PDA

Επιστροφή στο Forum : Θορυβος σε MCE-600 skimmer


thanpapa
02-04-08, 23:54
Εχω τον MCE-600 περιπου 2 χρονια και σχεδον απο την αρχη που τον πηρα ηταν θορυβωδης η αντλια του.
Το προβλημα του σιγουρα δεν ειναι η βρωμια, γιατι τον εχω καθαρισει καλα δυο τρεις φορες και ο θορυβος συνεχιζει.
Επισης δικιμασα την ωρα που λειτουργει να σφιξω την αντλια με το χερι, μηπως ειναι απο συντονισμο με τα εξωτερικα τοιχωματα του σκιμερ, αλλα ουτε αυτο φαινεται να ειναι. Επισης εχω βεβαιωθει οτι την τοποθετω σωστα μεσα στην τρυπα, κανει το "γκραγκ" οταν μπαινει.
Αυτο που παρατηρησα προχθες που την ξανανοιξα ειναι οτι και οταν η αντλια λειτουργει εξω απο τον σκιμερ, σε ενα κουβα με νερο, κανει τον ιδιο θορυβο, αρα εντοπισα το προβλημα στην αντλια απο μονη της. Ανοιγοντας την παλι παρατηρησα οτι το πτερυγιο που περιστρεφεται γυρω απο τον αξονα εχει πολλα μποσκα, και εκει εχω την εντυπωση οτι οφειλεται ο θορυβος.
Εν συνεχεια ρωτησα στο μαγαζι που ψωνιζω αν ξερει κατι σχετικα, και μου επιβεβαιωσε τις υποψιες μου. Συγκεκριμενα μου ειπε οτι οι σκιμερ αυτοι ερχονται με προβληματικες αντλιες και οτι αν αλλαξεις το πτερυγιο θα λυθει το προβλημα του θορυβου. Επισης μου ειπε οτι αυτες τις αντλιες τις πουλαει οι Deltec και σκετες, και εκει δεν εχουν κανενα τετοια προβλημα.
Αν καποιος εχει παρομοια εμπειρια με αυτον τον σκιμερ ας μου την μεταφερει, προτου παραγγειλω το ανταλλακτικο (πτερυγιο).
Θανασης

thanpapa
05-04-08, 01:17
τελικα επικοινωνησα με την Deltec και που ειπαν να προμηθευτω ενα Dampening kit. Θα βρειτε πληροφοριες στην διευθυνση
http://www.theaquariumsolution.com/how-fit-dampening-kit-mc500-and-mce600-models
Οι σκιμερ που βγηκαν μετα το 2006 εχουν αυτο το κιτ στανταρντ, κι ετσι εχουν λιγοτερο θορυβο.
Το θεμα ειναι τωρα να βρουμε τον καλυτερο τροπο για να το προμηθευτουμε.
Ακουω ιδεες
Θανασης

vasilakis
05-04-08, 02:26
Το εχει ο γερμανος Θαναση ...
http://www.aquaristic.net/index.php?sid=211d462f14d9af184de691c77130bdaa&lang=1&shp=1&cl=search&searchparam=dampening

thanpapa
05-04-08, 22:47
Εννοεις τον aquaristic.net? Το βρηκα, αλλα δεν εχει τιμη.Τι γινεται σ αυτη την περιπτωση? Θα εχουμε καμμια μαζικη παραγγελια συντομα?

vasilakis
05-04-08, 23:19
Δεν εχει τιμη γιατι ειναι δψρεαν για τους κατοχους των mce 600 (ειχαμε στειλει μεηλ να ρωτησουμε).
Θα κανονισουμε αυριο για την μαζικη.;)

vega
06-04-08, 16:44
Αααα θέλω και εγώ απ αυτό το κιτ !!!