχω ενα ενυδρειο 60 λιτρων (καθαρο) με 2 μικρα χρυσοψαρα.
στο ενυδρειο εχω ενα εξ. φιλτρο eheim ecco 2234 και ενα εσωτερικο (της πλακας) της sera. της τελευταιες μερες μου θολονει συνεχεια το νερο. καθαρισα το εσωτερικο φιλτρο αλλα τπτ, καθαρισα και το εξωτερικο (τα σφουγγαρια μονο, μπλε και ασπρο) αλλα ξανα τπτ...καποια αλλαγη στα υλικα δεν εχω κανει ουτε στα σφουγγαρια αλλα ουτε στον υαλοβαμβακα (μηπως φταιει αυτο??)

τι μπορει να φταει???
(οι μετρησεις ειναι πολυ καλες και χρησιμοποιησα τεστ της tetra,τα φιλτρα δουλευουν εδω και 3 μηνες περιπου)

akillis
07-04-08, 21:52
Τα σφουγγαρια με τι νερο τα "καθαρισες"??ελλαγες νερου??τι μετρισεις εχεις?

basillis
07-04-08, 22:39
Σκούπα βυθού κάνεις?
Είχα και γω το ίδιο πρόβλημα και το έλυσα με τον καθαρισμό της άμμου, με σκούπα βυθού.

vagos
07-04-08, 23:00
Δοκιμασε να βαλεις ανθρακα.Κανει δουλεια.

basillis
07-04-08, 23:08
Δοκιμασε να βαλεις ανθρακα.Κανει δουλεια.

Ο άνθρακας είναι για να αφαιρούμε απο το νερό, υπολείμματα φαρμάκων απο θεραπεία που έχουμε κάνει.

iliastra
08-04-08, 00:49
παιδια και σκουπα βυθου κανω σε καθε αλλαγη....το νερο το αλλαζω καθε 1 βδομαδα περιπου το 30-40%....τα σφουγγαρια τα πλενω με νερο απο τις αλλαγες που κανω....pls help

giagligian
08-04-08, 00:54
Μήπως έβαλες κάποια ρίζα μέσα, και "χρωματίζει" το νερό και το κάνει καφέ?

iliastra
08-04-08, 01:12
οχι....βασικα υποψιαζομαι οτι θα θελει αλλαγμα ο υαλοβαμβακας (μου φαινετε ετσι το λενε το ασπρο σφουγγαρι)

stav
08-04-08, 08:14
οχι....βασικα υποψιαζομαι οτι θα θελει αλλαγμα ο υαλοβαμβακας (μου φαινετε ετσι το λενε το ασπρο σφουγγαρι)

Τον υαλοβαμβακα τον αλλαζεις οταν εχει μαζεψει πολυ βρωμια.

akillis
08-04-08, 10:13
βαλε λιγο ανθρακα για κανα 2 μερες και πες μας!!!

spiros1978
08-04-08, 11:06
κανονικα τον υαλοβάμβακα τον αλλαζεις καθε μήνα και αν μπορεις το καλύτερο θα ήταν σε κάθε αλλαγη νερού που κάνεις!:)

flying_guardian
08-04-08, 12:21
κανονικα τον υαλοβάμβακα τον αλλαζεις καθε μήνα και αν μπορεις το καλύτερο θα ήταν σε κάθε αλλαγη νερού που κάνεις!:)

Γιατί τόσο συχνά;

giagligian
08-04-08, 17:01
κανονικα τον υαλοβάμβακα τον αλλαζεις καθε μήνα και αν μπορεις το καλύτερο θα ήταν σε κάθε αλλαγη νερού που κάνεις!:)

Αυτό που λες, που το διάβασες? Που αποσκοπεί?

sugarias
09-02-11, 02:06
ακουσε φιλε μου χωρισε τον μηνα στην μεση δηλαδη καθε 15 μερες θα κανεις συντηριση ενυδρειου η οποια εχει ως εξης το πρωτο 15ημερο θα αλλαζεις το 1/3 του νερου χωρις να πειραξεις το φιλτρο μονο αν ο υαλοβαμβακας (ασπρο σφουγγαρι )ειναι πολλυ λερομενο το αλλαζεις .το αλλο 15ημερο πειραζεις το φιλτρο ξεπλενεις τα υλικα με νερο βρυσης και το σφουγγαρακι καθως πετας τον υαλοβαμβακα.
ενα καλο βιολογικο φιλτρο περιεχει υαλοβαμβακα μακαρονια καρβουνο σφουγγαρακι βιοσφαιρες καθως και ενα αλλα υλικο ονομαζεται καπως ετσι σαμστρουμ?δεν θυμαμαι θα μαθω και θα σας πω.αυτο το υλικο ειναι μικρα μικρα μπιλακια γκριζα που τα αλλαζουμε καθε 6 μηνες αυτο το υλικο εκτιναζει στα υψη το φιλτρο και ξεπερναει το 150% σε θεμα βιολογικου φιλτρου.
βαλε λοιπων και crystal water καθαρισε τον βυθο σου ταιζε με προσοχη λιγο λιγο ωστε να μην πεφτει πολλυ τροφη στον βυθογια να μην βρομιζει και θα δεις διαφωρες.καλο εινια παιδια αν δεν εχουμε χωμα σαν υποστρωμα για τα φυτα και χρησιμοποιουμε καψουλες για λιπασμα να βαζουμε τοτε φιλτρο βυθου τα λεγωμενα λευκα σχαρακια ετσι και χωρις σκουπα επιτυνχανουμε την μακροχρονια καθαριωτητα του βυθου αποφευγωντας τα νιτρικα.και μιλαμε για 2 χρονια ακαθαριστου βυθου απο σκουπα zw

Γιώργος Κ
09-02-11, 02:26
ακουσε φιλε μου χωρισε τον μηνα στην μεση δηλαδη καθε 15 μερες θα κανεις συντηριση ενυδρειου η οποια εχει ως εξης το πρωτο 15ημερο θα αλλαζεις το 1/3 του νερου χωρις να πειραξεις το φιλτρο μονο αν ο υαλοβαμβακας (ασπρο σφουγγαρι )ειναι πολλυ λερομενο το αλλαζεις .το αλλο 15ημερο πειραζεις το φιλτρο ξεπλενεις τα υλικα με νερο βρυσης και το σφουγγαρακι καθως πετας τον υαλοβαμβακα.
ενα καλο βιολογικο φιλτρο περιεχει υαλοβαμβακα μακαρονια καρβουνο σφουγγαρακι βιοσφαιρες καθως και ενα αλλα υλικο ονομαζεται καπως ετσι σαμστρουμ?δεν θυμαμαι θα μαθω και θα σας πω.αυτο το υλικο ειναι μικρα μικρα μπιλακια γκριζα που τα αλλαζουμε καθε 6 μηνες αυτο το υλικο εκτιναζει στα υψη το φιλτρο και ξεπερναει το 150% σε θεμα βιολογικου φιλτρου.
βαλε λοιπων και crystal water καθαρισε τον βυθο σου ταιζε με προσοχη λιγο λιγο ωστε να μην πεφτει πολλυ τροφη στον βυθογια να μην βρομιζει και θα δεις διαφωρες.καλο εινια παιδια αν δεν εχουμε χωμα σαν υποστρωμα για τα φυτα και χρησιμοποιουμε καψουλες για λιπασμα να βαζουμε τοτε φιλτρο βυθου τα λεγωμενα λευκα σχαρακια ετσι και χωρις σκουπα επιτυνχανουμε την μακροχρονια καθαριωτητα του βυθου αποφευγωντας τα νιτρικα.και μιλαμε για 2 χρονια ακαθαριστου βυθου απο σκουπα zw
Απαντας σε ενα θεμα απο το 2008 ... με λαθος προτασεις (τα κοκκινα)
τα bold ειναι αυτα που δεν καταλαβαινω! :smt120